Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2011.10.291 A munkáltató felmentésről szóló intézkedése rendeltetésellenes, ha annak kiadásakor tudomása van arról, hogy a fenntartói döntés két napon belül teljesül, ezért további közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése szükségtelen [Kjt. 30. § b) pont, Mt. 4. §].

A felperes a keresetében vezetői pótlék, képesítése után járó illetmény-különbözet megfizetését, besorolásának módosítását, valamint annak megállapítását kérte, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a jogviszonyát.

A munkaügyi bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek vezetői pótlék címén 620 893 forintot és kamatát, szabadságmegváltás címén 77 971 forintot és kamatát, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2005. május 10-étől állt közalkalmazotti jogviszonyban az alperes jogelődjénél, az F. Önkormányzat P. Betegek Otthona intézménynél, műszaki vezető munkakörben.

Az alperes fenntartója az F. Önkormányzat Közgyűlése 2007. augusztus 30-án meghozott határozatában a munkáltató jogutóddal történő megszüntetéséről döntött azzal, hogy a jogutód az É. F. Otthona intézmény. A közgyűlés a határozatában átszervezést is elhatározott, 2007. december 31-ei hatállyal és végrehajtási határidővel elrendelte a z.-i intézmény létszámának 8 fővel történő csökkentését.

Az alperes a közgyűlési határozatot úgy hajtotta végre, hogy megszüntetett 7 üres álláshelyet, és a 2007. október 31-én közölt felmentéssel megszüntette a felperes közalkalmazotti jogviszonyát, amely 2008. április 30-án szűnt meg, ezért 10 nap hiánya miatt a felperes végkielégítésre nem volt jogosult. A felmentés indokolása szerint az F.-i Közgyűlés határozatában döntött arról, hogy az intézmény létszámkeretét 2007. december 31-étől átszervezésre tekintettel 8 fővel csökkenti. Az alperes a munkavégzés alól 2008. január 1-jétől április 30-áig a felperest mentesítette.

A munkaügyi bíróság megállapította, hogy a felperes a felmentés időpontjában egyedül nevelte kiskorú gyermekét, mely tényt a felmentés közlése előtt nem hozott a munkáltató tudomására. A bíróság jogkövetkeztetése szerint a felmentési korlátozás alapjául szolgáló ok a felperesnél fennállt, ennek érvényesülése végett azonban a felperest együttműködési kötelezettség terhelte, köteles lett volna a korlátozás alapjául szolgáló tényt a munkáltató tudomására hozni, melynek nem tett eleget.

Az elsőfokú bíróság a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a munkáltató terhére a felperes által hivatkozott rendeltetésellenes joggyakorlást nem állapította meg. Érvelése szerint az integrált intézmény vezetőjével közös megállapodás született a felperes jogviszonyának megszüntetésére, ezért nem állapítható meg, hogy a felperesnek az alperes igazgatónőjével kapcsolatos kritikája miatt került sor a felmentésére.

A bizonyítékok alátámasztották, miszerint a felperes feladatait megosztva a gondnok és N. L. intézményvezető látja el. Ebből a bíróság arra következtetett, hogy a felperes kiválasztásának oka a munkaköre nélkülözhetősége volt, nem pedig az a szándék, hogy a véleménynyilvánítását elfojtsák.

A munkaügyi bíróság H. A.-né vallomása alapján megállapította, hogy az intézményvezetővel közös döntés volt az, hogy a felperest a 6 hónapos felmentési időből 2 hónap munkavégzésre kötelezik, amely az intézmények 2007. december 31-ei egyesítéséig eltelik. Nem állapítható meg, tehát hogy a felmentés korábbi közlésének az oka az volt, hogy a felperes 10 nap hiányában végkielégítésre ne legyen jogosult.

Az elsőfokú bíróság nem találta megalapozottnak a felperes hivatkozását, mely szerint a vezetői feladatait már 2007. év közepétől részben elvonták, mert az, hogy az alperes igazgatója a felperes véleményét figyelmen kívül hagyva külső szakmai segítséget kérve határozott, az intézmény felelős vezetője döntési jogköréhez tartozott, rendeltetésellenes joggyakorlást nem valósított meg.

A munkaügyi bíróság a felperes részére a vezetői pótlék és a vezetői pótszabadság megváltását az alperes elismerése alapján ítélte meg. Megalapozatlannak találta a felperes helytelen besorolásból eredő, valamint a szakképzettségére való hivatkozással előterjesztett illetménykülönbözet iránti igényét, ezért ez utóbbiakat elutasította.

A felperes a fellebbezésében az elsőfokú bíróság ítéletének részbeni megváltoztatását, és a felmentés jogellenességének megállapítását kérte azzal, hogy a jogellenesség és a jogviszony megszűnte napjának megállapításán túl egyéb anyagi jogkövetkezmény iránti követelést nem támasztott az alperessel szemben.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, fellebbezett részét megváltoztatta és megállapította, hogy az alperes a felmentéssel jogellenesen szüntette meg a felperes közalkalmazotti jogviszonyát, és ennek következtében a felperes jogviszonya 2009. május 8-án szűnik meg az alperesnél.

A másodfokú bíróság érvelése szerint a felperes felmentése a Kjt. 30. § b) pontján, a fenntartói döntés alapján az alperesnél végrehajtott létszámcsökkentésen alapult. Nem volt vitatott, hogy az alperesnél a fenntartó 2007. december 31-ei hatállyal 8 fős leépítést rendelt el, mely ténylegesen megvalósult, továbbá a felperes munkakörét is más személyek látják el az alperes szervezetében.

Az alperes jogelődje a fenntartói döntés kézhezvételét követően 2007. szeptember 20-án kimutatta a létszámleépítéssel érintett munkaköröket, e szerint a felperes munkakörén kívül a be nem töltött 5 ápolói állást, valamint 1 könyvelői, és 1 konyhalányi munkakört kívánt megszüntetni.

A másodfokú bíróság az általa beszerzett iratokból megállapíthatónak találta, hogy az alperes jogelődje 2007. május 4-én megállapodást kötött Sz. I. gazdasági vezetővel, amely szerint a jogviszonya 2008. január 2-án szűnik meg. Sz. I. a megállapodás után a szabadságát kivette, és az alperes őt a munkavégzési kötelezettsége alól felmentette. A másodfokú bíróság következtetése szerint a létszámcsökkentés során az alperes jogelődje indokolatlanul figyelmen kívül hagyta az alperesi gazdasági igazgató státuszát. E státusz közös megegyezéssel szűnt meg a létszámleépítés elrendelése időpontjáig, és a felek megállapodásán alapult, hogy a jogviszony 2008. január 2-án szűnt meg. A megyei bíróság szerint joggal feltételezhető, hogy a megállapodás azt célozta, hogy a gazdasági igazgató státusza 2007-ben formálisan fennálljon. A gazdasági igazgató munkakörének figyelembevételével a fenntartói döntés teljesítéséhez nem lett volna szükség a felperes munkakörének megszüntetésére.

A megyei bíróság álláspontja szerint a felperessel szembeni rendeltetésellenes joggyakorlás további megvalósulását jelenti a felperes egyértelmű mellőzése a vezetői döntések során, az utóbb jogszerűtlennek talált figyelmeztetése, a felmentésének kiadása úgy, hogy végkielégítésre ne legyen jogosult, valamint az év vége előtti felmentés ellenére az a tény, hogy az alperes 2007. évre a munkavégzés alól a felperest nem mentesítette.

A fenti tények alapján a másodfokú bíróság összességében megalapozottnak találta a felperes keresetét, azt, hogy az alperes nem rendeltetésszerűen gyakorolta a felmentés jogát, ezért az intézkedése jogellenes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!