Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32019L1832[1]

A Bizottság (EU) 2019/1832 irányelve (2019. október 24.) a 89/656/EGK tanácsi irányelv I., II. és III. mellékletének tisztán technikai kiigazítások tekintetében történő módosításáról

A BIZOTTSÁG (EU) 2019/1832 IRÁNYELVE

(2019. október 24.)

a 89/656/EGK tanácsi irányelv I., II. és III. mellékletének tisztán technikai kiigazítások tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a munkavállalók által a munkahelyen használt egyéni védőeszközök egészségvédelmi és biztonsági minimumkövetelményeiről szóló, 1989. november 30-i 89/656/EGK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 9. cikkére,

mivel:

(1) A 2017. november 17-én Göteborgban kihirdetett szociális jogok európai pillérének (2) 10. alapelve kimondja, hogy minden dolgozónak joga van az egészséges, biztonságos és megfelelően kialakított munkakörnyezethez. A munkavállalóknak a magas szintű munkahelyi egészségvédelemhez és biztonsághoz, valamint a szakmai szükségleteiknek megfelelő, munkaerőpiaci jelenlétüket huzamos ideig lehetővé tevő munkakörnyezethez való joga magában foglalja az egyéni védőeszközök munkahelyi használatát is, amennyiben a kockázatok nem kerülhetők el, vagy nem csökkenthetők eléggé a munkaszervezés más eszközei, intézkedései, módszerei vagy eljárásai révén.

(2) A munkavállalók munkahelyi egészségével és biztonságával kapcsolatos irányelvek - köztük a 89/656/EGK irányelv - végrehajtása a REFIT-értékelésnek nevezett utólagos értékelés tárgyát képezte. Az értékelés megvizsgálta az irányelvek relevanciáját, valamint a kutatás és az új tudományos ismeretek állását a különböző érintett területeken. A bizottsági szolgálati munkadokumentumban (3) említett REFIT-értékelés többek között arra a következtetésre jut, hogy az egyéni védőeszközök használata az uniós munkavállalók mintegy 40 %-át érinti, mivel a munkahelyi kockázatok más eszközökkel nem kerülhetők el, továbbá hogy szükség van a 89/656/EGK irányelv végrehajtásával kapcsolatos nehézségek kezelésére.

(3) A "Biztonságosabb és egészségesebb munkahely mindenkinek - Az Európai Unió munkahelyi egészségvédelemre és biztonságra irányuló jogszabályainak és politikájának modernizálása" című közleményében (4) a Bizottság megismételte, hogy bár a munkahelyi egészségvédelemmel és biztonsággal kapcsolatos uniós vívmányok REFIT-értékelése megerősítette, hogy az e területre vonatkozó jogszabályok általában hatékonyak és célirányosak, kívánatos lenne aktualizálni az elavult szabályokat, valamint biztosítani a jobb és szélesebb körű védelmet, a megfelelést és a szabályok gyakorlati érvényre juttatását. A Bizottság hangsúlyozza, hogy különösen mérlegelni kell az egyéni védőeszközöknek a 89/656/EGK irányelv 2. cikkében szereplő fogalommeghatározását, valamint azok különböző szolgáltatások és ágazatok általi alkalmazását.

(4) A 89/656/EGK irányelv minimumkövetelményeket állapít meg a munkavállalók által használt egyéni védőeszközök alkalmazására vonatkozóan, amelyeket akkor kell használni, ha az érintett kockázatok a csoportos védelem technikai eszközeivel, illetve a munkaszervezés intézkedéseivel, módszereivel vagy eljárásaival nem kerülhetők el, vagy nem csökkenthetők eléggé. A 89/656/EGK irányelv 6. cikkében előírt általános szabályok kialakításának megkönnyítése érdekében a 89/656/EGK irányelv I., II. és III. melléklete nem kötelező erejű iránymutatásokat tartalmaz, amelyek célja az érintett kockázatok, tevékenységek és ágazatok tekintetében megfelelő egyéni védőeszközök kiválasztásának megkönnyítése és támogatása.

(5) Az (EU) 2016/425 európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) megállapítja az egyéni védőeszközök tervezésére, gyártására és forgalmazására vonatkozó rendelkezéseket. Az (EU) 2016/425 rendelet módosította a termékek kockázati kategóriába való besorolását, hogy lehetővé tegye a munkáltatók számára az egyéni védőeszközök megértését és ezáltal azok alkalmazását az egyéni védőeszközökre vonatkozó szóló iránymutatásban (6) kifejtetteknek megfelelően, amely tisztázza az (EU) 2016/425 rendeletben említett eljárásokat és kérdéseket. Helyénvaló naprakésszé tenni a 89/656/EGK irányelv I., II. és III. mellékletét annak érdekében, hogy azok összhangba kerüljenek az (EU) 2016/425 rendeletben megállapított kockázati besorolással, valamint az (EU) 2016/425 rendelet terminológiájával és az abban említett egyéni védőeszközök típusaival.

(6) A 89/656/EGK irányelv 4. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy a munkáltatóknak olyan egyéni védőeszközöket kell biztosítaniuk, amelyek megfelelnek az Unió tervezésre és gyártásra vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági rendelkezéseinek. Az említett cikk értelmében az említett egyéni védőeszközöket a munkavállalók számára rendelkezésre bocsátó munkáltatók kötelesek gondoskodni arról, hogy az egyéni védőeszközök megfeleljenek az (EU) 2016/425 rendeletben meghatározott követelményeknek.

(7) A 89/656/EGK irányelv I. melléklete meghatározza a kockázat típusainak áttekintő táblázatát az egyéni védőeszközök használatához, és meghatározza a munkahelyen az egyéni védőeszközök által védendő különböző testrészek vonatkozásában előforduló kockázatok típusait. Az I. mellékletet módosítani kell, hogy figyelembe lehessen venni a munkahelyeken megjelent új típusú kockázatokat, és biztosítható legyen az összhang különösen az (EU) 2016/425 rendeletben megállapított kockázati besorolással és terminológiával.

(8) A 89/656/EGK irányelvnek az egyéni védőeszközök típusainak nem teljes útmutató listáját megállapító II. mellékletét módosítani kell annak érdekében, hogy figyelembe lehessen venni az említett irányelv I. mellékletében meghatározott új típusú kockázatokat. A II. mellékletet szintén módosítani kell annak érdekében, hogy abban szerepeljenek a piacon jelenleg rendelkezésre álló, az (EU) 2016/425 rendeletnek megfelelő egyéni védőeszközökre vonatkozó példák és az említett rendeletben használt terminológia.

(9) A 89/656/EGK irányelv III. melléklete nem teljes útmutató listát tartalmaz azokról a tevékenységekről és tevékenységi területekről, amelyeken az egyéni védőeszközök biztosítása szükséges lehet; e lista megfelelteti egymásnak az említett irányelv I. mellékletében meghatározott kockázati besorolásokat és az irányelv II. mellékletében leírt egyéni védőeszközök típusait. A 89/656/EGK irányelv III. melléklet szerkezetét át kell alakítani a három mellékletben alkalmazott terminológia és besorolások közötti, illetve az (EU) 2016/425 rendelettel való összhang biztosítása érdekében. Ez lehetővé teszi majd a különböző területeken és ágazatokban működő munkáltatók számára, hogy jobban azonosítsák és rendelkezésre bocsássák a konkrét tevékenységeknél, illetve a munkavállalókat érintő, a kockázatértékelésben feltüntetett specifikus kockázatoknál alkalmazandó megfelelő egyéni védőeszközöket.

(10) A munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi tanácsadó bizottsággal konzultációra került sor a "Biztonságosabb és egészségesebb munkahely mindenkinek - Az Európai Unió munkahelyi egészségvédelemre és biztonságra irányuló jogszabályainak és politikájának modernizálása" című bizottsági közlemény elfogadásából eredő azon intézkedésekről, amelyek az Unió munkahelyi egészségvédelemre és biztonságra vonatkozó jogszabályai célszerűségének és eredményességének fenntartásához szükségesek.

(11) A munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi tanácsadó bizottság a hat munkahelyi biztonságra és egészségvédelemre vonatkozó uniós irányelv mindenki számára előnyös és biztonságosabb munkavégzés érdekében történő korszerűsítéséről szóló, 2017. december 6-én elfogadott véleményében (7) a 89/656/EGK irányelv relevanciájának és hatékonyságának növelése érdekében a szóban forgó irányelv módosítását javasolja.

(12) Egy későbbi, az egyéni védőeszközökről szóló (89/656/EGK) irányelv mellékleteinek technikai jellegű frissítéseire vonatkozó, 2018. május 31-én elfogadott véleményében (8) a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi tanácsadó bizottság a 89/656/EGK irányelv I., II. és III. melléklete tekintetében, a területen végbement legújabb technológiai előrelépések figyelembevétele és az (EU) 2016/425 rendelettel való összhang biztosítása érdekében konkrét frissítéseket javasol.

(13) A 89/656/EGK irányelv I., II. és III. mellékletének legutóbbi frissítése során a Bizottságot a tagállamokat képviselő szakértők segítették, akik technikai és tudományos támogatást nyújtottak.

(14) A tagállamok és a Bizottság által 2011. szeptember 28-án elfogadott, a magyarázó dokumentumokról szóló együttes politikai nyilatkozatnak (9) megfelelően a tagállamok vállalták, hogy indokolt esetben az átültető intézkedéseikről szóló értesítéshez az irányelv egyes elemei és az azt átültető nemzeti jogi eszköz megfelelő részei közötti kapcsolatot magyarázó egy vagy több dokumentumot mellékelnek.

(15) Az ezen irányelvben előírt intézkedések összhangban vannak a 89/391/EGK tanácsi irányelv (10) 17. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A 89/656/EGK irányelv I., II. és III. melléklete helyébe az ezen irányelv mellékletében foglalt szöveg lép.

2. cikk

(1) A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek legkésőbb 2021. november 20-ig megfeleljenek. E rendelkezések szövegét haladéktalanul megküldik a Bizottság számára.

Amikor a tagállamok elfogadják ezeket az intézkedéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

(2) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguk azon főbb rendelkezéseinek szövegét, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

3. cikk

Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

4. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2019. október 24-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER

(1) HL L 393., 1989.12.30., 18. o.

(2) Szociális jogok európai pillére, 2017, https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/social-summit-european-pillar-social-rights-booklet_hu.pdf

(3) SWD(2017) 10 final

(4) COM(2017) 12

(5) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/425 rendelete (2016. március 9.) az egyéni védőeszközökről és a 89/686/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 81., 2016.3.31., 51. o.).

(6) PPE Regulation Guidelines - Guide to application of Regulation (EU) 2016/425 on personal protective equipment (Az egyéni védőeszközökre vonatkozó iránymutatás - Útmutató az egyéni védőeszközökről szóló (EU) 2016/425 rendelet alkalmazásához, https://ec.europa.eu/docsroom/documents/29201

(7) Munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi tanácsadó bizottság, 1718/2017 sz. dokumentum

(8) Munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi tanácsadó bizottság, 443/18 sz. dokumentum

(9) HL C 369., 2011.12.17., 14. o.

(10) A Tanács 89/391/EGK irányelve (1989. június 12.) a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről (HL L 183., 1989.6.29., 1. o.).

Melléklet

(1)

A 89/656/EGK irányelv I. mellékletének helyébe a következő szöveg lép:

"I. MELLÉKLET

AZ EGYÉNI VÉDŐESZKÖZÖK ÁLTAL VÉDENDŐ TESTRÉSZEKKEL KAPCSOLATOS KOCKÁZATOK (*)

(*) A kockázatok/testrészek e listája nem tekinthető kimerítőnek.

A kockázatértékelés során nyer megállapítást, hogy szükséges-e egyéni védőeszköz használata, illetve hogy annak ezen irányelv rendelkezései alapján milyen jellemzőkkel kell rendelkeznie.

(2)

A 89/656/EGK irányelv II. mellékletének helyébe a következő szöveg lép:

"II. MELLÉKLET

AZ EGYÉNI VÉDŐESZKÖZÖK TÍPUSAINAK NEM TELJES LISTÁJA AZON KOCKÁZATOK SZERINT, AMELYEKKEL SZEMBEN VÉDELMET NYÚJTANAK

A FEJ VÉDELMÉT szolgáló eszközök

- Sisak és/vagy sapka/fejmaszk/fejfedő a következők ellen:

- Leeső vagy kirepülő tárgyak által okozott ütés

- Valamilyen akadállyal való ütközés

- Mechanikai kockázatok (szúrás, horzsolás)

- Statikus összenyomódás (oldalirányú zúzás)

- Hőmérséklet okozta kockázatok (tűz, hő, hideg, forró szilárd anyagok, beleértve az olvasztott fémeket)

- Áramütés és feszültség alatti munkavégzés

- Kémiai kockázatok

- Nem ionizáló sugárzás (UV, infravörös sugárzás, napsugárzás vagy hegesztési sugárzás)

- Hajháló a belegabalyodás kockázata ellen

HALLÁSVÉDELMET szolgáló eszközök

- Fülvédők (beleértve pl. a sisakra szerelt fülvédőket, az aktív zajcsökkentő fülvédőket és az elektromos audiobemenettel felszerelt fülvédőket)

- Füldugók (beleértve pl. a szintfüggő csillapítású füldugókat és az egyéni igényekhez igazított füldugókat)

A SZEM ÉS ARC VÉDELMÉT szolgáló eszközök

- Védőszemüveg, szemvédő és arcvédő maszk (adott esetben orvosi rendelvényre kapott kontaktlencse) a következők ellen:

- Mechanikai kockázatok

- Hőmérséklet okozta kockázatok

- Nem ionizáló sugárzás (UV, infravörös sugárzás, napsugárzás vagy hegesztési sugárzás)

- Ionizáló sugárzás

- Vegyi és biológiai anyagok szilárd aeroszolok és folyadékok formájában

A LÉGZŐSZERVEK VÉDELMÉT szolgáló eszközök

- Szűrőberendezések a következők ellen:

- Részecskék

- Gázok

- Részecskék és gázok

- Szilárd és/vagy folyékony aeroszolok

- Szigetelő rendszerek, beleértve a levegőellátással rendelkezőket is

- Önmentő készülékek

- Búvárfelszerelés

A KÉZ ÉS KAR VÉDELMÉT szolgáló eszközök

- Kesztyűk (beleértve az egyujjas kesztyűket és karvédőket) a következők ellen:

- Mechanikai kockázatok

- Hőmérséklet okozta kockázatok (hő, láng és hideg)

- Áramütés és feszültség alatti munkavégzés (antisztatikus, vezető, szigetelő)

- Kémiai kockázatok

- Biológiai anyagok

- Ionizáló sugárzás és radioaktív szennyeződés

- Nem ionizáló sugárzás (UV, infravörös sugárzás, napsugárzás vagy hegesztési sugárzás)

- Rezgéssel kapcsolatos kockázatok

- Ujjvédők

A LÁBFEJ ÉS A LÁB VÉDELMÉT szolgáló, valamint csúszásgátló eszközök

- Lábbeli (pl. cipők, beleértve bizonyos körülmények között a klumpákat és az acélorrú bakancsokat is) a következőkkel szembeni védelemre:

- Mechanikai kockázatok

- Csúszásveszély

- Hőmérséklet okozta kockázatok (hő, láng és hideg)

- Áramütés és feszültség alatti munkavégzés (antisztatikus, vezető, szigetelő)

- Kémiai kockázatok

- Rezgéssel kapcsolatos kockázatok

- Biológiai kockázatok

- A lábfej felső részét védő levehető védőeszközök a mechanikai kockázatok ellen

- Térdvédők a mechanikai kockázatokkal szemben

- Lábszárvédők a mechanikai, a hőmérséklet okozta és a kémiai kockázatokkal, valamint a biológiai anyagokkal szemben

- Tartozékok (pl. szögek, hágóvasak)

BŐRVÉDELEM - VÉDŐKRÉMEK (1)

- A védőkrémek a következők ellen biztosíthatnak védelmet:

- Nem ionizáló sugárzás (UV, infravörös sugárzás, napsugárzás vagy hegesztési sugárzás)

- Ionizáló sugárzás

- Vegyi anyagok

- Biológiai anyagok

- Hőmérséklet okozta kockázatok (hő, láng és hideg)

A TEST VÉDELMÉT/A BŐR MÁS JELLEGŰ VÉDELMÉT szolgáló eszközök

- Magasból való lezuhanás elleni védelemre szolgáló egyéni védőeszközök, mint például visszahúzható típusú lezuhanásgátlók, teljes testhevederzetek, beülőhevederzetek, övek a munkahelyzet beállítására, fékezésre és munkahelyzet-beállító rögzítőkötelek, energiaelnyelők, rögzített vezetéken alkalmazott, vezérelt típusú lezuhanásgátlók, kötélállító eszközök, kikötőeszközök, amelyeket nem úgy terveztek, hogy állandóan rögzítettek legyenek, továbbá amelyek nem tesznek szükségessé rögzítési munkálatokat a használat előtt, karabinerek, rögzítőkötelek, mentőhevederzetek

- Védőruházat, beleértve az egész test védelmét (pl. ruhák, overallok) és a test részeinek védelmét (pl. lábszárvédők, nadrágok, kabátok, mellények, kötények, térdvédők, kámzsák, fejmaszkok) biztosító ruházatot a következők ellen:

- Mechanikai kockázatok

- Hőmérséklet okozta kockázatok (hő, láng és hideg)

- Vegyi anyagok

- Biológiai anyagok

- Ionizáló sugárzás és radioaktív szennyeződés

- Nem ionizáló sugárzás (UV, infravörös sugárzás, napsugárzás vagy hegesztési sugárzás)

- Áramütés és feszültség alatti munkavégzés (antisztatikus, vezető, szigetelő)

- Belegabalyodás és beszorulás

- Mentőmellények a vízbe fúlás megelőzésére és úszássegítő eszközök

- A viselő láthatóságát biztosító egyéni védőeszközök

(3)

A 89/656/EGK irányelv III. melléklete helyébe a következő szöveg lép:

"III. MELLÉKLET

Nem teljes lista azokról a tevékenységekről és tevékenységi területekről, amelyeken az egyéni védőeszközök biztosítása szükséges lehet (*)

(*) A kockázatértékelés során nyer megállapítást, hogy szükséges-e egyéni védőeszköz használata, illetve hogy annak ezen irányelv rendelkezései alapján milyen jellemzőkkel kell rendelkeznie.

I. FIZIKAI KOCKÁZATOK

SZÖVEG HIÁNYZIK

II. KÉMIAI KOCKÁZATOK (beleértve a nanoanyagokat is)

SZÖVEG HIÁNYZIK

III. BIOLÓGIAI ANYAGOK

SZÖVEG HIÁNYZIK

IV. EGYÉB KOCKÁZATOK

SZÖVEG HIÁNYZIK

(1) Bizonyos körülmények között a kockázatértékelés arra a következtetésre juthat, hogy a védőkrémek - a munkavállalók bőrének a kapcsolódó kockázatoktól való védelme érdekében - más egyéni védőeszközökkel együttesen használhatók. A védőkrémek a 89/656/EGK irányelv hatálya alá tartozó egyéni védőeszközök, mivel bizonyos körülmények között ez a fajta védőeszköz a 89/656/EGK irányelv 2. cikk értelmében vett "kiegészítő és segédeszköznek" tekinthető. A védőkrémek azonban nem minősülnek az (EU) 2016/425 rendelet 3. cikkének (1) bekezdésében szereplő fogalommeghatározás szerinti egyéni védőeszköznek."

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32019L1832 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32019L1832&locale=hu