Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2007.1690 A súlyos vezetéstechnikai hiba kármegosztás alapjául szolgálhat [Ptk. 339. §, 340. §, 346. §].

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság P.101439/2002., Fővárosi Törvényszék Pf.631770/2006/3., Kúria Pfv.20773/2007/5. (BH 2007.12.409, *EH 2007.1690*)

***********

A felperes 2001. április 26-án este B.-en közlekedett Ford Explorer típusú gépkocsijával. Az autót a felperes testvére vezette. Az út jobb oldalán parkoló J. A. a Honda Civic típusú gépkocsijával váratlanul elindult és balra kanyarodott. A felperes gépkocsijának vezetője ekkor a kormányt elrántotta, de nem tudta elkerülni az ütközést. A Honda gépkocsi bal eleje a Ford gépkocsi jobb hátsó kerekének ütközött. A balesetben részes felek elmondása szerint az ütközés következtében a felperesi gépjármű megpördült, majd az út jobb oldalán lévő fának ütközött. J. A. a baleset bekövetkezéséért a felelősségét a helyszínen elismerte.

A felperes által J. A. felelősségbiztosítója, az alperes ellen indított keresetnek az elsőfokú bíróság helyt adott és kötelezte az alperest 2 312 368 forint és kamatai megfizetésére.

A bíróság megállapította, hogy a baleset bekövetkezhetett a résztvevők által elmondott módon az igazságügyi szakértői vélemények szerint. A súlyosabb kárkövetkezményben közrehatott, hogy a felperesi gépkocsi vezetője a váratlan közlekedési szituációban nem a megfelelő manővert választotta. Ez azonban a bíróság megítélése szerint nem mentesítette az alperest a helytállás alól a Ptk. 346. § (1) bekezdése, 339. § (1) bekezdése, valamint a 171/2000. (X. 13.) Korm. rendelet alapján. Ezért a szakértő által megállapított javítási költség megfizetésére kötelezte az alperest.

Az alperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta és a marasztalási összeget 1 156 184 forintra és kamataira leszállította. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

Dr. K. Gy. aggálytalan szakvéleményéből kiemelte, hogy a Ford vezetőjének jobbra kormányzása és az ezzel egyidejűleg alkalmazott vészfékezés vezetéstechnikai hiba volt. Ennek hiányában a fának ütközés elkerülhető lett volna. Az ebből eredő károk a Ptk. 340. § (1) és (2) bekezdése alapján nem róhatóak az alperes terhére, ezért 50-50% kármegosztást alkalmazva a marasztalást a felére csökkentette.

A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében a felperes az ítélet hatályon kívül helyezésével az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte. Sérelmezte, hogy a másodfokú bíróság a fellebbezési kérelem keretein túlterjeszkedett, mert az alperes fellebbezése a kereset teljes elutasítására irányult. Az 50-50% kármegosztásra irányuló korábbi kérelmét nem tartotta fenn. Kifejtette, hogy a szakértők szerint a baleset bekövetkezhetett a résztvevők által elmondott módon. A bizonyítatlan körülmények a helyszíni elismerés folytán az alperesi érdekkörben veendők figyelembe. A gépkocsivezető által elkövetett vezetéstechnikai hiba nem vezethet az alperes mentesülésére, az okozati összefüggés az alperesi jogelőd veszélyokozása és a bekövetkezett kár között fennáll. Sérelmezte, hogy a felperesi közrehatáson kívül annak mértéke sem bizonyított.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A felperes alaptalanul sérelmezte, hogy a másodfokú bíróság a kármegosztás alkalmazásával túlterjeszkedett a fellebbezési kérelem keretein. Mivel az alperes fellebbezése a kereset teljes elutasítására irányult, a másodfokú bíróság a Pp. 253. § (3) bekezdésének a megsértése nélkül változtatta meg az elsőfokú ítéletet a kármegosztás alkalmazásával.

Mindkétfokú bíróság rámutatott arra, hogy dr. K. Gy. szakértő véleményét aggálytalannak tekinti és ítélkezése alapjául elfogadja. A szakértői vélemények a vezetéstechnikai hibát elemző megállapításait a felperes a felülvizsgálati kérelmében sem vitatta. Ezért alaptalanul hivatkozott arra, hogy a vezetéstechnikai hiba nem mentesíti az alperest a helytállási kötelezettség alól. A Ptk. 346. § (1) bekezdése szerint, ha a kárt több személy fokozott veszéllyel járó tevékenységgel közösen okozta, egymás közti viszonyukban a felelősség általános szabályait kell alkalmazni. A Ptk. 340. § (1) bek. alapján a károsult felperes maga köteles viselni kárának azon részét, amely azáltal keletkezett, hogy a gépjármű üzemeltetése során nem úgy jár el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. A perbeli esetben ilyen vétkes közrehatásnak minősül a felperes részéről a vezetéstechnikai szabályok súlyos megsértése. A másodfokú bíróság a bizonyítékok okszerű mérlegelésével következtetett a közrehatás arányára is, ezért e rendelkezése felülvizsgálati kérelemmel nem volt eredményesen támadható.

Az ismertetett indokoknak megfelelően a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Pfv. VIII.20.773/2007.)