32016D2277[1]
A Bizottság (EU) 2016/2277 végrehajtási határozata (2016. december 15.) a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ központi szerződő felekre vonatkozó szabályozási keretének a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel való egyenértékűségéről
A BIZOTTSÁG (EU) 2016/2277 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA
(2016. december 15.)
a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ központi szerződő felekre vonatkozó szabályozási keretének a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel való egyenértékűségéről
AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,
tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,
tekintettel a tőzsdén kívüli származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról szóló, 2012. július 4-i 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 25. cikke (6) bekezdésére,
mivel:
(1) A 648/2012/EU rendelet 25. cikkében meghatározott, a harmadik országokban székhellyel rendelkező központi szerződő felek elismerésére vonatkozó eljárás célja, hogy az említett rendeletben rögzítettekkel egyenértékű szabályozási előírásokat alkalmazó harmadik országban székhellyel rendelkező és ott engedélyezett központi szerződő felek számára lehetővé tegye elszámolási szolgáltatások nyújtását az Unióban székhellyel rendelkező klíringtagok vagy kereskedési helyszínek számára. Az elismerési eljárás és az annak keretében hozott, egyenértékűségre vonatkozó határozat így hozzájárul a 648/2012/EU rendelet átfogó céljának eléréséhez: a stabil és biztonságos központi szerződő felek - ideértve a harmadik országban székhellyel rendelkező és ott engedélyezett központi szerződő feleket is - alkalmazásának a tőzsdén kívüli származtatott ügyletek elszámolására történő kiterjesztése révén a rendszerszintű kockázat csökkentéséhez.
(2) Ahhoz, hogy valamely harmadik ország központi szerződő felekre vonatkozó jogi szabályozását az uniós jogi szabályozással egyenértékűnek lehessen tekinteni, a harmadik ország jogi és felügyeleti keretrendszere alkalmazásának lényegileg az uniós követelményekkel egyenértékű eredményre kell vezetnie az elért szabályozási célkitűzések tekintetében. Az egyenértékűség értékelésének célja ezért annak ellenőrzése, hogy a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ jogi és felügyeleti keretrendszere biztosítja-e, hogy az ott székhellyel rendelkező és engedélyezett központi szerződő felek nem teszik ki az Unióban székhellyel rendelkező klíringtagokat és kereskedési helyszíneket nagyobb kockázatnak, mint amekkorának az Unióban engedélyezett központi szerződő felek tennék ki őket, és következésképpen nem okoznak elfogadhatatlan mértékű rendszerszintű kockázatot az Unióban. Ennek során mindenekelőtt azt kell figyelembe venni, hogy az uniós pénzügyi piacnál kisebb pénzügyi piacokon folytatott elszámolási tevékenységek lényegesen kisebb kockázatot hordoznak.
(3) A 648/2012/EU rendelet 25. cikkének (6) bekezdésével összhangban három feltételnek kell teljesülnie annak megállapításához, hogy valamely harmadik ország jogi és felügyeleti keretrendszere az ott engedéllyel rendelkező központi szerződő felek tekintetében egyenértékű az említett rendeletben rögzített követelményekkel.
(4) Az első feltétel az, hogy az adott harmadik országban engedéllyel rendelkező központi szerződő feleknek olyan, jogilag kötelező érvényű követelményeket kell teljesíteniük, amelyek egyenértékűek a 648/2012/EU rendelet IV. címében megállapított követelményekkel.
(5) A Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központnak az ott engedélyezett központi szerződő felekre vonatkozó jogilag kötelező érvényű követelményei közé tartozik a 2004. évi szabályozási törvény és a 2012. évi piacokról szóló törvény (a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ rendeletei). Ezeket egészíti ki a Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatóságának szabálykönyve, amely az engedélyezett piaci intézményekre vonatkozó modult tartalmaz.
(6) A Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban székhellyel rendelkező központi szerződő felek számára a Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatósága ad engedélyt engedélyezett piaci intézményként történő működésre. A jelen határozat csak az azokra az engedélyezett piaci intézményekre alkalmazandó rendszerhez kapcsolódik, amelyek a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban elszámolóház működtetését jelentő engedélyezett pénzügyi szolgáltatást végeznek. Az elszámolásra vonatkozó engedélyezésükhöz az engedélyezett piaci intézményeknek a Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatósága és annak szabálykönyve által meghatározott konkrét követelményeket kell teljesíteniük. Az engedélyezett piaci intézményeknek biztonságosan és hatékonyan kell működtetniük az elszámolási mechanizmust és prudens módon kell kezelniük az üzleti tevékenységükkel és műveleteikkel összefüggő kockázatokat, továbbá elegendő pénzügyi, humán- és rendszererőforrással kell rendelkezniük.
(7) A Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ rendeletei teljes mértékben végrehajtják a Fizetési és Elszámolási Rendszerek Bizottsága (2) (CPSS) és az Értékpapír-felügyeletek Nemzetközi Szervezete (IOSCO) által 2012 áprilisában kiadott, a pénzügyi piaci infrastruktúrákra vonatkozó elvek keretében rögzített nemzetközi standardokat.
(8) A Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ rendeletei alapján az engedélyezett piaci intézményeknek el kell fogadniuk a valamennyi releváns követelménynek való megfelelést biztosító és az elszámolási és kiegyenlítési rendszereik megfelelő szabályozásához szükséges belső szabályokat és eljárásokat. Az engedélyezett piaci intézményekre vonatkozó 5.6. szabály értelmében az engedélyezett piaci intézmények belső szabályainak és eljárásainak tartalmazniuk kell konkrét rendelkezéseket, többek között nemteljesítésre vonatkozó szabályokat. Az említett belső szabályokat és eljárásokat, valamint azok bármely módosítását a végrehajtásukat megelőzően be kell nyújtani a Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatóságához. A Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatósága elutasíthatja a javasolt szabályokat vagy kérheti azok módosításait. A Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ rendeletei keretében az engedélyezett piaci intézmények belső szabályai jogilag kötelező érvényűek és a tagokkal és egyéb résztvevőkkel szemben érvényesíthetőek.
(9) A Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban engedélyezett piaci intézményekre alkalmazandó jogilag kötelező érvényű követelmények tehát kétszintű struktúrát alkotnak. A Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatósága szabálykönyvében és a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ rendeleteiben foglalt alapvető elvek rögzítik azokat a magas szintű előírásokat (együttesen: az elsődleges szabályok), amelyeknek az engedélyezett piaci intézményeknek meg kell felelniük ahhoz, hogy engedélyezzék számukra az elszámolási szolgáltatásoknak a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban történő nyújtását. Ezek az elsődleges szabályok alkotják a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban a jogilag kötelező érvényű követelmények első szintjét. Az elsődleges szabályoknak való megfelelést bizonyítandó az engedélyezett piaci intézményekre vonatkozó, az üzletviteli szabályokról szóló 5.6. szabály értelmében az engedélyezett piaci intézményeknek ki kell dolgozniuk és a Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatóságához jóváhagyásra be kell nyújtaniuk belső szabályaikat és eljárásaikat azok végrehajtását megelőzően. A hatóság azokat megakadályozhatja, illetve megtagadhatja. Ezek a belső szabályok és eljárások alkotják a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban a követelmények második szintjét.
(10) A Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban engedélyezett piaci intézményekre alkalmazandó jogi és felügyeleti keretrendszer egyenértékűségének értékelése során figyelembe kell venni azt is, hogy a keretrendszer milyen eredménnyel csökkenti azokat a kockázatokat, amelyeknek az Unióban székhellyel rendelkező klíringtagok és kereskedési helyszínek a szóban forgó jogalanyokban való részvételük miatt ki vannak téve. A kockázatcsökkentés eredményét meghatározza egyrészt az érintett központi szerződő fél által végzett elszámolási tevékenységgel járó eredendő kockázat szintje, amelyet befolyásol azon pénzügyi piac mérete, ahol tevékenykedik, másrészt a központi szerződő felekre az említett kockázatcsökkentés tekintetében vonatkozó jogi és felügyeleti keretrendszer megfelelősége. Ahhoz, hogy a kockázatcsökkentés terén egyenértékű eredményt érjenek el, szigorúbb kockázatcsökkentési követelményekre van szükség azon központi szerződő felek esetében, amelyek tevékenységüket nagyobb pénzügyi piacokon végzik és így magasabb az eredendő kockázatuk, mint a kisebb pénzügyi piacokon tevékenykedő (és így alacsonyabb eredendő kockázattal rendelkező) központi szerződő felek esetében.
(11) Azon pénzügyi piac, ahol a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban engedélyezett piaci intézmények végzik elszámolási tevékenységüket, lényegesen kisebb, mint az, amelyen az Unióban székhellyel rendelkező központi szerződő felek folytatják tevékenységüket. 2011 óta a származtatott ügyletek vonatkozásában minimális volt a kereskedés vagy elszámolás. Következésképpen a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban engedélyezett központi szerződő felekben való részvétel lényegesen kisebb kockázatot jelent az Unióban székhellyel rendelkező klíringtagok és kereskedési helyszínek számára, mint az Unióban engedélyezett központi szerződő felekben való részvételük.
(12) A Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban engedélyezett központi szerződő felekre alkalmazandó jogi és felügyeleti keretrendszer ezért egyenértékűnek tekinthető, amennyiben alkalmas ezen alacsonyabb kockázati szint csökkentésére. Az említett központi szerződő felekre alkalmazandó elsődleges szabályok, amelyeket kiegészítenek a pénzügyi piaci infrastruktúrákra vonatkozó elveknek való megfelelést előíró belső szabályaik és eljárásaik, csökkentik a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban fennálló alacsonyabb szintű kockázatot és a 648/2012/EU rendelet rendelkezéseinek eredményével egyenértékű kockázatcsökkentési eredményre vezetnek.
(13) Ezért meg kell állapítani, hogy a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ jogi és felügyeleti keretrendszere biztosítja, hogy az ott engedélyezett piaci intézmények megfeleljenek a 648/2012/EU rendelet IV. címében meghatározott követelményekkel egyenértékű jogilag kötelező érvényű követelményeknek.
(14) A 648/2012/EU rendelet 25. cikkének (6) bekezdésében foglalt második feltétel értelmében a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ jogi és felügyeleti keretrendszerének biztosítania kell az ott engedéllyel rendelkező központi szerződő felek folyamatos és hatékony felügyeletét, illetve a keretrendszernek a központi szerződő felekkel szembeni érvényesíthetőségét.
(15) Az engedélyezett piaci intézmények felügyeleti hatóságaként a Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatósága nyomon követi az alkalmazandó szabályoknak való megfelelés biztosítása céljából a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban működő engedélyezett piaci intézményeket. A Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatósága átfogó engedélyezési és szankcionálási jogkörökkel rendelkezik az engedélyezett piaci intézmények tekintetében: többek között jogosult visszavonni az engedélyezett piaci intézmények engedélyét, továbbá jogosult szankciókat alkalmazni azokkal szemben. A napi szintű felügyeletet a Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatósága látja el. A Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatósága folyamatos kockázatkezelési ciklust fogad el, amely a kockázatok azonosítását, értékelését, rangsorolását és csökkentését is magában foglalja. A 2004. évi szabályozási törvény feljogosítja a Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatóságát törvényeinek és szabályainak végrehajtására. A Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatósága jogkörrel rendelkezik arra nézve, hogy szabálysértés gyanúja esetén vizsgálatokat folytasson, továbbá arra, hogy ellenőrzést hajtson végre, kötelező jelleggel megkapja a könyveket és nyilvántartásokat, illetve felkérjen bizonyos személyeket arra, hogy eskü alatt vagy egyéb megerősítés mellett nyilatkozatot tegyenek. A Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatósága többek között pénzbírságot szabhat ki, nyilvános elmarasztalást adhat ki és eltilthat bizonyos személyeket attól, hogy a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban folytassanak tevékenységeket.
(16) Meg kell tehát állapítani, hogy a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban engedélyezett piaci intézmények tekintetében folyamatosan biztosított a hatékony felügyelet és érvényesíthetőség.
(17) A 648/2012/EU rendelet 25. cikkének (6) bekezdésében foglalt harmadik feltétel értelmében a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ jogi és felügyeleti keretrendszerének ténylegesen egyenértékű rendszert kell biztosítania a harmadik ország jogi szabályozása alapján engedélyezett központi szerződő felek (a továbbiakban: harmadik országbeli központi szerződő felek) elismerése tekintetében.
(18) A Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban származtatott ügyletek elszámolását végezni szándékozó harmadik országbeli központi szerződő feleknek a Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatóságánál kell az elismerést kérniük. Az elismerési modul meghatározza az elismerésre vonatkozó kritériumokat és eljárást.
(19) Az elismerés megadásához a központi szerződő fél székhelye szerinti joghatóságnak kellőképpen kidolgozott, a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban alkalmazandó jogi és felügyeleti keretrendszerhez hasonló szabályozási kerettel kell rendelkeznie. A harmadik országbeli központi szerződő fél által benyújtott kérelem jóváhagyásának előzetes feltétele továbbá, hogy a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ és a harmadik országbeli illetékes hatóságok együttműködési megállapodást kössenek egymással.
(20) Meg kell tehát állapítani, hogy a harmadik országbeli központi szerződő felek elismerése tekintetében a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ jogi és felügyeleti keretrendszere ténylegesen egyenértékű rendszert biztosít.
(21) Ez a határozat az elfogadásakor a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban alkalmazandó, az engedélyezett piaci intézményekre vonatkozó, jogilag kötelező érvényű követelményeken alapul. A Bizottságnak az ESMA-val együttműködésben továbbra is rendszeres jelleggel nyomon kell követnie az engedélyezett piaci intézményekkel kapcsolatos jogi és felügyeleti keretrendszer alakulását, valamint az e határozat meghozatalának alapját képező feltételek teljesülését.
(22) A Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központban az ott engedélyezett központi szerződő felekre alkalmazandó jogi és felügyeleti keretrendszer rendszeres felülvizsgálata nem érinti a Bizottság azon lehetőségét, hogy az általános felülvizsgálat keretein kívül bármikor célzott felülvizsgálatot végezzen, ha lényeges fejlemények szükségessé teszik, hogy a Bizottság újraértékelje az e határozatban megállapított egyenértékűséget. Az újraértékelés e határozat visszavonásához vezethet.
(23) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Európai Értékpapír-bizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:
1. cikk
A 648/2012/EU rendelet 25. cikkének (6) bekezdése alkalmazásában a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központnak az ott engedélyezett piaci intézményekre alkalmazandó, a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központ rendeleteiből és a Dubai Pénzügyi Szolgáltatások Hatóságának szabálykönyvéből álló jogi és felügyeleti keretrendszere egyenértékűnek tekintendő a 648/2012/EU rendeletben rögzített követelményekkel.
2. cikk
Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.
Kelt Brüsszelben, 2016. december 15-én.
a Bizottság részéről
az elnök
Jean-Claude JUNCKER
(1) HL L 201., 2012.7.27., 1. o.
(2) A Fizetési és Elszámolási Rendszerek Bizottságának neve 2014. szeptember 1-jével Fizetési és Piaci Infrastruktúra Bizottságra (CPMI) változott.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32016D2277 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32016D2277&locale=hu