Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.3.98 Ittas járművezetésnél a 0,8 ezrelék alatti alkoholkoncentráció esetén a bíróságnak vizsgálnia kell a klinikai tüneteket, az elkövető által tanúsított magatartást, az ittasság szemmel látható megnyilvánulási formáit, valamint az elkövetés körülményeit, és ezek ismeretében kell állást foglalni abban a kérdésben, hogy a vádlott szeszes italtól befolyásolt állapotban vezette-e a gépi meghajtású járművet [Btk. 187. § (1) bek., 188. § (2) bek. a) pont, Be. 216. § (1) bek. b) pont, Sztv. 23. § (1) bek. és 116/A. § (1) bek. a) pont, KRESZ 3. § c) pont, 4. § (1) bek. c) pont, 25. § (1) bek., 48/1997. (VIII. 26.) BM r. 17. § (2) bek.].

A városi bíróság az 1999. december 2. napján kelt ítéletével a városi bíróság 1998. november 30. napján tárgyalás mellőzésével meghozott végzését hatályon kívül helyezve, a vádlott bűnösségét súlyos testi sértést okozó ittas járművezetés bűntettében állapította meg, és ezért a vádlottat 250 napi tétel pénzbüntetésre, valamint 2 év 4 hónapi közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte azzal, hogy a pénzbüntetés egynapi tételének összegét 100 forintban állapította meg.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A vádlott nőtlen, gyermektelen. Gépkocsivezető szakképzettséggel rendelkezik, kocsikísérő, iskolai végzettsége általános iskola 8 osztálya. A megyei bíróság 1998. február 17-én elöljáró elleni erőszak bűntette miatt 50 000 forint pénzbüntetésre ítélte.

A vádlott 1993 óta vesz részt a közúti közlekedésben, járművezetői engedélye "B-C" járműkategóriákra terjed ki. Az eddig eltelt idő alatt mintegy 200 000 km-t vezetett balesetmentesen.

A vádlott 1998. augusztus 22-én 5 óra 45 perckor a főútvonalon vezette enyhe fokú alkoholos befolyásoltság állapotában - vérében 0,82 ezrelék véralkohol-koncentrációval - a személygépkocsit. Az ittassága és járművének nem az útviszonyokhoz igazodó sebessége miatt a jobbra ívelő útkanyarban a személygépkocsijával az úttestről balra letért és az árokba borult.

A baleset következtében az utasa ténylegesen 20 nap alatt gyógyuló súlyos sérülést - a jobb kulcscsont vállízület ficamát - szenvedte el. A vádlott szintén 8 napon túl, ténylegesen 60 nap alatt gyógyuló sérülést szenvedett.

A baleset azért következett be, mert a vádlott megszegte a KRESZ 4. § (1) bekezdés c) pontjában és a 25. § (1) bekezdésben írtakat.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a vádlott és védője jelentett be fellebbezést a mellékbüntetés enyhítése érdekében.

A megyei főügyész az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyására tett indítványt.

A bejelentett perorvoslatok alapján a megyei bíróság a felülbírálat során megállapította, hogy a városi bíróság az ítéletének tényállását részben megalapozatlanul állapította meg, mert nem derítette fel a baleset okát, továbbá a szabálysértési előélet tekintetében a tényállás hiányos.

A megyei bíróság az elsőfokú ítéletének a büntetett előéletre vonatkozó adatait kiegészíti azzal, hogy a vádlottat a városi bíróság 1997. április 22. napján kelt jogerős határozatával 1995. november 19. napján elkövetett súlyos testi sértés bűntette miatt 6 hónapi börtönbüntetésre ítélte, a szabadságvesztés végrehajtását 3 évi próbaidőre felfüggesztette.

Vádlottat szabálysértések miatt is felelősségre vonták, így a kötelező gépjármű felelősségbiztosítási kötelezettség elmulasztása, a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése miatt 1997. június 5. napján figyelmeztetésben részesítették, majd az áthaladási elsőbbség és az előzés szabályainak durva megszegése miatt 1998. július 1. napján pénzbírsággal sújtották.

A felderítetlenség kiküszöbölésére a megyei bíróság bizonyítás felvételét rendelte el, melynek keretében szakvéleményt szerzett be annak a megállapítása végett, hogy meghatározható-e a baleset idejére felszívódott alkohol mennyisége, valamint az, hogy a vádlott szeszes italtól befolyásolt állapotban volt-e.

Az igazságügyi orvos-szakértő írásban benyújtott szakvéleményében előadta, az eset kapcsán az italfogyasztás időpontja és mennyisége nem ismert, így a véralkohol- koncentráció ezekből az adatokból nem számítható.

A kettős vérvétel idején a véralkohol-koncentráció lebomlás stádiumában volt, ezért számításait ezzel a lebomlási szakasszal végezte. Előadta továbbá, hogy a lebomlási szakban csökkenő tendencia mellett a véralkohol-görbe hullámzik, így a két mérés alapján az óránkénti alkoholbontó képesség nem becsülhető.

A cselekmény és az első vérvétel közötti időből - mely idő alatt a véralkohol-koncentráció 0,2 ezrelékkel csökken - csak az véleményezhető, hogy a vádlott vérében a baleset idején 0,7 - 0,8 ezrelék közötti alkohol-koncentráció lehetett, amely igen enyhe fokú alkoholos befolyásoltságot eredményezett.

A megyei bíróság a szakértő véleményét,- mivel az összhangban állt más bizonyítékokkal,- a tényállás kiegészítése alapjául elfogadta.

Erre tekintettel a megyei bíróság a tényállást akként módosította, hogy vádlott a baleset idején szeszes ital fogyasztása után, de nem szeszes italtól befolyásoltság állapotában közlekedett és vezetéstechnikai hibát elkövetve - a kanyarban fékezett - a főútról balra letérve az árokba borult [KRESZ 3. § c) pont].

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!