Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2020.12.356 I. A különleges eljárások a büntetőjogi főkérdések jogerős eldöntése, azaz az alapeljárás befejezése után válhatnak szükségessé, és egyfajta egyszerűsített eljárás keretében a főkérdésekkel szorosan összefüggő járulékos büntetőjogi kérdésekben határoznak. Ekként elvégzik a rendes vagy külön eljárásban keletkezett határozat - büntetőjogi főkérdések körét nem érintő - anyagi jogi korrekcióját, az elmulasztott döntések pótlását. Lényegében tehát esetleges, járulékos és egyszerűsített eljárások [Be. Huszonegyedik Rész].

Kapcsolódó határozatok:

Pápai Járásbíróság Bpk.182/2019/2., Veszprémi Törvényszék Bpkf.456/2019/4., Kúria Bfv.546/2020. (*BH 2020.12.356*), 3223/2021. (V. 28.) AB végzés

***********

II. Az összbüntetés tárgyában hozott véglegessé vált összbüntetésbe foglalást elutasító végzés - miként a jogerős összbüntetésbe foglaló ítélet - nem ügydöntő határozat, ezért felülvizsgálatára nincs törvényes lehetőség [Be. 456. § (1) bek., 648. §, 839. §].

[1] A járásbíróság a 2019. június 6. napján különleges eljárás keretében meghozott végzésével elutasította a terheltnek a vele szemben kiszabott 6 év 6 hónap börtönbüntetés és 3 év börtönbüntetés összbüntetésbe foglalása érdekében előterjesztett indítványát.

[2] A terhelt fellebbezése alapján másodfokon eljárt törvényszék a 2019. szeptember 4. napján tartott tanácsülésen meghozott végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.

[3] A bíróság véglegessé vált összbüntetésbe foglalás iránti indítványt elutasító végzése ellen a terhelt terjesztett elő - a Kúriához intézett - felülvizsgálati indítványt. Indokait megjelölte.

[4] A terhelt felülvizsgálati indítványa a törvényben kizárt.

[5] A büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 648. §-a értelmében - a rendkívüli jogorvoslatként szabályozott - felülvizsgálatnak kizárólag a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen van helye.

[6] Miként az összbüntetés tárgyában hozott - a jelen esetben a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: korábbi Be.) és a Be. hatálya alatt ugyancsak - jogerős összbüntetésbe foglaló ítélet, a véglegessé vált összbüntetésbe foglalást elutasító végzés sem ügydöntő határozat.

[7] A Be. 456. § (1) bekezdés 1. mondata ugyanis kimondja, hogy a bíróság jogerős ügydöntő határozata végleges, mindenkire kötelező döntést tartalmaz a vádról, illetve a terhelt büntetőjogi felelősségéről, a büntetőjogi következményekről vagy ezek hiányáról. Ez a rendelkezés lényegében megegyezik a korábbi Be. szabályával, amely kimondta, hogy a bíróságnak az ügydöntő határozatban a vádról határoznia kell [Be. 257. § (1) bek. 2. mondat]. Az azonos szabályozásra figyelemmel nincs ok változtatni a korábbi Be. nyomán következetes ítélkezési gyakorlaton, amely szerint ügydöntőnek azok a határozatok tekintendők, amelyekben a bíróság a Be. vonatkozó szabályai szerint lefolytatott bírósági eljárást követően a vádról határoz, az ügy érdemében hoz mindenkivel szemben kötelező érvényű, a terhelt büntetőjogi felelősségét megállapító, vagy őt felmentő ítéletet, illetve eljárást megszüntető végzést (EBH 2004.1016.).

[8] A Kúria az összbüntetési eljárás során alkalmazandó büntető anyagi jogi szabályokról szóló 2/2019. BJE határozat indokolásának VI. pontjában kimondta: "annak ellenére, hogy a bíróság az összbüntetésbe foglalást ítélettel mondja ki, az összbüntetési határozat ügydöntő határozatnak sem tekinthető", miután az összbüntetési ítélet a Be. 456. § (1) bekezdés 1. mondatában foglalt tartalmat nem hordoz. Ez nyilvánvalóan irányadó az összbüntetésbe foglalás iránti indítványt elutasító végzésére is.

[9] A Be. 839. §-ában szabályozott összbüntetési eljárás különleges eljárás (Be. Huszonegyedik Rész). Különleges eljárásban a bíróság nem a vádról, nem a terhelt büntetőjogi felelősségéről, nem a büntetőjogi következményekről vagy ezek hiányáról, azaz a büntetőjogi főkérdésekről dönt.

[10] A büntetőeljárás alapvető feladata a büntetőjogi főkérdések elbírálása a vád alapján. Ez történhet az ún. "rendes" eljárásban vagy a külön eljárások szabályai szerint (Be. Huszadik Rész). Ehhez képest a különleges eljárások azért "különlegesek", mert a büntetőjogi főkérdések jogerős eldöntése, azaz az alapeljárás befejezése után válhatnak szükségessé, és egyfajta egyszerűsített procedúra keretében a főkérdésekkel szorosan összefüggő járulékos büntetőjogi kérdésekben határoznak. Ekként elvégzik a rendes vagy külön eljárásban keletkezett határozat - büntetőjogi főkérdések körét nem érintő - anyagi jogi korrekcióját, az elmulasztott döntések pótlását. Lényegében tehát esetleges, járulékos és egyszerűsített eljárások.

[11] Mindezekre tekintettel az összbüntetésbe foglalás tárgyában hozott határozat (összbüntetésbe foglaló ítélet, összbüntetésbe foglalást elutasító végzés) nem ügydöntő határozat, és ezért felülvizsgálat tárgyát nem képezheti.

[12] Továbbra sincs helye tehát felülvizsgálatnak, ha a törvénysértés különleges eljárás lefolytatásával orvosolható [lásd korábbi Be. 416. § (4) bek. c) pont], függetlenül attól, hogy ilyen rendelkezést a Be. már nem tartalmaz.

[13] Az összbüntetés tárgyában hozott határozat (összbüntetésbe foglaló ítélet, összbüntetésbe foglalást elutasító végzés) felülvizsgálatára tehát nincs törvényes lehetőség.

[14] A Be. 840. §-a szerinti különleges eljárás azonban biztosítja az ismételt összbüntetésbe foglalás lehetőségét, amennyiben a bíróság az összbüntetésbe foglalásról vagy annak tartamáról nem vagy nem a törvénynek megfelelően rendelkezett.

[15] Az ismételt összbüntetési eljárás lefolytatása iránti indítvány tárgyában ugyancsak a legutóbb befejezett ügyben eljárt elsőfokú bíróság jár el [Be. 839. § (1) bek.].

[19] A kifejtettekre tekintettel a Kúria - a Be. 660. § (1) bekezdése alapján tanácsülésen eljárva - a terhelt által előterjesztett felülvizsgálati indítványt mint a törvényben kizárt indítványt a Be. 656. § (2) bekezdés a) pontja alapján elutasította.

(Kúria Bfv. I. 546/2020.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

Az ügy száma: Bfv.I.546/2020/2.

A határozat szintje: felülvizsgálat

A tanács tagjai: Dr. Feleky István a tanács elnöke, Dr. Gimesi Ágnes előadó bíró, Dr. Sebe Mária bíró

Az eljárás helye: Budapest

Az eljárás formája: tanácsülés

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!