Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2012.5.223 Haszonélvezeti joga a Ptk. szabályai szerint nem minősül dolognak, ezért az nem is cserélhető, és az ingatlan-nyilvántartásba csere jogcímén be sem jegyezhető [1959. évi IV. tv. 117. §, 157-158. §, 200. §, 378. §, 1997. évi CXLI. tv. 29. §, 32. §].

K.-án 2010. október 8-án a felperes - mint tulajdonjogot átruházó, holtig tartó haszonélvezeti jogot szerző -, H. I. és P. S.-né - mint holtig tartó haszonélvezeti jogot átruházó, tulajdonjogot szerző - a belterület, 139/1 hrsz.-ú - természetben a P., V. utca 50. szám alatti, 1072 m2 nagyságú, kivett, lakóház, udvar megjelölésű - ingatlanra vonatkozóan csereszerződés elnevezésű megállapodást kötött.

A szerződéskötéskor ezen perbeli ingatlan 2/4 arányban N. D. felperes, 1/4-1/4 arányban H. I. és P. S.-né tulajdonaként volt az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezve.

A csereszerződés elnevezésű megállapodás 1. pontja szerint a felperes a 2/4 tulajdoni illetőségét átruházza egymás között egyenlő, 1/4-1/4 arányban H. I. és P. S.-né javára - holtig tartó haszonélvezeti joga fenntartása mellett, - amelyért cserébe H. I. és P. S.-né összesen 2/4 illetőségükre holtig tartó haszonélvezeti jogot engedélyeznek a felperes részére.

A szerződés 3. pontjában közösen kérték a földhivatali bejegyzést, nyilatkoztak arról, hogy a bejegyzési engedélyt megadják.

A szerződés 4. pontja az 1. pontban körülírt ingatlan értékét 1 millió Ft-ban állapította meg.

A felek 2010. október 12-én kérték a körzeti földhivataltól a bejegyzést. Az elsőfokú hatóság a 2010. november 10. napján kelt határozatával a bejegyzési kérelmet elutasította.

A szerződő felek fellebbezéssel éltek a határozat ellen, amelynek elbírálása során az alperes jogelődje a 2010. december 20. napján kelt másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát, megváltoztatását és a bejegyzési kérelemben foglaltak elrendelését, másodlagosan - a határozat hatályon kívül helyezése mellett - az alperes új határozat hozatalára kötelezését kérte.

Előadta, hogy a jogügylet nem lehet jogellenes; nem ütközik jogszabályba, hogy a tulajdonát - haszonélvezeti joga fenntartása mellett - átruházza, és az sem, hogy a meglévő tulajdonára másnak haszonélvezeti jogot engedjen.

Annak sincs jogi akadálya, hogy ezt a két aktust egy okiratba foglalja, és ez a jogszerű, hiszen a két ügylet egymásra figyelemmel történt.

Előadta, hogy a szerződés értelmében korábbi tulajdonát elvesztette, annak csak a haszonélvezete maradt meg; viszont gazdagodott az ingatlan másik felét terhelő haszonélvezettel.

H. I. és P. S.-né pedig egy haszonélvezettel terhelt tulajdonjogot szerzett, ezzel egyidejűleg a meglévő hányadukra a másik félnek holtig tartó haszonélvezeti jogot engedtek. Ezen ügyletkötés cserének felel meg akként, hogy az egymással szemben álló szolgáltatásokat a szerződő felek értékegyezőnek fogadták el.

Előadta, hogy a Magyar Jogi Lexikon szerint "A csere tágabb értelemben javak kölcsönös szolgáltatása egymás ellenében, tehát minden olyan eset, midőn két szolgáltatás egymásért, egyenértékképpen, kölcsönösen végrehajtatik. Csereszerződés az a szerződés, amelyből származó kötelmi jogviszony folyományaképpen a felek magukat egymás irányában, kölcsönösen, valamely vagyonbeli alkatelem átruházására kötelezik."

Hivatkozott arra, hogy a jogügyletek önmagukban és összességében sem ütköznek jogszabályba.

Kifejtette, hogy adott esetben nem haszonélvezeti jog átruházásáról van szó, hanem haszonélvezeti jog ellenérték fejében történő alapításáról, ami a Ptk. 158. §-a szerint kifejezetten megengedett, mint a haszonélvezeti jog létrejöttének egyik tipikus módja.

Adott esetben a haszonélvezeti jog jogosultja és a tulajdonosok kötötték a szerződést, a Ptk. 98-99. §-ai, valamint 157. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezésekre hivatkozással.

Előadta, hogy a haszonélvezeti jog a tulajdonjog részjogosítványa, "a többe a kevesebb benne van", ha a tulajdonjog - mint több - lehet csere tárgya, akkor a haszonélvezet - mint kevesebb - szintén lehet.

Utalt arra is, hogy ha az ingatlan-nyilvántartási eljárás tárgyát képező jogügylet nem férne bele a Ptk. 378. §-ában nevesített csereszerződés keretei közé, a szerződés akkor sem lenne érvénytelen; a hatályos jogi szabályozás szerint szerződési szabadság van, a Ptk. 200. § (1) bekezdése értelmében a szerződés tartalmát ugyanis a felek szabadon állapíthatják meg.

A szerződés jogszabályba nem ütközik, az nem érvénytelen, ezért az eljáró földhivatalok alaptalanul alkalmazták az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 51. § (1) bekezdését.

A megyei bíróság a felperes keresetét alaptalannak értékelte, és elutasította azt.

Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy tényként volt megállapítható, hogy a 2010. október 8-án kelt csereszerződés elnevezésű megállapodás alapján az egyik szerződő fél H. I.; a Körzeti Földhivatalnál a 139/1 hrsz.-ú ingatlan felperes nevén bejegyzett 2/4 tulajdoni illetőségére csere jogcímén kérte a tulajdonjog bejegyzését maga és P. S.-né javára, továbbá ugyanezen illetőségre szerződéses kikötés, illetve jogfenntartás jogcímén holtig tartó haszonélvezeti jog bejegyzését kérte a felperes javára, továbbá a kérelem benyújtásakor H. I. és P. S.-né 2/4 eszmei tulajdoni illetőségére - csere jogcímén - haszonélvezeti jog bejegyzését kérte a felperes javára.

A felperes a tulajdonában álló 2/4 ingatlanrészt a szerződés értelmében csere jogcímén ruházta át az ingatlan másik 2/4 tulajdoni hányadára biztosított holtig tartó haszonélvezeti jog ellenében.

Idézte a megyei bíróság az Inytv. 25. § (1) bekezdésében, 26. § (1) és (3) bekezdésében, 29. §-ában, 32. § (1), (3) és (4) bekezdésében foglaltakat.

Kifejtette, hogy az Inytv. 32. § (1) és (2) bekezdése az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés alapjául szolgáló okirat kötelező tartalmi, míg a (3) és (4) bekezdése az ügyvéd által készített - többek között tulajdonjog és haszonélvezeti jog bejegyzésére irányuló - okirat alaki kellékeit tartalmazza.

Az Inytv. 39. § (3) bekezdés a) pontjára és 51. §-ára hivatkozással rámutatott arra a megyei bíróság, hogy amennyiben a bejegyzés alapjául szolgáló okirat - a tartalmából megállapíthatóan - jogszabályba ütköző jogcímet tartalmaz, a földhivatalnak a bejegyzési kérelmet meg kell tagadnia.

A Ptk. 378. §-ában foglaltak ismertetését követően kifejtette a megyei bíróság, hogy a csereszerződés értelmében a szerződő felek valamely - nem pénznek minősülő - dolog tulajdonát ruházzák át a másikra, tehát az ellenszolgáltatás nem pénz.

A csereszerződés lényege az adásvételhez hasonlóan tulajdon-átruházás, mégpedig a dolgok tulajdonának kicserélése. Csere esetén az egyik fél dolog-szolgáltatása a másik fél dolog-szolgáltatásával áll szemben. Mindegyik szerződő fél köteles a saját szolgáltatása tárgyát alkotó dolog tulajdonát a másik félre átruházni és a dolgot a másik félnek átadni, továbbá mindegyik fél köteles a másik féltől a dolgot átvenni. Eltérő megállapodás hiányában a felek egyidejű teljesítésre kötelesek.

A Ptk. 157. § (1) bekezdésére és 158. § (1) bekezdésére hivatkozással leszögezte a megyei bíróság, hogy haszonélvezeti jogot - a kötelezett pozíciójában - egyedül a tulajdonos alapíthat. A haszonélvezeti jog személyhez kötött, sem az élők között, sem halál esetére nem ruházható át.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!