Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2009.8.249 Törvénysértő a vadászati közösség földtulajdonosi gyűlése által hozott működési szabályzat, ha a vadászati jog gyakorlásával kapcsolatos terveket, valamint annak hasznaiból való részesedést a földtulajdonosok között nem vadászterület kiterjedésének a megállapításánál figyelembe vett összes földterület, összes tulajdonosának a tulajdoni arányában osztotta meg [1996. évi LV. tv. 3. § (1) bek., 12. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Barcsi Járásbíróság P.20166/2007/8., Kaposvári Törvényszék Pf.22066/2007/6., Kúria Gfv.30195/2008/5. (*BH 2009.8.249*)

***********

A felperes az alperes vadászati közösség egyik földtulajdonosa. 1,3 hektárnyi termőföldterülettel rendelkezik.

2007. április 11-én az alperes vadászati közösség földtulajdonosi gyűlése a 6/2007. (04.11.) Ftvk. számú határozattal elfogadta a működési szabályzatát.

Ennek 8.1. pontja azt tartalmazza, hogy a vadászati közösség a társult vadászati jogot maga gyakorolja. A 8.3. pont szerint e jog gyakorlása során kizárólag költségfedezeti vadgazdálkodást valósít meg úgy, hogy a tagjai számára elsődleges vadászati lehetőséget biztosít.

A 8.3.1. pont rögzíti, hogy az alperes vadászati közösség képviselője a vadászati területen belül kialakított önálló vadgazdálkodási egységekre bérvadászati szerződést köthet az alábbi feltételekkel:

Vadásztársasággal, illetve társas vállalkozással, egyéb feltételek mellett, ha a vadásztársaság, illetve a vállalkozás természetes személy tagjainak több mint fele a vadászati közösség működési területén, a bérvadászati szerződés megkötésekor már rendelkezett 1000 hektár földtulajdonnal. Magánszemélyekkel, többek között akkor, ha a magánszemély a közösség működési területén a bérvadászati szerződés megkötésekor már rendelkezett legalább 200 hektár földtulajdonnal és a területén vadászni szándékozók közül legalább 1 fő a vadászterületén rendelkezik 15 éves vadászati gyakorlattal. A működési szabályzat azt is tartalmazza, hogy az említetteknek, a működési szabályzat mellékletét képező bérvadászati szerződésben foglaltakat el kell fogadniuk. A vadásztársaságnak, illetve a társas vállalkozásnak vállalnia kell, hogy a részükre biztosított vadgazdálkodási egységen belül, legalább 50 hektár földtulajdonnal rendelkező tulajdonosok részére vadászati lehetőséget biztosítanak, feltéve, hogy ezek a tulajdonosok vállalják az adott társaságokon belül, a saját egyéni vadászataikra jutó arányos költségek viselését. Az 50 hektárnál kisebb földtulajdonnal rendelkező tulajdonosok, illetve a földtulajdonosi közösség vadászni kívánó, és a működési szabályzat szerint jogosult tagjai a többlet használati díj mértékéig, a bérvadászatra jogosulttal állapodhatnak meg bérvadászatról.

A működési szabályzat feljogosítja a közös képviselőt arra is, hogy 200 hektárnál kisebb, önálló vadgazdálkodási egység esetében, amennyiben a terület legalább 30%-án intenzív halastó-gazdálkodás folyik, illetve az ingatlan önálló és összefüggő egységet alkot, a bérvadászati szerződés megkötése során, a vadásztársaságra, a társas vállalkozásra, illetve a magánszemélyre vonatkozóan rögzített tulajdoni arányoktól (200 hektár, illetve 1000 hektár) meglététől eltekinthet.

A működési szabályzat 10. pontja szerint, a többlet-használati díj mértéke 300 Ft/hektár, amelyet az éves beszámoló elfogadásakor minden évet követő március 31-éig lehet megállapítani, illetve megváltoztatni. A többlet- használati (bérleti) díjat a földtulajdonosnak legkésőbb a tárgy évet követő március 31-éig kell kifizetni. Ez a díj azt illeti meg, aki december 31-éig tulajdonos volt.

A működési szabályzat 11. pontja a bérbe adásra jogosult terhére területarányosan fizetendő, éves többlethasználati díj fizetést állapít meg. A vadkárok fedezetére, vadgazdálkodási egységenként, minimum 1500 Ft/hektár, a közös költségek fedezetére minimum 200 Ft/hektár összeg befizetését írja elő.

A működési szabályzat 13. pontja szerint, ha a bérvadászatra jogosult írásbeli felhívás ellenére a vadászni kívánó tulajdonosok részére a vadászatot nem biztosítja, a közös képviselő jogosult a vele kötött bérvadászati szerződést 30 napos határidővel felmondani.

A 14. pont azt rögzíti, hogy a közös képviselőnek a szerződések megkötése során a tulajdonosok, illetve a közösség érdekeit kell szem előtt tartania. A bérvadászati egységek kialakításakor törekednie kell a megállapodáson alapuló többségi tulajdonosi akarat érvényre juttatására úgy, hogy lehetőség szerint a kisebbségben maradt, illetve kisebb földtulajdonnal rendelkező tulajdonosok is, legalább a többlethasználati díj mértékéig vadászati lehetőséghez jussanak.

A felperes a módosított keresetében a 6/2007. (04.11.) Ftvk. számú határozat érvénytelenségének megállapítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a határozattal elfogadott működési szabályzat 8.3. pontja a kisebbség jogos érdekét lényegesen sérti, illetve sérti az okszerű gazdálkodást is. A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. tv. (továbbiakban: Vtv.) 12. § (1) bekezdés c) pontjával ellentétben a vadászati jog gyakorlását nem a földtulajdonosok tulajdoni hányadának arányában biztosítja. A kisebb tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonosok terhére, kedvezőtlenebb feltételek mellett ad lehetőséget a vadászatra. A földtulajdonnal rendelkező jogi személyeknek nincs vadászati lehetősége. A bérvadászati szerződés időtartamát 10 évben határozza meg, és ezzel a határozathozatal idején fennálló tulajdonosi viszonyokat rögzíti. A tulajdoni arányokban bekövetkező jövőbeni változások esetén, az újabb tulajdont szerzőknek nem lesz módjuk a föltulajdonhoz tartozó vadászati jog gyakorlására. A felperes sérelmezte, hogy a vadászni kívánó földtulajdonosok csak vadászati szerződés megkötésével gyakorolhatják e jogukat. Kifogásolta azt is, hogy magánszeméllyel csak akkor köthető bérvadászati szerződés, ha az adott gazdálkodási egységen vadászni kívánók közül legalább egy személy 15 éves vadászati gyakorlattal rendelkezik. Előadta azt is, hogy a többlethasználati díj fizetésének, a vadkárok megtérítésének feltételei nem egyértelműek. Vitatta, hogy a vadászati közösség jogalanyiságának hiányában, a vadászati jogot gyakorolni kívánó taggal létrehozható bérvadászati szerződés.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Vitatta, hogy a támadott határozat a felperes által megjelölt okok miatt az okszerű gazdálkodást, illetve a kisebbség jogos érdekeit lényegesen sérti.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetének helyt adott. Megállapította, hogy az alperes 6/2007. (04.11.) Ftvk. számú határozata érvénytelen.

Határozatának indokolása szerint, a Vtv. 12. § (1) bekezdés c) pontja értelmében, a földtulajdonosok részére a vadászati jog gyakorlását terület arányosan kell biztosítani. A működési szabályzat 8.3.1. pontja ettől eltér. Az 50 hektárnál kisebb mértékű termőföld tulajdonnal rendelkezők csak a többlethasználati díj értékének erejéig jogosultak vadászni. Ennek mértéke hektáronként 300 Ft. Ez 50 hektár alapulvételével maximálisan 15 000 Ft értéket jelent. Ezzel szemben, az a természetes személy, aki 200 hektárnál nagyobb termőföld tulajdonnal rendelkezik, akár önállóan is köthet bérvadászati szerződést, önálló vadgazdálkodási egységre. Az elsőfokú bíróság szerint, nem lehet megállapítani a működési szabályzatból, hogy egy-egy önálló vadgazdálkodási egység milyen nagyságú területet foglal magába. Azok kialakítása ugyanis a beérkezett igények számától függ. Ezzel elvi és gyakorlati lehetősége is fennáll annak, hogy az önálló vadgazdálkodási egység jelentősen nagyobb lesz 200 hektárnál.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!