Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

[1]66. BK vélemény

A vádlottnak a bűncselekmény elkövetése után bekövetkezett elmebetegségéről[2]

A Bszi. 27. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a Kúria Büntető Kollégiuma az alábbiak szerint foglal állást.

A 2017. évi XC. törvény 597. § (3) bekezdése alapján a vádlottnak a bűncselekmény elkövetése után bekövetkezett elmebetegségére tekintettel a másodfokú eljárás felfüggesztésének csak akkor van helye, ha a tárgyalás a vádlott távollétében nem tartható meg.

A 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 600. § (3) bekezdése szerint a tárgyalást a szabályszerűen idézett vádlott távollétében akkor is meg lehet tartani, és a fellebbezés elbírálható, ha a vádlott terhére nem jelentettek be fellebbezést.

Amennyiben a tárgyalás megtartásának nincs akadálya, a másodfokú bíróság a vádlott távollétében a tárgyaláson bizonyítást is felvehet, és ügydöntő határozatot hozhat.

Ilyenkor az eljárás felfüggesztésének a Be. 487. §-ban megjelölt okból - azaz arra tekintettel, hogy a vádlott a cselekmény elkövetése után bekövetkezett elmebetegsége miatt az eljárásban nem vehet részt - nincs helye.

Amennyiben azonban a vádlott terhére fellebbezést jelentettek be, és a vádlott a tárgyaláson való jelenlét jogáról a 430. § (1) bekezdése alapján nem mondott le, távollétében a tárgyalás megtartásának nincs helye. Ilyenkor a másodfokú bíróság az eljárást a Be. 597. § (3) bekezdése alapján felfüggeszti.

A 2012. évi C. törvény (Btk.) 28. § (2) bekezdése szerint az elévülés határidejébe a felfüggesztés tartama is beszámít, ha a büntetőeljárást azért függesztik fel, mert az elkövető kóros elmeállapotú lett. Ezért a másodfokú bíróságnak a felfüggesztés alatt hivatalból vizsgálnia kell, hogy a vád tárgyává tett bűncselekmény büntethetősége nem évült-e el.

Amennyiben az eljárást a másodfokú bíróság a Be. 487. §-ban megjelölt okból az 597. § (3) bekezdése alapján felfüggeszti, a Be. 819. § (1) bekezdés c) pont cb) alpontja alapján az ügyészség indítványára helye van a vagyon vagy dolog elvonása, adat hozzáférhetetlenné tétele érdekében lefolytatott külön eljárásnak.

Lábjegyzetek:

[1] A 2012. évi C. törvényre (Btk.) tekintettel a Kúria Büntető Kollégiuma a korábbi büntető tárgyú kollégiumi véleményeket felülvizsgálta. Ennek eredményeként a 2/2013. (VII. 8.) BK vélemény alapján e vélemény számozását módosította (korábban: 66/2008. BK vélemény)

[2] A 2012. évi C. törvényre (Btk.) és a 2017. évi XC. törvényre (Be.) tekintettel a Kúria Büntető Kollégiuma a korábbi büntető tárgyú kollégiumi véleményeket felülvizsgálta. Ennek eredményeként a 2/2023. (VII. 5.) BK vélemény alapján e vélemény tartalmát módosította.