Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Kf.27206/2012/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (MŰSORSZOLGÁLTATÁSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [1996. évi I. törvény (Rttv.) 3. §] Bírók: Bacsa Andrea, Borsainé dr. Tóth Erzsébet, Rácz Krisztina

Fővárosi Ítélőtábla

2.Kf.27.206/2012/4. szám

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Horváth Antal ügyvéd által képviselt felperesnek, a jogtanácsos által képviselt Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa [(1088 Budapest, Reviczky u. 5., hiv. szám: ...)] alperes ellen műsorszolgáltatási ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2012. évi február hó 14. napján kelt 16.K.30.265/2011/7. számú ítélete ellen a felperes által 8. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán az alulírott helyen 2012. évi szeptember hó 12. napján megtartott nyilvános tárgyalás alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest arra, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 30 000 (azaz harmincezer) forint másodfokú perköltséget, valamint az államnak - az illetékügyben eljáró hatóság külön felhívására - 48 000 (azaz negyvennyolcezer) forint fellebbezési illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az alperesi hatóság a rádiózásról és a televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény (a továbbiakban: Rttv.) 41.§ (1) bekezdésének b) pontja alapján hatósági ellenőrzés keretében hivatalból vizsgálta a felperes 2009. március 29-én sugárzott "..." című műsorszámát. Ennek során megállapította, hogy a műsorszám második részében a ... nevű szereplővel összefüggésben olyan információk, illetve összeállítás jelent meg, amelyek sértik az emberi méltóságot mint alapvető jogot. A hatósági ellenőrzés során a második szegmensben megjelent tartalmakkal összefüggésben felmerült annak lehetősége, hogy sérült az emberi méltóság és ennek következtében valószínűsíthető, hogy a felperes megsértette az Rttv. 3.§ (2) bekezdésében foglalt rendelkezést.

Az alperes a 2010. december 8. napján kelt ... számú határozatával megállapította, hogy a felperes az általa sugárzott "..." című műsorszámmal megsértette az Rttv. 3.§ (2) bekezdésében foglalt rendelkezést, mely miatt az Rttv. 112.§ (1) bekezdés c) pontja alapján 10 percre felfüggesztette a műsorszolgáltató műsorszolgáltatási jogosultságának gyakorlását, továbbá meghatározta, hogy ezalatt milyen közlemény feltüntetésére köteles. Határozatának indokolásában - az Alkotmánybíróság 46/2007. számú AB határozatára utalással - kifejtette, hogy a médiahatóság nem az egyes jogalanyokat ért jogsérelmekről dönt, hanem annak megállapítására jogosult, hogy a műsorszolgáltató egyes műsorainak témája, jellege, nézőpontja nem sérti-e az emberi jogokban megjelenő alapvető értéket, mely álláspontját az Alkotmánybíróság megerősítette az 1006/B/2001. számú AB határozatában is. Az AB határozatokon túl hivatkozott az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosának az OBH 2203/2004. számú jelentésére is, amelyben arra az álláspontra helyezkedett, hogy az alkotmányos alapjogok intézményes védelmére a médiahatóság nemcsak jogosult, hanem köteles is. A médiahatóságnak a médiatörvény nem azt teszi feladatává, hogy érvényesítse a személyhez fűződő jogokat az arra jogosult helyett, hanem azt, hogy a vele közjogi viszonyban álló műsorszolgáltatókkal szemben ellenőrizze és felügyelje az Rttv. 3.§ (2) bekezdésében foglalt rendelkezés érvényesülését. Álláspontja szerint, figyelemmel az AB határozatokban foglaltakra, az ügyben kizárólag az releváns, hogy a műsorszám második szegmensében elhangzott, illetve bemutatott információk (beteges féltékenység, lelki terror, zsarnokoskodás, lustaság, verbális agresszió és fizikai agresszióra utalás, mentális magatartási problémák, apaságot illető kétségek, ön-, illetve közveszélyessé válásra utalás) a téma bemutatásának módja, a mentális sérülés erősítésére alkalmas képsorok alapján sor került-e az Rttv. 3.§ (2) bekezdésében foglalt rendelkezés megsértésére. Megállapítása szerint a műsorszám második szegmensében elhangzott információk, illetve az érintett személyek magánszférájába tartozó téma megjelenítésének módja együttesen hátrányosan befolyásolták az emberi méltóságot mint alapvető alkotmányos értéket. A megállapított törvénysértés miatt alkalmazandó jogkövetkezmény megállapítása körében hivatkozott a korábbi ilyen jogsértésekre, illetőleg arra, hogy a 2007-2008. évekhez képest 2009-ben csökkenő tendenciát mutattak az Rttv. 3.§ (2) bekezdésébe ütköző esetek, melyet enyhítő körülményként vett figyelembe.

A felperes keresetében elsődlegesen a határozat megváltoztatásával a jogsértés elkövetésére és a kiszabott szankcióra vonatkozó rendelkezések mellőzését kérte, míg másodlagos kereseti kérelme a határozat hatályon kívül helyezésére irányult. Hivatkozott a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 29.§ (5) bekezdésében, valamint a 33.§ (1) bekezdésében, illetőleg a 72.§ (1) bekezdés e) pontjában foglaltakra, úgyszintén a Pp. 330/A.§ (2) bekezdésében foglaltakra is, amelyek alapján vitatta a határozat alapjául szolgáló tényállás valóságát. Utalt arra, hogy a felperes tevékenysége, illetőleg a "..." című műsorszám epizódjainak sorozata nem tekinthető emberi jogokat sértőnek, ami megalapozná a 46/2007. AB határozatban írtak alapján a hatósági fellépést. A személyhez fűződő adatok közlésének jogellenességére vonatkozó, az emberi méltóságot sértőnek mondott beállítások pedig csak egyetlen egy személyre - a ... nevű szereplőre - vonatkoztathatók. Egy adott személyt konkrét esetben egyedileg ért vélelmezett személyiségi jogsérelem az alperes által is elismerten nem ad alapot a szankció alkalmazására még abban az esetben sem, ha egyébként a jogsértések valóban bekövetkeztek volna.

Az alperes ellenkérelmében a határozatban foglaltak fenntartása mellett kérte a kereset elutasítását.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Az ügyintézési határidő túllépése miatt előterjesztett eljárási szabálysértésre való hivatkozás kapcsán a Ket. 33.§ (1) bekezdése alapján kifejtette, hogy nem vitásan az alperes túllépte az eljárási határidőt, azonban a jogszabály ezen határidő túllépéséhez jogvesztő, vagy egyéb szankciót nem fűz, ennek következtében az ügyintézési határidő túllépésének megállapítása mellett, miután az az ügy érdemére kihatással nem volt, az a hatályon kívül helyezést nem eredményezhette. Az Rttv. 3.§ (2) bekezdésének megsértése körében a Kúria (korábban: Legfelsőbb Bíróság) Kfv.IV.37.230/2002/9. számú ítéletében foglaltak alapján kifejtette, hogy az alperesnek joga és egyben kötelessége volt, hogy a "..." által jegyzett műsorszám kapcsán megvizsgálja, az emberi jogok sérültek-e vagy sem. Az alperesi álláspontot osztva megállapította, hogy a műsorszámban elhangzott információk, az érintett személyek magánszférájába tartozó téma megjelenítésének módja együttesen az emberi méltóság mint alapvető alkotmányos értéket sértették, hátrányosan befolyásolták, és negatív irányba mozdították el a társadalmi közmegítélést. A szankció kiszabása körében megállapította, hogy az alperes a törvényi keretek között határozta meg a felfüggesztés időtartamát, a határozatában részletesen indokolta a figyelembe vett szempontokat, ennek következtében az jogszerű és megalapozott volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!