Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2022.4.91 A védő nem hivatkozhat olyan jog gyakorlásának elmulasztására, amely számára biztosítva volt, és amelynek megtétele védői kötelezettségeinél fogva kötelező volt. Az, hogy a bíróság a nyomozás során lefolytatott bizonyítást, a beszerzett bizonyítékok felhasználását, a bizonyítékok törvényességének vizsgálatát, azok kirekesztését nem a védő által kívánatosnak tartott módon és mértékben végezte el, illetve a védő által hivatkozott, attól eltérő jogi álláspontra helyezkedett ezen kérdésekben, nem szolgálhat a pártatlanság hiányának megállapítása alapjául. A bírónak ugyanis nem csak joga, de kötelezettsége is, hogy annak a személynek a büntetőjogi felelősségéről döntsön, aki ellen vádat emeltek, köteles a vádat kimeríteni arra figyelemmel, hogy a büntetőeljárásban a vád, a védelem és az ítélkezés egymástól elkülönül. A bírák függetlenek és csak a törvénynek vannak alárendelve, ítélkezési tevékenységükben nem utasíthatók. A bíróság dönt büntetőügyben [1998. évi XIX. tv. (korábbi Be.) 1. §, 2. § (3)-(4) bek.; Be. 5. §, 6. § (1)-(3) bek., 14. § (1) bek. e) pont; Magyarország Alaptörvénye 26. cikk (1) bek., 25. cikk (2) bek.].

[1] A járásbíróság a 2017. június hó 23. napján meghozott ítéletében az V. r. terheltet bűnösnek mondta ki folytatólagosan, társtettesként elkövetett embercsempészés bűntettében [Btk. 353. § (1) bek., (2) bek. b) pont, (3) bek. d) pont], ezért őt, mint bűnszervezetben elkövetőt 3 év 10 hónap szabadságvesztésre és 300 napi tétel pénzbüntetésre ítélte. A szabadságvesztés-büntetés végrehajtási fokozatát az V. r. terhelt vonatkozásában fegyházban határozta meg, és megállapította, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható. A pénzbüntetés napi tételének összegét 1500 forintban állapította meg. Az így kiszabott 450 000 forint pénzbüntetést meg nem fizetése esetén szabadságvesztésre kell átváltoztatni a bíróság rendelkezése szerint. A bíróság az V. r. terhelttől lefoglalt 4500 euró összegre vagyonelkobzást rendelt el, a lefoglalt bűnjelek közül a 11-17. tételszám alatti bűnjelek lefoglalását megszüntette és az V. r. terheltnek kiadni rendelte.

A bíróság az V. r. terheltet kötelezte az I., a III. és a X. r. vádlottakkal egyetemlegesen 30 000 forint,

a X. r. vádlottal egyetemlegesen 129 600 forint, míg az I., a II., a III., a IV., a VI., a VII., a VIII., a IX., a X., a XI., a XII., a XIII., a XIV., a XV. és a XVI. r. terheltekkel egyetemlegesen 749 948 forint bűnügyi költség megfizetésére.

[2] Az ügyben másodfokon eljárt törvényszék 2018. január 18. napján kelt ítéletét - egyebek mellett az V. r. terhelt és védője által előterjesztett felülvizsgálati indítvány alapján - a Kúria a 2019. február 26. napján meghozott Bfv.III.1.010/2018/47. szám alatti végzésével az V. r. terheltre vonatkozó részében is hatályon kívül helyezte és a másodfokú bíróságot új eljárás lefolytatására utasította.

[3] A törvényszék a megismételt eljárásban 2019. november 15. napján megtartott nyilvános ülésen meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét az V. r. terhelt vonatkozásában annyiban változtatta meg, hogy a szabadságvesztés-büntetésének tartamát 3 év 6 hónapra enyhítette, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét az V. r. terhelt vonatkozásában helybenhagyta.

[4] A jogerős ügydöntő határozattal szemben 2020. november 25. napján a járásbíróságon benyújtott, a Kúriára 2020. december 4. napján érkezett beadványában az V. r. terhelt meghatalmazott védője felülvizsgálati indítványt terjesztett elő a Be. 648. § b) és a) pontja alapján - figyelemmel a Be. 649. § (2) bekezdés d) pontjára és az (1) bekezdés a) és b) pontjára - a felülvizsgálati indítvánnyal támadott jogerős határozat hatályon kívül helyezése és a hatáskörrel vagy illetékességgel rendelkező bíróság új eljárásra utasítása [Be. 663. § (2) bek. vagy 663. § (1) bek. a) és b) pont], illetve a megtámadott jogerős határozat megváltoztatása és a törvénynek megfelelő határozat hozatala érdekében [Be. 662. § (2) bek.].

[5] A felülvizsgálati indítványát a védő lényegében elsősorban a Be. 649. § (2) bekezdés d) pontjára alapozta, ezen belül elsődlegesen a Be. 608. § (1) bekezdés d) pontjában foglaltakra, másodsorban a Be. 608. § (1) bekezdés b) pontjára. Harmadlagosan a Be. 649. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontjára és b) pont ba) alpontjára alapította amiatt, hogy a jogerős ügydöntő határozatot hozó bíróság az V. r. terhelt bűnösségét a bűnszervezet törvénysértő megállapítására figyelemmel a büntető anyagi jog szabályainak megsértésével állapította meg, továbbá a bűncselekmény törvénysértő minősítése miatt, illetve a Btk. más szabályainak megsértésével törvénysértő büntetést és intézkedést szabott ki, ami az V. r. terhelttel szemben kiszabott végrehajtandó szabadságvesztés tényében, mértékében, végrehajtási fokozatában, szabadulási kedvezmény megvonásában, pénzbüntetés alkalmazásában, valamint a vagyonelkobzás elrendelésében nyilvánul meg.

[6] A felülvizsgálati indítványban megjelölt elsődleges kérelme az volt, hogy a Be. 648. § b) pontja alapján a jogerős határozatot a Be. 663. § (2) bekezdése szerint az elsőfokú határozatra is kiterjedően [a Be. 649. § (2) bekezdés d) pontja és 608. § (1) bekezdés d) pontjára figyelemmel] a Kúria helyezze hatályon kívül, és a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező elsőfokú bíróságot utasítsa új eljárásra.

[7] A felülvizsgálati indítvány indokolásának lényege ebben a körben, hogy álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a tárgyalást olyan személyek, a bűnszervezetben elkövetéssel vádolt IV-XI. r. terheltek távollétében folytatta le, akiknek jelenléte a tárgyaláson kötelező lett volna. Álláspontja szerint annak ellenére, hogy az elsőfokú bíróság az első tárgyalási napon, 2017. február 14-én az érintett terhelteket egyenként kioktatta a távollétes eljárás lehetőségeiről és szabályairól, az nem volt elég részletes, a védők kézbesítési megbízást, illetve az érintett terheltek tárgyalási jegyzőkönyvet nem kaptak. Álláspontja szerint, mivel a terheltek a bűncselekményt bűnszervezetben követték el, ezért az 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: korábbi Be.) 535. § (1) bekezdése szerint tárgyaláson lemondás alapján folytatott eljárásra nem kerülhetett sor. A védő a jelenleg hatályos Be. 430. § (1)-(7) bekezdésében foglaltakra hivatkozott, álláspontja szerint a Be. 430. §-ának szabályai nem teljesültek, mert az érintett terheltek kézbesítési megbízást védőiknek nem adtak, a tárgyalási jegyzőkönyvek nem tartalmazzák a Be. 430. § (3) bekezdésében foglalt figyelmeztetést. A védő ezzel kapcsolatban arra is hivatkozott, hogy emiatt a tárgyalási jegyzőkönyvek felvétele az akkor hatályos korábbi Be. 78. § (4) bekezdése által tiltott módon, a résztvevők eljárási jogainak lényeges korlátozásával történt, ezért a bűnösség bizonyítékaként ezen okból ugyancsak nem értékelhetők és nem használhatók fel. Ezen ok alapján azt is kérte megvizsgálni, hogy az V. r. terhelt személyével szemben fennáll-e a büntetőeljárás megszüntetésének a lehetősége, amennyiben igen, úgy indítványozta az eljárást vele szemben megszüntetni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!