Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2016.4.80 Pótmagánvádló fellépése esetén az állam büntetőjogi igényének érvényesítésére hivatott ügyész erről lemondott, ezzel az állam büntetőjogi igénye megszűnt. Ezért az ügyészt ügyfélként nem illetik meg azok a jogosítványok, amelyek a közvádlói feladatok ellátásával járnak.

Ebből következően - jogszabályi feljogosítások hiányában és az eljárási törvényben meghatározott kivétellel [Be. 416. § (1) bek. e), g) pont] - az ügyész felülvizsgálat kezdeményezésére nem jogosult abból az okból sem, hogy a jogerős ügydöntő határozat egyébként felülvizsgálatra okot adó feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértéssel született meg.

Ezen az sem változtat, hogy az eljárási törvény 2014. január 1-jével hatályba lépett módosítása a pótmagánvádlót a felülvizsgálat kezdeményezésének lehetőségéből a törvényben szabályozott bármely okból és irányban kizárja [Be. 416. § (1) bek., 417. §, 3/2010. BJE határozat].

[1] A járásbíróság a 2014. december 15-én kihirdetett és jogerős ítéletével felmentette a terheltet az ellene - a pótmagánvádló által - szemérem elleni erőszak bűntette [1978. évi IV. tv. 198. § (1) bek., (2) bek. b) pont] miatt emelt vád alól.

[2] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a megyei főügyészség 2015. március 13-án terjesztett elő a terhelt terhére szólóan - a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontját megjelölve - felülvizsgálati indítványt hatályon kívül helyezés és új eljárásra utasítás érdekében.

[3] Álláspontja szerint az eljárt bíróság a Be. 373. § (1) bekezdés II. pontjának a) alpontja szerinti, feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabályt vétett, mivel 3 tárgyalási napon egyesbíróként járt el.

[4] A pótmagánvádló vádindítványában felrótt - s egyébként a felmentés tárgyát is képező -, az 1978. évi IV. törvény 198. § (2) bekezdés b) pontjába ütköző bűncselekmény 5 évtől 10 évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett.

[5] A Be. 14. § (1) bekezdés a) pontja szerint pedig a járásbíróság (a hatáskörébe tartozó ügyben) egy hivatásos bíróból és két ülnökből álló tanácsban jár el, ha a bűncselekményre a törvény 8 évi vagy ennél súlyosabb szabadságvesztést rendel.

[6] Ezzel szemben az alapügyben a járásbíróság 2014. május 20-i, június 27-i és augusztus 29-i tárgyaláson egyesbíróként járt el, a következő - október 3-i (utolsó) - tárgyaláson pedig tanácsban eljárva a korábbi tárgyalások anyagát ismertette.

[7] A Be. 296. § (1) bekezdés c) pontja alapján viszont - a 287. § (3) és (4) bekezdése értelmében - akkor lehetséges ekként a megismétlés, ha a tanács összetételében nem történt változás.

[8] Jelen esetben azonban nem a bíróság összetétele változott, hanem az eljárt bíróság a megelőző 3 tárgyalási napon nem volt törvényesen megalakítva.

[9] A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt - annak indokait kiegészítve - fenntartotta, s a megtámadott határozat hatályon kívül helyezését és az eljárt bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

[10] Kifejtette, hogy az indítványban kifogásolt feltétlen eljárási szabálysértés miatt az ügyész pótmagánvádas eljárásban is jogosult felülvizsgálati indítvány benyújtására.

[11] A Be. 416. § (4) bekezdés d) pontja szerinti - 2014. január 1-jétől hatályos - szabályozása alapján nincs helye felülvizsgálatnak a terhelt terhére szólóan a magánvádas eljárásban, vagy pótmagánvád alapján folytatott eljárásban azon okból, hogy felmentésére vagy vele szemben az eljárás megszüntetésre a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor.

[12] E rendelkezésből arra lehet következtetni, hogy egyéb okból a magánvád vagy pótmagánvád alapján folyamatban volt büntetőeljárásokban is helye lehet felülvizsgálati indítvány benyújtásának.

[13] A Be. 417. § (1) bekezdés I. pontja alapján azonban erre csak az ügyésznek lehet jogosultsága.

[14] Ugyanakkor a Kúria a 2013. november 13-án meghozott 5/2013. BJE határozatában kimondta, hogy a magánvádló vagy pótmagánvádló által képviselt ügyekben a Be. 416. § (1) bekezdés a)-d) pontja szerinti okból az ügyész nem jogosult felülvizsgálati indítvány benyújtására.

[15] A törvényi fenti ellentmondásos helyzet pedig ahhoz vezet, hogy ilyen ügyekben orvoslás nélkül maradnának a feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértések. Ez sérti az eljárásban részt vevő személyek alapjogait, mivel mindenkinek joga van a tisztességes és törvényes eljáráshoz [Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bek.]. A megváltozott jogszabályi környezetben a jogegységi határozat nem akadálya pótmagánvád alapján jogerősen befejezett ügyben sem az ügyész által feltétlen eljárási szabálysértés címén előterjesztett felülvizsgálati indítványnak.

[16] Az indítványban foglaltak alapján felülvizsgálatra nincs törvényi lehetőség.

[17] A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat. A jogerős ügydöntő határozattal szemben - anyagi vagy eljárásjogi kifogás által - az anyagi jogerő bekövetkeztével lezárt büntetőjogi főkérdés ismételt eldöntésének lehetőségét biztosítja [Be. 6. § (3) bek. d) pont]. Igénybevétele ezt célozza. Ehhez mérten a törvény részletesen meghatározza alanyi, tárgyi és - bizonyos esetben - időbeli feltételét, kiváltképpen okát, jogosultját, valamint a Kúria felülbírálati és döntési jogkörét.

[18] Tárgyi feltétel, hogy felülvizsgálatnak kizárólag

[19] - a bíróság ügydöntő és jogerős határozata (ennek értelmében az ügydöntő rendelkezés) ellenében, és

[20] - felülvizsgálati okot képező jogsértés miatt

[21] van helye [Be. 416. § (1) és (3) bek., illetve (4)-(5) bek.].

[22] Alanyi feltétel, hogy felülvizsgálati indítvány kizárólag - az arra jogosult által, az őt megillető körben és irányban [Be. 417. § (1) bek.], -

[23] egy ízben [Be. 418. § (2) bek., 421. § (3) bek.] - kivéve a 416. § (1) bekezdés e) és g) pontja szerinti esetet -

[24] terjeszthető elő.

[25] Időbeli feltétel pedig, hogy amennyiben az indítvány

[26] - a terhelt terhére szóló, akkor kizárólag a Be. 418. § (1) bekezdése szerinti határidőben,

[27] - a Be. 416. § (1) bekezdésének f) pontján alapuló, akkor kizárólag a Be. 416. § (2) bekezdése szerinti határidőben

[28] terjeszthető elő.

[29] E törvényi feltételek megléte esetén vizsgálandó, hogy a beadvány valóban a felülvizsgálat valamely törvényi okára, illetve az adott felülvizsgálati ok alá eső anyagi, avagy eljárási jogi szabályra vonatkozó-e, és nem ütközik-e a tényálláshoz kötöttség tilalmába [Be. 423. § (1) bek.].

[30] Mindezek után válik vizsgálhatóvá az indítvány alapossága.

[31] Ha azonban valamelyik előzetes feltétel hiányzik, akkor nincs törvényi lehetőség a megtámadott határozat, illetve a felülvizsgálat további törvényi feltéte­lei - s így az indítvány szerinti kifogások - vizsgálatára. Valamely előzetes feltétel hiánya esetében a további feltétel meglétének kérdése - értelemszerűen - közömbös.

[32] Jelen felülvizsgálati indítvány esetében hiányzik a felülvizsgálat alanyi feltétele.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!