Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

AVI 2016.8.62 A Jöt. 116/A. § (2) bekezdés b) pont nem teszi lehetővé, hogy a hatóság a vétkességet vizsgálja [2003. évi CXXVII. tv. 116/A. §]

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bevetési Főigazgatóság jár­őrei 2013. augusztus 9-én az M1-M7 autópálya Budaörsi pihenőhelyénél jövedéki ellenőrzés alá vonták a felperes által vezetett gépjárművet, melynek rakterében több raklapnyi mennyiségű körülfóliázott lezárt állapotú kartondobozt találtak elő. A kartondobozok felnyitását követően megállapítást nyert, hogy azokban magyar adójegy nélküli, ukrán zárjeggyel ellátott dohánygyártmányt helyeztek el. A felperes az ellenőrzés során úgy nyilatkozott, hogy a dohánygyártmányokat tartalmazó dobozokat egy b.-i telephelyen pakolták be az általa vezetett gépjárműbe. A jövedéki adóhatóság járőrei a felperest visszakísérték a megjelölt telephelyre, ahol a gépjármű rakományának tételes átvizsgálása során összesen 8680 csomag magyar adójegy nélküli ukrán zárjeggyel ellátott dohányterméket találtak, melynek származását a helyszínen semmilyen bizonylattal igazolni nem tudták, ezért azokat a szállítására használt tehergépjárművel együtt a pénzügyőrök lefoglalták. A felperes az ellenőrzés során felvett jegyzőkönyvet aláírta, az abban foglaltakkal egyetértett, panasszal nem élt. Az ellenőrzés során keletkezett okmányok ismeretében a felperessel szemben az illetékes elsőfokú jövedéki hatóság eljárást indított. A felperes a meghallgatása során úgy nyilatkozott, hogy a szállítást az egyik ismerőse megbízásából végezte, melyhez használt bérelt gépjárművet üres állapotban vette át. A termékek gépjárműbe történő berakodása során jelen volt, de azok tartalmáról nem győződött meg és arról információval sem rendelkezett. A felrakodott áruról a telephelyen számlát vagy szállítólevelet, illetve a származást igazoló egyéb okmányt nem kapott.

Az elsőfokú hatóság határozatában megállapította, hogy a felperes adózás alól elvont jövedéki termék birtoklásával és szállításával jövedéki törvénysértést követett el, ezért 9 662 402 forint jövedéki bírság és az eljárás tárgyát képező dohánytermék szállítására használt és lefoglalt gépjármű tárolása kapcsán felmerült 92 400 forint raktározási díj megfizetésére kötelezte. Döntését a jövedéki adóról és jövedéki termékek forgalmazásának szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Jöt.) 4. § a) pontjára, 114. § (1), (2) és (3) bekezdésére, a 116/A. § (1), (2) bekezdéseire, valamint a Jöt. 119. § (1), (2) bekezdés g) pontja, (6) bekezdés e) pontja, (7) bekezdése és (12) bekezdésére alapította. Indokolása szerint a felperes felelőssége objektív, a Jöt. vonatkozó kógens rendelkezéseivel szemben a szubjektív tudati elemek nem vehetők figyelembe, ezért felperessel szemben bírságot kellett kiszabni.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 2014. január 8. napján kelt határozatában az elsőfokú határozatot helybenhagyta. A határozat indokolásában rámutatott, hogy a felperes a fellelt dohánytermékek származását hitelt érdemlően nem tudta igazolni. Azok nem tartalmaztak magyar adójegyet, ezért adózás alól elvont terméknek minősülnek, melynek birtokban tartásáért a felperest terheli a felelősség. Kiemelte az alperes, hogy a birtokos személyét nem az határozza meg, hogy tudata átfogja-e a birtokosi minőségét, a birtoklás arra irányuló akarat nélkül, a birtokló személy tudatától függetlenül létrejön. A birtok megállapítása szempontjából a jövedéki ügyekben a Btk. fogalom és felelősségi rendszere nem alkalmazható. Utalt arra is, hogy a tulajdonos kilétének megállapítása a tényállás feltárása körében nem releváns körülmény, mert a Jöt. szankció kiszabását nem a tulajdonossal szemben rendeli.

A felperes keresettel támadta az alperes határozatát, kérve annak hatályon kívül helyezését és az alperes új eljárás lefolytatására kötelezését. Álláspontja szerint az elsőfokú hatóság a tényállást nem tárta fel kellő mértékben, amikor nem vizsgálta a felperes tudattartalmát, figyelmen kívül hagyva azt a körülményt, hogy más személy adott megbízást a szállításra, mely eljárási hiányosságot az alperes sem pótolta eljárásában.

A közigazgatási és munkaügyi bíróság jogerős ítéletében a keresetet elutasította. Az indokolásában a Jöt. 114. § (1) bekezdése, (2) bekezdés b) és c) pontja felhívásával utalt arra, hogy a jogsértést önmagában a birtoklás ténye megvalósítja, ezért nincs relevanciája, hogy a felperes tudatában volt-e az általa bérelt gépjárműben elhelyezett szállítmány tartalmának, illetve hogy egy másik személy adott részére megbízást a szállításra. Érvelése szerint a birtokviszony létrejöttéhez nincs szükség birtokosi tudatra, mert a birtokos akaratán kívül is megszerezheti a birtokot. A Jöt. szigorú objektív felelősségi szabályai tudati elemek alapján történő kimentési lehetőséget nem biztosítanak. Utalt továbbá arra, hogy a büntetőjogi és a közigazgatási jogi értelemben vett felelősség egymástól élesen elkülönül, ezért a büntetőeljárás eredménye a vámhatóságot eljárása során nem köti. A bíróság a bizonyítékok értékelése körében kiemelte, hogy a bűnügyi eljárásban keletkezett iratok és fényképfelvételek a felperes birtokosi minőségét támasztották alá, melyre nincs befolyással a csatolt megbízási szerződés és a megbízó perbeli tanúvallomása sem alkalmas arra, hogy felperes mentesüljön a jövedéki törvény objektív felelőssége alól. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta a bíróság, hogy az objektív felelősségi rendszernek pontosan a megfelelő szankcionálás a lényege. A bíróság nem tartotta alkalmazhatónak a Jöt. 17. § (3) bekezdését azzal az indokkal, hogy a hatóság az ügyben jövedéki adót felperes terhére nem állapított meg.

A jogerős ítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, annak megváltoztatása és a keresetnek való helyt adás iránt. Másodsorban kérte az ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását. Okfejtése szerint a bíróság helyesen állapította meg a tényállást, azonban jogszabálysértően vonta le azt a következtetést, hogy a Jöt. 114. § (1) bekezdése alkalmazásánál a birtokos tudattartalmát nem kell vizsgálni. Szintén jogszabálysértő az elsőfokú bíróság azon megállapítása, hogy a jogsértést már a birtoklás ténye megvalósítja, függetlenül attól a körülménytől, hogy a felperes nem volt tudatában az általa bérelt gépjárműben elhelyezett dobozok tartalmának. Előadta, hogy a Jöt. hivatkozott szabályának értelmezésekor a birtokos fogalmát a polgári jog szabályaival összhangban kell értelmezni, mivel a Jöt. nem tartalmaz birtokfogalom meghatározást. Ennek kapcsán utalt a Polgári Törvénykönyv magyarázatára, mely szerint a személyi és tárgyi körülményeknek jelentősége van annak megítélésében, hogy a hatalomban tartás létrejöhetett-e, különösen, ha a birtokláshoz a jogszabály negatív jogkövetkezményeket fűz. Hivatkozása szerint már a római jogban is a birtok megvalósulásának elengedhetetlen feltétele volt a birtokos tudattartalma, mely a történeti értelmezés körében alkalmazható jelen ügyben is, amennyiben más értelmezés nem vezet eredményre. Erre figyelemmel kérte a birtok fogalmát értelmező - jogsértőnek tartott - felsőbírósági gyakorlat felülvizsgálatát és hivatkozása szerint felmerülhet a jogegységi eljárás kezdeményezésének szükségessége is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!