Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2001.523 A vadásztársaság a fokozott veszéllyel járó tevékenységért való felelősség szabályai szerint felel azért a kárért, amely azáltal következett be, hogy a fegyverek kipróbálására kijelölt területen a biztonságos körülményeket nem biztosította [Ptk. 345. §].

Az I. r. felperes férje, a II-III. r. felperesek édesapja 1997. június 18-án a II. r. alperes használatában lévő vadászház hátsó udvarán, az I. r. alperes által, a lőfegyvere kipróbálása közben leadott lövés következtében megsérült. Halála a szív lövési sérülése, külső- és belső elvérzés miatt következett be.

A felperesek a hozzátartozójuk halálával összefüggő káraik egyetemleges megfizetésére kérték az alperesek kötelezését.

Az I. r. alperes a jogalap hiánya miatt kérte a kereset elutasítását arra hivatkozással, hogy a károsult felróható magatartást tanúsított, mert a céltábla előtti területen, lőirányban maradt, a domborzati viszonyok miatt pedig lőárnyékban volt.

A II. r. alperes a kereset jogalapját ugyancsak vitatta és védekezésében kiemelte, hogy a felelősségét a fokozott veszéllyel járó tevékenységre vonatkozó szabályok alapján megállapítani nem lehet, utóbb pedig arra is hivatkozott, hogy a vadásztársaságnak nem róható fel, hogy a fokozott veszéllyel járó tevékenységet végző személyek az előírásokat nem tartották be.

Az elsőfokú bíróság a közbenső ítéletében az alperesek egyetemleges kártérítési felelősségét 100%-os mértékben állapította meg, az 1997. június 17-én (helyesen: 1997. június 18-án) bekövetkezett káreset miatt. Az elsőfokú közbenső ítélet indokolása szerint az I. r. alperes a tulajdonában lévő lőfegyver üzemeltetője volt és e tekintetben veszélyes üzemi tevékenységet folytatott. A II. r. alperes területén folyt a lőfegyverek kipróbálása, ezért köteles volt a fokozottan veszélyes tevékenységgel kapcsolatos különös védekezésre.

Mindezekre tekintettel az elsőfokú közbenső ítélet indokolása szerint az alperesek a Ptk. 345. §-a alapján 100%-os mértékben felelnek a kárért és felelősségük a Ptk. 344. §-ának (1) bekezdése szerint egyetemleges, figyelemmel arra, hogy a kárt az I. r. alperes a gondatlan fegyverhasználattal, a II. r. alperes pedig a veszélyes terület használatának biztosításával közösen okozta.

Az alperesek fellebbezése folytán a másodfokú bíróság a közbenső ítéletében az elsőfokú közbenső ítéletet részben megváltoztatta és azt állapította meg, hogy a halálesemény miatt az alperesek 70%-os arányban felelnek a bekövetkezett károkért, egyebekben pedig az elsőfokú közbenső ítéletet helybenhagyta. A másodfokú bíróság az I. r. alperesnek a kártérítési felelősség 50%-os mértékének megállapítására irányuló fellebbezését részben tartotta alaposnak. Megállapította, hogy az I. r. felperes házastársa 30%-os mértékben közrehatott a kár bekövetkezésében, hiszen annak ellenére, hogy a lőfegyver használatot észlelte, nem megfelelő helyen tartózkodott, és ezért a Ptk. 345. §-a (2) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni. A II. r. alperes azonban a fellebbezésében tévesen hivatkozott arra, hogy a felelőssége csak a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény (Vtv.) szabályain alapulhat. A másodfokú közbenső ítélet szerint a Ptk. 345. §-a alapján a II. r. alperes kártérítő felelőssége azért állapítható meg, mert a fegyverek kipróbálására lehetőséget adott, a tevékenységet engedélyezte, ennélfogva a biztonságos igénybevétel feltételeit is meg kellett volna teremtenie.

A II. r. alperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős közbenső ítélet hatályon kívül helyezését és vele szemben a keresetet elutasító ítélet meghozatalát kérte. Vitatta, hogy a kártérítő felelőssége a Ptk. 345. §-a alapján megállapítható lenne. A Vtv. szerint kizárólag a vadgazdálkodásért, a vadászat rendjéért és a törvényben meghatározott feltételek mellett felel a vadkárért, illetve a vadászati kárért. A Vtv. 76. §-ának (1) bekezdése, 69. §-ának (3) bekezdése és a 72. §-ának (1) bekezdése egybevetése folytán az állapítható meg, hogy a társaság tagjai a tevékenységüket - beleértve az úgynevezett "belövést" is - saját felelősségükre végzik.

A felperesek felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős közbenső ítélet hatályban tartására irányult. Hivatkoztak arra, hogy a biztonsági feltételeket a II. r. alperesnek kellett volna megteremtenie és biztonsági őr állításával, vagy más módon a kár elkerülhető lett volna.

Az I. r. alperes a felülvizsgálati eljárásban ugyancsak a jogerős közbenső ítélet hatályban tartását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős közbenső ítéletet a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül [Pp. 275. § (2) bek.].

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A II. r. alperes tévesen állítja, hogy felelőssége kizárólag a Vtv. által szabályozott vadászati károkért állapítható meg, és nincs olyan tevékenysége, amely a felperesek kárának bekövetkezésével okozati összefüggésben állna. A II. r. alperes ugyan nem közvetlen károkozó, de együttes károkozónak minősül az I. r. alperes felelősségétől eltérő tényállás alapján. Önálló kártérítő felelőssége folytán a vadászt terhelő előírások és kötelezettségek megszegése, a II. r. alperest akkor sem mentesíti, ha a vadász a saját felelősségére végzi a tevékenységét, és ennek alapján felel a bekövetkezett kárért. A vadászattal összefüggő, ahhoz közvetlenül kapcsolódó, annak mintegy részeként értékelhető az a tevékenység, amellyel a vadász a fegyverét kipróbálja, "belövi". A II. r. alperes kártérítő felelősségének alapjául az szolgál, hogy ezt a fokozott veszéllyel járó tevékenységet a II. r. alperes vadászházához tartozó területen, az általa kifejezetten erre a célra, szabálytalanul kialakított és fenntartott területen rendszeresen végezték, és a baleset itt következett be. Mindezekre tekintettel a jogerős közbenső ítélet helytállóan állapította meg, hogy a II. r. alperes kártérítési felelősségének elbírálására is a Ptk. 345. §-ában foglaltak az irányadók. Ennélfogva a II. r. alperes a felelősség alól akkor mentesül, ha bizonyítja, hogy a kárt a működési körén kívül eső, elháríthatatlan ok idézte elő. A fokozott veszéllyel járó tevékenységgel okozott baleset azonban több okból sem volt objektíve elháríthatatlan. A II. r. alperes a fegyverek kipróbálása céljára, engedély nélkül olyan területet jelölt ki, amelynek veszélytelen használatát semmilyen eszközzel nem biztosította, őrizetéről nem gondoskodott, és a használat feltételeit sem szabályozta. A terület egyszerű elkerítése önmagában a károkozás elhárítására nem elegendő, nem akadályozza a lőfegyver használata közben a lőtábla közelében tartózkodó személyek - akik nemcsak a vadászati előírásokat ismerő vadászok lehetnek - sérülésének lehetőségét. A lőfegyverek használata, olyan fokozott veszéllyel járó tevékenység, amelynek egy adott területen való lehetővé tétele esetén gondoskodni kell a biztonsági feltételek megteremtéséről akkor is, ha nem a kézi lőfegyverekről, lőszerekről, gáz- és riasztófegyverekről, légfegyverekről és lőterekről szóló 115/1991. (IX. 10.) Korm. rendelet végrehajtásáról rendelkező 14/1991. (X. 31.) BM rendelet által szabályozott lőtérről van szó. A fokozott veszéllyel járó tevékenységből származó kártérítő felelősség alól történő kimentés hiányában a II. r. alperes felelőssége megállapítható, ugyanis sikerrel nem hivatkozhat arra, hogy a kárt a működési körén kívül eső elháríthatatlan okként, kizárólag az I. r. alperes idézte elő.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság azt állapította meg, hogy a jogerős közbenső ítélet felülvizsgálati támadott része nem jogszabálysértő, ezért azt a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Pfv. III. 21.486/2000. sz.)