BH 2021.3.63 Ittas (bódult) állapotban elkövetett járművezetés esetén főszabályként kötelező a járművezetéstől eltiltás alkalmazása nem engedélyhez kötött jármű vezetése esetén is. Anyagi jogszabályt sért azonban a büntetés, ha az eltiltást a bíróság olyan járműkategóriára korlátozza, ami a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet 2. számú mellékletében nem szerepel [Btk. 55. § (1)-(3) bek., 236. § (1) bek.; 326/2011. (XII. 28) Korm. rend. 2. számú melléklet.].
[1] A járásbíróság a 2020. január 27. napján - tárgyalás mellőzésével - meghozott, 2020. február 11. napján jogerős büntetővégzésével a terheltet bűnösnek mondta ki járművezetés ittas állapotban vétségében [Btk. 236. § (1) bek.], ezért őt 120 napi tétel, napi tételenként 1000 forint, összesen 120 000 forint pénzbüntetésre és 8 hónap motoros rásegítésű kerékpárvezetéstől eltiltásra ítélte.
[2] A jogerős ügydöntő végzésben megállapított tényállás lényege szerint a terhelt 2019. szeptember 21. napján 19 óra 59 perckor Sz. településen, a P. út 13. számú ház előtti útszakaszon az általa vezetett 240 W teljesítményű elektromos kerékpárjával, azt gépi meghajtású üzemmódban használva, úgy közlekedett a közúti forgalomban, hogy szervezetében szeszes ital fogyasztásából származó alkohol volt.
[3] A terhelt ekkor az elektromos kerékpárral az úton haladva súrlódásszerűen nekiütközött a H. I. által leparkolt Toyota Corolla típusú személygépkocsi bal oldalának, majd a járművel megállt. A baleset következtében személyi sérülés nem történt, a balesetben érintett személygépkocsiban azonban anyagi kár keletkezett.
[4] A terhelttel szemben ezt követően rendőri intézkedésre került sor, vele szemben 21 óra 02 perckor Drager alkoholtesztert alkalmaztak, amely 0,65 mg/l értéket mutatott, ezért őt előállították az m.-i orvosi ügyeletre vérmintavételre. A terhelt vérmintájának etilalkohol-koncentrációja a vérvétel időpontjában, 2019. szeptember hó 21. napján 22 óra 00 perckor 1,49 g/l volt.
[5] A terhelt úgy vett részt a közúti forgalomban, hogy szervezetében 0,50 gramm/liter véralkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkohol volt. A terhelt ebben az állapotában kb. 100 m távolságot tett meg a járművével.
[6] A terhelt vezetői engedélyét nem tartotta magánál, így annak elvételére nem került sor, azonban a nyomozó hatóság kezdeményezte a vezetési jogosultság szüneteltetését a megyei kormányhivatal járási hivatalánál a büntetőeljárás jogerős befejezéséig.
[7] A terhelt 2020. január 21. napján a vezetői engedélyét felhívásra a megyei kormányhivatal járási hivatalában leadta.
[8] A jogerős ügydöntő határozat ellen a megyei főügyészség a terhelt terhére nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 649. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontban meghatározott okból, anyagi jogszabálysértés miatt a Be. 651. § (1) bekezdése alapján. A felülvizsgálati indítvány 2020. június 9. napján érkezett a járásbírósághoz.
[9] A felülvizsgálati indítvány szerint a járásbíróság a Btk. 55. § (3) bekezdését megsértve rendelkezett a járművezetéstől eltiltás büntetés motoros rásegítésű kerékpár vezetésétől eltiltásra való korlátozásáról. A járásbíróság rendelkezése az indítvány szerint azért jogszabálysértő, mert a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet 2. számú mellékletében a "motoros rásegítésű kerékpár", mint vezetői engedélyhez kötött közúti járműfajta nem szerepel.
[10] A megyei főügyészség ezért indítványozta, hogy a Kúria a Be. 662. § (2) bekezdés b) pontja alapján a járásbíróság jogerős büntetővégzését változtassa meg és a közúti járművezetéstől eltiltásnak a "motoros rásegítésű kerékpár" járműre korlátozását mellőzze.
[11] A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt fenntartotta, és indítványozta, hogy a Kúria a megtámadott határozatot a felülvizsgálati indítványban foglaltaknak megfelelően változtassa meg, míg egyebekben a jogerős végzést hatályában tartsa fenn.
[12] A terhelt és védője a Legfőbb Ügyészség indítványára észrevételt nem tett.
[13] A felülvizsgálati indítvány megalapozott.
[14] A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, amely a Be. 648. §-a értelmében kizárólag a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen, és a Be. 649. §-ában megjelölt anyagi jogi és eljárásjogi okokból vehető igénybe. A felülvizsgálati okok törvényben meghatározott köre nem bővíthető, az ott meghatározottakon kívül más okból felülvizsgálatnak nincs helye.
[15] A büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt felülvizsgálati indítvány terjeszthető elő, ha a bíróság - a bűncselekmény minősítésén túl - a Btk. más szabályának megsértésével szabott ki törvénysértő büntetést [Be. 649. § (1) bek. b) pont 2. ford. ba) alpont].
[16] A felülvizsgálati indítvány a terhelt terhére irányul. Az ügyészség a terhelt terhére a jogerős határozat közlésétől számított hat hónapon belül jogosult felülvizsgálati indítványt előterjeszteni [Be. 652. § (3) bek.]. E határidő 2020. augusztus 11-én telt volna le, a megyei főügyészség felülvizsgálati indítványa 2020. június 9-én, azaz a törvényes határidőn belül megérkezett a járásbíróságra, így az joghatályos.
[17] Minderre tekintettel az ügyészség indítványa alapján a felülvizsgálatnak helye van.
[18] A felülvizsgálati indítványt a terhelt (a tértivevény alapján) 2020. szeptember 8-án, a védő pedig 2020. szeptember 7-én átvette. A megfelelő tájékoztatás után sem a kézbesítéstől számított nyolc napon belül, sem azt követően nem indítványozta egyikük sem nyilvános ülés tartását [Be. 660. § (2) bek. a) pont]. A jelen ügyben a Kúria sem látott észszerű okot arra, hogy eltérjen a főszabálytól, ezért tanácsülésen bírálta el a felülvizsgálati indítványt [Be. 660. § (1) bek.].
[19] Elöljáróban a Kúria az alábbiakra mutat rá.
[20] A Btk. 55. § (1) bekezdése szerint a járművezetéstől azt lehet eltiltani, aki az engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével követi el a bűncselekményt, illetve, aki a bűncselekmények elkövetéséhez járművet használ.
[21] A Btk. 55. § (2) bekezdése alapján a járművezetéstől el kell tiltani azt, aki járművezetés ittas állapotban vagy járművezetés bódult állapotban bűncselekményt követ el; különös méltánylást érdemlő esetben a járművezetéstől eltiltás kötelező alkalmazása mellőzhető.
[22] Jelen esetben a terhelt nem engedélyhez kötött járművet vezetett ittas állapotban. A Btk. 55. § (2) bekezdése esetében az alapot adó bűncselekmény és a szankció között maga a Btk. teremt kapcsolatot, amikor kimondja, hogy az ittas állapotban elkövetett járművezetés bűncselekmény esetében a járművezetéstől eltiltás kötelező. A szabályozásból következően ekként a járművezetéstől eltiltás alkalmazásának nem előfeltétele az engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegése, elégséges a járművezetés ittas állapotban bűncselekményének megvalósítása (Kúria Bfv.II.1223/2014/5., Bfv.II.950/2017/5., Bfv.II.460/2018/5.).
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!