Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2020.3.71 Azt, hogy a teljesítésigazolásban rögzítettekkel szemben a munka elvégzésére nem, vagy nem a rögzített mennyiségben került sor, annak kell igazolnia, aki meg kívánja dönteni a teljesítésigazolásban foglalt jognyilatkozatok tartalmát [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 389. §, 1952. évi III. tv. (régi Pp.) 164. § (1) bek.]

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] 2010. áprilistól decemberig a felperes mint vállalkozó építőipari munkát végzett az alperes megbízásából. Az alperes az elvégzett munkákról teljesítésigazolásokat állított ki, amelyekben írásban elismerte "a tárgy szerinti teljesítéseket".

[2] A teljesítésigazolásokkal alátámasztott, 2010-ben elvégzett munkák vállalkozói díjáról a felperes 2012. február 13-án számlákat állított ki összesen 8 032 653 Ft összegben. A számlák 27% áfát tartalmaztak, és fizetési határidejük 2012. február 21. volt.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[3] A felperes a leszállított keresetében kérte, hogy a bíróság vállalkozói díj jogcímén kötelezze az alperest 5 811 291 Ft és késedelmi kamata megfizetésére.

[4] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Érdemi védekezésében arra hivatkozott, utólagos számlakiállításra nincs lehetőség, a felperes részére a vállalkozói díjakat maradéktalanul megfizette. Állította, hogy a szakvélemény szerinti 1 215 668 Ft-os követelés nem a felperes által csatolt számlákhoz kapcsolódik, és e követelés el is évült.

Az első- és másodfokú ítélet

[5] Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest 5 811 291 forint vállalkozói díj és kamatai felperes javára történő megfizetésére.

[6] A másodfokú bíróság részítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, az alperest terhelő marasztalás összegét 4 595 603 forintra és késedelmi kamatára leszállította, míg 1 215 668 Ft és járulékai iránti követelés tekintetében az elsőfokú bíróság ítéletét - az elévülési kifogás elbírálása érdekében - hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította.

[7] A jogerős részítélet értelmében a felperes megfelelően bizonyította, hogy 2010. áprilistól decemberig terjedő időszakban a teljesítésigazolásokban írt építőipari munkát elvégezte az alperes részére. A peresített számlák a teljesítésigazolások alapján kerültek kiállításra, ezért a felperest a vállalkozói díj megilleti. A vállalkozói díj iránti követelés esedékessé válását nem érinti, hogy arról a felperes mikor állít ki számlát. Az alperes bizonyított teljesítéseire is tekintettel lévő igazságügyi szakértői szakvélemény támasztja alá, hogy az alperes által meg nem fizetett vállalkozói díj összege 5 811 291 Ft.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[8] A jogerős részítélettel szemben az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben a jogerős részítélet hatályon kívül helyezését és elsődlegesen a felperesi kereseti kérelem teljes egészében történő elutasítását, másodlagosan az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte.

[9] A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős részítélet hatályában való fenntartását kérte.

A Kúria döntése és jogi indokai

[10] A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

[11] A Kúria a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül a jogerős ítéletet, és megállapította, hogy a jogerős részítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okból nem jogszabálysértő.

[12] Az alperes felülvizsgálati kérelmében alaptalanul állította, hogy a jogerős ítélet sérti a régi Ptk. 205. § (1) bekezdését, 198. § (1) bekezdését és 201. § (1) bekezdését azon az alapon, hogy a bíróság nem tisztázta mi volt a peres felek közötti vállalkozási jogviszony tárgya és tartalma. A bíróságnak a jogvitát a felek által rendelkezésre bocsátott peranyag alapján kell megítélnie. Azt az alperes az elsőfokú ítélettel szembeni fellebbezésében maga adta elő, hogy a peres felek között írásbeli vállalkozási szerződések nem készültek, az elszámolási kérdések során döntő jelentősége a bizonyos rendszerességgel kiállított teljesítésigazolásoknak volt. Ebben rögzítették ugyanis az "embernap" alapján számított díjakat, így a teljesítésigazolás célja nyilvánvalóan az volt, hogy ezek szolgáljanak a számlázás és a peres felek közötti elszámolás alapjául. Amennyiben a peres felek bővebben nem tartották fontosnak egyedi megállapodásaik írásbeli rögzítését, a számlázással, elszámolással kapcsolatos kérdések pontos körülírását, úgy az e kötelezettségek elmulasztásából adódó hátrányok nem róhatók a bíróság terhére, akinek a felmerült jogvitában a perbehozott jogi kérdésekről, nem pedig a peres felek közötti jogviszony valamennyi eleméről kell állást foglalnia, és kizárólag e körben kell tényállást megállapítania. Ehhez a bíróságnak a régi Pp. 163. § (1) bekezdése értelmében a per eldöntéséhez szükséges tények megállapítása végett kell bizonyítást elrendelni.

[13] A felperes kereseti kérelmét arra alapította, hogy számláit az alperes nem fizette meg. Azt az alperes sem vitatta, hogy közöttük vállalkozási szerződéses jogviszony állt fenn, és miután a felperes a számlák alapjául teljesítésigazolásokat csatolt, így a régi Pp. helyesen alkalmazott 164. § (1) bekezdésére figyelemmel a perben a bíróság által vizsgálandó kérdés az volt, hogy ezeknek mi a jogi következménye.

[14] A bírói gyakorlat (Pfv. V. 20.859/2016/11, Pfv. V. 20.650/2016/8) értelmében, amennyiben a megrendelő teljesítésigazolással igazolja, hogy a munka elvégzése megtörtént, és a teljesítésigazolásban meghatározott összegű számla kiállítására lehetőség van, ennek az a jogi következménye, hogy a bizonyítási teher megfordul. Azt, hogy teljesítésigazolásban rögzítettekkel szemben a munka elvégzésére nem, vagy nem a teljesítésigazolásban rögzített mennyiségben került sor, illetve az ezért felszámítható ellenérték nem a számlában meghatározott és teljesítésigazolással igazolt összegű vállalkozói díj, annak kell igazolnia, aki meg kívánja dönteni a teljesítésigazolásban foglalt jognyilatkozatok tartalmát.

[15] Az alperes az elsőfokú ítélettel szembeni fellebbezésében a teljesítésigazolások tartalmát azon az alapon kifogásolta, hogy a felperes indokolatlanul várt két évet a számlák kiállításával, továbbá, hogy a számlák beazonosíthatatlanok és valóságtartalmuk egyébként is megkérdőjelezhető. Előadta azt is, hogy a követelés megalapozatlan, a teljesítésigazolások alkalmatlanok a felperesi állítások alátámasztására. Álláspontja szerint joggal hihette, hogy ezek a számlák el lettek számolva. Kifogásolta, hogy a felperes nem bizonyította, hogy követelése milyen összegben áll fenn, és a bíróság a teljesítésigazolások részéről történő vitatását és kifogásait nem értékelte. Ezen túlmenően Sz. I. burkoló tanúkénti meghallgatásának elmaradását mint mellőzött bizonyítást kifogásolta, valamint vitatta a bíróság kamatszámítását. Az ezen túli fellebbezési hivatkozásai kizárólag az elsőfokú ítélet azon részével álltak összefüggésben, amelyre a másodfokú bíróság hatályon kívül helyező határozatot hozott.

[16] A felperes teljesítésigazolásokkal alátámasztott követelésével szemben az alperes az elsőfokú eljárás során nem hivatkozott arra, hogy a teljesítésigazolások a képviseleti jog hiányában nem vehetők figyelembe, és ezt a fentiek szerint a fellebbezésében sem kifogásolta. A felülvizsgálati kérelmének viszont súlyponti kérdése ez a figyelembe nem vehető hivatkozása volt, amit a Kúria a fentebb kifejtettek alapján érdemben nem vizsgálhatott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!