Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2008.1930 Az eljárási képviseletre adott meghatalmazás nem jogosítja fel az ügyvédet arra, hogy opciós nyilatkozatot tehessen a vételi jog jogosultja helyett [1959. évi IV. tv. 219. §, 375. §; 1997. évi CXLI. tv. 33. §].[1]

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.31387/2007/3., Kúria Kfv.37448/2007/2. (*EH 2008.1930*)

***********

A felperesi társaság a körzeti földhivatalhoz 2005. október 6-án benyújtott kérelmében kérte, hogy a földhivatal a felperesi társaság, mint a vételi jog gyakorlására kijelölt vevő tulajdonjogát az ingatlanra vétel jogcímén 1/1 arányban jegyezze be. A kérelemhez csatolta a C. H. M. I. Rt.-nek a 2005.szeptember 5-én kelt vételi jog gyakorlásának kijelöléséről rendelkező nyilatkozatát, a B. É. alperesi beavatkozó részére címzett 2005. szeptember 27-én kelt nyilatkozatot, amely szerint a felperes élve az opciós jogával a beavatkozó tulajdonában álló ingatlanon fennálló egyoldalú nyilatkozatával megvásárolja az ingatlant 6 800 000 forint vételárért.

Az elsőfokú közigazgatási szerv hiánypótlási eljárást követően határozatával a beavatkozó tulajdonában álló perbeli ingatlanra opciós vétel jogcímén 1/1 hányadban bejegyezte a felperesi társaság tulajdonjogát és törölte a C. H. M. I. Rt. javára bejegyzett vételi jogot és a felperesi társaság javára 27 419 EUR erejéig bejegyzett önálló jelzálogjogot.

Az alperesi beavatkozó fellebbezése folytán az alperes a 2007. január 29. napján meghozott határozatával megváltoztatta az elsőfokú közigazgatási határozatot akként, hogy a felperesi kft. tulajdonjog-bejegyzési kérelmét elutasította. Elrendelte, hogy az első fokon eljárt körzeti földhivatal az előbbiekben megjelölt helyrajzi számú ingatlan tulajdoni lapján a megváltoztatott határozattal eszközölt bejegyzés előtti ingatlan-nyilvántartási állapotot állítsa vissza. Határozata indokolásában az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 6. §-ának (1) bekezdésére, 26. §-ának (1) bekezdésére, 29. §-ára, 32. §-ára, illetve 7. §-ának (1) bekezdésére hivatkozással megállapította, hogy a felperesi kft. nem nyújtott be a hivatalhoz olyan alakszerű okiratba foglalt nyilatkozatot, amelyben mint a vételi jog gyakorlására kijelölt jogosult a beavatkozó tulajdonában álló ingatlanra a tulajdonjogának a bejegyzését kéri. A bejegyzési kérelemhez csatolt 2005. szeptember 27-én kelt nyilatkozatot csak a jogi képviselő írta alá, ügyleti meghatalmazását azonban nem csatolták és a nyilatkozatot nem alakszerű okiratba foglalták. Arra figyelemmel, hogy ranghelyet csak olyan kérelemmel lehet alapítani, amelyhez a bejegyzés alapjául szolgáló okiratot is mellékelték, jelen esetben a vételi jog jogosultjától, azaz a felperestől származó, közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett okiratba foglalt vételi jogot gyakorló nyilatkozatot a kérelemhez nem csatoltak, ezért az elsőfokú földhivatalnak a felperes kérelmét hiánypótlási felhívás nélkül el kellett volna utasítania.

A földhivatal a vételi jog gyakorlása esetén csak akkor jegyezheti be a vételi jog jogosultjának a tulajdonjogát, ha a jogosult olyan alakszerű okiratba foglalt nyilatkozatot nyújt be a földhivatalhoz, amelyben nyilatkozik arról, hogy vételi jogával élve a tárgyi ingatlant megvásárolja.

A felperes keresetében kérte a közigazgatási határozatok felülvizsgálatát.

A Fővárosi Bíróság ítéletével az alperes határozatát hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárásra kötelezte. Ítéletének indokolásában az Inytv. végrehajtásáról szóló 109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 15. §-ának (4) bekezdésére hivatkozással a Fővárosi Bíróság elfogadta a felperesnek azt az érvelését, hogy a hiánypótlási felhívásnak eleget tett, csatolta a kötelezett felé megtett nyilatkozatot, annak tértivevényét, valamint az ügyvédi meghatalmazást is.

Mindezek a közigazgatási iratok között fellelhetők, az alperesi határozat így iratellenesen állapította meg, hogy az ügyvédi meghatalmazás nem található. Miután a felperes eleget tett a hiánypótlási felhívásnak, az alperes megalapozatlanul utasította el a tulajdonjog bejegyzése iránti kérelmet.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérte annak hatályon kívül helyezését. Álláspontja szerint a bíróság téves jogértelmezéssel, jogsértő ítéletet hozott. Az alperes vitatja a Fővárosi Bíróságnak az opciós nyilatkozatot szerkesztő ügyvéd meghatalmazását illetően elfoglalt álláspontját, a kérelem bejegyzésre való alkalmasságát és ebből következően az új eljárás elrendelésének megalapozottságát. A Fővárosi Bíróságnak az ingatlan-nyilvántartási bejegyezhetőség szempontjából érdemben vizsgálnia kellett volna a meghatalmazás tartalmát. A felperes részéről dr. Sz. Á. ügyvédnek 2005. szeptember 5-én adott meghatalmazás arról szól, hogy annak címzettje "…az ingatlanon fennálló opciós (vételi) jog érvényesítése során, a társaság képviseletét … ellássa, az illetékes bíróságok és földhivatal előtt". Az alperes értelmezése szerint ez a meghatalmazás kizárólag a felperesi társaság bíróságok és földhivatal előtti, vagyis hatósági eljárásbeli képviseletére vonatkozik, amely megfogalmazásból semmiképp sem olvasható ki a polgári jogviszonyban való nyilatkozattételi jog, vagyis a jogügyleti meghatalmazás. Ebből következik, hogy dr. Sz. Á. ügyvéd erre vonatkozó kifejezett meghatalmazás hiányában nyilatkozott a vételi jog gyakorlásáról, amely emiatt úgy tekintendő, mintha az Inytv. 33. § (2) bekezdésében előírt meghatalmazással nem rendelkezett volna, vagyis a felperes részéről az ingatlan-nyilvántartási bejegyezhetőség szempontjából maradéktalan hiánypótlás nem valósult meg. A bejegyzési akadály az alperesi határozat meghozatalakor egyértelműen fennállt, ezért a Fővárosi Bíróságnak a keresetet érdemben el kellett volna utasítania.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében elsődlegesen kérte a jogerős ítélet hatályában fenntartását, másodlagosan az alperes kötelezését tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére. Előadta a felperes, hogy a meghatalmazása - tartalma szerint - opciós jog érvényesítése során, a társaság képviseletére szólt teljes jogkörrel. A vételi jog tartalma a Ptk. 375. §-ának (1) bekezdése értelmében az, hogy ha a tulajdonos másnak vételi jogot (opció) enged, a jogosult a dolgot egyoldalú nyilatkozattal megvásárolhatja. Annak érvényesítése a vételi jog gyakorlását jelenti. A meghatalmazás tehát a vételi jog gyakorlására is kiterjed. Másrészt a Polgári Törvénykönyv magyarázata szerint a meghatalmazás olyan egyoldalú, címzett jognyilatkozat, amely képviseleti jogot keletkeztet és jognyilatkozat tételére jogosít. A földhivatalhoz becsatolt ügyvédi meghatalmazás egyértelműen rámutatott az érintett ingatlanhoz kötődő vételi jog érvényesítésére, ebből következik, hogy a meghatalmazott ügyvéd az opciós joggal összefüggő jognyilatkozat megtételére feljogosított volt. Harmadrészben a Polgári Törvénykönyv 219. §-ának (1) bekezdése szerint a képviselet lényege az, hogy képviselő útján is lehet szerződést kötni, vagy más jognyilatkozatot tenni. A felperesi társaság a meghatalmazott ügyvéd útján kívánt jognyilatkozatot tenni a perbeli ügyben, amelyre törvényes lehetősége volt, és a felperes akaratának is megfelelt.

Előadta továbbá a felperes, hogy az alperes felülvizsgálati kérelmében nem jelölte meg, hogy konkrétan milyen jogszabályt sértett a jogerős ítélet, pusztán arra utalt, hogy az Inytv. szerint meghatalmazás hiányában nem jegyezhető be jog az ingatlan-nyilvántartásba.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. §-ának (1) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

Az Inytv. 7. §-ának (1) bekezdése értelmében az ingatlan-nyilvántartásban egy-egy bejegyzés ranghelyét és ezzel a bejegyzések rangsorát - e törvény eltérő rendelkezése hiányában - a bejegyzés, feljegyzés iránt benyújtott kérelem iktatási időpontja határozza meg. Ranghelyet csak olyan kérelemmel lehet alapítani, amelyhez a bejegyzés alapjául szolgáló okiratot is mellékelték.

Az Inytv. 29. §-a alapján jogok bejegyzésének és tények feljegyzésének - ha törvény másként nem rendelkezik - olyan közokirat, teljes bizonyító erejű magánokirat vagy ezeknek a közjegyző által hitelesített másolata alapján van helye, amely a bejegyzés tárgyát képező jog vagy tény keletkezését, módosulását, illetve megszűnését igazolja.

Az Inytv. 33. §-ának (2) bekezdése akként rendelkezik, ha az okiratot a nyilatkozattevő helyett meghatalmazott írta alá, illetve látta el kézjegyével, csatolni kell a meghatalmazást is, amelyet a bejegyzés alapjául szolgáló okiratra előírt alakszerűségek szerint kell kiállítani.

A Legfelsőbb Bíróság a rendelkezésre álló peradatok alapján megállapította, hogy az alperes az Inytv. idézett rendelkezései alkalmazásával törvényes határozatot hozott a felperesi társaság tulajdonjog bejegyzési kérelmének elutasításáról.

A felülvizsgálati bíróság osztotta az alperes felülvizsgálati kérelmében előadottakat; a felperes részéről 2005. szeptember 5-én adott ügyvédi meghatalmazás kizárólag a felperesi társaság bíróságok és földhivatal előtti eljárásban történő képviseletére vonatkozik, nem tartalmazza a jogi képviselő meghatalmazását arra, hogy a Ptk. 219. § (1) bekezdése, illetve 375. §-ának (1) bekezdése alapján opciós nyilatkozatot tehessen. A vételi jog gyakorlására vonatkozó meghatalmazás hiányában pedig a benyújtott okirat nem volt alkalmas a felperes bejegyzési kérelmének teljesítésére.

A Fővárosi Bíróság tévesen állapította meg ítélete indokolásában, hogy a felperes eleget tett a hiánypótlási felhívásnak, mert az alperes határozatának törvényességét annak meghozatalakor, a döntés alapjául szolgáló tényállás alapján kell vizsgálnia a bíróságnak. Ekkor azonban a perbeli meghatalmazás tartalma alapján alkalmatlan volt a bejegyzési kérelem teljesítésére.

A felperes tévesen értelmezte a Polgári Törvénykönyv előbbiekben már megjelölt rendelkezéseit; a meghatalmazás csak eljárási képviseletre szólt, a jogi képviselő ügyvéd az opciós jog gyakorlására, a vételi nyilatkozat megtételére nem kapott képviseleti jogosultságot a felperestől. Az eljárási képviseleti jogosultság tehát nem foglalja magában a jogügyleti nyilatkozat megtételére való meghatalmazói akaratot, arról kifejezetten rendelkeznie kell a meghatalmazásnak.

Mindezek alapján a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alkalmazásával hatályon kívül helyezte és a felperes keresetét elutasította.

(Legf. Bír. Kfv. IV. 37.448/2007.)

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 2010.8 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Közigazgatási-Gazdasági Döntések Tárában.