Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.12.429 A műtétet végző kórház kártérítési felelősséggel tartozik, ha az operáló orvos a beteg testében olyan tárgyat hagy bent, amelyet a műtétnél nem használt fel, és amelyet a tőle elvárható gondosság és körültekintés esetén elháríthatott volna [Ptk. 339. § és 348. §; 1972. évi II. tv. 43. §].

A felperest 1996. július 17-én vette fel az alperes kórház sebészeti osztálya laparoscopiás epeműtét elvégzése céljából, és a műtétet július 18-án el is végezték. Évekkel később, a 2001-ben történt kivizsgálása során megállapították, hogy az epeműtét területén a felhelyezett fémklipek (kapcsok) a megfelelő helyen összecsukva találhatók, de jobb oldalon, a máj és a vese felső pólusa között egy 12 mm nagyságú, "U" alakú fém intensitású idegentest látható, amely nyitott sebészi fémklipnek felel meg, eltávolítása nem indokolt, panaszok esetén azonban a műtét elvégzése mérlegelendő. A felperesnek folyamatosan voltak és vannak hasi panaszai, és pszichés panaszai is, amelyek az idegentest bennlétének a tudatától fokozódtak.

A felperes a keresetében az epeműtét elvégzésénél elkövetett hibára, a testében hagyott, fel nem használt, nyitott állapotú sebészi fémkapocsra, és az emiatt fennálló fizikai és pszichés károsodására hivatkozással 2 000 000 forint nemvagyoni kártérítés és ennek 2001. október 1-jétől járó késedelmi kamata, valamint 2001. október 1-jétől havi 20 000 forint nemvagyoni kártérítés járadék formájában való megfizetésére kérte az alperes kötelezését.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Azt nem vitatta, hogy a nyitott fémklip az epeműtét során került a felperes testébe, de arra hivatkozott, hogy idegentestnek nem minősíthető, mert szövetbarát anyagból készült, és a műtét során több ilyen klipet is használt, amelyek ma is a műtét helyén találhatók. Álláspontja szerint a nyitott fémklip nem okozhatja a felperes hasi panaszait, és pszichés panaszai sem vezethetők erre vissza. Álláspontja szerint a műtét során az orvosai a szakmai szabályokat nem sértették meg, így kártérítésre nem kötelezhető.

Az elsőfokú bíróság kiegészített ítéletével kötelezte az alperest 200 000 forint nemvagyoni kártérítés és ennek 2001. október 1-jétől járó késedelmi kamata megfizetésére. Ez meghaladóan a keresetet elutasította, és a felperest kötelezte az alperes részére 50 000 forint részperköltség, míg az alperest 6530 forint állam által előlegezett költség megfizetésére, és megállapította, hogy az azt meghaladó költséget és a le nem rótt illetékeket az állam viseli. A rendelkezésre álló bizonyítékok - közöttük kiemelten az orvos-szakértői vélemények - mérlegelése alapján tényként megállapította, hogy az alperes orvosai a műtét során egy nyitott állapotban levő sebészeti fémkapcsot a felperes testében hagytak, amelynek ott nincs funkciója, és bár fizikai elváltozásokat nem okoz, a felperes pszichés állapotának romlását idézte elő. A felperes tehát a kártérítésnek a Ptk. 339. §-ában foglalt feltételeit bizonyította, az alperes pedig nem mentette ki a felelősségét azzal, hogy a műtétet az akkor hatályban volt, az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény 43. §-ának (2) és (3) bekezdésében foglalt legnagyobb gondossággal és körültekintéssel végezte, mégis bekövetkezett a károsodás. Tekintettel azonban arra, hogy a felperes pszichés panaszai nem csak az adott fémklipre vezetők vissza, csupán betegségtudatát erősítik, az őt ért nemvagyoni hátrányra, és a károsodás bekövetkeztekori ár- és értékviszonyokra figyelemmel határozta meg a nemvagyoni kártérítés összegét 200 000 forintban. A felperes járadékigényét alaptalannak tartotta, és kifejtette, hogy a felperes e körben a követelés alapjául szolgáló tényeket, és azok bizonyítékait sem jelölte meg.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, a keresetet teljesen elutasította, és mellőzte az alperes költségben való marasztalását azzal, hogy a felmerült teljes költség az államot terheli.

A másodfokú bíróságnak az volt az álláspontja, hogy a felperesnek nem sikerült bizonyítania az alperes magatartásának jogellenességét, azt, hogy a műtét során nem a legnagyobb gondossággal járt el. A szakértői vélemény szerint ugyanis az alperes szakmai szabályszegést nem követett el, a kapocs testüregbe kerülése lényegében az adott műtét kockázati körébe tartozik. "A kártérítési felelősség megállapításához szükséges jogellenesség és felróhatóság egyaránt hiányzik." A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felperes azt sem bizonyította, hogy megbetegedése és az ebből következő kárai okozati összefüggésben állanának a kapocsnak a testébe kerülésével, illetőleg hagyásával. Az orvos szakértő szerint ugyanis ez a kapocs panaszt nem okoz, s bár a felperes pszichés állapotát negatívan befolyásolta, "ezen felróhatóság az állapotrosszabbodásért az alperesi jogellenesség hiányában" a kártérítési felelősségét nem alapozza meg.

A jogerős ítélet megváltoztatása és a keresetének megfelelő határozat meghozatala iránt a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, és azt a Pp. 270. §-a (2) bekezdésének a) és b) pontjaiba foglaltakra alapította. Álláspontja szerint a kártérítés feltételeit bizonyította, az alperes pedig a felelősség alól nem mentette ki magát. A legnagyobb gondossággal nem fér össze az idegentest szervezetben hagyása, tehát az alperes magatartása felróható volt, és kártérítésre köteles. A nem vagyoni kártérítésként megítélt összeget pedig méltánytalanul alacsonynak, és a felperest ért nem­vagyoni hátrány ellensúlyozására alkalmatlannak tartotta. Kérte annak a keresete szerinti 2 000 000 forintra való felemelését. A járadékigénye körében pedig arra hivatkozott, hogy az az ő, valamint a gyermekei megélhetését biztosítaná a betegségével kapcsolatban időszakonként felmerülő költségek fedezésére. Miután a kialakult egészségi állapota miatt a korábbi foglalkozását nem tudja folytatni, és egyéb munkát sem tud végezni, e tények az életvitelét megnehezítik. Az ezzel kapcsolatos nemvagyoni hátrány - megítélése szerint - járadék fizetésével kompenzálható. Sérelmezte a perköltségben való marasztalását is, figyelemmel arra, hogy a jogalap körében, és részben az összegszerűség vonatkozásában is pernyertes lett.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem előzetes megvizsgálása során a felülvizsgálati eljárás lefolytatását elrendelte.

Az Alkotmánybíróság 42/2004. (XI. 9.) AB határozata következtében a Legfelsőbb Bíróság már csak azt vizsgálhatta, hogy a jogerős ítélet a 270. §-a (2) bekezdésének hatályos szövege szerint az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő-e.

Az alperes orvosa alkalmazottként végezte a felperes epeműtétjét, ezért ha a munkaviszonyával összefüggésben kárt okozott, a Ptk. 348. §-ának (1) bekezdése értelmében - jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - a felperessel szemben a munkáltatója, vagyis az alperes a felelős. E rendelkezés alapján a felelőssége akkor állapítható meg, ha a kárt okozó alkalmazott felelőssége egyébként megállapítható lenne. A felelősség adott esetre irányadó anyagi jogi szabályai alapján kell vizsgálni az alkalmazott magatartását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!