Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2018.10.279 I. A bíróság a felek előszerződése alapján a végleges szerződést harmadik személy (hatóság) jóváhagyásától függő hatállyal is létrehozhatja.

II. A szerződéses érték, azaz a felek egyikének ellenszolgáltatása, meghatározható erre alkalmas számítási mód, vagy erre alkalmas - akár kölcsönös együttműködést is igénylő - rögzített eljárásrend útján is [2013. évi V. tv. (Ptk.) 6:73. §, 6:98. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az önkormányzat alperes fejlesztési céljai érdekében meg kívánta szerezni a felperes Kft. tulajdonában álló 5765 helyrajzi szám alatti ingatlan tulajdonjogát. Tárgyalásokat kezdtek, amelynek eredményeképpen 2014. június 16-án egy olyan megállapodás jött létre, amely szerint az alperes elsődlegesen ingatlancsere útján jutna a felperes ingatlanának tulajdonjogához. A megállapodás célja az volt, hogy a csereszerződés alapjául szolgáló, a felperes képviselője által kiválasztott ingatlanok értékarányos csereszerződéséhez a felektől független szakértő állapítsa meg az esetlegesen szóba jöhető ingatlanok forgalmi értékét. A szerződés 1. pontja alapján a szóba jöhető ingatlanok a 4121/12., a 4534/1. és a 3192/2. helyrajzi szám alatti ingatlanok voltak. Megállapodtak, hogy a forgalmi értékbecslés elkészítésével Sz. G. igazságügyi szakértőt bízzák meg, és - az 5. pont szerint - feltétel nélkül és visszavonhatatlanul nyilatkoztak arról, hogy a szakértő által elkészítendő értékbecslésekben megállapított forgalmi értékeket nem fogják vitatni, azokat el fogják fogadni, és a szakértői értékbecslések kézhezvételétől számított 45 napon belül az abban foglaltak figyelembevételével szerződnek a fenti ingatlanok értékarányos cseréje útján. Megállapodtak, hogy az értékarányosság követelményére tekintettel nem zárják ki a felperes tulajdonában álló ingatlan értéke legfeljebb 10%-áig terjedő mértékű pénzfizetési kötelezettség felvállalását sem. A 7. pontban rögzítették, hogy a megjelölt ingatlanokon kívül az értékarányos csere érdekében a felperes döntése és választása alapján további, az alperes által értékesítésre kijelölt ingatlanok is bevonhatóak a csereügyletbe.

[2] A szerződés szerint felkért szakértő a felperes tulajdonában álló ingatlan értékét 537 498 170, a 4534/1. helyrajzi számú ingatlanét 305 085 026, a 3192/2. helyrajzi számú ingatlanét pedig 206 392 701 forintban határozta meg. Az alperes ilyen értékmeghatározások mellett elzárkózott a csereszerződés megkötésétől. A felperes tulajdonában álló ingatlan forgalmi értéke ekkor 450 000 000 forint, a 4534/1. helyrajzi szám alatti ingatlané 280 000 000 forint, a 3192/2. helyrajzi szám alatti ingatlané pedig 210 000 000 forint volt. Az alperes közgyűlése a 136/2014. (VI. 27.) számú határozatával felhatalmazta a polgármestert a három alperes tulajdonában álló és a felperes tulajdonában álló ingatlanokat érintő ingatlan csereszerződéssel kapcsolatos döntés meghozatalára, a szerződéshez kapcsolódó dokumentumok aláírására, és arra, hogy az értékarányosságot a csere érdekében a felperes döntése és választása alapján további, az alperes által értékesítésre kijelölt ingatlanok bevonásával rendezze, továbbá a felajánlott ingatlanok közül a még törzsvagyonként szereplő 4534/1. helyrajzi számú ingatlant átsorolta a forgalomképes üzleti vagyon körébe.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[3] A felperes keresetében elsődlegesen annak a megállapítását kérte, hogy a felek közt a megállapodás aláírásával létrejött egy felfüggesztő feltételhez kötött csereszerződés, amelynek útján megszerezte az alperes tulajdonában álló 4134/1. és 3192/2. helyrajzi szám alatti ingatlanok tulajdonjogát. Az alperes tulajdonába került ez által az 5765. helyrajzi szám alatti ingatlan, és az alperes köteles 26 020 443 forint értékkiegyenlítés megfizetésére. Másodlagosan annak a megállapítását kérte, hogy a felek közt csereszerződés megkötésére irányuló előszerződés jött létre. Kérte annak alapján az elsődleges kereseti kérelmében foglalt tartalommal a végleges csereszerződés létrehozatalát azzal, hogy ha a bíróság megállapítása szerint így feltűnő értékaránytalanság keletkezne, akkor ezt az értékkülönbözet megfizetése körében ítéleti rendelkezésével küszöbölje ki és nyilvánítsa azt érvényessé. Kérte mindkét esetben a tulajdonjog-változás ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyeztetését.

[4] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a felek között csak szándéknyilatkozat jött létre, ami szerződéskötési nyilatkozatot nem keletkeztetett. Az ilyen módon megkötött csereszerződéssel feltűnően értékaránytalan jogügylet jönne létre, mert a beszerzett szakértői vélemény nem a reális forgalmi értékeket állapította meg. Erre tekintettel a végleges szerződés megkötését megtagadhatná, de az esetlegesen létrejövő szerződést kifogás útján meg is támadta. Hivatkozott továbbá arra is, hogy nem áll rendelkezésre az illetékes kormányhivatal jogügylethez való hozzájárulása.

Az első- és másodfokú ítélet

[5] Az elsőfokú bíróság ítéletével a felek előszerződése alapján a felek közt létrehozta az ingatlanok cseréjére vonatkozó végleges szerződést. Ennek alapján - csere jogcímén - az alperes tulajdonába adta a felperes tulajdonát képező 5765 helyrajzi szám alatti ingatlant 537 498 170 forint értékben, míg a felperes tulajdonába adta az alperes tulajdonában álló 4534/1. helyrajzi szám alatti ingatlant 305 085 026 forint értékben, és a 3192/2. helyrajzi szám alatti ingatlant 206 392 701 forint értékben. Kötelezte az alperest, hogy a csereszerződésnek a megyei kormányhivatal általi jóváhagyásától számított 15 napon belül fizessen meg a felperesnek, értékkülönbözet címén, 26 020 443 forintot. Megküldeni rendelte határozatát az ingatlanügyi hatóságnak azzal, hogy a megyei kormányhivatal jóváhagyása megtörténtének az igazolását követően a felperes tulajdonába került ingatlanokra a tulajdonjog-változást az ingatlan-nyilvántartásba vezesse át, míg az értékkiegyenlítés megtörténte után az alperes tulajdonjogát is jegyezze be a felperes tulajdonában állt ingatlanra.

[6] Az ítélet indokolása szerint a jogvita elsődlegesen abban állt, hogy a felek által megkötött megállapodás végleges csereszerződés vagy előszerződés megkötésére irányult, vagy csak egyszerű szándéknyilatkozatot jelentett. A megállapodás szövegének a nyelvtani értelmezése alapján a felek feltétel nélkül és visszavonhatatlanul nyilatkoztak arról, hogy a szakértői értékelést nem fogják vitatni, és az értékbecslés kézhezvételét követő 45 napon belül egymással szerződést kötnek az ingatlanok értékarányos cseréjére. Ez a megállapodás nem végleges cserét jelentett, de nem is csak egy kötelezettségvállalás nélküli szándéknyilatkozatot. A felek tehát az elsőfokú bíróság álláspontja szerint egy előszerződést kötöttek, amelynek alapján a szakértői vélemény átvételét követő 45 napon belül kellett volna megkötniük a végleges csereszerződést. Ezt támasztotta alá a felek szerződés megkötését követő magatartása is, mert a felperes a végleges szerződés megkötésére hívta fel az alperest, és ezt tartalmazta az alperes által a közgyűlésre tett előterjesztés szövege is. A felek minden lényeges kérdést rendeztek, így ezek alapján a végleges csereszerződés megköthető volt, és nem ütközött akadályba az sem, hogy az értékek meghatározását szakértőre bízzák. Nem volt jelentősége annak, hogy az előszerződés megkötésének az időpontjában még nem történt meg a 4531/1. helyrajzi szám alatti ingatlan átsorolása, illetve a polgármester még nem kapta meg a felhatalmazását a szerződés megkötésére, mert ezek az akadályok a végleges szerződés megkötéséig elhárultak. Nem lett volna akadálya ugyan a szerződés kifogás útján való megtámadásának, de az 5. pont szerint a felek feltétel nélkül és visszavonhatatlanul fogadták el a készítendő értékbecslést. Tudták, hogy ezzel milyen kockázatot vállalnak, de ennek ellenére lemondtak arról a lehetőségről, hogy a szakértő által tett megállapításokat utóbb vitássá tehessék. Ennek megfelelően az alperes, figyelemmel a Ptk. 6:98. § (1) bekezdésében és 6:259. § (2) bekezdésében foglaltakra, lemondott az ezen az alapon való megtámadás jogáról. Az ingatlanok forgalmi értéke azonban a végleges szerződés megkötésének a megtagadása szempontjából is jelentőséggel bírt, így a bíróság igazságügyi ingatlanforgalmi szakértői véleményt szerzett be annak megállapítására. T. Zs. aggálytalan szakvéleménye alapján nem állt fenn feltűnő értékaránytalanság az Sz. G. által megállapított értékekhez képest. Megállapítható volt, hogy a felek a szerződés aláírásakor a szokásosnál nagyobb üzleti kockázatot vállaltak, mivel az ilyen jellegű ingatlanok forgalmiérték-meghatározása általában jelentősebb eltéréseket tartalmazhat, de feltűnő értékaránytalanság nem állt fenn és az alperes nem bizonyította, hogy Sz. G. szakvéleménye oly mértékben lenne hibás, hogy annak alapján tőle a végleges szerződés megkötése ne lenne elvárható. Az alperesnek nem volt egyéb hivatkozása arra nézve, hogy miért tagadhatná meg a végleges szerződés megkötését, így az elsőfokú bíróság azt az előszerződés alapján létrehozta. Nem volt jelentősége annak, hogy a csereszerződést a felek nem maguk kötötték meg, de így is szükséges ahhoz az illetékes kormányhivatal jóváhagyása, az elsőfokú bíróság ezért az értékkülönbözet megfizetését és az ingatlan-nyilvántartási átvezetést a kormányhivatal jóváhagyásától tette függővé.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!