Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2012.107 TÖRVÉNYES VÁD - A BIZONYÍTÉKOK ÉRTÉKELÉSE

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.1340/2008/63., Fővárosi Ítélőtábla Bf.53/2011/6. (*ÍH 2012.107*)

***********

A bírói engedélyhez nem kötött titkos információgyűjtés keretében a rendőrség, fedett nyomozó nem fejthet ki olyan tevékenységet, amelynek során konkrét személyt bűncselekmény elkövetésére rábír és az így elkövetett cselekmény alapozza meg a nyomozást és az ügyészi vádat. A titkos információgyűjtés nem terjedhet ki arra, hogy a rendőrség mást bűncselekmény elkövetésére bírjon rá [Be. 78. § (4) bekezdés; Be. 373. § I./c.].

Az alapvető jogok a titkos eszközök használata során is csak a szükségesség keretei között korlátozhatók [Az Emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló, Rómában 1950. november 4-én kihirdetett Egyezmény cikkei fogalmaznak meg követelményeket; Egyezségokmány 6. cikke 3. pont].

Az elsőfokú bíróság 2010. évi december hó 7. napján kihirdetett ítéletével a vádlott bűnösségét kábítószerrel visszaélés bűntettének kísérletében [Btk. 282/A. § (1) bek., (3) bek.] és kábítószerrel visszaélés vétségében állapította meg.

Ezért őt -halmazati büntetésül - egy év nyolc hónapi fogházbüntetésre ítélte, amelynek végrehajtását három évi próbaidőre felfüggesztette.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész a vádlott terhére, a tényállás részben téves megállapítása és téves minősítés miatt, valamint a büntetés súlyosításáért jelentett be fellebbezést, míg a vádlott és védője a határozatot tudomásul vették.

A fellebbviteli főügyészség az átiratában és képviselője a másodfokú nyilvános ülésen a fellebbezést - az egyik tényállási pontot érintően - nem tartotta fenn, mert e körben az elsőfokú bíróság megalapozottan jutott arra a következtetésre, hogy a mintaként átadott tabletták tekintetében kétséget kizáróan nem állapítható meg, hogy valóban kábítószert tartalmaztak volna. Ezt meghaladóan azonban az ügyészi perorvoslatot a forgalomba hozatal befejezett alakzatának megállapításáért, valamint a büntetés kiszabása körében mindenben fenntartotta.

Ezért a minősítés megváltoztatását, a cselekménynek a forgalomba hozatal befejezett alakzatakénti értékelését, valamint a próbaidő mellőzésével végrehajtandó szabadságvesztés és közügyektől eltiltás kiszabását, egyebekben az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

A védő perbeszédében kifejtette, hogy azért nem jelentett be fellebbezést az elsőfokú ítélet ellen, mert mind az ítélet jogi indokolásával, mind az alkalmazott joghátránnyal egyetértett.

A másodfokú bíróság a bejelentett ügyészi fellebbezés alapján a Be. 348. § (1) bekezdésére figyelemmel teljes terjedelmében felülbírálta az elsőfokú bíróság ítéletét és az azt megelőző eljárást.

Ennek eredményeként megállapította, hogy az elsőfokú bíróság eljárása során a perrendi szabályokat megtartva folytatta le a bizonyítást.

A bíróság a megismételt eljárásban - a hatályon kívül helyező végzés iránymutatásának megfelelően - a lefoglalt kábítószer tényleges hatóanyagtartalmára nézve újabb vegyészszakértői véleményt szerzett be, továbbá széles körű bizonyítást lefolytatva megkísérelte valamennyi az ügy érdemére nézve tudomással bíró tanút kihallgatni. A tanúk jelentős részét azonban lényeges körülményekre nézve nem hallgathatta ki, mivel a pótlólag feltett kérdések tekintetében az országos rendőrkapitány, mint titokgazda titoktartási kötelezettségük alól felmentést nem engedélyezett. (Titoktartási kötelezettségükre hivatkozással tagadták meg a vádbeli bűncselekménnyel összefüggő kérdésekre a válaszadást: 5 tanú)

A perrendszerűen lefolytatott bizonyítási eljárás során az elsőfokú bíróság minden, a tényállás szempontjából releváns körülményt feltárt és értékelt.

Ugyanakkor az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás a Be. 351. §-ának (2) bekezdés b) és c) pontjai szerinti megalapozatlanságban szenved, mivel kismértékben pontatlan, s részben ellentétes az iratok tartalmával. A tényállás ezen felül éppen azokat a körülményeket nem tartalmazza, amit a bíróság a cselekmény indítékaként a határozatának indokolásában megállapított, de szerkesztési hibaként nem a tényállásban szerepeltetett.

Emiatt a másodfokú bíróság a tényállást a Be. 352. § (1) bekezdés a) pontja szerint -az iratok tartalma alapján -kiegészítette, illetve helyesbítette:

Az ítélet tényállása és indokolása között ellentétek feszülnek, mivel a megállapított történeti tényállással nem állnak összhangban a határozat indokolásában tett ténymegállapítások.

A vádlott maga sem vonta kétségbe, hogy kábítószer továbbítására vállalkozott.

Az elsőfokú bíróság elfogadta a terhelt az 1. sz. tanúval szemben fennálló tartozásának tényét, azzal, hogy ez kényszert nem eredményezett és a bűncselekmény elkövetésénél a kényszerítés feltételei nem álltak fenn.

Az ügyben igen lényeges kérdés, hogy mi indította a vádlottat a bűncselekmény elkövetésére.

E körben számos rendőrtanú kihallgatásának akadálya volt, hogy őket titoktartási kötelezettségük alól nem mentették fel. Az 1. sz. tanú azonban a 2. sz. tanúra nézve úgy nyilatkozott, hogy a rendőrök konkrétan megjelölt fajtájú és mennyiségű kábítószer eladására hívták fel a vádlottat. Ezt az állítását a 3. sz. és 4. sz. tanúk cáfolták, de e körben az ellentmondásokat szembesítéssel feloldani nem lehetett.

Bár az elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában rögzítette, hogy a vádlott kábítószer megszerzésére történt felhívása olyan körülményekre utal, amely felveti annak lehetőségét, hogy már a megrendelés is a hatóság ellenőrzése, megfigyelése mellett történt, továbbá egyértelműen megállapította, hogy a rendőrség előtt tudott volt a kábítószer átadásának helye és ideje, valamint az abban közreműködő személyek köre, továbbá több rendőri egység összehangolt akciója keretében, a kábítószer átadását és az ügylet másik szereplőjének akadálytalan távozását követően került sor a vádlott elfogására, - a tényállás semmit nem tartalmaz arra nézve, hogy mi volt a rendőrök szerepe a vádbeli cselekményben.

Az ítélőtábla az ítélet indokolásának ezzel kapcsolatos megállapításait a tényállásba emelte át, míg az ellentétes megállapításokat kirekesztette az ítéletből.

Az e körben kiegészített tényállás a következő:

A vádlottat az 1. sz. tanú és a 2. sz. tanú közvetítésével ismeretlen személyazonosságú, rendőr foglalkozású személy vagy személyek hívták fel arra, hogy részükre kábítószert adjon el. A vádlott a kilátásba helyezett haszon reményében tett eleget a felhívásnak. Ezen alkalmi cselekményen kívül másnak kábítószert nem szerzett és nem adott el. Nem állapítható meg továbbá az, hogy a jelentős hatóanyag-tartalmat alig meghaladó szert milyen forrásból szerezte meg, így az sem, hogy azt fedett nyomozó, avagy e körbe nem tartozó személy adta át a részére.

A fenti kiegészítésekkel és pontosításokkal az elsőfokú bíróság ítélete megalapozott, mentes a Be. 351. § (2) bekezdésében foglalt hiányosságoktól, ezért a másodfokú felülbírálat alapját képezte.

Az elsőfokú bíróság ügyfelderítési kötelezettségének eleget tett, valamennyi az ügy érdemi elbírálása szempontjából jelentőséggel bíró tényt feltárt, a rendelkezésre álló bizonyítékokat elemző részletességgel értékelte és indokolási kötelezettségét is teljesítette, logikus és okszerű indokát adva, hogy mely bizonyítékokat, mely részükben és miért fogadott el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!