Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Pf.639679/2018/5. számú határozata közös vagyon megosztása (HÁZASTÁRSI közös vagyon megosztása) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 141. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §, 203. §, 207. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 46. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Balázsné dr. Wünsch Zsuzsanna, Havassyné dr. Farkas Márta, Völcseyné dr. Harmat Erika

Kapcsolódó határozatok:

Budai Központi Kerületi Bíróság P.30139/2016/76., *Fővárosi Törvényszék Pf.639679/2018/5.*, Kúria Pfv.21120/2019/8.

***********

Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság

50.Pf.639.679/2018/5.

A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság a dr. Fekete Tamás ügyvéd (fél címe1.) által képviselt felperes neve (felperes címe szám alatti lakos) felperesnek a Nochta és Társai Ügyvédi Iroda fél címe2., ügyintéző: dr. Mohai Máté ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe. szám alatti lakos) alperes ellen házastársi közös vagyon megosztása iránti perében a Budai Központi Kerületi Bíróság 2018. október 16. napján kelt 3.P.XI.30.139/2016/76. számú részítélete ellen az alperes 79. sorszám alatti fellebbezése folytán meghozta az alábbi

r é s z í t é l e t e t:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság részítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy - külön felhívásra - fizessen meg az állam javára 2.500.000 (kétmillió-ötszázezer) Ft le nem rótt fellebbezési illetéket.

Kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 254.000 (kétszázötvennégyezer) Ft másodfokú perköltséget, melyből 200.000 (kétszázezer) Ft az ügyvédi munkadíj és 54.000 (ötvennégyezer) Ft az áfa.

A részítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az alperes az elsőfokú bíróság részítéletével elbírált viszontkeresetében egyrészt a 2007. december 21-én kötött házassági vagyonjogi szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte arra hivatkozással, hogy a szerződés a jó erkölcsbe ütközés, illetve színleltség folytán semmis, majd ennek eredményeképpen a házastársi közös vagyon megosztását kérte azzal, hogy 111.195.000 Ft a közös vagyon értéke, így 55.597.500 Ft a felek jutója. Viszontkeresetében ezen túlmenően kérte annak megállapítását is, hogy a felek által (közjegyző neve) közjegyző előtt .../2009/1. ügyszámon 2009. szeptember 17-én kötött egyezség érvénytelen, mivel szintén a jó erkölcsbe ütközik, illetve színlelt, tehát semmis, melynek következtében az egyezség alapján nem terheli fizetési kötelezettség a felperes részére.

Az elsőfokú bíróság a részítéletében a viszontkeresetet elutasította.

A részítélet indokolásában az elsőfokú bíróság rögzítette, hogy a felek 2015 első negyedévében kezdték az együttélésüket. Ettől az időponttól a felperes egyrészt magához váltotta a korábbi élettársával fele-fele arányban közös lakásingatlan fele tulajdoni hányadát, továbbá a felperes kötött adásvételi szerződést egy nagy értékű vitorláshajóra és a felperes szerezte meg a fenti lakás szomszédságában lévő további lakás kizárólagos tulajdonjogát is a vételi szerződés szerint. A két lakást ezután a felek egybenyitották és felújították. A felek 2006. december 16-án kötöttek házasságot, mely a felperesnek az első, alperesnek a második volt. Házasságukból 2007. május 30.-án fiúgyermekük született. Az alperesnek a fenti eseményekkel párhuzamosan házassági vagyonjogi pere folyt az előző házastársával szemben. A felek 2007. december 21-én kötötték meg a jelen per egyik tárgyát képező házassági vagyonjogi szerződésüket. Az alperes a perben arra hivatkozott, hogy a szerződésben a felperes különvagyonaként rögzített minden vagyoni elem valójában a házastársi közös vagyon része, annak a felperes tulajdonaként való feltüntetése csak annak érdekében történt, hogy az alperes volt feleségének az alperessel szembeni vagyoni igénye kielégítését ellehetetlenítsék.

Az elsőfokú bíróság a házassági vagyonjogi szerződés esetében kifejtette, hogy a jó erkölcsbe ütközés általában abban az esetben állapítható meg, ha a vagyon egésze, vagy igen jelentős része mindenféle ellentételezés nélkül kerül az egyik házastárs tulajdonába. Vizsgálta ezért, hogy a vagyonjogi szerződés megkötésekor az alperes milyen volumenű vagyont ruházott át a felperesre és ennek alapján arra a következtetésre jutott, hogy a jó erkölcsbe ütközésről nincsen szó.

Rámutatott, hogy a vagyonjogi szerződésben a felperes tulajdonaként nevesített vagyontárgyak a korábbi megszerzésükkor is a felperes tulajdonaként kerültek nyilvántartásra. Ugyanakkor az alperes rendelkezett olyan ingatlantulajdonnal, vállalkozási vagyonnal, valamint ingóvagyonnal is, ami a szerződésben nem szerepelt. A felperesnek szintén volt olyan vagyontárgya, amit a megállapodásba nem vontak be.

Az elsőfokú bíróság úgy mérlegelte, hogy a felek az életközösségük kezdetétől a házassági vagyonjogi szerződés megkötéséig mintegy 55-60.000.000 Ft értékű vagyont szereztek, és a házassági vagyonjogi szerződés megkötésével ez a vagyont utalták - a korábbi polgári jogi ügyletekkel összhangban - a felperes különvagyonába. A vagyonjogi szerződés révén tehát az alperes mintegy 25-30.000.000 Ft értéket utalt a felperes különvagyonába, ugyanakkor az alperesnek 20.000.000 Ft-ot meghaladó értékű vagyona maradt. A fentiekből az elsőfokú bíróság azt a következtetést vonta le, hogy az alperes a vagyonjogi szerződés megkötésekor nem a vagyonának jelentős részét ruházta át ellentételezés nélkül a felperesre, hanem - arányaiban - ennél szerényebb mértékűt, ezért a szerződés jó erkölcsbe ütközés, és ezáltal a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. § (2) bekezdésében foglalt semmisség megállapításának nem volt helye.

A közjegyző előtt kötött, a felek közös kiskorú gyermekének tartásával kapcsolatos egyezség jó erkölcsbe ütközésére vonatkozó viszontkereset tekintetében pedig az elsőfokú bíróság azt hangsúlyozta, hogy az alperes az egyezségben 2019. augusztus 31-ig ugyanolyan mértékben vállalt kötelezettséget a felek 2007. májusban született Gyermek utónevű gyermeke tartására, mint amilyen kötelezettség terhelte az előző házastársától származó két nagyobb gyermeke vonatkozásában, így ez a vállalás semmiképpen nem tekinthető a jó erkölcsbe ütközőnek. Az, hogy a megállapodást követő 10 év elteltével, vagyis 2019. szeptember 1-től már havi 10.000 Ft-tal megemelt összegű gyermektartásdíjat fizet az alperes Gyermek tartására, szintén egy reális, a gyermek életkorának és a gazdasági körülményeknek a változásából fakadó, felelős szülői magatartás. A tartásdíj egyösszegű, előre teljesítését a jogszabály nem tiltja, sőt arra is lehetőséget teremt, hogy akár vagyontárgy átruházásával is megváltható legyen a tartásdíj fizetési kötelezettség. Így az elsőfokú bíróság az egyezség jó erkölcsbe ütközését szintén nem látta megállapíthatónak.

A házassági vagyonjogi szerződés, illetve a közokiratba foglalt egyezség színleltségére vonatkozó viszontkereset elbírálása során az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy a szerződéskötési szándék mögötti rejtett indok, vagy a felek titkos fenntartása a Ptk. 207. § (5) bekezdése értelmében közömbös a szerződés érvényessége szempontjából.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!