Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2013.8.224 A csődeljárásban benyújtott kifogást érdemi vizsgálat nélkül elutasító végzés ellen fellebbezésnek van helye. [Alaptörvény XVIII. cikk (7) bek., az 1993. évi XXXI. törvénnyel kihirdetett emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelméről szóló Egyezmény 13. cikke, 1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 12. § (5) bek., 15. § (3) bek., Pp. 233. § (1) bek.].

Az adós csődeljárásában nyilvántartásba vett hitelező a 2013. január 16-án postára adott, a bírósághoz 2013. január 17-én érkezett beadványában nyújtott be kifogást a vagyonfelügyelővel szemben. Előadta, az adós 2012. október 18-án kézhez vett "Meghívó egyezségi tárgyalásra" tárgyú leveléből értesült arról, hogy az adós csődeljárásában az U. INC nevű hitelező követelését a vagyonfelügyelő elismerte, s ezzel az mind a biztosított, mind a nem biztosított hitelezői osztályban több mint 50% szavazattal rendelkezik.

A kifogást előterjesztő hitelező kérelmére 2012. december 12-én iratbetekintést biztosított az adós. Ennek során észlelte a kifogást előterjesztő hitelező, hogy a U. INC hitelező a 179 322 522 Ft összegű hitelezői igényét engedményezési szerződéssel szerezte, melyet az adós, mint kötelezett által kibocsátott váltó óvadékba adásával biztosítottak.

A kifogást előterjesztő hitelező szerint az adós saját váltójának óvadékba adásával a követelés nem vált biztosított követeléssé, illetve ha az is lenne, a követelés értéke nulla, mert az adós fizetésképtelen helyzetben van. Álláspontjáról 2012. december 18-án tájékoztatta a vagyon­felügyelőt, aki a 2013. január 9-én tartott harmadik egyezségi tárgyaláson közölte a hitelezővel, hogy az észrevétel nem megalapozott, egyébként pedig a hitelező már az első tárgyaláson értesült a támadott követelés besorolásáról.

Az elsőfokú bíróság a kifogást érdemi vizsgálat nélkül elutasította a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 6. § (3) bekezdése szerint alkalmazandó Pp. 130. § (1) bekezdés h) pontja alapján. Határozatát azzal indokolta, hogy a kifogást előterjesztő a 2012. december 12-én történt iratbetekintés során észlelte azokat a körülményeket, amelyekre hivatkozással a kifogását előterjesztette. Kifejtette, a hitelezőt megilleti az a jog, hogy a vagyonfelügyelő által a csődeljárásban nyilvántartásba vett más hitelezői igényekkel szemben kifogást terjeszthessen elő, azonban ez a jog nem a Cstv. 12. § (5) bekezdése, hanem a Cstv. 15. § (3) bekezdése alapján illeti meg. Miután ez utóbbi rendelkezésben meghatározott, a tudomásszerzéstől számított 5 munkanapon túl nyújtotta be a kifogását a hitelező, ezért a bíróság elkésettség miatt érdemi vizsgálat nélkül utasította el azt. A végzés ellen az elsőfokú bíróság fellebbezési jogot biztosított a Pp. 233. § (1) bekezdése alapján.

A kifogást előterjesztő fellebbezését a másodfokú bíróság hivatalból elutasította. Határozatának indokai szerint tévedett az elsőfokú bíróság, amikor fellebbezési lehetőséget adott a határozatával szemben. Hivatkozott a Cstv. 15. § (3) bekezdésében foglaltakra, mely szerint, ha a bíróság a kifogást megalapozottnak találja, a vagyonfel­ügyelő intézkedését megsemmisíti, vagy kötelezi a megfelelő intézkedés megtételére, ellenkező esetben a kifogást elutasítja. A bíróság eljárására a Cstv. 51. §-ában foglaltak a megfelelően irányadóak azzal az eltéréssel, hogy a kifogás elbírálása tárgyában hozott végzés ellen külön fellebbezésnek nincs helye.

Álláspontja szerint az "elbírálás" kifejezés nemcsak a kifogás érdemi elbírálását, hanem annak érdemi vizsgálat nélküli elutasítását is jelenti, mert ésszerűen nem tehető fel, hogy a jogalkotó az érdemi vizsgálat nélküli elutasításra nem írt elő soron kívüli eljárást. Ebből következik, hogy a kifogás elbírálásán az érdemi vizsgálat nélküli elutasítást is érteni kell, ezért a külön fellebbezés a kifogás érdemi vizsgálat nélküli elutasítása esetén is kizárt.

A Pp. 233. § (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy az elsőfokú bíróság határozata ellen - amennyiben a törvény ki nem zárja - fellebbezésnek van helye. A Cstv. a fentiek szerint kizárja a fellebbezést, ezért a hitelező olyan határozat ellen nyújtott be fellebbezést, amely ellen a külön fellebbezést a törvény kizárja, ezért a Pp. 240. § (1) bekezdése értelmében - figyelemmel a Pp. 237. § rendelkezéseire is - a fellebbezést hivatalból elutasította.

Az ítélőtábla végzése ellen a hitelező nyújtott be fellebbezést, kérve a Kúriát annak hatályon kívül helyezésére és az ítélőtábla utasítását arra, hogy érdemben vizsgálja meg a fellebbezést. Álláspontja szerint az ítélőtábla kiterjesztő értelmezése nem helytálló. A kifogás "elbírálása" kifejezés csak annak érdemi elbírálására vonatkozik, az az érdemi vizsgálat nélküli elutasításra nem alkalmazható. Ellenkező jogértelmezés csorbítaná a kifogásolásra jogosultak jogorvoslati lehetőségeit. Ha a jogalkotó szándéka ez lett volna, akkor azt a jogszabályban is nevesítette volna.

Az adós a fellebbezésre tett észrevételében az ítélőtábla végzésének helybenhagyását kérte.

A Kúriának a fellebbezés alapján abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a kifogás "elbírálása" kifejezés csak az érdemi elbírálást foglalja-e magában, vagy ide tartozik valamennyi, a kifogás alapján megindult eljárásban hozott, annak lezárását eredményező bármilyen tartalmú elsőfokú határozat.

Elsőként a Kúria megállapította, hogy a kifogásnak a csődeljárásban azért van nagy jelentősége, mert az adós és a hitelezők közötti egyezség tartalmának kialakításába a bíróság nem avatkozik be, azt nem vizsgálhatja. A hitelezőknek joguk van arra, hogy a vagyonfelügyelő által elfogadott, besorolt követelések tekintetében kifogást terjesszenek elő saját [12. § (5) bekezdés], illetve más hitelezők [15. § (3) bekezdés] igényének elfogadása, besorolása miatt. Ezzel biztosítható, hogy azok a hitelezők és olyan összeg erejéig kerüljenek be a biztosított, illetve nem biztosított hitelezői osztályokba, s szavazzanak a csődegyezség elfogadásáról, akiknek valóban követelésük áll fenn az adóssal szemben, s a megfelelő hitelezői csoportba, osztályba kerüljenek besorolásra. (Gfv. X. 30.427/2010/9. sz.)

A Cstv. 6. § (3) bekezdése alapján azokra az eljárási kérdésekre, amelyet a Cstv. külön nem szabályoz, a Pp. rendelkezései megfelelően irányadók. A csődeljárásban benyújtott kifogásokra vonatkozóan a Cstv. 12. § (5) bekezdése és a 15. § (3) bekezdése is azt tartalmazza, hogy az azt elbíráló végzés ellen külön fellebbezésnek nincs helye.

Egységes joggyakorlat alakult ki abban a kérdésben, hogy a csődeljárásban a kifogást elbíráló érdemi határozatok - jóllehet az elsőfokú bíróság határozata ellen külön fellebbezésnek nincs helye - az eljárást befejező határozat elleni fellebbezésben támadhatók. (Gfv. VII. 30.302/2012/8.)

A Kúria a Gfv. X. 30.127/2012/9. számú végzésében is kifejtette: a másodfokú bíróság csak azokat a "külön fellebbezéssel" nem támadható határozatokat bírálhatja felül az eljárást befejező határozat elleni fellebbezés alapján, amelyek érdemben bírálták el a kifogást. Ha egy jogvitát az elsőfokú bíróság érdemben nem bírál el, annak tárgyában nem hoz határozatot, az a másodfokú bíróság által elsőként érdemben nem bírálható el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!