Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40201/2016/4. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 251. §] Bírók: Buglyó Gabriella Éva, Ócsai Beatrix, Sándor Ottó

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.43850/2015/8., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40201/2016/4.*, Kúria Pfv.20667/2017/4.

***********

Fővárosi Ítélőtábla

14.Gf.40.201/2016/4/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Szabó Balázs Gábor Ügyvédi Iroda által képviselt felperesnek a által képviselt ... Bank Zártkörűen Működő Részvénytársaság alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2016. február 16. napján kelt 166.G.43.850/2015/8. számú ítélete ellen a felperes által előterjesztett fellebbezés folytán indult másodfokú eljárásban meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, a felperes által az állam javára fizetendő illeték összegét 1.272.000 (egymillió-kettőszázhetvenkettőezer) forintra felemeli, a per részbeni megszüntetésére vonatkozó rendelkezését mellőzi. Egyebekben azzal a pontosítással hagyja helyben, hogy a bíróság a felperes kereseti kérelmét utasítja el.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 50.000 (ötvenezer) forint + áfa ügyvédi munkadíjból álló másodfokú perköltséget, valamint külön felhívásra az államnak 1.696.000 (egymillió-hatszázkilencvenhatezer) forint le nem rótt fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes módosított keresetében elsődlegesen annak megállapítását kérte a bíróságtól, hogy az alperessel 2008. május 19-én megkötött lakásvásárlási kölcsönszerződés biztosítékaként létrejött ingatlant terhelő jelzálogszerződés a régi Ptk. 251. § (1) bekezdése és 200. § (2) bekezdése alapján semmis. Másodlagos kereseti kérelme a kölcsönszerződés semmisségének megállapítására irányult, a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény - régi Hpt. - 213. § (1) bekezdés a) c) és e) pontjai, valamint a régi Ptk. 217. § (1) bekezdése alapján, míg harmadlagos kereseti kérelmében a kölcsönszerződés XI.4. pontjának tisztességtelensége és semmissége folytán a kölcsönszerződés részleges érvénytelenségének megállapítását kérte a régi Ptk. 209/A. § (2) bekezdése és a 18/1999. (II. 5.) Korm. rendelet 2. § d) pontja alapján.

Az alperes érdemi ellenkérelmében valamennyi kereset elutasítását kérte. Az elsődleges kereseti kérelem tekintetében arra hivatkozott, hogy a zálogszerződés érvénytelensége kizárólag a kölcsönszerződés érvénytelensége folytán csak jogkövetkezmény levonására irányuló kereseti kérelem esetén lehetséges, míg a másod- és harmadlagos kereseti kérelmek körében a 2014. évi XL. (DH 2) törvény 37. §-ának rendelkezéseire utalt.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes elsődleges kereseti kérelmét elutasította, valamint kötelezte arra, hogy az állam külön felhívására fizessen meg 600.000 forint előzetesen le nem rótt illetéket, valamint az alperes javára 673.100 forint perköltségben marasztalta. A másod- és harmadlagos jogcímen előterjesztett keresetek vonatkozásában a pert megszüntette. A határozat indokolásában tényként állapította meg, hogy a felek között 2008. május 19-én D-LK-HV-20080426 számon lakásvásárlási kölcsönszerződés jött létre, amely szerint az alperes a szerződésben meghatározott lakóingatlan megvásárlásához 149.949 CHF összegű, forintban folyósított kölcsönt nyújtott a felperesnek. A szerződés rögzítette, hogy az alperes maximum 21.200.000 forintnak megfelelő, a kölcsön folyósításának napján érvényes, a bank számlakonverziós vételi árfolyamán számított svájci frank összeget folyósít, amelyet a felperes 240 hónap futamidő alatt a kölcsön folyósításának napjától függően meghatározott, az alperes értesítő levelében foglaltak szerinti havi összegben köteles visszafizetni évi 7,03%-os változó mértékű ügyleti kamattal. A felek ugyanezen a napon a kölcsönszerződés 1. számú mellékleteként ingatlant terhelő jelzálogszerződést is kötöttek külön megállapodás formájában, amely alapján az alperes javára az ingatlan-nyilvántartásban első helyi jelzálogjogot jegyeztek be. A szerződéseket 2008. június 02-án módosították, majd a felperes 2010. május 25-én végtörlesztett az alperes felé, így a kölcsönszerződés megszűnt. Az eljárás felfüggesztését követően a felek között az alperes bejelentése szerint a tisztességtelen feltételekre vonatkozóan a felülvizsgált elszámolás megtörtént.

Az ítélet jogi indokolásában az elsődleges kereseti kérelem tekintetében a régi Ptk. 200. § (2) és 251. § (1) bekezdései értelmezésével arra az álláspontra helyezkedett, hogy az alapul vett kölcsönszerződés érvénytelensége önmagában nem eredményezi a biztosítéki jelzálogszerződés érvénytelenségét, az ilyen követelések bírósági úton érvényesíthetőek, így a biztosításukra kötött szerződések automatikusan nem minősülnek semmisnek. Rögzítette, hogy a bíróság előtt nem érvényesíthető követelések esetkörét a régi Ptk. 204. § (1) bekezdésének a) b) és c) pontja határozza meg, melyek közül egyik sem minősül érvénytelen szerződésből eredő követelésnek. Ugyanakkor a perbeli kölcsönszerződés érvénytelensége esetére alkalmazandó jogkövetkezményeket a DH 2 törvény tartalma határozza meg, amely szerint a felek között elszámolási kötelezettség keletkezik. Ennek alapján arra a következtetésre jutott, hogy a felek között létrejött jelzálogszerződés bírósági úton érvényesíthető követelés biztosítására szolgál, így az elsődleges kereseti kérelem nem megalapozott.

A másodlagos és harmadlagos kereseti kérelmek tekintetében rögzítette, hogy a felek közötti kölcsönszerződés a 2014. évi XXXVIII. törvény (DH 1) és az ezt követően született DH törvények hatálya alá tartozó fogyasztói kölcsönszerződésnek minősül, ezért a felperesnek ezen kereseti kérelmei vonatkozásában a DH 2 törvény 37. § (1) bekezdésének megfelelő jogkövetkezmények alkalmazására is kiterjedő kereseti kérelmet kellett volna előterjesztenie, ennek hiányában a DH 2 törvény 39. §-a alapján rendelkezett a per részbeni megszüntetéséről.

A fellebbezést előterjesztő felperes az ítélet megváltoztatását és a kereseti kérelemnek helyt adó határozat hozatalát, másodlagosan - tartalma szerint - az ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását indítványozta. Indokolásában arra hivatkozott, hogy az elsőfokú bíróság figyelmen kívül hagyta a DH 2 törvény 40. § (3) bekezdését és 39. §-át, a régi Ptk. 251. §-át, 205. § (2) bekezdését és a régi Hpt. 213. § (1) bekezdés a) b) c) e) pontjait. A BDT2015. 3361. számon közzétett eseti döntés szerint a kölcsönszerződés és külön a zálogszerződés semmisségének a megállapítása is kérhető, utóbbi esetén önálló okok alapján is. Az 1/2010. PK vélemény 2. pontjában foglaltakat emelte ki és hivatkozott a régi Ptk. 234. §-ára, amely szerint a semmisség megállapításához külön eljárás nem szükséges. Ennek alapján tévesnek minősítette a bíróság azon indokolását, hogy a zálogszerződés semmissége járulékos jellegére tekintettel csak akkor kérhető, ha a kölcsönszerződés semmisségének megállapítását is kéri, mivel ezáltal arra kötelezi a felperest, hogy érvénytelen szerződésre alapítson jogot és azt az álláspontot képviseli, hogy csak a bíróság által ítéleti rendelkezéssel semmisnek deklarált szerződésre alapítható jog. Hivatkozott arra is, hogy a DH 2 törvény 37. § (3) bekezdésének második fordulata nem volt alkalmazható, mivel a zálogjog járulékos jellege folytán a zálogszerződés és a kölcsönszerződés érvénytelensége csak együttesen állapítható meg, a két szerződés vizsgálata ebben az esetben elválaszthatatlan. Amennyiben az elsőfokú bíróság a kölcsönszerződés teljes vagy részleges érvénytelensége iránti kereseti kérelem körében a per megszüntetéséről dönt, a zálogszerződés érvénytelensége tekintetében is a per megszüntetéséről kellett volna határoznia, mivel a zálogszerződés semmissége iránti kereseti kérelem okafogyottá válik a kölcsönszerződés semmisségének megállapítása iránti kereseti kérelem hiányában.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!