Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2014.8.243 Az előszerződés nem minősíthető végleges szerződésnek akkor, ha a felek szándéka előszerződés megkötésére irányult és az a tartalma alapján is előszerződésnek minősül [1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: Ptk.) 208. §, 215. §].

[1] A 2009. június 5-én létrejött megállapodás szerint a felperes jogelődje S. Zrt. részvényeket kívánt vásárolni a III. r. alperestől. A részvénycsomag vételárát 10 000 000 forintban határozták meg azzal, hogy a vevő ezenkívül ki fogja egyenlíteni az S. Zrt.-nek a IV. r. alperessel szemben fennálló 134 375 000 forint összegű tartozását.

[2] A szerződés aláírásakor a felperes jogelődje 2 500 000 forint foglalót adott át a III. r. alperesnek, 22 500 000 forintot pedig a IV. r. alperes javára letétbe helyezett az I. r. alperesnél.

[3] A felek megállapodtak abban, hogy 2009. július 5-ig megkötik a végleges szerződést a részvénycsomag átruházására és eddig az időpontig a felperes jogelődje a letéti számlán keresztül megfizeti a IV. r. alperesnek járó hátralékos összeget. A hátralék határidőben való megfizetésének az elmaradása bontó feltételt jelentett, aminek a bekövetkezte esetén - a szerződésnek a vevő hibájából történt meghiúsulása folytán - a III. és IV. r. alperesek az addig megkapott összeget megtarthatták.

[4] A részvénycsomag azonban az S. Zrt. és az R. Bank Zrt. közötti hitelkeret szerződés és az annak mellékletét képező óvadéki szerződés alapján óvadékként letétben volt a pénzintézetnél, ezért annak az átruházásához szükséges volt az R. Bank Zrt. előzetes hozzájárulásának a beszerzése.

[5] A felek megállapodása szerint a hozzájárulás beszerzése az S. Zrt. kötelezettsége volt. Az S. Zrt. kezdeményezése folytán a pénzintézet átvilágította a felperes jogelődjét, majd közölte, hogy milyen feltételek mellett tudja jóváhagyni a tulajdonváltozást. A feltételeket a felperes jogelődje nem fogadta el és a vételárhátralékot sem tette határidőn belül letétbe az I. r. alperesnél. A letétbe helyezett összeget az I. r. alperes kiutalta a IV. r. alperesnek, a felperes jogelődje pedig a követelését a felperesre engedményezte.

[6] A felperes keresetében a Ptk. 318. §-a alapján az I. és II. r., a 361. § alapján pedig a III. és IV. r. alperesek kötelezését kérte egyetemlegesen, az általa kifizetett 25 000 000 forint és kamatai megfizetésére. Keresetét arra alapította, hogy a szerződéskötés azért hiúsult meg, mert a III. r. alperes nem tudta a jogügylethez a bank hozzájáruló nyilatkozatát beszerezni.

[7] Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Az I. és II. r. alperesek előadták, hogy a letéti szerződésben foglaltaknak megfelelően jártak el, míg a III. és IV. r. alperesek arra hivatkoztak, hogy a felperes jogelődje teljesítésének az elmaradása miatt bekövetkezett bontófeltétel folytán jogosultak a pénzösszeg megtartására.

[8] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[9] Az ítélet indokolása szerint a felek között 2009. június 5-én részvény adásvételre irányuló előszerződés jött létre, amihez nem volt szükség az óvadéki szerződés jogosultjának az előzetes hozzájárulására.

[10] A felperes jogelődje nem tett eleget a szerződésben foglaltaknak, mert nem tette letétbe határidőben a IV. r. alperes részére fizetendő 111 500 000 forintot és nem reagált a bank felhívására sem. A szerződésbe foglalt bontófeltétel ezáltal bekövetkezett, így a III. és IV. r. alperesek jogosultak voltak a részükre kifizetett pénzösszegre.

[11] Utalt az elsőfokú bíróság arra is, hogy a jogalap nélküli gazdagodás szabályainak alkalmazását a felek szerződéses jogviszonya kizárta, az I. és II. r. alperesek pedig a letét kiutalása során a letéti szerződésben foglaltaknak megfelelően jártak el.

[12] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és kötelezte a III. r. alperest 2 500 000 forint, a IV. r. alperest pedig 22 500 000 forint és kamatai megfizetésére a felperes részére, míg egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[13] A jogerős ítélet indokolásában a másodfokú bíróság kifejtette, hogy a megállapodás a szerződés valamennyi lényeges elemét tartalmazta, ezért az nem elő, hanem végleges szerződésnek volt tekinthető. (BH 1986.59.)

[14] Az S. Zrt. és a pénzintézet óvadéki és hitel szerződése folytán azonban a megállapodás olyan - a Ptk. 215. § (1) bekezdése szerinti - szerződés volt, amelynek az érvényes létrejöttéhez harmadik személy előzetes jóváhagyására volt szükség. Ez nem a Ptk. 228. §-a szerinti feltételt jelentett, hanem a szerződő felek szerződési nyilatkozatain túli nyilatkozatot, amelynek a beszerzésétől függött a szerződés létrejötte (BH 1997.179.).

[15] A megállapodás tartalmazott egy bontófeltételt is a felperes jogelődje által vállalt fizetési kötelezettség tekintetében, amelynek bekövetkezte esetén a III. és IV. r. alperesek megtarthatták a már megkapott összeget. Ennek a bontó feltételnek az alkalmazására azonban csak akkor kerülhetett volna sor, ha a pénzintézet a megadott határidőn belül a hozzájárulását megadja és ezáltal a szerződés a Ptk. 215. § (2) bekezdése szerint, a megkötésének időpontjára visszamenő hatállyal létrejön. A létre nem jött szerződés esetén azonban a bontó feltétel alkalmazása fogalmilag kizárt, a felek jogviszonyára pedig a Ptk. 215. § (3) bekezdésében foglaltakat kellett alkalmazni.

[16] A banki hozzájárulás beszerzése a megállapodás és a Ptk. 369. § (1) bekezdése szerint is a III. r. alperes kötelezettsége volt. A beszerzés érdekében a felperes jogelődje köteles volt a III. r. alperessel együttműködni, ezért vizsgálni kellett azt, hogy a jóváhagyás elmaradása kinek felróható okból következett be.

[17] A rendelkezésre álló adatok szerint a felperes jogelődje lehetővé tette a bank részére a rá vonatkozó adatok megismerését és a jóváhagyás nem emiatt, hanem azért maradt el, mert az átvilágítást követően a bank további feltételeket határozott meg. Ezek teljesítése már elmaradt, de nem a felperes jogelődjének hibájából, hiszen a vevő azt már nem vállalta, hogy a bank által megállapított - a szerződés aláírásakor még nem ismert - további feltételeket is teljesíteni fogja. Az eladó érdekkörébe tartozott olyan vevő választása, akit a bank ilyen minőségben elfogad, vagy aki vállalja a meghatározott további feltételek teljesítését. A felperes jogelődje azonban erre nézve kötelezettséget nem vállalt, annak be nem tartásáért nem tehető felelőssé, ezért - a Ptk. 215. § (3) bekezdése alapján - az eredeti állapot helyreállítása során az általa tett kifizetéseket visszakövetelhette.

[18] A jogerős ítélettel szemben a III. és IV. r. alperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérték annak hatályon kívül helyezésével az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását.

[19] A felülvizsgálati kérelmet a Kúria nem találta alaposnak, ezért a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

[20] A jogerős ítélet indokaival azonban a Kúria csak részben értett egyet.

[21] A Kúria álláspontja szerint a felek között 2009. június 5-én létrejött szerződés előszerződés volt, így téves annak végleges szerződéssé való minősítése. E tekintetben elsődlegesen a felek szerződéskötési szándékából kellett kiindulni, amely a perbeli esetben kifejezetten arra irányult, hogy egymással előszerződést kössenek és annak alapján csak később kerüljön sor a szerződés megkötésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!