Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

PK-GK 2. szám

(1996. december 9.)

I. A személy életében, testi épségében vagy egészségében okozott, illetőleg az olyan kár megtérítése iránti igény esetében, amikor a személy élete, testi épsége vagy egészsége veszélyeztetve volt, a feleket megillető (tárgyi) illetékfeljegyzési jog nem függ attól, hogy az igény érvényesítése jogszabályon vagy szerződésen alapul.

II. Nem terjed ki az illetékfeljegyzési jog arra az esetre, amikor a károsulttal szemben egyetemlegesen felelős károkozók egymással szemben igényelnek megtérítést.

Nem illeti meg ez a kedvezmény azt sem, akit a károsultnak megtérített kár áthárítása végett érvényesít igényt.

III. Az időközi jogszabályváltozások miatt a Polgári Kollégium és a Gazdasági Kollégium a PKT-GKT 3/1974. és a PKT-GKT 1/1987. számú állásfoglalásokat nem tartja fenn.

I. Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 62. §-a (1) bekezdésének b) pontja úgy rendelkezik, hogy a feleket jövedelmi és vagyoni viszonyaikra tekintet nélkül illetékfeljegyzési jog illeti meg a személy életében, testi épségében vagy egészségében okozott, illetőleg az olyan kár megtérítése iránti igény esetén, amikor a személy élete, testi épsége vagy egészsége is veszélyeztetve volt.

A törvény nem tesz különbséget attól függően, hogy a jogosult jogszabály alapján kártérítési vagy kártalanítási, illetőleg szerződésen alapuló igényt érvényesít. Nem feltétele a kedvezménynek a károkozóval szembeni közvetlen igényérvényesítés sem: nem kerülhet hátrányosabb helyzetbe a károsult, ha az élet, egészség, testi épség sérelméből vagy veszélyeztetéséből eredő kárának a megtérítését nem közvetlenül a károkozótól követeli.

Ezért az Itv. 62. §-a (1) bekezdésének h) pontjában meghatározott igény érvényesítésének minősül pl. az is, ha a károsult a Ptk. 348. §-ának (1) bekezdésében írtaknak megfelelően a munkáltatóval (szövetkezettel) szemben érvényesít munkaviszonyával (tagsági viszonyával) összefüggésben okozott kár megtérítése iránt.

Illetékfeljegyzési jog illeti meg a károsultat akkor is, ha biztosítási szerződés (Ptk. 536. §) alapján járó biztosítási összeg megfizetése iránt érvényesít igényt, vagy ha a gépjárművek kötelező felelősségbiztosításáról szóló jogszabály [58/1991. (IV. 13.) Korm. rendelet 7. §-ának (1) bekezdése] alapján a biztosítóval szemben közvetlenül lép fel kártérítési igénnyel.

Az illetékfeljegyzési jog szempontjából ezekre az igényekre kiterjed az Itv. 62. §-a (1) bekezdésének b) pontja, mivel az illetékfeljegyzési jogra vonatkozó szabályozásnak célja az életet, testi épségét, egészséget sértő vagy veszélyeztető cselekményekkel okozott kár megtérítésével összefüggő jogérvényesítés megkönnyítése.

Az Itv. 62. §-a (1) bekezdésének b) pontja az illetékfeljegyzési jogot tárgyi alapon határozza meg. Ezért az illetékfeljegyzési jog nemcsak azt a személyt illeti meg, akinek az élete, testi épsége, egészsége károsodott, vagy veszélyeztetve volt, hanem mindazokat, akik ezen a címen igényt érvényesíthetnek. Illetékfeljegyzési jog illeti meg tehát a jogutódokat is. Az Itv. 56. §-ának (1) bekezdése értelmében ugyanis csupán a személyes illetékmentesség nem terjed ki a fél jogutódjára.

II. A Ptk. 344. §-ának (1) bekezdése szerint, ha többen közösen okoznak kárt, felelősségük a károsulttal szemben egyetemleges, egymással szemben pedig magatartásuk felróhatósága arányában oszlik meg. E jogszabály értelmében, ha az egyetemlegesen felelős károkozók egyike (vagy a károkozók közül egyesek) az okozott kárt a károsultnak megtérítette(ék), akkor ő(k) a többi károkozótól közrehatásuk arányában - megtérítést igényelhet(nek). Ez a megtérítési igény azonban akkor sem ad alapot illetékfeljegyzésre, ha az igényt érvényesítő fél a személy életét, testi épségét vagy egészségét károsító, illetve veszélyeztető cselekményből eredő kárt térített meg. A jogszabály ugyanis az illetékfeljegyzési jog biztosításával a károsultak (illetőleg jogutódaik) igényérvényesítését kívánta megkönnyíteni, ez a jog azonban nem terjeszthető ki a károkozók egymás közti jogvitájából eredő perekre.

Ugyanebből az indokból nem alkalmazható a kedvezmény abban az esetben sem, amikor a károsultnak megtérített kár áthárítása végett (pl. a Ptk. 558. §-ában írtak alapján) indítanak pert.