Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2010.2262 Az Mvt.-ben és más munkavédelmi szabályokban írt kötelezettségek betartására a munkáltató a munka irányításával megbízott munkavállaló foglalkoztatása során is köteles. A munka irányításával megbízott munkavállaló balesetével összefüggésben felmerült társadalombiztosítási szolgáltatásokért megtérítési kötelezettség akkor nem terheli a foglalkoztatót, ha a balesetelhárító, vagy egészségvédő óvórendszabályt vagy óvintézkedést kizárólag maga a balesetet szenvedett munkavállaló mulasztotta el. [1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 67. § (1) bekezdés, KK 25. számú állásfoglalás]

Az alperes a 2008. szeptember 18-án kelt fizetési meghagyással - az Ebtv. 67. §-a alapján - 5 763 669 forint megfizetésére kötelezte a felperest K. I. biztosított 2006. november 8-án bekövetkezett balesetével összefüggésben felmerült egészségbiztosítási ellátások és kamatai megtérítése címén.

Az alperes megállapította, hogy a felperes a munkakörülmények ellenőrzésének elmulasztása, a géptisztítási munkafolyamat nem megfelelő megválasztása, a sérültnek a munkavégzés során keletkező veszélyekre és a védekezés módjára való figyelemfelhívás elmaradása, valamint azért felelős a munkabaleset bekövetkeztéért, mert a munkavállaló védelme érdekében nem tett meg minden szükséges intézkedést; megtérítési felelőssége az Mvt. 18. § (1) bekezdése, 40. § (1) bekezdése, 42. § a) pontja, 44. § (1) bekezdése, 51. § (2) bekezdése és az 54. § (7) bekezdés b) pontja megszegése miatt fennáll.

A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. A munkaügyi bíróság a felperes nyilatkozata és a sérült részére átadott, a munkairányítási feladatok ellátására vonatkozó, 2006. szeptember 8-án kelt "megbízás" alapján megállapította, hogy a sérültet a munkáltató a munka irányításával bízta meg, a sérült pedig munkavédelmi kötelezettségeinek nem tett eleget, szabálytalan technológiát alkalmazott. Mivel a sérült munkavállaló a munkáltató megbízottjaként egyúttal a munkát is irányította, a szabálytalan technológia alkalmazásával megvalósuló kötelezettségszegése - figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság Mfv.K.IV.10.116/2007. számú döntésében foglaltakra -, a munkáltató felelősségét megalapozza.

A bíróság ítéletében kiemelte, hogy a felperes alaptalanul hivatkozott a munkavédelmi és munkaügyi felügyelőség határozatára, mivel a munkáltató megbízottjaként munkát irányító sérült munkavédelmi kötelezettségszegései a munkáltató felelősségét megalapozzák. A tényállás a közigazgatási eljárás során a munkabaleseti jegyzőkönyvből és a sérült 2007. november 9-én tett nyilatkozatából megállapítható volt. A bíróság a felperes által megjelölt tanúk meghallgatására irányuló bizonyítási indítványt azért utasította el, mert attól az ügy eltérő megítélése nem volt várható.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben az ítélet hatályon kívül helyezését és elsődlegesen a keresetének helyt adó döntés meghozatalát, másodlagosan a munkaügyi bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára való utasítását kérte. Álláspontja szerint a munkaügyi bíróság az okirati bizonyítékok figyelmen kívül hagyásával iratellenesen, másrészt a szükséges bizonyítás lefolytatása nélkül megalapozatlanul jutott arra a következtetésre, hogy a balesettel összefüggésben az Ebtv. 67. §-a alapján megtérítési felelősséggel tartozik. A munkavédelmi és munkaügyi felügyelőség határozata egyértelműen rögzíti, hogy a sérült a gép kezelésére ki volt oktatva, a munkavégzés irányításával megbízott munkavállaló volt, és azt is, hogy a balesetet kizárólag a sérült tevőleges, súlyosan gondatlan, szabályszegő, az Mvt. 60. § (1) bekezdésébe ütköző magatartása idézte elő.

A felperes szerint a munkaügyi bíróság az Ebtv. 67. §-a téves, a Legfelsőbb Bíróság KK 25. számú állásfoglalásában foglaltakkal ellentétes értelmezése eredményeként jutott az ítéletben foglalt következtetésre. A bíróság által hivatkozott MfvK. IV. 10.116/2007. számú döntésben konjunktív feltételként szerepelt, hogy a munkavállaló kötelezettségszegése a munkáltató felelősségét akkor alapozza meg, ha szabálytalan technológia került alkalmazásra, a perben azonban ennek az ellenkezőjét, valamint azt is bizonyította a felperes, hogy a szabályosan meghatározott technológiai előírásokat éppen az annak betartásáért felelős munkavállaló szegte meg. Végül a felperes utalt arra is, hogy a bíróságnak fel kellett volna oldania az ítélete alapjául vett eseti döntés és - a tartalmában az MK 46. számú állásfoglalással egyező - KK 25. számú állásfoglalás kollízióját.

A felülvizsgálati kérelem megalapozott.

Az Ebtv. 67. § (1) bekezdése szerint a foglalkoztató köteles megtéríteni az üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedések miatt felmerült egészségbiztosítási ellátást, ha a baleset vagy megbetegedés annak következménye, hogy ő vagy megbízottja a reá nézve kötelező munkavédelmi szabályokban foglalt kötelezettségének nem tett eleget, illetőleg, ha ő vagy alkalmazottja (tagja) a balesetet szándékosan idézte elő.

E szabályozás tartalmilag lényegében megegyezik a korábban hatályos, 1975. évi II. törvény 108. §-ában foglaltakkal. E jogszabályhely alkalmazását illetően a Legfelsőbb Bíróság által - az egységes bírói gyakorlat kialakítása érdekében - meghozott KK 25. számú állásfoglalás kimondja, hogy a társadalombiztosítási szerv a munkáltatóval szemben nem léphet fel megtérítési igénnyel, ha a balesetelhárító vagy egészségvédő óvórendszabályt vagy óvóintézkedést kizárólag maga a balesetet szenvedett munkavállaló mulasztotta el. Az óvórendszabály elmulasztása objektív jellegű, megvalósul, ha a munkáltató vagy megbízottja a balesetelhárító vagy egészségvédő óvórendszabályt nem tartotta meg, vagy az óvintézkedést elmulasztotta. Ha ennek folytán - ezzel okozati összefüggésben - baleset történt, nincs jelentősége a munkáltató megtérítési kötelezettsége szempontjából annak, hogy maga a sérült is közrehatott a baleset bekövetkezésében. Abban az esetben azonban, ha a balesetelhárító vagy óvórendszabályt vagy óvintézkedést kizárólag maga a balesetet szenvedett munkavállaló mulasztotta el, a munkáltatót e munkavállalónak nyújtott társadalombiztosítási szolgáltatások tekintetében megtérítési kötelezettség nem terheli.

A perben a munkaügyi bíróságnak a felperes keresete alapján arról kellett döntenie, hogy a munkabaleset - részben vagy egészben - a felperesi foglalkoztató, vagy a foglalkoztató megbízottja által elkövetett, az alperes határozatában megjelölt munkavédelmi szabályok megszegésével okozati összefüggésben következett-e be, vagy az kizárólag a sérült munkavállaló munkavédelmi szabályszegésének következménye. A munkáltatót megtérítési kötelezettség ugyanis csak az utóbbi esetben nem terheli, tehát akkor, ha a baleset kizárólag a sérült munkavállaló munkavédelmi szabályszegést megvalósító magatartásával okozati összefüggésben következett be.

A peradatok szerint a sérült, akit a felperes a cukorrépa rakodási és szállítási tevékenység végzésével kapcsolatosan munkairányítási feladatokkal bízott meg, a napi munkavégzés befejezése előtt a cukorrépa tisztító-rakodó gép "belső felületének" tisztítása közben szenvedte el a balesetet. A sérült testére egy rádiófrekvenciás távirányító szerkezet volt csatolva, amellyel az ún. hajtásrendszert kikapcsolta, a gép garatába mászott, a szennyeződéseket fellazította, majd azok eltávolítása érdekében beindította a főmotort. Ekkor indultak be - a munkabaleseti jegyzőkönyv szerint "számára érthetetlen módon, véletlenül" - a kihordó (tisztító) csigák. A hengersor előbb a bal lábát húzta be, majd - miután a vészleállítóval megállította a gépet és a forgásirány megváltoztatásával kiszabadította a lábát -, a jobb lábát is "elkapta"; lábfejei súlyosan, mindkét lábán csonkoláshoz vezetően sérültek.

A munkaügyi bíróság által lefolytatott bizonyítás adataiból megállapítható, hogy a mezőgazdasági gépész szakmai képesítésű sérült a perbeli gépre gépkezelői jogosultsággal rendelkezett, továbbá, hogy a balesetet megelőzően 2006. február 19-én részesült munkavédelmi oktatásban, amely kiterjedt a járművek karbantartási veszélyeire is. A sérült a munkavédelmi előadó által a balesetet követő napon történt meghallgatása során balesete bekövetkeztét a munkabaleseti jegyzőkönyvben foglaltakkal azonosan írta le és akként nyilatkozott, hogy tisztában volt "a betartandó munkavédelmi szabályokkal", az alperesi eljárásban kitöltött kérdőíven pedig a baleset általa feltételezett okaként a fáradtságot és a kimerültséget jelölte meg.

A fentieken túl a bíróságnak rendelkezésére állt a munkavédelmi és munkaügyi felügyelőségnek a baleset napját követő napon kiadott határozata, amelyben a hatóság a perbeli gép "működőképes állapotában, a berendezés garatában és a cukorrépa tisztító részében végzett mindenfajta tevékenységet" felfüggesztett. A határozat indokolásából kitűnően szabálytalanságként volt értékelhető, hogy a sérült a gépet az általa végzett munkafolyamat előtt nem áramtalanította, valamint hogy magára csatolva hagyta a rádiófrekvenciás távirányítót, amelynek az indítógombja feltételezhetően megnyomódott. A határozat rögzíti azt is, hogy a sérült a gép takarítását az Mvt. 60. § (1) bekezdésével és a kezelési és karbantartási utasítással ellentétesen végezte.

A fenti bizonyítékok a sérült szabályellenes munkavégzését alátámasztották, azt azonban, hogy a baleset bekövetkeztében szerepe volt-e az Mvt. fizetési meghagyásban megjelölt szabályai felperes általi megszegésének, különösen, hogy a felperes az 54. § (7) bekezdés b) pontjában írtakat betartotta-e, gondoskodott-e az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeinek biztosításáról a sérült (és a vele azonos feladatokat ellátó munkavállalók) munkavégzésének, a tisztítási-karbantartásra vonatkozó szabályok megtartásának rendszeres ellenőrzése útján - a rendelkezésre álló bizonyítékokból nem lehet megállapítani.

A munkaügyi bíróság a felperes felelősségét - az Ebtv. 67. § (1) bekezdése téves, a KK 25. számú állásfoglalásában foglaltakkal is ellentétes értelmezésének eredményeként - amiatt állapította meg, mert a sérült kijelölt munkairányítóként szabálytalan technológiát alkalmazott, ezzel munkavédelmi kötelezettségszegést követett el.

A Legfelsőbb Bíróság rámutat arra, hogy a jogerős ítéletben foglalt értelmezés helytelen, ennek alapján ugyanis a munkavédelmi szabályszegést elkövető munkavállalót ért balesetért a foglalkoztató megtérítési felelőssége minden esetben kizárható lenne, ha a foglalkoztató az érintett munkavállalót a munka irányításával is megbízta. A Legfelsőbb Bíróság gyakorlatában az Ebtv. 67. § (1) bekezdése a foglalkoztató megtérítési felelősségének megállapítására ad alapot, ha a baleset az azt elszenvedő munkavállaló munkatársa, vagy a munkáltató megbízásából eljáró más személy munkavédelmi szabályszegésével okozati összefüggésben következik be (BH 2004.206., EBH 2009.2084., Mfv. III. 10.809/2009/3.). Az Mvt.-ben és más munkavédelmi szabályokban írt kötelezettségek betartására a munkáltató a munka irányításával megbízott munkavállaló foglalkoztatása során is köteles. A munka irányításával megbízott munkavállaló balesetével összefüggésben felmerült társadalombiztosítási szolgáltatásokért megtérítési kötelezettség akkor nem terheli a foglalkoztatót, ha a balesetelhárító, vagy egészségvédő óvórendszabályt vagy óvintézkedést kizárólag maga a balesetet szenvedett munkavállaló mulasztotta el.

Téves álláspontja miatt a munkaügyi bíróság az ügy eldöntéséhez szükséges bizonyítást nem folytatta le, a felperes által megjelölt tanúk meghallgatását mellőzte, nem tisztázta, hogy a munkabaleset kizárólag a sérült szabályszegésének a következménye, vagy abban szerepet játszott a munkáltató óvórendszabály-szegése is. A peradatokból, így a gép üzemeltetési utasításából és más bizonyítékokból sem állapítható meg, hogy a hajtásrendszer kikapcsolása (munkabaleseti jegyzőkönyv) és az áramtalanítás (munkavédelmi és munkaügyi felügyelőség határozat) azonos fogalmakat takarnak-e, a felperes megkövetelte-e a perbeli gépen dolgozó munkavállalóktól, hogy a tisztítási munkát áramtalanítás után végezzék, tiltott, vagy eltűrt gyakorlat volt-e ennek a munkafolyamatnak a sérült általi módon (a garatba bemászva a testére erősített rádiófrekvenvenciás távirányító használatával) történő végzése.

Mivel a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján nem dönthető el, hogy az Ebtv. 67. § (1) bekezdésében szabályozott megtérítési felelősség feltételei - figyelemmel a KK 25. számú állásfoglalásban foglaltakra is - fennállnak-e, a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet - a Pp. 275. § (4) bekezdése alkalmazásával - hatályon kívül helyezte és a munkaügyi bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.

A megismételt eljárásban a munkaügyi bíróságnak - a felperes bizonyítási indítványai alapján, az őt terhelő bizonyítási kötelezettségre tekintettel [Pp. 164. § (1) bekezdés] -mindenek előtt tisztáznia kell, hogy a balesetkori munkafolyamat különböző mozzanatai közül melyek voltak azok, amelyek során szabálytalanság történt. E körben a felperesnek módot kell adni nyilatkozattételre, fel kell hívni annak megjelölésére, hogy a sérült a gép kezelési utasításának mely rendelkezését, illetve mely munkavédelmi szabályokat szegte meg. Ezt követően - a fent írtak szerint - tanúmeghallgatás útján, szükség esetén munkavédelmi szakértő bevonásával meg kell állapítani, hogy a baleset kizárólag a sérült szabályszegő magatartása miatt következett-e be, vagy az összefüggésbe hozható a felperes valamely, a fizetési meghagyásban megjelölt munkavédelmi szabályszegést megvalósító magatartásával, mulasztásával is.

(Legf. Bír. Mfv. III. 10.969/2009.)