Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

11/2009. (VIII. 14.) KüM utasítás

a Külügyminisztérium fejezetnél az egyes fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználásának szabályairól és az eljárási rendről

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény (a továbbiakban: Áht.) 24. §-ának (9) bekezdésében foglaltak alapján, az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ámr.) előírásainak figyelembevételével - a pénzügyminiszterrel egyetértésben, az 1. pontban foglalt fejezeti kezelésű előirányzatok 2009. évi felhasználásának és kezelésének, valamint az eljárás rendjének jogszabálykiadását nem igénylő szabályait a következők szerint állapítom meg:

I.

Általános rendelkezések

1.

1.1. Az utasítás hatálya kiterjed a Külügyminisztérium (a továbbiakban: minisztérium) fejezeti kezelésű előirányzataira:

a) Nemzetközi tagdíjak és európai uniós befizetések 5. cím, 6. alcím;

b) Turistakölcsönök és konzuli segítségnyújtás 5. cím, 8. alcím;

c) Állami protokoll kiadásai 5. cím, 9. alcím;

d) Alapítványok támogatása 5. cím, 12. alcím;

e) Civil szervezetek támogatása 5. cím, 14. alcím;

f) Külügyi kommunikáció 5. cím, 15. alcím;

g) EU utazási költségtérítések 5. cím, 17. alcím;

h) Nemzetközi Fejlesztési Együttműködés és humanitárius segélyezés 5. cím, 22. alcím;

i) Schengeni követelmények 5. cím, 30. alcím;

j) Kelet- és dél-kelet-európai kormányzati stratégia végrehajtása és a határon túli magyar kapcsolatok 5. cím, 35. alcím;

k) Lakossági EU-tájékoztatási feladatok 5. cím, 36. alcím;

l) Magyar állampolgárok válsághelyzetből történő evakuálása 5. cím, 37. alcím;

m) Demokratikus átalakulás elősegítése 5. cím, 38. alcím;

n) 2011. évi magyar EU-elnökségre való felkészülés 5. cím, 39. alcím;

o) Magán- és egyéb jogi személyek kártérítése 5. cím, 40. alcím;

p) Külső határok alap 5. cím, 41. alcím;

q) Külföldi magyar emlékek megőrzése 5. cím, 43. alcím;

r) Finn-magyar ifjúsági csereprogramok 5. cím, 44. alcím;

s) Évfordulók, nemzetközi kötelezettségek, rendezvények 5. cím, 45. alcím;

t) Előző évekről áthúzódó költségvetési előirányzat-maradvány.

1.2. Az 1.1. pont d)-f), h),j), k), m), q-r) alpontjaiban jelzett előirányzatok felhasználását a Külügyminisztérium fejezetnél az egyes fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználásának és ellenőrzésének szabályairól szóló 4/2009. (IV. 10.) KüM rendelet (a továbbiakban: R.) is szabályozza. Az R.-ben szabályozott fejezeti kezelésű előirányzatokra vonatkozóan a jelen utasításban foglaltakat az R.-ben foglaltakkal összhangban kell alkalmazni.

1.3. Azon fejezeti kezelésű előirányzatoknál, ahol év közben kerül átcsoportosításra a kiemelt előirányzatok között a támogatási célt szolgáló előirányzat, ezek felhasználására vonatkozóan az R. általános rendelkezései (R. 2-19. §) az irányadók.

1.4. Az egyes előirányzatok kezeléséért felelős szervezeti egységeket a miniszteri értekezlet előterjesztése alapján a miniszter hagyja jóvá, amelyről a jóváhagyást követően értesítést kapnak az érintett szervezeti egységek.

1.5. Az önálló fejezeti kezelésű előirányzatból finanszírozott támogatási projektek kereteinek kezelésében a Pályáztatási Osztály közreműködik.

2.

2.1. Az előirányzatok felhasználása során az árubeszerzésekre, építési beruházásokra és szolgáltatások megrendelésére a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény, valamint az államtitkot vagy szolgálati titkot, illetőleg alapvető biztonsági, nemzetbiztonsági érdeket érintő vagy különleges biztonsági intézkedést igénylő beszerzések sajátos szabályairól szóló 143/2004. (IV. 29.) Korm. rendelet rendelkezéseit, továbbá a tárgykörre vonatkozó KüM utasításokat megfelelően alkalmazni kell.

2.2. Jelen utasításban szabályozott előirányzatok céljainak megvalósulását közvetlenül nem szolgáló kezelési és járulékos költségek nem számolhatók el.

2.3. Az előirányzat működtetésével kapcsolatos költségként az előirányzat terhére elszámolható a Magyar Államkincstár egyes szolgáltatásaiért a Külügyminisztérium által fizetendő kezelési költség.

2.4. Az előző évben vállalt kötelezettségek áthúzódó teljesítésével összefüggő kiadások teljesítése, valamint a kötelezettségvállalással nem terhelt maradványok vonatkozásában az Áht. 100. §-a, az Ámr. 66. §-a előírásainak megfelelően használható fel az előirányzat.

3.

3.1. Az előirányzatok felhasználása a célnak megfelelően koordináltan és egyeztetetten, a közpénzek felhasználásával, a köztulajdon használatának nyilvánosságával, átláthatóbbá tételével és ellenőrzésének bővítésével összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2003. évi XXIV. törvénynek (a továbbiakban: üvegzsebtörvény) megfelelően történhet.

3.2. A döntés-előkészítési folyamatnak garanciát kell nyújtania a leghatékonyabb felhasználásra, a kockázatok minimalizálására.

3.3. Az ellenőrzéseknek biztosítaniuk kell a szabálytalanságok megelőzését, illetve a szabálytalanul felhasznált összegek visszatéríttetését.

4.

Az előirányzatok kezelőinek az éves felhasználásról a Gazdálkodási Főosztály által kiadott zárási körlevélben megjelölt határidőig számszaki értékelést kell adniuk, melyet szakmai értékeléssel is ki kell egészíteni.

5.

Az előirányzatok év eleji összegszerű felosztásáról a miniszter dönt.

6.

A feladatfinanszírozású előirányzatok felhasználási szabályaira az Ámr. 70-77. § előírásai irányadóak.

7.

A fejezeti kezelésű előirányzatok szabályszerű felhasználását, annak indokoltságát, valamint a jelen utasításban foglaltak betartását ellenőrzési terv vagy célvizsgálat alapján a Külügyminisztérium Belső Ellenőrzési Osztálya a felügyeleti költségvetési ellenőrzés keretében a 193/2003. (XI. 26.) Korm. rendelet 4. § (3) bekezdése alapján ellenőrzi.

II.

Egyes fejezeti kezelésű előirányzatokra vonatkozó különleges szabályok Nemzetközi tagdíjak és európai uniós befizetések

8.

Az előirányzat forrása a 2009. évi költségvetés azon előirányzata, amelynek célja a Magyar Köztársaság nemzetközi szervezetekben viselt tagságáról szóló hatályos nemzetközi szerződésekből eredő fizetési kötelezettségeinek teljesítése. A Külügyminisztérium költségvetési fejezet terhére teljesített nemzetközi tagdíjak és kötelező jellegű önkéntes felajánlások finanszírozását a 15/2007. KüM utasítás szabályozza. A tagdíjfizetési kötelezettségeken kívül az előirányzat forrást nyújt a nemzetközi szervezetek által kezdeményezett kötelező jellegű "önkéntes" felajánlásokra (pl. ICRC, OHCHR, UNHCR, UNDOC) is. A kötelező jellegű "önkéntes" hozzájárulás felajánlása az előirányzattal rendelkező szervezeti egységek javaslatára, a szakmai felügyeletet ellátó szakállamtitkár jóváhagyásával, a Gazdálkodási Főosztály vezetőjének pénzügyi ellenjegyzésével történik.

Turistakölcsönök és konzuli segítségnyújtás

9.

9.1. A Konzuli Főosztály kezelésében lévő előirányzat célja visszatérítendő, illetve vissza nem térítendő anyagi segítséget nyújtani az ideiglenesen külföldön tartózkodó, önhibájukon kívül arra rászoruló magyar állampolgárok hazatéréséhez, valamint a személyes szabadságukban külföldön korlátozott magyar állampolgárok életének megvédése, testi épségük vagy egészségük megóvása érdekében.

9.2. Az előirányzat forrásai:

a) 2009. évi költségvetésről szóló törvényben jóváhagyott támogatási előirányzat,

b) a visszafizetett kölcsönök.

9.3. Az előirányzat felhasználása során a konzuli védelem részletes szabályairól szóló 17/2001. (XI. 15.) KüM rendelet szabályai szerint kell eljárni.

9.4. A konzuli kölcsön felvételéről a 17/2001. KüM rendeletben meghatározott közokirat készül, amely - többek között - tartalmazza a visszafizetési határidőt is. A kölcsön visszafizetésére meghatározott határidő eredménytelen letelte esetén a Külügyminisztérium megkeresi az adóhatóságot a kölcsön adók módjára történő behajtására.

Állami protokoll kiadásai

10.

10.1. A Protokoll Főosztály kezelésében lévő előirányzat az államfői protokoll, valamint a kormányfői protokoll kiadásaira szolgál.

10.2. Az állami protokoll kiadási előirányzatának felhasználása az állami vezetők és az államigazgatási szervek köztisztviselői számára biztosított juttatásokról és azok feltételeiről szóló 136/2006. (VI. 26.) Korm. rendelet, a nemzeti és állami ünnepek, valamint más kiemelkedő fontosságú rendezvények előkészítéséről és lebonyolításáról szóló 2106/2005. (VI. 6.) Korm. határozat, a tartományi szintű kapcsolatok ápolásának módjáról szóló 2128/1995. (V. 9.) Korm. határozat, az állami protokoll kiadási előirányzata felhasználásának szabályairól szóló 2258/2000. (X. 31.) Korm. határozat, valamint a köztársasági elnök és miniszterelnök hivatali idejének lejártát követő állami érdekből történő utazásai költségéről szóló 2340/2000. (XII. 27.) Korm. határozat alapján történik, más személyi, vagyoni védelemmel és egyéb feladatokkal kapcsolatos szabályozások feltételeinek, előírásainak megfelelően. Az előirányzat szolgál a magas szintű külföldi delegációk magyarországi látogatásainak, valamint az államfő és a kormányfő hivatalos külföldi utazásainak előkészítésével, lebonyolításával kapcsolatos járulékos költségek (különösen a kormányváró, a vendéglátás, a telefonhasználat, a járműbérlés, a reptéri fogyasztás, illetve a látogatásokkal kapcsolatos rendkívüli protokolláris feladatok ellátására kötött eseti megbízási szerződések, túlmunka költségei) fedezésére is.

10.3. Az állami protokoll előirányzat forrása a 2009. évi költségvetési törvényben jóváhagyott előirányzat, illetve az előző évi maradvány összege.

10.4. Az állami protokoll által előkészített programok várható kiadásainak költségtervének jóváhagyására az igazgatási szakállamtitkár jogosult. A Köztársasági Elnöki Hivatal vagy a Miniszterelnöki Kabinet illetékes vezetőinek kezdeményezésére történő, a 10.2. pontban részletezett programokkal kapcsolatos felhasználás esetében az előirányzat terhére történő kötelezettségvállalásra a Protokoll Főosztály, illetve az állami protokoll vezetője jogosult, az igazgatási szakállamtitkár utólagos tájékoztatása mellett. A köztársasági elnöki, illetve a miniszterelnöki keretet terhelő kiadásokról a Külügyminisztérium köteles negyedévenként, írásban beszámolni a köztársasági elnök hivatalának, illetve a Miniszterelnöki Kabinetnek.

10.5. A konkrét programokhoz nem kötődő beszerzésekre és kötelezettségvállalásokra a 10.2. pontban felsorolt jogszabályokat és miniszteri utasításokat kell alkalmazni.

EU utazási költségtérítések

11.

11.1. A Gazdálkodási Főosztály kezelésében lévő előirányzat fedezetet nyújt az Európai Unió tanácsi ülésein való részvétellel kapcsolatban felmerülő utazási költségek egy részének megtérítésére a Magyarország számára évente előre rögzített összeg erejéig. Ezt az összeget egyrészt az európai biztonsági és védelmi politikával kapcsolatos ESDP-ülésekre, másrészt a további, úgynevezett Non-ESDP-ülésekre történő kiutazás költségeinek fedezésére lehet fordítani.

11.2. A tanáccsal - annak egycsatornás kommunikációjára tekintettel - a kapcsolatot a Külügyminisztérium EU Koordinációs és Jogi Főosztálya tartja. A Külügyminisztérium Gazdálkodási Főosztálya fogadja az uniós költségtérítést; nyilvántartja és összesíti az utazási költségeket alátámasztó bizonylatokat; beszámolót készít a felhasznált összegekről.

11.3. Minden naptári évről a tárgyévet követő március 1-jéig, a tanács főtitkársága részére a KüM-nek beszámolót kell készítenie a felhasznált összegekről. A fel nem használt, illetve azon összegek, amelyek bizonylatokkal nem megfelelően alátámasztottak, a következő részletből levonásra kerülnek.

11.4. A tanács és az Európai Számvevőszék részben a "jelenléti listák", valamint helyszíni ellenőrzések alapján vizsgálja a források szabályszerű felhasználását.

Schengeni követelmények

12.

12.1. A Biztonsági, Informatikai és Távközlési Főosztály és a Konzuli Főosztály kezelésében lévő előirányzat a schengeni követelményeknek való megfelelés jogcímcsoportot tartalmazza.

12.2. Az előirányzat célja a schengeni követelményeknek való megfelelés, a schengeni térséghez történt csatlakozás feltételeinek, valamint a terrorizmus elleni küzdelem biztonsági követelményeinek külképviseleti érvényesítése, így a szükséges fizikai biztonságot megteremtő beszerzések, beruházások megvalósítása, a védett külügyi és üvegszálas hálózat kiépítése és bővítése, a zárt konzuli hálózat fejlesztése, valamint a konzuli képzésekkel kapcsolatos kiadások fedezetének megteremtése.

Magyar állampolgárok válsághelyzetből történő evakuálása

13.

13.1. A Biztonsági, Informatikai és Távközlési Főosztály - a vészhelyzeti konzuli eljárás tekintetében a Konzuli Főosztállyal is egyeztetett - kezelésében lévő előirányzat felhasználásának célja, hogy fedezetet nyújtson a természeti katasztrófák, illetve háborús, polgárháborús helyzet, terroristatámadás által sújtott területeken tartózkodó magyar, kettős és külföldi állampolgárok európai uniós együttműködés keretében történő csoportos evakuálására.

13.2. Az evakuálási feladatok veszélyeztetése nélkül az előirányzat nyújt továbbá fedezetet a válsághelyzetekre történő felkészüléssel kapcsolatban felmerülő, az elhárítás hatékonyságát növelő beszerzés jellegű kiadásokra is.

2011. évi magyar EU-elnökségre való felkészülés

14.

14.1. Az európai igazgató kezelésében lévő előirányzat biztosítja azon uniós szakmai és nyelvi képzéseket, melyek lehetővé teszik a hatékonyabb kapcsolattartást a külképviseletek és a központ, illetve szakterületenként az EU, valamint a tagállamok hivatalai között. Az előirányzat 2009. évben forrást nyújt az elnökség koordinálásával megbízott munkatársak és az elnökségi megfigyelők képzési folyamatának elindításához, az elnökséggel kapcsolatos konferenciák, rendezvények, utazások, valamint a meghívásokkal kapcsolatos mindennemű kiadás finanszírozásához, az elnökséghez kapcsolódó kiadványok, folyóiratok beszerzéseihez.

14.2. A 2011-es magyar EU-elnökségi stáb képzése teljes egészében az Államreform Operatív Program (ÁROP) finanszírozásában valósul meg. A Külügyminisztérium az elnökségi képzés két eleméért felelős: az elnökségi feladatok ellátásához kapcsolódó uniós szakmai képzésért (Elnökségi ismeretek képzés), valamint uniós szakmai képzésért (Integrált elnökségi képzés). Az integrált elnökségi képzés európai uniós közbeszerzési eljárás keretében valósul meg. A program utófinanszírozott pénzügyi konstrukció keretében működik, ezért a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség pénzügyi teljesítéséig a feladat finanszírozását megelőlegezni szükséges. A 2011. évi magyar EU-elnökség Külügyminisztériumhoz tartozó feladatainak előirányzatát az európai igazgató titkárságának felügyelete alatt az EU Koordinációs és Jogi Főosztály kezeli.

Magán- és egyéb jogi személyek kártérítése

15.

A "Magán és egyéb jogi személyek kártérítése" fejezeti kezelésű előirányzat terhére történő peres eljárásokkal kapcsolatos kiadásokat a Gazdálkodási Főosztály kezeli.

Külső határok alap

16.

16.1. A jogcímcsoport fedezete a jóváhagyott, várhatóan 2009. évben megvalósuló projektek után járó saját forrás (25,0%) került tervezésre. Az előirányzat az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) a programban részt vevő Felelős Hatóság részére év közben kerül átadásra. A kifizetések az egyes projektek megvalósításával kapcsolatos IRM-mel kötött megállapodás alapján kerülnek teljesítésre.

16.2. Az uniós támogatás célja - a 2007/574/EK határozat értelmében-a vízumkiadás és az illegális bevándorlás elleni küzdelem finanszírozása, a közösségi jogi eszközök végrehajtásához szükséges informatikai rendszerek létrehozása, a Schengeni határellenőrzési kódex és az Európai vízumkódex hatékony alkalmazásának támogatása.

Évfordulók, nemzetközi kötelezettségek, rendezvények

17.

17.1. A nagy számban megrendezésre kerülő események elkülönítése érdekében megnyitott új fejezeti kezelésű előirányzat a Protokoll Főosztály kezelésében tervezett. A forrás keretgazdák közötti átcsoportosítására, a jóváhagyott rendezvények ismeretében, a Protokoll Főosztály javaslata alapján, év közben kerül sor.

Záró rendelkezések

18.

18.1. Jelen utasítás a Magyar Közlöny mellékletét képező Hivatalos Értesítőben történő közzétételt követő 5. napon lép hatályba.

18.2. Hatálybalépésével egyidejűleg a Külügyminisztérium fejezetnél az egyes fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználásának szabályairól és az eljárási rendről szóló 5/2008. KüM utasítás hatályát veszti azzal, hogy rendelkezéseit azon 2008-ban történt kötelezettségvállalásokra, amelyeknek teljesítése a következő évben történik, megfelelően alkalmazni kell.

Dr. Balázs Péter s. k.,

külügyminiszter

Tartalomjegyzék