Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2013.03.B6 A vádirat benyújtása után elrendelt vagy fenntartott előzetes letartóztatás hathavonta történő felülvizsgálatának előfeltétele a fogvatartás hat hónapot ténylegesen és folyamatosan meghaladó foganatosítása. Folyamatos a fogvatartás akkor is, ha az előzetes letartóztatást - megszakítás nélkül - házi őrizet váltja fel.

Ha azonban időközben az előzetes letartóztatás házi őrizet elrendelése nélkül, illetve az előzetes letartóztatást felváltó házi őrizet előzetes letartóztatás elrendelése nélkül megszűnik, akkor a felülvizsgálat esedékességét is az előzetes letartóztatás ismételt elrendelésétől, illetve annak tényleges foganatosításától kell számítani [Be. 132. § (1)-(2) bek.; 138. § (3) bek.; BKv. 99.].

Az ítélőtábla a 2012. július 18-án meghozott végzésével a

- 2008. április 17-étől 2008. április 19-éig őrizetben, 2008. április 19-étől 2008. december 9-éig előzetes letartóztatásban,

- 2008. december 10-étől 2011. május 24-éig óvadék ellenében házi őrizetben, 2011. május 24-étől 2011. november 3-áig lakhelyelhagyási tilalom alatt,

- 2011. november 3-ától ismét előzetes letartóztatásban lévő

II. rendű vádlott - vádirat benyújtása után 2011. november 3-án elrendelt - előzetes letartóztatása indokoltságát felülvizsgálta, s azt a Be. 327. § (2) bekezdése szerinti okból továbbra is indokoltnak tartotta.

A vádlottat az elsőfokú bíróság a 2011. november 3-án kihirdetett ítéletével kábítószerrel visszaélés bűntette [Btk. 282/A. § (1) bekezdés IV. ford., (3) bekezdés], valamint lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntette [Btk. 263/A. § (1) bekezdés a) pont] miatt halmazati büntetésül 7 évi fegyházbüntetésre és a közügyektől 7 évi eltiltásra ítélte. Egyidejűleg végzésével a vádlott előzetes letartóztatását a Be. 327. § (2) bekezdése szerinti okból elrendelte. Jelenleg a II. rendű vádlott esetében - az ítélet ellen bejelentett kétirányú fellebbezések alapján - másodfokú eljárás van folyamatban; következő határnap: 2013. január 2.

Az ítélőtábla indokai szerint a büntetett előéletű II. rendű vádlottal szemben a nem jogerős ítélettel - kiemelkedő és jelentős tárgyi súlyú bűncselekmények miatt - kiszabott szabadságvesztés tartama önmagában megalapozza az előzetes letartóztatás Be. 327. § (2) bekezdés szerinti okát. E körülményekre figyelemmel szabadlábra helyezése, vagy enyhébb kényszerintézkedés esetén a szökés, elrejtőzés és bűnismétlés veszélye egyaránt fennáll.

A végzés ellen a II. rendű vádlott indokolás nélkül, valamint a védője jelentett be fellebbezést, utóbbi enyhébb kényszerintézkedés érdekében.

A védő indokai szerint a végzés megalapozatlan. Kifejtette, hogy a Be. 327. § (2) bekezdése az előzetes letartóztatás külön, a 129. § (2) bekezdésen kívüli oka, aminek alapján kizárólag a nem jogerős ítélettel kiszabott szabadságvesztés tartamának van jelentősége. Utóbbihoz képest - és nem absztrakt módon - vizsgálandó a szökés, elrejtőzés veszélye, illetve az arra utaló adat.

A végzés konkrétumként csupán a felrótt bűncselekmény kiemelkedő tárgyi súlyára és a kiszabott szabadságvesztés tartamára hivatkozik, melyek azonban önmagukban nem alapozzák meg a szökés, elrejtőzés és bűnismétlés veszélyének feltételezését.

Ugyanakkor a II. rendű vádlott állandó bejelentett lakással rendelkezik, két kiskorú gyermek eltartásáról köteles gondoskodni, körülményei konszolidáltak, életkora idősebb, nincs kizárva a feltételes szabadság kedvezményéből, korábban az eljárás során az előzetes letartóztatása és házi őrizete szabályát nem szegte meg, s arra sincs adat, hogy kivonta volna magát, menekült volna a büntetőeljárás alól.

Mindezek mérlegelésével - és a Be. 60. § főszabálya figyelembevételével - enyhébb kényszerintézkedés, házi őrizet alkalmazása is biztosítja az előzetes letartóztatással elérendő törvényi célt.

A Legfőbb Ügyészség átiratában - egyetértve az ítélőtábla indokaival és jogi álláspontjával - a fellebbezéseket alaptalannak tartotta és a megtámadott határozat helybenhagyását indítványozta.

Álláspontja szerint az elsőfokú ítélettel kiszabott szabadságvesztés tartama megalapozza az előzetes letartóztatás Be. 327. § (2) bekezdése szerinti okát.

A II. rendű vádlott és védőjének fellebbezése nem alapos.

Törvényesen járt el az ítélőtábla, amikor a II. rendű vádlott előzetes letartóztatásának indokoltságát a Be. 132. § (2) bekezdése értelmében felülvizsgálta, s megalapozottan következtetett a szökés, elrejtőzés veszélyére.

Előrebocsátja a Kúria, hogy a Be. 132. § (1)-(2) bekezdése értelmében az előzetes letartóztatás indokoltságát legalább 6 havonta felül kell vizsgálni (EBH 2026.). Az időszakos felülvizsgálat esedékessége szempontjából pedig a 6 hónapot meghaladó folyamatos, tényleges és a felülvizsgálat időpontjában is fennálló fogvatartásnak van jelentősége.

A 6 havi folyamatosság szempontjából viszont közömbös (azt nem szakítja meg), ha az előzetes letartóztatást házi őrizet váltja fel, mivel a Be. 138. § (3) bekezdése szerint házi őrizet esetében is alkalmazni kell a Be. 132. § (1) és (2) bekezdését.

Ha azonban időközben az előzetes letartóztatás házi őrizet elrendelése nélkül, illetve az előzetes letartóztatást felváltó házi őrizet előzetes letartóztatás elrendelése nélkül megszűnik, akkor értelemszerűen a felülvizsgálat esedékességét is az előzetes letartóztatás ismételt elrendelésétől, illetve annak tényleges foganatosításától kell számítani. Az időszakos felülvizsgálat törvényi követelménye ugyanis az előzetes letartóztatásban (illetve házi őrizetben) töltött tartamra vonatkozik.

Megjegyzi a Kúria, hogy az előzetes letartóztatás Be. 132. § (3) bekezdése szerinti tartama szempontjából viszont a folyamatosság közömbös és a különálló tartamok összeszámításának van helye (4/2007. BKv.).

A II. rendű vádlott 2011. május 24-től 2011. november 3-ig lakhelyelhagyási tilalom alatt állt és 2011. november 3-tól van (ismét) előzetes letartóztatásban, tehát az időszakos felülvizsgálat esedékessége is utóbbi elrendeléstől számítandó.

A fellebbezések kapcsán rámutat a Kúria arra, hogy a Be. 129. § (2) bekezdés b)-d) pontja, valamint 327. § (2) bekezdése esetében a bíróság - értelemszerűen - nem csak olyan körülményre, okra alapozhatja előzetes letartóztatást indokoltnak tartó döntését, amely bizonyosság erejével megállapítható.

Elvárás azonban, hogy döntése olyan adaton alapuljon, melynek megléte (tényszerűsége) a döntés időpontjában más adattal alátámasztott, ésszerű érvvel indokolt, igazolt, s ezáltal okszerű következtetés vonható arra, hogy a kényszerintézkedés alkalmazása a törvény céljai érdekében - és az adott vádlott személyi szabadsága ellenében - szükséges, célszerű.

Jelen esetben a 327. § (2) bekezdése kapcsán mindez megállapítható és azt az ítélőtábla végzése tartalmazza is.

Kétségtelen, hogy nem azonos az előzetes letartóztatás 129. § (2) bekezdés b) pontja és 327. § (2) bekezdése szerinti oka (EBH 842.). A Be. 129. § (2) bekezdés b) pontja esetében az eljárási cselekményen való jelenlét biztosításához, míg a 327. § (2) bekezdése esetében - attól függetlenül, hogy a vádlott jelenléte további eljárási cselekményeknél szükséges-e - önmagában a szökés, elrejtőzés veszélyének kiküszöböléséhez fűződik törvényi érdek.

Nem jogerős ítélet után pedig a felrótt bűncselekmény tárgyi súlyával valóban nem indokolható a szökés, elrejtőzés veszélye. A nem jogerős ítéletben kiszabott szabadságvesztés büntetéssel ugyanis a bíróság a - büntetési tételben kifejeződő - tárgyi súlyt személyre konkretizálta.

Kétségtelen az is, hogy az előzetes letartóztatás elrendelése, fenntartása (meghosszabbítása) - ekként az ún. különös okai, közte a Be. 327. § (2) bekezdése - kérdésében való döntés mindig mérlegelést igényel. A Be. alapján kizárólag az előzetes letartóztatás általános feltételeire, abszolút tartamára, valamint megszüntetése egyes eseteire vonatkozó törvényi előírás olyan, melynek kapcsán más körülmény eleve közömbös.

Ehhez képest ha a kényszerintézkedés oka olyan jövőbeni nemkívánatos esemény veszélye, aminek alapjaként a törvény csupán példálózva sorol fel bizonyos körülményeket, akkor előbb azok tényszerűsége, igazolhatóságának ésszerűsége a mérlegelés tárgya. Amennyiben ez fennáll, akkor kell mérlegelni, hogy a kényszerintézkedés alkalmazása a törvényi célok érdekében és a vádlott személyi szabadsága ellenében szükséges, célszerű.

Ha viszont a törvény szerint kifejezetten valamely konkrét bekövetkezett körülmény a jövőbeni nemkívánatos esemény veszélyének alapja, vagy önmagában a kényszerintézkedés oka [mint a 327. § (2) bekezdése, vagy 129. § (2) bekezdés a) pontja esetében], akkor az csupán megállapítást - és nem pedig mérlegelést - igényel.

Ez azonban nem jelenti, hogy az adott körülmény megléte, illetve megállapítása kizárja a további, a kényszerintézkedés szükségességében való mérlegelés lehető­ségét.

Ilyenkor is - amint azt a védő helyesen kifejtette - az adott vádlott személyére konkretizált döntést kell hozni, ami pedig feltételezi nem csak a tárgyi, hanem az alanyi (ekként a védő fellebbezésében írt) szempontok egybevetett figyelembevételét.

Bár a Be. 327. § (2) bekezdése kétségkívül az előzetes letartóztatás önálló oka, rendszertani elhelyezéséből sem következik, hogy ilyenkor a bíróság mérlegelési szabadsága s ekként döntési jogköre - az előzetes letartóztatás más, így a 129. § (2) bekezdése szerinti eseteihez képest - korlátozottabb lenne.

Mindemellett a Be. 327. § (2) bekezdése - eltérően a 129. § (2) bekezdés a) pontjától - valójában nem tisztán objektív ténybeliségen alapuló törvényi ok, mivel a Be. nem határozza meg a szabadságvesztésnek azt a tartamát, melynek kiszabása elengedhetetlenné teszi a kényszerintézkedést.

Ugyanakkor kétségtelen, hogy a vádlottal szemben nem jogerősen kiszabott tartam - az ítélkezési gyakorlat szerint - alapot adhat arra a következtetésre, hogy a vádlott szökésétől, elrejtőzésétől kell tartani (BH 1977/319.).

Mindemellett nem hagyható figyelmen kívül, ha az ügyben eljáró felülbíráló bíróság döntési jogkörét nem korlátozza a súlyosítási tilalom, ami értelemszerűen kihatással van a - büntetési tételben kifejeződő - tárgyi súly személyre konkretizáltságára. A törvényi fenyegetettségnek pedig a vádlott személyére van hatása, ami - nyilvánvalóan - függ a fenyegetettség mértékétől.

Mindezek ellenében viszont a fellebbezésben hivatkozott körülmények nem adnak alapot az előzetes letartóztatás megszüntetésére, illetve enyhébb kényszerintézkedés elrendelésére.

Ugyanakkor a Kúria alaptalannak találta a bűnismétlés veszélyére utalást, azért azt a végzésből mellőzte.

Ekként a Kúria - a Be. 384. §-a szerint tanácsülésen eljárva - a Be. 382. §-a értelmében, a Be. 371. § (1) bekezdése alapján a megtámadott határozatot helybenhagyta.

(Kúria Bkf. III. 1.127/2012.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2012. év augusztus hó 29. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A kábítószerrel visszaélés bűntette és más bűncselekmény miatt folyamatban lévő büntetőügyben a Fővárosi Ítélőtábla 3.Bf.136/2012/7. számú - a II. rendű vádlott előzetes letartóztatását továbbra is fenntartó - végzését helybenhagyja.

I n d o k o l á s

A Fővárosi Ítélőtábla a 2012. július 18-án meghozott 3.Bf.136/2012/7. számú végzésével a

- 2008. április 17-étől 2008. április 19-éig őrizetben, 2008. április 19-étől 2008. december 9-éig előzetes letartóztatásban,

- 2008. december 10-étől 2011. május 24-éig óvadék ellenében házi őrizetben, 2011. május 24-étől 2011. november 3-áig lakhelyelhagyási tilalom alatt,

- 2011. november 3-ától ismét előzetes letartóztatásban lévő

II. rendű vádlott - vádirat benyújtása után 2011. november 3-án elrendelt - előzetes letartóztatása indokoltságát felülvizsgálta, s azt a Be. 327. § (2) bekezdése szerinti okból továbbra is indokoltnak tartotta.

A vádlottat a Fővárosi Bíróság a 2011. november 3-án kihirdetett 8.B.1.504/2009/66. számú ítéletével kábítószerrel visszaélés bűntette [Btk. 282/A. § (1) bek. IV. ford., (3) bek.], valamint lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntette [Btk. 263/A. § (1) bek. a) pont] miatt

halmazati büntetésül 7 évi fegyházbüntetésre és a közügyektől 7 évi eltiltásra ítélte. Egyidejűleg a 66-I. sorszámú végzésével a vádlott előzetes letartóztatását a Be. 327. § (2) bekezdése szerinti okból elrendelte. Jelenleg a II. rendű vádlott esetében - az ítélet ellen bejelentett kétirányú fellebbezések alapján - másodfokú eljárás van folyamatban; következő határnap: 2013. január 2.

A Fővárosi Ítélőtábla indokai szerint a büntetett előéletű II. rendű vádlottal szemben a nem jogerős ítélettel - kiemelkedő és jelentős tárgyi súlyú bűncselekmények miatt - kiszabott szabadságvesztés tartama önmagában megalapozza az előzetes letartóztatás Be. 327. § (2) bekezdés szerinti okát. E körülményekre figyelemmel szabadlábra helyezése, vagy enyhébb kényszerintézkedés esetén a szökés, elrejtőzés és bűnismétlés veszélye egyaránt fennáll.

A végzés ellen a II. rendű vádlott indokolás nélkül, valamint a védője jelentett be fellebbezést, utóbbi enyhébb kényszerintézkedés érdekében.

A védő indokai szerint a végzés megalapozatlan. Kifejtette, hogy a Be. 327. § (2) bekezdése az előzetes letartóztatás külön, a 129. § (2) bekezdésen kívüli oka, aminek alapján kizárólag a nem jogerős ítélettel kiszabott szabadságvesztés tartamának van jelentősége. Utóbbihoz képest - és nem absztrakt módon - vizsgálandó a szökés, elrejtőzés veszélye, illetve az arra utaló adat.

A végzés konkrétumként csupán a felrótt bűncselekmény kiemelkedő tárgyi súlyára és a kiszabott szabadságvesztés tartamára hivatkozik, melyek azonban önmagukban nem alapozzák meg a szökés, elrejtőzés és bűnismétlés veszélyének feltételezését.

Ugyanakkor a II. rendű vádlott állandó bejelentett lakással rendelkezik, két kiskorú gyermek eltartásáról köteles gondoskodni, körülményei konszolidáltak, életkora idősebb, nincs kizárva a feltételes szabadság kedvezményéből, korábban az eljárás során az előzetes letartóztatása és házi őrizete szabályát nem szegte meg, s arra sincs adat, hogy kivonta volna magát, menekült volna a büntetőeljárás alól.

Mindezek mérlegelésével - és a Be. 60. § főszabálya figyelembevételével - enyhébb kényszerintézkedés, házi őrizet alkalmazása is biztosítja az előzetes letartóztatással elérendő törvényi célt.

A Legfőbb Ügyészség BF.2281/2012. számú átiratában - egyetértve a Fővárosi Ítélőtábla indokaival és jogi álláspontjával - a fellebbezéseket alaptalannak tartotta és a megtámadott határozat helybenhagyását indítványozta.

Álláspontja szerint az elsőfokú ítélettel kiszabott szabadságvesztés tartama megalapozza az előzetes letartóztatás Be. 327. § (2) bekezdése szerinti okát.

A II. rendű vádlott és védőjének fellebbezése nem alapos.

Törvényesen járt el a Fővárosi Ítélőtábla, amikor a II. rendű vádlott előzetes letartóztatásának indokoltságát a Be. 132. § (2) bekezdése értelmében felülvizsgálta, s megalapozottan következtetett a szökés, elrejtőzés veszélyére.

Előrebocsátja a Kúria, hogy a Be. 132. § (1)-(2) bekezdése értelmében az előzetes letartóztatás indokoltságát legalább 6 havonta felül kell vizsgálni [EBH 2026.]. Az időszakos felülvizsgálat esedékessége szempontjából pedig a 6 hónapot meghaladó folyamatos, tényleges és a felülvizsgálat időpontjában is fennálló fogvatartásnak van jelentősége.

A 6 havi folyamatosság szempontjából viszont közömbös (azt nem szakítja meg), ha az előzetes letartóztatást házi őrizet váltja fel, mivel a Be. 138. § (3) bekezdése szerint házi őrizet esetében is alkalmazni kell a Be. 132. § (1) és (2) bekezdését.

Ha azonban időközben az előzetes letartóztatás házi őrizet elrendelése nélkül, illetve az előzetes letartóztatást felváltó házi őrizet előzetes letartóztatás elrendelése nélkül megszűnik, akkor értelemszerűen a felülvizsgálat esedékességét is az előzetes letartóztatás ismételt elrendelésétől, illetve annak tényleges foganatosításától kell számítani. Az időszakos felülvizsgálat törvényi követelménye ugyanis az előzetes letartóztatásban (illetve házi őrizetben) töltött tartamra vonatkozik.

Megjegyzi a Kúria, hogy az előzetes letartóztatás Be. 132. § (3) bekezdése szerinti tartama szempontjából viszont a folyamatosság közömbös és a különálló tartamok összeszámításának van helye [4/2007. BKv.].

A II. rendű vádlott 2011. május 24-étől 2011. november 3-áig lakhelyelhagyási tilalom alatt állt és 2011. november 3-ától van (ismét) előzetes letartóztatásban, tehát az időszakos felülvizsgálat esedékessége is utóbbi elrendeléstől számítandó.

A fellebbezések kapcsán rámutat a Kúria arra, hogy a Be. 129. § (2) bekezdés b)-d) pontja, valamint 327. § (2) bekezdése esetében a bíróság - értelemszerűen - nem csak olyan körülményre, okra alapozhatja előzetes letartóztatást indokoltnak tartó döntését, amely bizonyosság erejével megállapítható.

Elvárás azonban, hogy döntése olyan adaton alapuljon, melynek megléte (tényszerűsége) a döntés időpontjában más adattal alátámasztott, ésszerű érvvel indokolt, igazolt, s ezáltal okszerű következtetés vonható arra, hogy a kényszerintézkedés alkalmazása a törvény céljai érdekében - és az adott vádlott személyi szabadsága ellenében - szükséges, célszerű.

Jelen esetben a 327. § (2) bekezdése kapcsán mindez megállapítható és azt a Fővárosi Ítélőtábla végzése tartalmazza is.

Kétségtelen, hogy nem azonos az előzetes letartóztatás 129. § (2) bekezdés b) pontja és 327. § (2) bekezdése szerinti oka (EBH 842.). A Be. 129. § (2) bekezdés b) pontja esetében az eljárási cselekményen való jelenlét biztosításához, míg a 327. § (2) bekezdése esetében - attól függetlenül, hogy a vádlott jelenléte további eljárási cselekményeknél szükséges-e - önmagában a szökés, elrejtőzés veszélyének kiküszöböléséhez fűződik törvényi érdek.

Nem jogerős ítélet után pedig a felrótt bűncselekmény tárgyi súlyával valóban nem indokolható a szökés, elrejtőzés veszélye. A nem jogerős ítéletben kiszabott szabadságvesztés büntetéssel ugyanis a bíróság a - büntetési tételben kifejeződő - tárgyi súlyt személyre konkretizálta.

Kétségtelen az is, hogy az előzetes letartóztatás elrendelése, fenntartása (meghosszabbítása) - ekként az ún. különös okai, közte a Be. 327. § (2) bekezdése - kérdésében való döntés mindig mérlegelést igényel. A Be. alapján kizárólag az előzetes letartóztatás általános feltételeire, abszolút tartamára, valamint megszüntetése egyes eseteire vonatkozó törvényi előírás olyan, melynek kapcsán más körülmény eleve közömbös.

Ehhez képest ha a kényszerintézkedés oka olyan jövőbeni nemkívánatos esemény veszélye, aminek alapjaként a törvény csupán példálózva sorol fel bizonyos körülményeket, akkor előbb azok tényszerűsége, igazolhatóságának ésszerűsége a mérlegelés tárgya. Amennyiben ez fennáll, akkor kell mérlegelni, hogy a kényszerintézkedés alkalmazása a törvényi célok érdekében és a vádlott személyi szabadsága ellenében szükséges, célszerű.

Ha viszont a törvény szerint kifejezetten valamely konkrét bekövetkezett körülmény a jövőbeni nemkívánatos esemény veszélyének alapja, vagy önmagában a kényszerintézkedés oka (mint a 327. § (2) bekezdése, vagy 129. § (2) bekezdés a) pontja esetében), akkor az csupán megállapítást - és nem pedig mérlegelést - igényel.

Ez azonban nem jelenti, hogy az adott körülmény megléte, illetve megállapítása kizárja a további, a kényszerintézkedés szükségességében való mérlegelés lehetőségét.

Ilyenkor is - amint azt a védő helyesen kifejtette - az adott vádlott személyére konkretizált döntést kell hozni, ami pedig feltételezi nem csak a tárgyi, hanem az alanyi (ekként a védő fellebbezésében írt) szempontok egybevetett figyelembevételét.

Bár a Be. 327. § (2) bekezdése kétségkívül az előzetes letartóztatás önálló oka, rendszertani elhelyezéséből sem következik, hogy ilyenkor a bíróság mérlegelési szabadsága s ekként döntési jogköre - az előzetes letartóztatás más, így a 129. § (2) bekezdése szerinti eseteihez képest - korlátozottabb lenne.

Mindemellett a Be. 327. § (2) bekezdése - eltérően a 129. § (2) bekezdés a) pontjától - valójában nem tisztán objektív ténybeliségen alapuló törvényi ok, mivel a Be. nem határozza meg a szabadságvesztésnek azt a tartamát, melynek kiszabása elengedhetetlenné teszi a kényszerintézkedést.

Ugyanakkor kétségtelen, hogy a vádlottal szemben nem jogerősen kiszabott tartam - az ítélkezési gyakorlat szerint - alapot adhat arra a következtetésre, hogy a vádlott szökésétől, elrejtőzésétől kell tartani [BH 1977/319.].

Mindemellett nem hagyható figyelmen kívül, ha az ügyben eljáró felülbíráló bíróság döntési jogkörét nem korlátozza a súlyosítási tilalom, ami értelemszerűen kihatással van a - büntetési tételben kifejeződő - tárgyi súly személyre konkretizáltságára. A törvényi fenyegetettségnek pedig a vádlott személyére van hatása, ami - nyilvánvalóan - függ a fenyegetettség mértékétől.

Mindezek ellenében viszont a fellebbezésben hivatkozott körülmények nem adnak alapot az előzetes letartóztatás megszüntetésére, illetve enyhébb kényszerintézkedés elrendelésére.

Ugyanakkor a Kúria alaptalannak találta a bűnismétlés veszélyére utalást, azért azt a végzésből mellőzte.

Ekként a Kúria - a Be. 384. §-a szerint tanácsülésen eljárva - a Be. 382. §-a értelmében, a Be. 371. § (1) bekezdése alapján a megtámadott határozatot helybenhagyta.

Budapest, 2012. augusztus 29.

Dr. Kónya István s.k. a tanács elnöke, Dr. Márki Zoltán s.k. előadó bíró, Dr. Soós László s.k. bíró

(Kúria Bkf. III. 1.127/2012.)