Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1994.1.22 Lexikon megírására és szerkesztésére kötött szerződés érvényességének, teljesítésének és a szerződéstől való elállásnak egyes kérdései [Ptk. 217. § (1) bek., 298. § a) pont, 316 § (1) bek., 1969. évi III. tv. (Szjt.) 4-5. §, 29. §, 9/1969. (XI. 29.) MM r. (Szjt. V.) 23. § (1) bek., 1/1970. (III. 20.) MM r. 1. §, 2. § (2) bek., 17. § (1) bek.]

A perben csatolt szerződésből megállapíthatóan a peres felek között jövőben megalkotandó mű szerkesztésére vonatkozó, a szerzői jogi törvény hatálya alá tartozó kiadói szerződés jött létre, amelyre a szerzői jogról szóló 1969. évi III. tv., valamint a kiadói szerződések feltételeiről és a szerzői díjakról szóló 1/1970. (III. 20.) MM rendelet (a továbbiakban: R.) szabályait kell alkalmazni. A R. 1. §-ának (1) bekezdése értelmében a lexikon megírására és szerkesztésére vonatkozó tevékenység olyan szerzői jogi védelem alatt álló tevékenység, amelyre vonatkozó szerződés a R. hatálya alá tartozik.

Az R. 2. §-ának (2) bekezdése értelmében e kiadói szerződés írásba foglalásán felül írásban kell megtenni a feleknek a szerződés teljesítésével kapcsolatos jognyilatkozataikat is. Ebből következik, hogy a szerződésben vállalt határidő módosítására vonatkozó - szóban valóban megtörtént - nyilatkozatokat is csak írásban lehetett volna érvényesen megtenni. Az 1991. április 30-i teljesítési határidő módosítására azonban a felek írásban nem nyilatkoztak, a szóbeli módosítás pedig az írásbeliség hiányában a Szjt. 3. §-a értelmében alkalmazandó Ptk. 217. §-ának (1) bekezdése értelmében semmis. Ebből következik, hogy az írásbeli szerződésben vállalt teljesítési határidő alapján kell a felek teljesítését megítélni. Ehhez képest a felperesi szerző a teljesítéssel a Ptk. 298. § -ának a) pontja alapján 1991. április 30-án késedelembe esett. Akkor a könyvkiadó alperes hivatkozhatott volna a szerződés rendelkezése szerint a szerződés hatálytalanná válására, illetve díjfizetési kötelezettség nélkül elállhatott volna a szerződéstől. Ezt az alperes elmulasztotta, helyette elfogadta a szóbeli határidőmódosításokat, és 1991. október 10-én elfogadta (átvette) a felperes részbeni teljesítését. A Ptk. 316. §-ának (1) bekezdése értelmében, ha a jogosult a teljesítést a szerződésszegésről tudva elfogadja, a szerződésszegésből igényt utóbb csak akkor támaszthat, ha erre irányuló jogait fenntartotta. Ilyen jogfenntartó nyilatkozatot az alperes írásban vagy akár szóban a felperes teljesítésének elfogadásakor nem tett, ezért a felperes szerződésszegésére már nem hivatkozhat.

A fenti kiegészítéssel helytálló az elsőfokú bíróság álláspontja, amely szerint az alperes ezt követő elállása a hivatkozott R. 17. §-ának (1) bekezdése alapján már csak díjfizetés mellett történhetett meg. Minőségi kifogást az alperes ugyancsak nem jelzett sem a teljesítéskor, sem a perben [Szjt. 29. § (1) bekezdés, Szjt. V. 23. § (1) bekezdés]. Helytálló ezért az elsőfokú bíróság marasztalása, amely a leadott, mennyiségében nem vitatott, írt és szerkesztett anyag után a szerződésben meghatározott díjtétel alapulvételével marasztalta az alperest.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!