Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Zalaegerszegi Törvényszék Mf.21749/2011/3. számú határozata munkabér (ELMARADT munkabér) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 14. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Beznicza Árpád, Borbély Dalma, Vértényiné dr. Futó Gabriella

Kapcsolódó határozatok:

*Zalaegerszegi Törvényszék Mf.21749/2011/3.*, Zalaegerszegi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.284/2011/9., Kúria Mfv.10468/2012/4.

***********

A Zalaegerszegi Törvényszék

mint másodfokú bíróság

4.Mf.21.749/2011/3. szám

A Szűcs és Durgó Ügyvédi Iroda (ügyvédi iroda címe szám; ügyintéző: dr. Szűcsné dr. Durgó Mária ügyvéd) által képviselt I.rendű felperes neve I.r. felperes lakcíme szám alatti lakos I.r.; II.rendű felperes neve II.r. felperes lakcíme szám alatti lakos II.r.; III.rendű felperes neve III.r. felperes lakcíme szám alatti lakos III.r. felpereseknek a dr. Szegedy András ügyvéd (ügyvéd címe szám) által képviselt I.rendű alperes neve I.r. alperes székhelye szám alatti székhelyű I.r. és a II.r. alperes neve II.r. alperes székhelye szám alatti székhelyű II.r. alperesekkel szemben elmaradt munkabér stb. megfizetése iránt a Zalaegerszegi Munkaügyi Bíróság előtt 3.M.284/2011. szám alatt folyamatban volt perében a 9. sorszámú ítélet felülbírálata tárgyában az I.-III.r. felperesek fellebbezése folytán megtartott nyilvános fellebbezési tárgyaláson meghozott

ítélet:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az I.r. alperest, hogy 20.000,-(húszezer); a II.r. felperest, hogy 22.600,-(huszonkettőezer-hatszáz); a III.r. felperest, hogy 12.500,-(tizenkettőezer-ötszáz) Ft fellebbezési perköltséget fizessen meg az I.r. alperesnek 15 napon belül.

A III.r. felperes 15 napon belül a II.r. alperesnek 7.500,-(hétezer-ötszáz) Ft fellebbezési perköltséget köteles megfizetni.

A feljegyzett fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás:

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a felperesek azon kereseteit, melyekkel az I. és II.r. felperesek az I.r. felperest egyenként 800.000 - 800.000,-Ft munkabér-különbözet megfizetésére kérték kötelezni, illetőleg, amellyel a III.r. felperes az I.r. alperes 500.000,-Ft, a II.r. alperest pedig 300.000,-Ft munkabér-különbözet (valamint az I.r. alperest további 107.500,-Ft költségtérítés) megfizetésére kötelezését kérte. A felperesek keresete szerint az I.r. felperes vagyonvédelmi megbízási szerződés megnevezésű megállapodást kötött egyéni vállalkozóként a 2009. szeptember 9. napjától 2011. március 1. napjáig a II.r. felperes a 2009. október 1. napjától 2011. március 1. napjáig terjedő időre (többszöri határozott időre szóló szerződéssel) az I.r. alperessel. A III.r. felperes az I.r. alperessel 2009. szeptember 14. napjától 2011. március 31. napjáig, a II.r. alperessel 2010. január 1. napjától 2010. december 31. napjáig kötött hasonló vagyonvédelmi megbízási szerződést. A felperesek az I.r. alperessel kötött szerződések alapján a város neve vasútállomás területén végeztek munkát, míg a III.r. felperes a II.r. alperessel kötött szerződés alapján egy gazdasági társaság helységnév telephelyén látott el őrző-védő tevékenységet. A felperesek a felmerült megbízási díjról számlákat állítottak ki, és a számlák alapján díjazásukat megkapták. A felperesek álláspontja szerint az alperesekkel kötött vagyonvédelmi megbízási szerződés megnevezésű megállapodásaik érvénytelen voltak, mert valójában az alpereseknél a felperesek munkaviszonyban álltak. A felperesek emiatt az alperesek által részükre ténylegesen kifizetett díjak és a garantált bérminimum különbözete megfizetésére kérték kötelezni az alperest. (A II.r. felperes a munkába járásával kapcsolatos útiköltség megtérítése címén 107.100,-Ft összegű további követelést támasztott az I.r. alperessel szemben.)

Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában leszögezte, hogy a 2005. évi CXXXIII. törvény rendelkezései értelmében a személy- és vagyonvédelmi tevékenység akár munkaviszonyban, akár egyéni vállalkozó foglalkoztatása útján is végezhető volt a kérdéses időszakban. Az elsőfokú bíróság a lefolytatott bizonyítás alapján arra a következtetésre jutott, hogy a perbeli felperesi jogviszonyok nem minősülnek munkaviszonynak. Az elsőfokú bíróság vizsgálta a feleknek jogviszony létrehozására irányuló szándékát, illetőleg a jogviszony tartalmát is. A szerződések szövegezéséből az tűnik ki - mutatott rá az elsőfokú bíróság -, hogy az érintett felek között a vagyonvédelmi tevékenység ellátására megbízási jogviszony keretében került sor. A felperesek e ténnyel tisztában voltak, akarathiba részükről nem állapítható meg. Atekintetben, hogy a felperesek tevékenysége, az általuk ellátott feladat munkakörként lett-e meghatározva azt állapította meg az elsőfokú ítélet, hogy a felperesek által ellátott tevékenység során a feladatok ugyan ismétlődtek - a felperesek huzamosabb ideig, azonos helyen, ciklikusan váltakozó feladatokat végeztek -, de mindez a tevékenység jellegéből is következett. Az ellátandó feladat a megjelölt objektum, illetve terület védelmének folyamatos biztosítása volt, melynek során a felpereseknek mint egyéni vállalkozónak a többi egyéni vállalkozóval, illetve az őrzött terület felett rendelkezési joggal bíró gazdasági társaság alkalmazottaival együtt kellett működniük, viszont munkakörre jellemző ismérvek nem voltak megállapíthatók. A felperesek tevékenységüket nem szoros alperesi rendelkezési jog alatt végezték, és azt személyesen látták el, ugyanakkor az általuk megkötött szerződések rendelkeztek annak lehetőségéről, hogy maguk helyett helyettest állítsanak. (Az, hogy a helyettes állítása nem volt gyakorlat, a lehetőséget nem zárja ki.)

Vizsgálta az elsőfokú bíróság, hogy volt-e a felpereseknek rendelkezésre állási kötelezettsége. A meghallgatott tanúk vallomása szerint a munkavégzésre való megjelenés időpontját, illetve annak tartalmát a felperesek jelentősen befolyásolhatták. Mindebből arra következtetett az elsőfokú bíróság, hogy a felpereseket nem terhelte általános rendelkezésre állási és jelenléti kötelezettség; a beosztások készítése során a felperesek szabadságot élveztek, illetve e körben rugalmasság érvényesült. Tény, hogy beosztás készült a felperesek számára, de e beosztás nem a klasszikus munkaviszonyra jellemző módon készült el, mert a beosztás összeállításába a felpereseknek jelentős mértékű beleszólása volt. Mindebből az a következtetés adódik az elsőfokú bíróság szerint, hogy a felperesek foglalkoztatásuk pontos tartalmát, illetve rendszerességét elsősorban maguk határozhatták meg. Azt sem látta megállapíthatónak az elsőfokú bíróság, hogy a felperesek tevékenységüket munkaszervezet részeként, szoros alá-, fölérendeltségi viszonyban látták volna el. A vagyonvédelmi tevékenységet a felperesek jellemzően az alperesi gazdasági társaságoktól elkülönült területen végezték, a felettük fennálló utasítási jogosultság terjedelme az ellátott tevékenység jellemzői szerint alakult, és a feltétlenül szükséges szintre korlátozódott. A felperesek az alperesekkel közvetlen kapcsolatban nem is álltak (csupán esetenként, kapcsolattartó neve útján), a megbízói felügyelet valójában a számlázással összefüggő feladatok végzésére, illetve felületes eseti ellenőrzésre korlátozódott. Széleskörű utasítási joga az I.r. felperessel kötött szerződések esetében a kft. neve Kft.-nek sem volt a felperesek felett: a felpereseknek az őrzéssel érintett ezen cég képviselői utasítást csupán speciális esetben, külön szükségesség esetén adtak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!