Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2012.4.101 Az ügyvezetők felelősségének megállapítása a felszámolás alá került adós cég vagyonában bekövetkezett csökkenés miatt [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 33/A. § (1) és (2) bek., Pp. 3. § (3) bek., 206. § (1) bek.].

A felperes a 2007. november 15-e óta felszámolás alatt állt T. Logisztikai Kft.-nek a felszámolója volt. Az alperesek 2004. április 2-tól, a felszámoló kijelöléséig, az említett gazdasági társaság önálló cégjegyzésre jogosult ügyvezetői voltak.

A felszámolás alatt álló cég 2006 tavaszáig végzett gazdálkodási tevékenységet. 2006. december 31-én 5 144 000 Ft pénzeszközzel rendelkezett, és 1 546 000 Ft rövid lejáratú kötelezettsége volt.

Az ügyvezetők - 2006-ben és 2007-ben - a korlátolt felelősségű társaság nevében, az azt terhelő, éves beszámoló letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségnek nem tettek eleget.

Az I. r. alperes a cég nevében, 2007. március 31-i keltezéssel, egy romániai ingatlan megvásárlására adásvételi előszerződést kötött. 5 100 000 Ft foglaló átadása mellett vállalta a végleges adásvételi szerződés 2007. június 30-ig történő megkötését, az ingatlan 25 500 000 Ft-os vételárhátralékának kifizetését. Utóbb a végleges ingatlan adásvételi szerződés megkötésére nem került sor, a korlátolt felelősségű társaság a foglalót elveszítette.

A felperes keresetében - a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 33/A. § (1), illetve (2) bekezdése alapján annak megállapítását kérte, hogy az alperesek a felszámolás alatt álló cég fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetének bekövetkezését követően ügyvezetői feladataikat nem a hitelezők érdekeinek elsődlegessége alapján látták el, és ezzel a társasági vagyonban - egyetemleges kártérítési felelősségük mellett - 5 100 000 Ft vagyoncsökkenést okoztak.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Előadták, hogy a társaság tevékenységét 2006-tól kezdődően Románia területére kívánták kiterjeszteni. Ennek megvalósítása érdekében - egy romániai fióktelep létesítése céljából - került sor a perbeli ingatlan-adásvételi előszerződés megkötésére. A vételár kifizetéséhez szükséges hitelt azonban utóbb nem sikerült megszerezni.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetének helyt adott. Megállapította, hogy az I. és a II. r. alperes a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkezését követően, a felszámolás alá került korlátolt felelősségű társaságban az ügyvezetői feladatait nem a hitelezők érdekeinek elsődlegessége alapján látta el, és ezzel a társasági vagyonban 5 100 000 Ft vagyoncsökkenést okozott.

Az elsőfokú bíróság az alperesek személyes meghallgatása és az általuk bejelentett tanú vallomása alapján azt állapította meg, hogy a 2007. március 31-i ingatlan adásvételi előszerződés aláírására, a társaság teljes készpénzeszközét kitevő foglaló kifizetésére, az üzleti kockázat mérlegelésének mellőzésével került sor. Az alpereseknek látniuk kellett előre, hogy a már gazdasági tevékenységet nem folytató korlátolt felelősségű társaság a vételárhátralékot nem lesz képes kielégíteni, a foglalót el fogja veszíteni, a rövid lejáratú kötelezettségeit nem lesz módjában teljesíteni. Sem az alperesek, sem megbízottjuk konkrét tárgyalásokat nem folytattak a vételár kifizetéséhez szükséges hitel felvétele érdekében, a fedezet biztosítására fuvarmegrendeléseket sem szereztek. Utalt arra is az elsőfokú bíróság, hogy az alperesek a cég nevében az azt terhelő éves beszámoló letétbe helyezési és közzétételi kötelezettséget sem teljesítették.

Az alperesek fellebbezése folytán indult eljárásban, a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállással, az abból levont jogi következtetéssel maradéktalanul egyetértett. A fellebbezésben foglaltakra tekintettel rámutatott: a peres eljárás lefolytatása a felperes kérésére, annak távollétében, nem volt jogszabálysértő. A felperes bizonyítási kötelezettségének eleget tett. A keresetlevélhez mellékelt adásvételi előszerződéssel, a felszámolási eljárás időközbeni befejezésével bizonyította, hogy az adós cég az őt terhelő vételár hátralékot már nem tudja kifizetni. Igazolta azt is a cégkivonat becsatolásával, hogy a gazdasági társaság a felszámolás kezdő időpontját megelőzően nem tett eleget az éves beszámoló letétbe helyezésére illetve közzétételére vonatkozó kötelezettségének, és emiatt - jogszabály rendelkezése alapján, a Cstv. 33/A. § (2) bekezdése értelmében - a hitelezői érdekek sérelmét vélelmezni kellett.

A másodfokú bíróság szerint az I. r. alperes alaptalanul hivatkozott arra is, hogy az alpereseket terhelő bizonyítási kötelezettségről az elsőfokú bíróság nem adott kioktatást. A 8. sorszámú jegyzőkönyv ugyanis, amelyet az I. r. alperes 2009. szeptember 10-én kézhez vett, tartalmazza a bizonyítási teherre vonatkozó tájékoztatást. Az alperesek ennek ellenére nem bizonyították, hogy indokolt, ésszerű döntést hoztak az ingatlan adásvételi előszerződés aláírásakor.

A másodfokú bíróság alaptalannak tartotta az alperes ügyvezetők egyetemleges felelősségére vonatkozó elsőfokú bírósági álláspont sérelmezését is. Utalt a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (a továbbiakban: 2006. évi Gt.) 30. § (3) bekezdésében foglaltakra, miszerint a gazdasági társaság fizetésképtelenségével fenyegető helyzet bekövetkeztét követően, a vezető tisztségviselők, ügyvezetési feladataikat a társaság hitelezői érdekeinek elsődlegessége alapján kötelesek ellátni. Külön törvény e követelmény felróható megszegése esetére, ha a gazdasági társaság fizetésképtelenné vált, előírhatja a vezető tisztségviselők hitelezőkkel szembeni helytállási kötelezettségét. A másodfokú bíróság utalt arra is, hogy az említett külön törvény a Cstv. 33/A. § (1) bekezdése, amely egyértelműen tartalmazza, ha a gazdálkodó szervezet vezetői többen közösen okoztak kárt, felelősségük egyetemleges.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!