Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

PKv 2013.1 A Kúria Polgári Kollégiumának 1/2013. (VI. 17.) PK véleménye

egyes kollégiumi vélemények meghaladottá nyilvánításáról[1]

A Kúria a bíróságok egységes jogalkalmazásának elősegítése érdekében a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény (a továbbiakban: Bszi.) 27. §-ának (1) bekezdése alapján a következő

v é l e m é n y t

nyilvánítja.

1. A Kúria Polgári Kollégiuma a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának az anyanyelv, regionális vagy kisebbségi nyelv használatának biztosításával összefüggő tolmács- és fordítási költség előlegezéséről és viseléséről szóló 3/2006. (XI. 27.) PK véleményt nem tartja fenn.

2. A Kúria Polgári Kollégiuma a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának az érvénytelenségi perekben felmerülő egyes eljárásjogi kérdésekről szóló 2/2010. (VI. 28.) PK véleménye 3.b. pontját és az ahhoz kapcsolódó indokolást nem tartja fenn.

1. A Legfelsőbb Bíróság a 3/2006. (XI. 27.) PK véleményében az anyanyelv használat alapelvének biztosításával összefüggésben felmerülő tolmács- és fordítási költségek előlegezésével és viselésével kapcsolatban a vonatkozó Pp. rendelkezéseket [Pp. 6. §, 78. § (4) bekezdés], valamint a 7/1972. (XI. 28.) IM rendelet 19. §-át értelmezte. Ez utóbbi jogszabályhely képezte a jogszabályi alapját annak az álláspontnak, amely szerint a magyar nyelvtől eltérő más nyelv használatára jogosult fél részére kirendelt tolmács költségeit, valamint az ilyen fél beadványainak fordítási költségeit és a bizonyítási indítványai kapcsán felmerülő fordítások költségeit az állam előlegezi; e költségek viselésére pedig a perköltségviselésre vonatkozó szabályok az irányadóak.

A 7/1972. (XI. 28.) IM rendeletet a 2007. évi LXXXII. törvény 1. §-ának (2) bekezdése dereguláció kapcsán hatályon kívül helyezte anélkül, hogy a tolmács- és fordítási költségek előlegezésének és viselésének a kérdését más jogszabály rendezte volna. Ezáltal a meghozatalakor helytálló 3/2006. (XI. 27.) PK vélemény legfontosabb megállapításai (I. és II. pontjai) jogszabályi alap nélkül maradtak. A jogi szabályozás hiányossága következtében pedig a bírói gyakorlatban jogbizonytalanság alakult ki abban a kérdésben, hogy az állam által előlegezett tolmács- és fordítási költségeket az állam a pernyertesség-pervesztesség alakulásától függetlenül, mintegy tárgyi költségmentesen, avagy csak a perköltség viselésre vonatkozó szabályok szerint viseli.

A kérdés kollégiumi véleménnyel nem dönthető el, az mindenképpen jogi szabályozást igényel. Ezért a Kúria Elnöke javasolta az Országos Bírósági Hivatal Elnökének a kérdésben jogalkotás kezdeményezését. Annak érdekében, hogy a várható jogszabályi rendezésnek a jórészt meghaladottá vált 3/2006. (XI. 27.) PK vélemény semmilyen módon se jelentse akadályát, a Kúria Polgári Kollégiuma úgy döntött, hogy a véleményt - noha annak III. pontja ma is helytálló - teljes egészében meghaladottá nyilvánítja, azt nem tartja fenn.

2. A Pp. 23. § (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy ha valamelyik pertársra a törvényszéknek van hatásköre, a per a törvényszék hatáskörébe tartozik. Ugyanakkor a tárgyi keresethalmazat esetében ilyen törvényi rendelkezés nincs. A bírói gyakorlat analógiaként a tárgyi keresethalmazat esetén is alkalmazta az említett szabályt, de ezzel ellentétes álláspont is kialakult a gyakorlatban, amely azon alapult, hogy ha az elsődleges kereseti kérelem a járásbíróság hatáskörébe tartozik, úgy azt a járásbíróságnak kell letárgyalnia, figyelemmel arra, hogy az eshetőlegesen előterjesztett további kereseti kérelem tárgyalására esetleg nem is fog sor kerülni.

Az érvénytelenségi perekben felmerülő eljárásjogi kérdésekről szóló 2/2010. (VI. 28.) PK véleménye 3.b. pontja szerint vagylagos vagy eshetőleges kereseti (viszontkereseti) kérelem esetében a bíróságnak a hatásköri és illetékességi szabályokat az adott, vizsgált kérelem vonatkozásában kell alkalmaznia. A PK véleményben foglaltak ellenére a bírói gyakorlat egységessége nem állt helyre, mert a PK véleményben kifejtett jogi álláspontot - különböző érvek alapján - sokan vitatták és az további jogalkalmazási kérdéseket is felvetett. A látszólagos tárgyi keresethalmazat esetén felmerülő hatásköri kérdéseket illetően jogegységi eljárás iránti kezdeményezés is érkezett a Kúria Polgári Kollégiumához. A Polgári Kollégiumnak azonban az az álláspontja, hogy a kérdést jogértelmezéssel nem lehet megnyugtatóan megoldani, az jogszabályi rendezést igényel. Ezért a Kúria Elnöke javasolta az Országos Bírósági Hivatal Elnökének a kérdésben jogalkotás kezdeményezését. A várható jogszabályi rendezésre figyelemmel a Kúria Polgári Kollégiuma úgy döntött, hogy a 2/2010. (VI. 28.) PK véleménye 3.b. pontját és az ahhoz kapcsolódó indokolást nem tartja fenn.

Lábjegyzetek:

[1] Megjelent a Kúriai Döntések 2013. évi 8. számában.