Tippek

Pertörténet AI-összegzése

Az AI egy per teljes lefolyását, tehát az ügyben született valamennyi (első-, másodfokú, felülvizsgálati, alkotmánybírósági stb.) határozatot összefoglalja egy rövid, jól strukturált dokumentumban.
Bővebben »

AI-csevegés a jogszabállyal

Szabadszöveges kérdéseket tehetünk fel a jogszabályoknak. A válaszokat a Mesterséges Intelligencia a jogszabály normaszövegét értelmezve fogja megadni.
Bővebben »

Elgépelés kijavítása AI-jal

Ha esetleg elgépelte a keresett kifejezést, kijavítja Önnek az AI!

Bővebben »

AI-szinonimák a keresésben

Kereséskor az "AI-szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

Bővebben »

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

Bővebben »

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. Bővebben »

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). Bővebben »

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

Bővebben »

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

Bővebben »

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

Bővebben »

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

Bővebben »

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

Bővebben »

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. Bővebben »

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

Bővebben »

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

Bővebben »

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

Bővebben »

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

Bővebben »

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

Bővebben »

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

Bővebben »

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

Bővebben »

A Gazdasági Versenyhivatal 71/2002/26 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: Reckitt Benckiser Kft.

Vj-71/2002/26

Vj-71/2002/26

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Gazdasági Versenyhivatal által a Reckitt Benckiser Magyarország Termelő és Kereskedelmi Kft. ellen fogyasztói döntés tisztességtelen befolyásolása miatt indult eljárásban - tárgyaláson - meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont vállalkozás a fogyasztók megtévesztésére alkalmas jogsértést valósított meg azzal, hogy 2001. szeptember 20. napját követően "+ 50 ml gratis" felirattal hozta forgalomba a Mr. Sheen elnevezésű bútortisztítót.

Az eljárás alá vont vállalkozást a jogsértő feliratozású termék további forgalmazásától eltiltja és kötelezi, hogy 30 napon belül fizessen meg a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557 számú bírságbevételi számlájára 2.000.000.- (azaz Kettőmillió) Ft versenyfelügyeleti bírságot.

A határozat felülvizsgálatát - annak kézhezvételétől számított 30 napon belül - a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtott, de a Fővárosi Bíróságnak címzett keresettel kérheti az eljárás alá vont vállalkozás.

Indoklás

I.

A Gazdasági Versenyhivatal az 1996. évi LVII. törvény (továbbiakban: Tpvt.) 70. § (1) bekezdése alapján hivatalból indult vizsgálat annak megállapítására, hogy az eljárás alá vont vállalkozás 2001. szeptember 20-át követően tanúsított azon magatartásával, miszerint a Mr. Sheen elnevezésű bútortisztító termékcsomagolásán a "+50 ml gratis" feliratot anélkül tüntette fel, hogy a 52 ml átmérőjű és 195 ml flakon mérete és a benne lévő töltőanyag mennyisége változott volna, a fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolására alkalmas magatartást tanúsított-e.

II.

1) Az eljárás alá vont vállalkozás - a Benckisher N.V és a Reckitt N. Colman.P.L.C. egyesülésével létrejött Reckitt Benckiser P.L.C. magyarországi leányvállalata - 2001. januárjától forgalmazza az eljárás tárgyát képező Mr. Sheen bútortisztítót.

2) Az eljárás alá vont vállalkozás ellen Vj-91/2001. számon folyamatban volt versenyfelügyeleti eljárásban a Versenytanács 2001. szeptember 20-án kelt Vj-91/2001/22. sz. határozatával megállapította, hogy az eljárás alá vont vállalkozás a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított azzal, hogy a Mr. Sheen terméken alaptalanul tüntette fel a "+50 ml gratis" feliratot.

Fenti magatartás miatt az eljárás alá vont vállalkozást 1 millió Ft bírsággal súlytotta, amit - a 2001. november 25-én jogerős és végrehajtható határozat alapján - az eljárás alá vont vállalkozás megfizetett.

A jogsértés megállapítására a Tpvt. 8. § (2) bekezdés c) pontjára alapítva került sor, miszerint a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartásnak minősül az a vállalkozói magatartás, mely az áru értékesítésével, forgalmazásával összefüggő, a fogyasztó döntését befolyásoló körülményekről, így pl. az engedményekről, megtévesztésre alkalmas tájékoztatást ad.

A Versenytanács határozatának indokolásában megállapította, hogy a fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolásának tilalma körében védett jogtárgynak a fogyasztó döntési szabadsága minősül, melynek megtévesztése alkalmas közléssel történő korlátozása, és ezáltal a téves fogyasztói döntés kialakulásának előmozdítása azzal a következménnyel is jár, hogy a fogyasztók - megtévesztésre alkalmas információin alapuló - döntése függvényében a piaci verseny is sérelmet szenved.

A határozat kifejtette, miszerint közismert, hogy a vállalkozások - piaci részesedésük emelése, vagy felhalmozott raktárkészleteik csökkenése érdekében -, vásárlási hajlandóságot növelő akciókat folytathatnak, mely akciók a vásárlók által remélt megtakarítások révén érhetik el a vállalkozások által kitűzött célt, tekintettel arra, hogy a jó minőségű és időlegesen olcsóbban kapható termékek iránt nő a kereslet, ez azt eredményezheti, hogy a hasonló - helyettesítésre alkalmas - termékek helyett a fogyasztók a rendelkezésükre álló információk szerint megtakarítást eredményező akciós terméket választják.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!