Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2013.3.53 Ha a bűnhalmazatban álló és a halmazati büntetés kiszabásának alapját képező bűncselekmény elkövetéskori minősítése az elbírálás időpontjában sem változik, az elbíráláskori törvény visszaható hatályú alkalmazását önmagában nem teszi lehetővé az, hogy a halmazatként elbírált további bűncselek­mény(ek) - e bűncselekményi értékhatárok, illetve kárösszeg időközbeni változása folytán - az elkövetéskori helyzethez képest enyhébben minősülhetnének [Btk. 2. §, 85. § (2), (3) bek.].

A városi bíróság a 2011. október 26-án kelt ítéletében a terheltet nagyobb értékre, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette [Btk. 318. § (1), (2) bekezdés II. fordulat c) pont, (5) bekezdés b) pont], 15 rendbeli csalás bűntette [Btk. 318. § (1), (2) bekezdés II. fordulat c) pont, (4) bekezdés b) pont] és 2 rendbeli csalás vétsége [Btk. 318. § (1), (2) bekezdés II. fordulat c) pont] miatt, mint különös visszaesőt, halmazati büntetésül 2 év börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte, és 225 800 forint vonatkozásában vele szemben vagyonelkobzást rendelt el.

A törvényszék a 2012. május 2-án kihirdetett ítéletében a terhelt bűnösségét magánokirat-hamisítás vétségében (Btk. 276. §) is megállapította, és a vele szemben kiszabott börtönbüntetés tartamát 3 évre súlyosította.

A jogerős ítéletek ellen a terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés b) és c) pontjára alapítottan.

Az indítvány szerint a terhelt több cselekményének minősítése törvénysértő. Az indítvány előterjesztője egyrészt arra hivatkozott, hogy az eljárt bíróságok tévesen alkalmazták a csalás törvényi tényállásában szereplő kár büntető anyagi jogi fogalmát, és ezzel összefüggésben hibásan állapították meg a sértettek számát. Álláspontja szerint a jogerős határozat nem a polgári jogi jogosultak (a sértettek) száma szerint elkülönítve, hanem családonként, összesítve állapította meg a kár mértékét, ebből fakadóan pedig téves a Btk. 318. § (5) bekezdése szerint minősülő csalás bűntettének megállapítása, mert az helyesen 3 rendbeli, a Btk. 318. § (4) bekezdése szerint minősülő csalás bűntette.

Másrészt az indítvány előterjesztője kifejtette azt is, hogy a Btk. 138/A. § a) pontjának 2012. április 15. napjával történt módosítása folytán a terhelt négy csalási cselekménye az elbíráláskor már nem bűncselekménynek, hanem a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásokról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 177. § (1) bekezdésének b) pontjába ütköző csalással elkövetett tulajdon elleni szabálysértésnek minősül, ezért a másodfokú bíróság a Btk. 2. §-ának megsértésével hagyta helyben az e cselekményeket bűncselekményként elbíráló elsőfokú határozatot.

A védő álláspontja szerint a helyes minősítésnek megfelelő büntetési tételek eltérésére figyelemmel a büntető anyagi jogszabályok törvénysértő alkalmazása törvénysértő büntetést eredményezett, mivel - figyelemmel a Btk. 97. § (1) bekezdésének második mondatára is - a terheltre irányadó büntetési tétel felső határa már nem hét év hat hónap, hanem négy év hat hónap szabadságvesztés. Erre figyelemmel a kiszabott szabadságvesztés mértéke törvénysértővé vált, ennek lényeges enyhítése indokolt.

A Legfőbb Ügyészség az átiratában a felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak tartva, a megtámadott határozatok hatályban tartására tett indítványt.

A cselekmények minősítésére vonatkozó álláspontot alaptalannak tartotta, mint ahogyan a halmazati büntetés kiszabásánál figyelembe veendő büntetési keretre vonatkozó álláspontot is. Véleménye szerint a kiszabott büntetés törvénysértőnek nem tekinthető, mivel az az irányadó büntetési tételkeret felét sem éri el. A cselekmény tárgyi súlyát meghatározó okozott kár mértéke változatlan, ezért is, a hasonló jellegű cselekmények szigorú megítélése a jogerős ítéletben kiszabott büntetés mértékének az enyhítését nem indokolja.

Az ügyben a Kúria nyilvános ülést tartott, amelyen mind az indítvány előterjesztője, mind a legfőbb ügyész képviselője a felszólalásában az indítványt, illetve az írásbeli nyilatkozatban kifejtetteket változatlan tartalommal tartották fenn.

Ugyan a védő annak ellenére, hogy a Be. 373. § (1) bekezdés I. b) vagy c) pontjában, illetve a II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott, feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértést nem jelölt meg az indítványában, a felülvizsgálat alapjaként hivatkozott a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjára is. A Be. 423. § (5) bekezdésére figyelemmel a Kúria a felülvizsgálatot ezen ok alapján is elvégezte, ennek során azonban ilyen eljárási szabálysértést nem észlelt.

Ezt meghaladóan a Kúria a felülvizsgálatot a Be. 423. § (4) bekezdésére figyelemmel a megtámadott határozatokat az indítványban megjelölt okok alapján folytatta le.

A Be. 416. § (1) bekezdés - indítványozó által hivatkozott - b) pontja szerint felülvizsgálatnak van helye, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése, vagy az anyagi jog más szabályának megsértése miatt a bíróság törvénysértő büntetést szabott ki vagy törvénysértő intézkedést alkalmazott, illetve a kiszabott büntetés végrehajtását a törvényben meghatározott kizáró ok ellenére függesztette fel.

Az erre az okra alapított felülvizsgálati indítvány nem alapos.

A Btk. 318. § (5) bekezdés b) pontja szerint értékelt terhelti cselekmény jogi minősítése törvényes.

Az irányadó tényállás lényege az, hogy a terhelt azzal okozta a sértett kárát, hogy az utazás tényleges lebonyolítására irányuló szándék nélkül tőle utazási előlegként pénzt vett fel.

Szemben az indítványozó álláspontjával, e cselekmény minősítése során nem abból kell kiindulni, hogy a terhelt által átvett 232 000 forint a család hány tagjának utazási előlegeként szolgált, hanem abból, hogy kinek a tévedésbe ejtésével történt a cselekmény, és ki volt az, akinél ez az általa kifizetett összeg ténylegesen kárként jelentkezett. Ez pedig egy személy, aki az utazási előleget a terhelt rendelkezésére bocsátotta.

Ugyanez irányadó azon sértetteknél, akik részvételi díjat családtagjaik helyett is fizettek.

A Be. 423. § (1) bekezdése szerint a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, és ez a tényállás a felülvizsgálati indítványban nem támadható.

Az elsőfokú bíróság ugyan a jogi indokolásban, de tényként rögzítette, hogy a To., a T. és H. család utazása érdekében történt befizetések, továbbá az A. K. I., dr. K. M., K. E. I. és T.-né M. Zs. által a maguk és hozzátartozójuk utazási költsége fejében átadott összegek kapcsán a kár ténylegesen a kifizetőknél merült fel.

A következetes bírói gyakorlat a tényállás részének tekinti azokat a ténymegállapításokat is, amiket - helytelen határozat-szerkesztés miatt - az ítélet indokolásának más részei tartalmaznak.

Így az irányadó tényállás alapján ezeket a cselekményeket helyesen minősítette mind az első-, mind a másodfokú bíróság a tévedésbe ejtett befizetőnél jelentkező kár alapján.

Nem foghatott helyt az indítványozó azon álláspontja sem, amely szerint a T.-né M. Zs., M. J., B. B. és B. O. sérelmére elkövetett cselekmények az elbíráláskor már nem minősültek bűncselekménynek, miután az azokkal okozott kár nem érte el az 50 000 forintot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!