32009R1215[1]
A Tanács 1215/2009/EK rendelete ( 2009. november 30. ) az Európai Unió stabilizációs és társulási folyamatában részt vevő vagy ahhoz kapcsolódó országokra és területekre vonatkozóan kivételes kereskedelmi intézkedések bevezetéséről (kodifikált változat)
A TANÁCS 1215/2009/EK RENDELETE
(2009. november 30.)
az Európai Unió stabilizációs és társulási folyamatában részt vevő vagy ahhoz kapcsolódó országokra és területekre vonatkozóan kivételes kereskedelmi intézkedések bevezetéséről
(kodifikált változat)
1. cikk
Preferenciális szabályok
(1) Az Albániából, Bosznia-Hercegovinából, Koszovóból ( 1 ), Montenegróból, Észak-Macedóniából és Szerbiából (a továbbiakban: a kedvezményezett felek) származó, a Kombinált Nómenklatúra 7. és 8. árucsoportjába tartozó termékek mennyiségi korlátozások vagy azokkal azonos hatású intézkedések nélkül, valamint vámok és azokkal azonos hatású díjak alól mentesen behozhatók az Unióba.
(2) A kedvezményezett felektől származó termékek esetében, amennyiben e rendelet így tünteti fel, továbbra is érvényesülnek az e rendelet rendelkezései szerinti előnyök. Az ilyen termékek esetében érvényesül továbbá az e rendeletben meghatározott bármely olyan engedmény szerinti előny, amely kedvezőbb, mint az Unió és ezen kedvezményezett felek közötti kétoldalú megállapodások alapján meghatározott engedmény.
2. cikk
A preferenciális szabályokra való jogosultság feltételei
(1) Az 1. cikk által bevezetett preferenciális szabályok szerinti előnyökre való jogosultság feltételei a következők:
a) megfelelés az (EU) 2015/2446 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet ( 2 ) II. címe 1. fejezete 2. szakaszának 4. és 5. alszakaszában, valamint az (EU) 2015/2447 bizottsági végrehajtási rendelet ( 3 ) II. címe 2. fejezete 2. szakaszának 10. és 11. alszakaszában meghatározott "származó termék" fogalomnak;
b) a kedvezményezett felek tartózkodása új vámok és azokkal azonos hatású díjak, valamint új mennyiségi korlátozások vagy azokkal azonos hatású intézkedések bevezetésétől az Unióból származó behozatalok tekintetében, a vámok vagy díjak meglévő szintjének emelésétől vagy bármely más korlátozás bevezetésétől 2000. szeptember 30-tól;
c) a kedvezményezett felek részvétele az Unióval - a visszaélések kockázatának elkerülése érdekében - folytatott hatékony közigazgatási együttműködésben; és
d) a kedvezményezett felek tartózkodása az emberi jogok, beleértve az alapvető munkajogokat is, a demokrácia alapvető elvei és a jogállamiság súlyos és szisztematikus megsértésétől.
(2) Az e cikk (1) bekezdésében meghatározott feltételek sérelme nélkül, az 1. cikkben említett preferenciális szabályok szerinti előnyökre való jogosultság attól függ, hogy a kedvezményezett felek készek-e hatékony gazdasági reformok bevezetésére és az Európai Unió stabilizációs és társulási folyamatában részt vevő más országokkal való regionális együttműködésre, különösen szabadkereskedelmi területeknek az 1994. évi GATT XXIV. cikkével és más releváns WTO-rendelkezésekkel összhangban történő létrehozása útján.
Az első albekezdésnek való meg nem felelés esetén a Tanács a Bizottság javaslata alapján, minősített többségi szavazással megfelelő intézkedéseket hozhat.
(3) Abban az esetben, ha valamely kedvezményezett fél nem felel meg az e cikk (1) bekezdése a), b) vagy c) pontjának vagy (2) bekezdésének, a Bizottság végrehajtási jogi aktusok révén - teljes egészében vagy részben - felfüggesztheti az érintett kedvezményezett fél e rendelet szerinti előnyökre való jogosultságát. Ezen végrehajtási jogi aktusokat a 8. cikk (4) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.
3. cikk
Mezőgazdasági termékek - vámkontingensek
(1) A kedvezményezett felektől származó, az I. mellékletben felsorolt egyes borászati termékeknek az Unióba történő behozatala esetén alkalmazandó vámok - az említett mellékletben az egyes termékek és származások tekintetében megjelölt időszakoknak, szinteknek, uniós vámkontingens-határértéknek és feltételeknek megfelelően - felfüggesztésre kerülnek.
(4) E rendelet más rendelkezéseitől és különösen a 10. cikktől függetlenül - a mezőgazdasági és halászati piacok különös érzékenységére tekintettel - a Bizottság végrehajtási aktusok révén megfelelő intézkedéseket fogadhat el, ha a mezőgazdasági és halászati termékek behozatala komoly zavart okoz az Unió piacain és azok szabályozási mechanizmusaiban. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 8. cikk (4) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.
5. cikk
A vámkontingensek nyilvántartása
Az e rendelet 3. cikkének (1) bekezdésében említett vámkontingenseket a Bizottság az (EU) 2015/2447 végrehajtási rendelet II. címe 1. fejezetének 1. szakaszával összhangban tartja nyilván.
A tagállamok és a Bizottság közötti, e célból folytatott információcserét - lehetőség szerint - elektronikus kapcsolaton keresztül kell megvalósítani.
6. cikk
Hozzáférés a vámkontingensekhez
Minden tagállam egyenlő és zavartalan hozzáférést biztosít az importőröknek a vámkontingensekhez, amíg az adott kontingens mértéke ezt megengedi.
7. cikk
Hatáskörök átruházása
A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 7a. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadjon el az alábbiakra vonatkozóan:
a) az I. és II. mellékletnek a Kombinált Nómenklatúra-kódok és a TARIC-albontások módosításait követően szükségessé váló módosításai és technikai kiigazításai;
b) az Unió és a kedvezményezett felek közötti egyéb megállapodások szerinti kereskedelmi kedvezmények nyújtását követően szükségessé váló kiigazítások;
c) az érintett kedvezményezett fél e rendelet szerinti előnyökre való jogosultságának - teljes egészében vagy részben történő - felfüggesztése abban az esetben, ha az adott kedvezményezett fél nem felel meg a 2. cikk (1) bekezdése d) pontjának.
7.a cikk
A felhatalmazás gyakorlása
(1) A Bizottság az e cikkben meghatározott feltételek mellett felhatalmazást kap felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadására.
(2) A Bizottság 7. cikkben említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadására vonatkozó felhatalmazása ötéves időtartamra szól 2013. december 3-tól kezdődő hatállyal. A Bizottság legkésőbb kilenc hónappal az ötéves időtartam vége előtt jelentést készít a felhatalmazásról. Amennyiben az Európai Parlament vagy a Tanács nem ellenzi a meghosszabbítást legkésőbb három hónappal az egyes időtartamok vége előtt, akkor a felhatalmazás hallgatólagosan meghosszabbodik a korábbival megegyező időtartamra.
(3) Az Európai Parlament vagy a Tanács bármikor visszavonhatja a 7. cikkben említett felhatalmazást. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban megjelölt felhatalmazást. A határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon, vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét.
(4) A Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadását követően haladéktalanul és egyidejűleg értesíti az Európai Parlamentet és a Tanácsot e jogi aktus elfogadásáról.
(5) A 7. cikk értelmében elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlamentnek vagy a Tanácsnak a jogi aktusról való értesítését követő két hónapon belül sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt ellene kifogást, illetve ha az említett időtartam lejártát megelőzően mind az Európai Parlament, mind a Tanács arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy nem fog kifogást emelni. Az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére ez az időtartam két hónappal meghosszabbodik.
8. cikk
Bizottsági eljárás
(1) A 2. és 10. cikk alkalmazásában a Bizottságot a Nyugat-Balkánnal foglalkozó végrehajtási bizottság segíti. Ez a bizottság a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról szóló, 2011. február 16-i 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 4 ) értelmében vett bizottság.
(2) A 3. cikk (4) bekezdése alkalmazásában a Bizottságot a behozatalra vonatkozó közös szabályokról szóló, 2009. február 26-i 260/2009/EK tanácsi rendelet ( 5 ) 4. cikkének (1) bekezdése alapján létrehozott bizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottság.
(4) Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 5. cikkét kell alkalmazni.
9. cikk
Együttműködés
A tagállamok és a Bizottság szorosan együttműködnek e rendelet és különösen annak 10. cikkének (1) bekezdésében meghatározott rendelkezések teljesülése érdekében.
10. cikk
Ideiglenes felfüggesztés
(1) Ha a Bizottság arra a megállapításra jut, hogy elegendő bizonyíték áll fenn csalásra vagy a származási igazolás ellenőrzéséhez szükséges közigazgatási együttműködés elmulasztására vonatkozóan, vagy hogy az Unióba irányuló kivitel jelentősen, a normál termelési és kiviteli kapacitás fölé emelkedett, vagy hogy a kedvezményezett felek nem felelnek meg a 2. cikk (1) bekezdése a), b) vagy c) pontjának, intézkedéseket hozhat az e rendelet által előírt szabályozás három hónapos időtartamra történő teljes vagy részleges felfüggesztésére, amennyiben előzőleg:
a) tájékoztatta a Nyugat-Balkánnal foglalkozó végrehajtási bizottságot;
b) felkérte a tagállamokat arra, hogy tegyék meg a szükséges óvintézkedéseket az Unió pénzügyi érdekei védelmének és/vagy annak biztosítására, hogy a kedvezményezett felek megfeleljenek a 2. cikk (1) bekezdésének;
c) értesítést tett közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában, amelyben megállapítja, hogy megalapozott kétely merült fel a preferenciális szabályok alkalmazásával és/vagy az érintett kedvezményezett fél 2. cikk (1) bekezdésének való megfelelésével kapcsolatban, ami megkérdőjelezheti az adott kedvezményezett fél jogát arra, hogy továbbra is élvezze az e rendelet által biztosított előnyöket.
Az e bekezdés első albekezdésében említett intézkedéseket végrehajtási jogi aktusok útján kell elfogadni. Ezen végrehajtási jogi aktusokat a 8. cikk (4) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.
(3) A felfüggesztés időtartamának lejártakor a Bizottság határoz az ideiglenes felfüggesztés megszüntetéséről vagy a felfüggesztés (1) bekezdés szerinti meghosszabbításáról.
11. cikk
Hatályon kívül helyezés
A 2007/2000/EK rendelet hatályát veszti.
A hatályon kívül helyezett rendeletre való hivatkozásokat az a rendeletre való hivatkozásként kell értelmezni a IV. mellékletben található megfelelési táblázattal összhangban.
12. cikk
Hatálybalépés és alkalmazás
Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.
Ezt a rendeletet 2025. december 31-ig kell alkalmazni.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
I. MELLÉKLET
A 3. CIKK (1) BEKEZDÉSÉBEN EMLÍTETT VÁMKONTINGENSEKRŐL
A Kombinált Nómenklatúra (KN) értelmezésének szabályaitól függetlenül az árumegnevezés csak jelzésértékkel bír, a preferenciális rendszert e mellékletek keretei között a KN-kódok terjedelme határozza meg. Az "ex"-KN-kódok megjelölése esetén a preferenciális rendszert a KN-kód és a kapcsolódó árumegnevezés együttes alkalmazásával kell meghatározni.
Rendelésszám | KN-kód | Árumegnevezés | Éves kontingens mértéke (1) | Kedvezményezett felek | Vámtétel |
09.1530 | ex 2204 21 94 ex 2204 21 95 ex 2204 21 96 ex 2204 21 97 ex 2204 21 98 ex 2204 22 93 ex 2204 22 94 ex 2204 22 95 ex 2204 29 93 ex 2204 29 94 ex 2204 29 95 | Bor friss szőlőből, amelynek tényleges alkoholtartalma legfeljebb 15 térfogatszázalék, a habzóbor kivételével | 30 000 hl | Albánia (2), Bosznia-Hercegovina (3), Koszovó (4), Montenegró (5), Észak-Macedónia (6), Szerbia (7). | Mentesített |
(1) Globális mennyiség vámkontingensenként a kedvezményezett felektől származó behozatalhoz. (2) Az Albániából származó bor tekintetében a globális vámkontingenshez az Albániával megkötött, borról szóló jegyzőkönyvben meghatározott egyedi vámkontingens kimerítését követően lehet hozzáférni. Ez az egyedi vámkontingens a 09.1512 és a 09.1513 rendelésszám alatt kerül megnyitásra. (3) A Bosznia-Hercegovinából származó bor tekintetében a globális vámkontingenshez a Bosznia-Hercegovinával megkötött, borról szóló jegyzőkönyvben meghatározott két egyedi vámkontingens kimerítését követően lehet hozzáférni. Ezek az egyedi vámkontingensek a 09.1528 és a 09.1529 rendelésszám alatt kerülnek megnyitásra. (4) A Koszovóból származó bor tekintetében a globális vámkontingenshez a Koszovóval megkötött, borról szóló jegyzőkönyvben meghatározott két egyedi vámkontingens kimerítését követően lehet hozzáférni. Ezek az egyedi vámkontingensek a 09.1570 és a 09.1572 rendelésszám alatt kerülnek megnyitásra. (5) A Montenegróból származó borra vonatkozóan a 2204 21 KN-kód alá tartozó termékek tekintetében a globális vámkontingenshez a Montenegróval megkötött, borról szóló jegyzőkönyvben meghatározott egyedi vámkontingens kimerítését követően lehet hozzáférni. Ez az egyedi vámkontingens a 09.1514 rendelésszám alatt kerül megnyitásra. (6) Az Észak-Macedóniából származó bor tekintetében a globális vámkontingenshez az Észak-Macedóniával megkötött, borról szóló kiegészítő jegyzőkönyvben meghatározott két egyedi vámkontingens kimerítését követően lehet hozzáférni. Ezek az egyedi vámkontingensek a 09.1558 és a 09.1559 rendelésszám alatt kerülnek megnyitásra. (7) A Szerbiából származó bor tekintetében a globális vámkontingenshez a Szerbiával megkötött, borról szóló jegyzőkönyvben meghatározott két egyedi vámkontingens kimerítését követően lehet hozzáférni. Ezek az egyedi vámkontingensek a 09.1526 és a 09.1527 rendelésszám alatt kerülnek megnyitásra. |
III. MELLÉKLET
A hatályon kívül helyezett rendelet
és egymást követő módosításainak listája
A Tanács 2007/2000/EK rendelete (HL L 240., 2000.9.23., 1. o.) | |
A Tanács 2563/2000/EK rendelete (HL L 295., 2000.11.23., 1. o.) | |
A Bizottság 2487/2001/EK rendelete (HL L 335., 2001.12.19., 9. o.) | |
A Bizottság 607/2003/EK rendelete (HL L 86., 2003.4.3., 18. o.) | csak az 1. cikk |
A Tanács 374/2005/EK rendelete (HL L 59., 2005.3.5., 1. o.) | |
A Bizottság 1282/2005/EK rendelete (HL L 203., 2005.8.4., 6. o.) | |
A Tanács 1946/2005/EK rendelete (HL L 312., 2005.11.29., 1. o.) | |
A Tanács 530/2007/EK rendelete (HL L 125., 2007.5.15., 1. o.) | |
A Bizottság 407/2008/EK rendelete (HL L 122., 2008.5.8., 7. o.) |
IV. MELLÉKLET
Megfelelési táblázat
2007/2000/EK rendelet | Ez a rendelet |
1. cikk (1) bekezdés | 1. cikk (1) bekezdés |
1. cikk (2) bekezdés | 1. cikk (3) bekezdés |
1. cikk (3) bekezdés | 1. cikk (2) bekezdés |
2. cikk | 2. cikk |
4. cikk (1) bekezdés | 3. cikk (1) bekezdés |
4. cikk (2) bekezdés, első albekezdés | 3. cikk (2) bekezdés, első albekezdés |
4. cikk (2) bekezdés, második albekezdés, bevezető fordulat | 3. cikk (2) bekezdés, második albekezdés, bevezető fordulat |
4. cikk (2) bekezdés, második albekezdés, a) pont | 3. cikk (2) bekezdés, második albekezdés, a) pont |
4. cikk (2) bekezdés, második albekezdés, d) pont | 3. cikk (2) bekezdés, második albekezdés, b) pont |
4. cikk (2) bekezdés, harmadik és negyedik albekezdés | 3. cikk (2) bekezdés, harmadik és negyedik albekezdés |
4. cikk (3) bekezdés | 3. cikk (4) bekezdés |
4. cikk (4) bekezdés | 3. cikk (3) bekezdés |
6. cikk | 4. cikk |
7. cikk | 5. cikk |
8. cikk | 6. cikk |
9. cikk | 7. cikk |
10. cikk | 8. cikk |
11. cikk | 9. cikk |
12. cikk | 10. cikk |
13. cikk | — |
14. cikk | — |
15. cikk | — |
16. cikk | — |
— | 11. cikk |
17. cikk | 12. cikk |
I. melléklet | I. melléklet |
II. melléklet | II. melléklet |
— | III. melléklet |
— | IV. melléklet |
( *1 ) Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244 (1999) sz. ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.
( 1 ) Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244/1999 sz. ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.
( 2 ) A Bizottság (EU) 2015/2446 felhatalmazáson alapuló rendelete (2015. július 28.) a 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az Uniós Vámkódex egyes rendelkezéseire vonatkozó részletes szabályok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 343., 2015.12.29., 1. o.).
( 3 ) A Bizottság (EU) 2015/2447 végrehajtási rendelete (2015. november 24.) az Uniós Vámkódex létrehozásáról szóló 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet egyes rendelkezéseinek végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 343., 2015.12.29., 558. o.).
( 4 ) HL L 55., 2011.2.28., 13. o.
( 5 ) HL L 84., 2009.3.31., 1. o.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32009R1215 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32009R1215&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02009R1215-20201222 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02009R1215-20201222&locale=hu