Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2020.5.150 A régi Pp. 4. § (2) bekezdése alapján a ténymegállapítási kötöttség a bűnösség kimondásának alapjául szolgáló ténymegállapításokra is kiterjed [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 339. § (1) bek., 340. § (1) bek., 346. § (1) bek., 1952. évi III. tv. (régi Pp.) 4. § (2) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes a tulajdonát képező motorkerékpárral 2011. március 12-én balesetet szenvedett oly módon, hogy a 4-es számú főútra kitolató gépkocsinak ütközött. A felperes a megengedett sebességet jelentősen túllépte és közvetlenül a baleset előtt "egykerekezett" is, az ütközést elkerülni nem tudta.

[2] A baleset következtében a motoron utazó utas életét vesztette. A felperes a baloldal csípőízületi vápa elmozdulással járó törését, következményes sérüléses eredetű csípőficamot, a bal bokaízületet alkotó ún. ugrócsont elmozdulással járó törését, a vállízület részét képező kulcscsont-lapockacsont-csőrnyúlvány közötti ízület Tossy III. típusú ficamát, a bal könyök zúzódását, és a bal oldali karidegfonat károsodását szenvedte el.

[3] A büntetőbíróság a 2016. június 3. napján jogerőre emelkedett határozatával bűnösnek mondta ki a felperest közúti baleset gondatlan okozásának vétségében, mivel magatartásával megszegte a KRESZ 3. § (1) bekezdés c) pontjában és 26. § (1) bekezdés a) pontjában foglalt szabályokat. Az alperes biztosítottjával szemben pedig a büntetőeljárást megszüntették, mivel a terhére KRESZ-szabályszegés és közrehatás a baleset kialakulásában nem volt megállapítható.

[4] A baleset időpontjában a gépkocsi üzembentartójának az alperessel volt kötelező felelősségbiztosítási jogviszonya.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[5] A felperes keresetében a balesettel okozati összefüggésben lévő vagyoni és nem vagyoni kárai megtérítését kérte. Kérte, hogy a bíróság 15-85%-os kármegosztást alkalmazzon rá kedvezőbben.

[6] Az alperes a helytállási kötelezettségét vitatta, a baleset bekövetkezéséért kizárólag a felperest tartotta felelősnek, mivel a felperes a jelentős sebességtúllépésével és az "egykerekezéssel", bár valóban védett úton érkezett, megtévesztette a biztosítottját, aki az adott közlekedési szituációban úgy járt el, ahogy az elvárható volt.

Az első- és másodfokú ítélet

[7] Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította.

[8] Indokolásában kifejtette, hogy a KRESZ 24. § (1) és (2) bekezdésében, az I. számú függelék III/b. pontja alapján a gépkocsivezetőnek a tolatási manőver megkezdése előtt kellett meggyőződnie arról, hogy biztonságosan végrehajtható-e hátramenetben a kikanyarodás a főútra, amely meg is történt. Arra a meggyőződésre jutott, hogy a gépkocsi vezetőjétől nem volt elvárható a tolatási manőver elhatározásakor, illetve a védett útra történő behaladáskor a sebességet jelentősen túllépő, "egykerekező" motor felismerése.

[9] Kiemelte, hogy a felperes sebességtúllépése és "egykerekezése" a személygépkocsi vezetője számára megtévesztő volt a közlekedési helyzet lényeges körülményei tekintetében, a felperes ezen szabályszegései nem tették lehetővé számára az elsőbbségadási kötelezettség szempontjából jelentős körülmények észlelését.

[10] Az ítélet ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést, amelyben az alperes 80%-os helytállási kötelezettségének megállapítását kérte közbenső ítélettel. Előadta, hogy az elsőfokú bíróság tévesen alkalmazta a régi Ptk. 346. § (1) és a 344. § (1) bekezdésében foglaltakat.

[11] A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[12] Osztotta az elsőfokú bíróság álláspontját, hogy a veszélyhelyzet akkor alakult ki, amikor a személygépkocsi behaladt a motorkerékpár által használt forgalmi sávba, ugyanakkor a veszélyhelyzet előidézője az alperes biztosítottja csak abban az esetben lett volna, hogyha a felperest vészfékezésre, intenzív fékezésre késztette volna.

[13] Ítélete indokolásában kifejtette, hogy a bizonyítás eredményeként megállapítható, hogy a felperes a perbeli balesetet megengedett közlekedési sebesség mellett lassító fékezéssel elkerülhette volna, a perbeli veszélyhelyzet előidézője nem az alperes biztosítottja, hanem a felperes volt a nagy haladási sebessége, jelentős sebességtúllépése és "egykerekezése" folytán. Utalt arra, hogy a felperes e magatartásával pont abban akadályozta meg az alperes biztosítottját, hogy az elsőbbségadási kötelezettsége szempontjából jelentős körülményeket, így alapvetően a felperes motorkerékpárjának közeledését észlelje.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[14] A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérte "a jogerős ítélet megváltoztatását és az alperes kötelezését közbenső ítélettel", reá kedvezőbb 80-20%-os kármegosztás alapján.

[15] Állította, hogy a másodfokú bíróság tévesen alkalmazta a régi Ptk. 346. § (1) bekezdés, 339. § (1) bekezdés és a 340. § (1) bekezdés rendelkezéseit.

[16] Álláspontja szerint, minthogy a régi Ptk. 346. § (1) bekezdése alapján a felek egymás közti viszonyában a felelősség általános szabályait kell alkalmazni, az alperes pedig nem mentette ki a régi Ptk. 339. § (1) bekezdésének megfelelően a felelősségét, a kereset elutasításának nem lehetett volna helye.

A Kúria döntése és jogi indokai

[17] A felülvizsgálati kérelem alaptalan.

[18] Az iratokból megállapítható, hogy az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította a felperes bűnösségét közúti baleset gondatlan okozásának a vétségében. Megállapította, hogy a felperes a 4. számú főúton motorkerékpárját egy kerékre emelve, legalább 150-155 km/h sebességgel közelítette meg a baleset helyszínét oly módon, hogy az alperes biztosítottja számára nem volt észlelhető helyzetben, ezért a baleset oka az volt, hogy a felperes megszegte a KRESZ 3. § (1) bekezdés c) pontjában és a 26. § (1) bekezdés a) pontjában írt szabályokat. A másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta annak helyes indokai alapján.

[19] A polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: régi Pp.) 4. § (2) bekezdése alapján, ha jogerősen elbírált bűncselekmény vagyoni jogi következményei felől polgári perben kell határozni, a bíróság a határozatában nem állapíthatja meg, hogy az elítélt nem követte el a terhére rótt bűncselekményt. Értelemszerűen a polgári perben eljáró bíróság nem csak azt nem állapíthatja meg, hogy a felperes nem volt bűnös a bűncselekmény elkövetésében, hanem azt sem, hogy a felperes nem tanúsította azt a magatartást, amely miatt a bűnösségét megállapították. A régi Pp. 4. § (2) bekezdésének alkalmazásában - ahogy arra már a Kúria korábban, a Pfv.III.20.126/2018/17. számú határozatában rámutatott - a ténymegállapítási kötöttség a bűnösség megállapításának alapjául szolgáló tényekre is kiterjed.

[20] A büntetőbíróság jogerősen megállapította, hogy a felperes megszegte a KRESZ 3. § (1) bekezdés c) pontjában és 26. § (1) bekezdés a) pontjában foglalt szabályokat, amikor úgy közlekedett, hogy a személyi és vagyonbiztonságot veszélyeztette, másokat a közlekedésben indokolatlanul akadályozott. Ehhez hozzátartozik annak tényként való megállapítása is, hogy az egyébként elsőbbségadásra kötelezett alperesi biztosított a tolatás megkezdésekor a felperest nem észlelhette. Ez a ténymegállapítás tehát a polgári perben már nem vitatható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!