Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

2134/2006. (VII. 27.) Korm. határozat

a Magyar Honvédség irányításának és felsőszintű vezetésének rendjéről

A Kormány a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 50. § (2) bekezdésének a) pontjában foglalt felhatalmazás alapján az egységes irányítás és vezetés követelményének érvényre juttatása érdekében - figyelemmel a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény szabályaira - a következő határozatot hozza:

1. A honvédelmi miniszter irányítja és vezeti a Magyar Honvédséget.

A Magyar Honvédség irányítását a Hvt. 51-52. §-ában és 97. §-ában meghatározott hatáskörének gyakorlásával, szakirányítását a szakállamtitkárok és a kabinetfőnök útján, katonai szervezeteinek vezetését a Honvéd Vezérkar főnök útján a Hvt.-ben, jelen határozatban, a jogszabályokban, valamint az állami irányítás egyéb jogi eszközeiben meghatározott feladat- és hatáskörök szerint látja el.

A honvédelmi miniszter hatáskörének gyakorlása során az Országgyűlés és a Kormány döntéseiben számára megállapított feladatok ellátása, valamint a Magyar Honvédség irányítása és vezetése érdekében a Hvt.-ben rögzített feladatain túl, gyakorolja a Kormány eredeti jogalkotó hatáskörében külön rendeletben meghatározott feladatokat és - a kabinetfőnök közreműködésével - irányítja a szakállamtitkárok és a Honvéd Vezérkar főnök tevékenységét.

2. Az államtitkár -jogszabályban meghatározottak kivételével - a miniszter teljes jogkörű helyettese, továbbá gyakorolja a HM Szervezeti és Működési Szabályzata által ráruházott jogokat.

3. A kabinetfőnök - a Hvt. 100. §-ának (1) bekezdésében meghatározottakra figyelemmel - koordinálja a minisztérium szerveinek tevékenységét, delegált miniszteri jogkörben irányítja a hatáskörébe utalt, a honvédelmi miniszternek alárendelt szervezeteket.[1]

A kabinetfőnök a HM Szervezeti és Működési Szabályzatában részére meghatározott területen gyakorolja a szakirányítási tevékenységet.

A kabinetfőnök koordinálja a miniszteri döntések előkészítését, valamennyi felterjesztést és döntési javaslatot a kabinetfőnök útján kell a miniszter elé terjeszteni.

4. A jogi szakállamtitkár szakirányítja a jogi, tárca szintű ellenőrzési, valamint a hatósági tevékenységet.[2]

A jogi szakállamtitkár útján kell jóváhagyásra felterjeszteni a jogszabályok, a kormány-előterjesztések, a miniszteri utasítások tervezeteit, a Magyar Honvédség középszintű vezető szerveinek a Honvéd Vezérkar főnöke által előkészített alapító okiratait, szervezeti és működési szabályzatainak tervezeteit, továbbá a miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek alapító okiratait.

5. A védelempolitikai szakállamtitkár szakirányítja a védelempolitikai, biztonságpolitikai, fegyverzet-ellenőrzési, válságkezelési, békeműveleti és nukleáris/proliferációs ügyekkel, valamint a két- és többoldalú nemzetközi együttműködéssel kapcsolatos tevékenységet.

6. A védelmi tervezési és infrastrukturális szakállamtitkár szakirányítja a tárca védelmi tervezési, költségvetési, gazdálkodási, vagyon- és lakásfelügyeleti, infrastrukturális, a termelői és fogyasztói logisztikai, hadfelszerelési-fejlesztési, haditechnikai, kutatás-fejlesztési, katonai szabványosítási, katonai minőségügyi, beszerzési, biztonsági beruházási tevékenységek tervezésével, szervezésével kapcsolatos tevékenységét.[3]

7. A szakállamtitkárok és a kabinetfőnök - a vezetői megbízások kivételével - gyakorolják a munkáltatói jogkört az alárendeltségükbe tartozó minisztériumi szervek, szervezetek köztisztviselő állománya felett, hivatali felettesei az alárendeltségükbe tartozó szervezetek személyi állományának.

A szakállamtitkárok és a kabinetfőnök szakmai felettesei a Magyar Honvédség szakterületükhöz tartozó állományának, a szakirányítási feladataikat főosztályvezető útján vagy közvetlenül, jogszabályban vagy az állami irányítás egyéb jogi eszközeiben rögzítettek szerint látják el.

A Honvéd Vezérkar főnök által előkészített miniszteri döntési javaslatokat a szakirányítási területeik vonatkozásában kötelesek megvizsgáltatni és észrevételeiket a felterjesztéshez csatolni.

8. A Honvéd Vezérkar főnök vezeti a Honvéd Vezérkart és a Magyar Honvédség hadrendjébe tartozó katonai szervezeteket, szolgálati elöljárója (hivatali felettese) azok személyi állományának. Felelős az alárendelt szervezetek -jogszabályok, az állami irányítás egyéb jogi eszközei és a belső rendelkezések előírásai szerinti, a szakirányítás keretein belül történő - vezetéséért, gyakorolja a részére jogszabályban meghatározott munkáltatói jogokat.

A Honvéd Vezérkar főnök a miniszter legfőbb katonai tanácsadója, a szakállamtitkárokkal azonos egyeztetési jogok illetik meg.

A Honvéd Vezérkar főnök feladatait

a)[4]

b) helyettese közreműködésével látja el. A Honvéd Vezérkar főnököt helyettese teljes hatáskörrel helyettesíti. A Honvéd Vezérkar főnök helyettese szolgálati elöljárója a Honvéd Vezérkar főnöknek alárendelt szervek és szervezetek személyi állományának.[5]

9. A Honvédelmi Minisztérium a Hvt. 99. § alapján a Magyar Honvédség irányításának és felsőszintű vezetésének szerve. A Honvédelmi Minisztérium a Magyar Köztársaság kettős alaprendeltetést megvalósító központi államigazgatási szerve, amely a honvédelmi ágazat közigazgatási feladatai mellett felelős a Magyar Honvédség irányításáért és katonai vezetéséért is.

10. A Magyar Honvédség középszintű irányító-vezető szerve az MH Összhaderőnemi Parancsnokság.[6]

11. A Magyar Honvédségnél a hivatali és szakmai felettesi, valamint szolgálati és szakmai elöljárói rendszer érvényesül. A nem szolgálati viszonyban álló vezető a bármely/állománycsoportba tartozó alárendelteknek hivatali vagy szakmai felettese, a szolgálati viszonyban álló vezető pedig a szolgálati viszonyban álló alárendelteknek szolgálati vagy szakmai elöljárója, az egyéb jogviszonyban álló alárendelteknek hivatali vagy szakmai felettese. A hivatali felettesnek alárendeltjei felé utasítási, a szolgálati elöljárónak parancsadási jogköre van.

12. A HM szervek vezetői - a feladatkörükbe utalt kérdésekben - a Magyar Honvédség szakmai felettesei vagy elöljárói, akik ez irányú feladataikat a szakirányítás keretében végzik.

13. A szakirányítás során a szakmai felettes (szakmai elöljáró) jogszabályban vagy az állami irányítás egyéb jogi eszközeiben meghatározott jogok és kötelezettségek keretében, a Magyar Honvédség alaprendeltetés szerinti működésének biztosítása érdekében, az irányítás rendszerében az irányított szervezetek szaktevékenységére meghatározó befolyást gyakorol.

A szakmai felettes vagy elöljáró az egyszemélyi felelős vezetés rendjére tekintettel közvetlen utasítási (parancsadási) joggal - mint hivatali felettes vagy szolgálati elöljáró - kizárólag saját hivatali vagy szolgálati alárendeltjei vonatkozásában rendelkezik.

14. Szakterületén a szakmai felettes vagy elöljáró:

a) belső rendelkezéseket ad ki a jogszabályok és az állami irányítás egyéb jogi eszközei végrehajtására;

b) intézkedik a szakmai tevékenység végrehajtásával kapcsolatban, a közvetlenül alárendelt szervezetek, illetőleg a Magyar Honvédség szaktevékenységet ellátó szerveire vonatkozóan;

c) feladatkörébe tartozó információkat ad és kér;

d) szakterületének körébe tartozó jogszabályokat és döntéseket készít elő;

e) véleményezési jogot gyakorol;

f) ellenőrzi az alárendelt szakmai szervezetek tevékenységét, illetőleg - a miniszter nevében és megbízásából - az alárendelt katonai szervezetek parancsnokainak és más szolgálati elöljáróinak szakmai tevékenységét;

g) a szakterületéhez tartozó, általa irányított tevékenység egységes gyakorlatának kialakítása érdekében dönt a végrehajtás során felmerült vitás kérdésekben, illetőleg állásfoglalás kiadásával biztosítja a szakmai feladatok egyöntetű végrehajtását.

15. Jelen határozat 2006. augusztus 1-jén lép hatályba. Ezzel egyidejűleg

- a Magyar Honvédség irányításának és felsőszintű vezetésének rendjéről szóló 2008/2005. (I. 25.) Korm. határozat, és

- a honvédelmet érintő egyes kormányhatározatok módosításáról szóló 2037/2005. (III. 10.) Korm. határozat azt módosító 1-3. pontja

hatályát veszti.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 2091/2007. (V. 23.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 2007.05.23.

[2] Módosította az 1068/2010. (III. 18.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 2010.03.19.

[3] Megállapította a 2091/2007. (V. 23.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 2007.05.23.

[4] Hatályon kívül helyezte a 2091/2007. (V. 23.) Korm. határozat 4. pontja. Hatálytalan 2007.05.23.

[5] Módosította a 2091/2007. (V. 23.) Korm. határozat 4. pontja. Hatályos 2007.05.23.

[6] Megállapította a 2091/2007. (V. 23.) Korm. határozat 3. pontja. Hatályos 2007.05.23.