Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 3/2004/81 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: Forever Living Products Egészségügyi Élelmezési és Kozmetikai Termékeket Forgalmazó Korlátolt Felelősségű Társaság, Magyarország

Vj-3/2004/81

Vj-3/2004/81

A Gazdasági Versenyhivatal versenytanácsa a Forever Living Products Egészségügyi Élelmezési és Kozmetikai Termékeket Forgalmazó Korlátolt Felelősségű Társaság, Magyarország (Budapest) ellen fogyasztók megtévesztésének gyanúja miatt indult eljárás során nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

határozatot

A versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont vállalkozás a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított azzal, hogy a "Tisztán és egyszerűen" című kiadványában, az általa forgalmazott hangkazettákon, valamint a nyomtatott és elektronikus formában megjelenő ("Forever Aloe" című) havilapjában termékeivel kapcsolatban megjelentetett terméktapasztalatok közzétételével termékeinek gyógyhatást tulajdonító tájékoztatást adott az azt alátámasztó hatósági eljárások lefolytatása és a szükséges engedélyek megléte nélkül.

A versenytanács az eljárás alá vontat e magatartás további folytatásától a határozat kézhezvételétől eltiltja.

Ezen túlmenően a versenytanács az eljárást megszünteti.

A versenytanács kötelezi az eljárás alá vontat 60.000.000 (azaz hatvanmillió) forint bírság megfizetésére, amelyet a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557-00000000 számú bírságbevételi számlájára köteles befizetni.

Az eljárás alá vont a határozat felülvizsgálatát a kézhezvételtől számított 30 napon belül a Fővárosi Bíróságnak címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel kérheti.

Indoklás

A Gazdasági Versenyhivatal 2004. január 6-án a Tpvt. 70. § (1) bekezdése alapján hivatalból indított versenyfelügyeleti eljárást a Forever Living Products Egészségügyi Élelmezési és Kozmetikai Termékeket Forgalmazó Korlátolt Felelősségű Társaság, Magyarország (a továbbiakban: FLP) ellen, mert felmerült annak a gyanúja, hogy az eljárás alá vont termékeit valószínűsíthetően a fogyasztókat megtévesztő módon népszerűsítette, reklámozta, illetve számos olyan betegség gyógyítására, kezelésére is alkalmasként tüntette fel, amelyekre azok igazoltan nem alkalmasak, valamint forgalomba hozatali engedélyek hiányában is forgalmazott bizonyos termékeket, egy részükön valótlan engedélyszámot tüntetve fel, mely magatartásokkal és gyakorlattal az eljárás alá vont megsérthette a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló - többször módosított - 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) III. fejezetének és a gazdasági reklámtevékenységről szóló 1997. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Grtv.) rendelkezéseit.

I.

Az eljárás alá vont

1. Az eljárás alá vont FLP Magyarországon bejegyzett, korlátolt felelősségi formában működő gazdasági társaság. A társaság többségi tulajdonosa a Forever Living Products LLC (85038 Phoenix, Arizona, POB 29041, USA).

Az eljárás alá vont vállalkozás alapvetően aloe vera tartalmú élelmiszereket, étrend-kiegészítőket és kozmetikumokat forgalmaz. A társaság 1997. május 1-én kezdte meg működését Magyarországon négy munkatárssal és körülbelül száz ún. hálózatépítő termékforgalmazóval. A társaság termékeit alapvetően többszintű értékesítési (gyakorta MLM rövidítéssel jelölt multilevel marketing néven emlegetett) rendszer keretén belül értékesíti. A szóban forgó termékek teljes köre csak hálózatos értékesítésben vásárolható meg. Egyes termékek azonban kiskereskedelmi forgalomban is kaphatók.

Az FLP üzleti tevékenysége fejlődésnek indult, a társaság forgalma és hálózata folyamatosan bővült. A "Forever Living Products" termékek forgalmazása terén az FLP 1999-ben 56 ország közül a 10. helyen, 2000-ben a 8., 2001-ben a 6., 2002-ben az 5., 2003-ban pedig már 104 ország közül a 3. helyen végzett, megelőzve Németországot és Japánt. Az elmúlt időszakban terjeszkedni kezdtek. Adminisztrációs és értékesítési központjukat Budapesten hozták létre. A társaság telephelyeket létesített Debrecenben, Szegeden, Ljubjanában (Szlovénia), Zágrábban (Horvátország), Podgoricán (Montenegro) és Pristinán (Koszovó). Az FLP ma már egy-egy leányvállalatot működtet Bosznia-Hercegovinában és Szerbiában is.

A magyar és a délszláv régióban az eljárás alá vont törzsvásárlói és értékesítési rendszerének jelenleg körülbelül 320 ezer család, közel 4 ezer orvos és egészségügyi szakember a tagja. Jelenleg mintegy 45 ezer vállalkozó fő- vagy mellékállásban foglalkozik az eljárás alá vont termékeinek forgalmazásával.

2003 decemberében mind a 10 központjuk, illetve telephelyük HACCP minősítést, szolgáltatásuk a multilevel marketing rendszerek közül Európában elsőként ISO minősítést szerzett. 1998 óta az Aloe Vera Nemzetközi Tudományos Tanács minősítésével rendelkeznek, amelyet évente megújítanak. Termékeiket a Magyar Természetgyógyászok Szövetsége ajánlásával forgalmazzák.

II.

A tényállás

A versenytanács az ügyfél előadása, a csatolt írásbeli bizonyítékok, valamint a Tpvt. 71. §-a nyomán készült vizsgálati jelentés alapján az alábbi tényállást állapította meg:

2. Az aloe a liliomfélék családjába tartozó virágos, zárvatermő növény. Virágai egy vagy több száron nőnek. A virág egy apró trombitához hasonlít és többféle színárnyalatban előfordul. Hosszú, vastag és mindkét szélén tüskés levelei a szár körül spirálisan helyezkednek el csokorszerűen. A levelek belsejében lévő nyálka parenehymát tartalmaz, ami szivacsos szerkezetű és ezért képes a vizet megtartani. Egy összetett folyamat segítségével ez a víz kesernyés géllé alakul át a növényben, amelyet már évezredek óta gyógyhatású tulajdonságai miatt nagyra értékelnek sokan. A Magyar Gyógyszerkönyv is növényi drogként, gyógynövényként említi az aloe verát.

Az eljárás alá vont által forgalmazott aloe vera készítmények az Aloe Barbadensis Miller növény leveleiből - egyedi eljárásnak tekinthető speciális folyamat révén - kinyert stabilizált, nagy koncentrátumú gélből készülnek.

3. Az eljárás alá vont kifogásolt magatartásával érintett termékek vagy az élelmiszerekről szóló - a vizsgált időszakban hatályban lévő - 1995. évi XC. törvény (a továbbiakban: Ét.) 2. § 17. pontja alapján különleges táplálkozási igényeket kielégítő élelmiszernek, vagy a kozmetikai készítmények forgalomba hozatalának egészségügyi feltételeiről szóló - a vizsgált időszakban hatályban lévő - 7/1994. (IV.20.) NM rendelet 1. § (1) bekezdése alapján kozmetikai készítménynek minősülnek.

4. A Vj-3/2004/17., Vj-3/2004/18., Vj-3/2004/48. számú ügyirat 2. számú melléklete, Vj-3/2004/10., Vj-3/2004/11., Vj-3/2004/20. számú ügyiratok alapján megállapítható, hogy az eljárás alá vont az általa forgalmazott termékek egy részére időlegesen, vagy egyáltalán nem rendelkezett a Fodor József Országos Közegészségügyi Központ Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézete (a továbbiakban: OÉTI) által kiadott engedélyekkel, amelyek a forgalomba hozatalhoz szükségesek. Ezek a termékek a különleges táplálkozási igényt kielégítő élelmiszerek körében az alábbiak voltak:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!