Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2021.1.13 Nem hiúsítja meg a bérlő a felmondás tudomására jutását, ha az általa életvitelszerűen nem lakott bérleménytől eltérő, tényleges lakhatására szolgáló lakás címét maga jelenti be a bérbeadónak. Az e címre küldött bérbeadói felmondás alkalmas a célzott joghatás kiváltására akkor is, ha a bérleti szerződésben a felek a bérlemény címére küldendő leveleket érintő kézbesítési vélelmet írtak elő. Ez felel meg az együttműködési kötelezettség követelményének és a tisztességes joggyakorlás elvének. Az alperes a kiürítési keresettel szemben védekezésként hivatkozhat a lakásbérleti jog folytatására, ezért ennek viszontkeresetben kért megállapítása nem szükséges az alperes jogainak a felperessel szemben való megóvásához [1952. évi III. tv. (régi Pp.) 123. §, 2013. évi V. tv. (Ptk.) 1:3. § (1) bek., 6:62. § (1) bek., 6:5. § (1) és (2) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság P.52164/2017/5., Fővárosi Törvényszék Pf.639436/2017/3., Kúria Pfv.21648/2018/12. (*BH 2021.1.13*)

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes a tulajdonosa a B., T. utca 5. fszt. 10. szám alatti 22,60 m2 alapterületű egyszobás, komfort nélküli önkormányzati bérlakásnak (a továbbiakban: perbeli lakás). A felperes mint bérbeadó és Ó.-né K. M. V. mint bérlő (a továbbiakban: bérlő) 2015. április 13. napján határozott időre, 2019. augusztus 31. napjáig bérleti szerződést kötöttek a perbeli lakásra. A bérleti szerződés 3. pontja szerint a határozott idő elteltével a bérleti jogviszony megszűnik, a kijelölt bérlőnek előbérleti joga van.

[2] A bérleti szerződés 5. pontja szerint a bérlő tudomásul vette, hogy a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Lakás tv.) által meghatározott személyeken (házastársa, gyermeke, befogadott gyermekének a gyermeke, valamint szülője) túlmenően a perbeli lakásba más személyeket kizárólag a bérbeadó írásbeli hozzájárulásával fogadhat be. A bérleti szerződés e pontja értelmében a bérlővel a lakásban együtt lakó személy a bérlő házastársa, az alperes. A bérleti szerződés 7. g) pontjának megfelelően a bérlő tudomásul vette, hogy a bérleti jogviszony fennállásának időtartama alatt köteles életvitelszerűen a lakásban lakni, amit a bérbeadó ellenőriz. A bérleti szerződés 5. és 7. pontjának megszegése felmondási ok, amelyre hivatkozással a bérbeadó a bérleti jogviszonyt felmondhatja.

[3] A bérleti szerződés 10) pontja szerint a felek megállapodtak abban, hogy a bérbeadó minden postai küldeményt a szerződés 1) pontjában rögzített, perbeli lakás címére küld meg. Ha a küldemény kézbesítésének második, posta általi megkísérlése is "nem kereste" jelzéssel érkezik vissza a feladóhoz, illetve a kézbesítés egyéb, a bérlő érdekkörében felmerült okból hiúsul meg, úgy a felek minden postai küldeményt annak feladását követő 5. napon kézbesítettnek tekintenek. A felek megállapodtak abban is, hogy ezen kézbesítési szabályt a szerződés alapján fennálló jogviszonyukkal összefüggő valamennyi vonatkozásban alkalmazni rendelik.

[4] A felperes képviselője 2015. november 17. napján a perbeli lakás ellenőrzéséről (a továbbiakban: első bérlemény-ellenőrzés) jegyzőkönyvet készített. Eszerint a bérlő nem lakik a lakásban életvitelszerűen, a D. S. utcába (a továbbiakban: másik lakás) költözött. A perbeli lakásban a bérlő férje és annak élettársa két kiskorú gyerekével lakik életvitelszerűen. A jegyzőkönyvet a bérlő férjeként az alperes aláírta.

[5] A felperes 2015. november 18. napján kelt levelében (a továbbiakban: felszólítás) a bérlővel közölte az első bérlemény-ellenőrzés során megállapított tényeket és azt is, hogy az alperes élettársa és a két kiskorú gyermek jogcím nélkül laknak a bérleményben.

A felperes felszólította a bérlőt, hogy legkésőbb 2015. december 13. napjáig állítsa helyre a szerződésszerű bérleményhasználatot, ennek elmulasztása esetén a felperes a bérleti szerződést felmondja. A felperes a felszólítást a másik lakás (H. B.) címére, de a bérlő nevére küldte meg, amit a bérlő 2015. november 20. napján személyesen átvett.

[6] A bérlő 2015. december 2. napján megjelent a felperes képviselőjének hivatalos helyiségében és előadta, hogy ezen a napon megfizette a lakásra fennálló hátralékot, amiről eddig nem is tudott, mert huzamosabb ideig vidéken tartózkodott, és arról a felszólításból értesült. A bérlő elmondta, hogy életvitelszerűen a másik lakásban tartózkodik H. B.-nél, aki a barátja több tíz éve. A felperes képviselője felhívta a bérlő figyelmét arra, hogy a bérleti szerződés alapján köteles életvitelszerűen a lakásban lakni, amit a bérlő tudomásul vett.

[7] A felperes képviselője 2015. december 14. napján jegyzőkönyvet készített a bérlemény ellenőrzéséről (a továbbiakban: második bérlemény-ellenőrzés), amely szerint a bérlő a lakásban tartózkodott. Elmondta, hogy időnként tartózkodik a perbeli lakásban, heti kb. négy napot ott alszik. A lakásban lakik még a bérlő férje és annak két kiskorú gyermeke. Az alperes elmondta, hogy az élettársa pár napja már nem lakik a lakásban.

[8] A felperes 2015. december 14. napján kelt levelében a lakásbérleti szerződést 2016. január 31. napjára felmondta. Indokolása szerint a bérlő 2015. december 2. napján úgy nyilatkozott, hogy életvitelszerűen a másik lakásban tartózkodik, majd a második bérlemény-ellenőrzés során megállapították, hogy a bérlő továbbra sem lakik életvitelszerűen a bérleményben. A házastársán kívül a két kiskorú gyermek is a perbeli lakásban lakik, akik befogadására a bérlő nem volt jogosult. A felperes a felmondást a másik lakás (H. B.) címére, de a bérlő nevére küldte meg, ahonnan az "nem kereste" postai jelzéssel érkezett vissza.

[9] A bérlő 2016. március 3. napján elhunyt.

A kereset és az alperes védekezése

[10] A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest a perbeli lakás kiürítésére, a 2017. július 1. és 2017. augusztus 31. napja közötti időszakban keletkezett 15 040 forint összegű lakáshasználati és kapcsolódó közüzemi díj, továbbá kamatai, valamint 2017. szeptember 1. napjától a lakás kiürítéséig havi 7520 forint lakáshasználati és kapcsolódó közüzemi díj megfizetésére.

[11] Indokolása szerint a bérlő a bérleti szerződés alapján köteles volt életvitelszerűen a perbeli lakásban lakni, oda csak az alperest mint házastársát fogadhatta be. A bérlő megszegte ezeket a kötelezettségeit, a szerződésszegő állapotot felszólításra sem szüntette meg, így a felperes felmondása alapján a bérleti szerződés megszűnt 2016. január 31. napján.

A bérleti szerződés megszűnése miatt az alperes jogcím nélkül használja az ingatlant, ezért köteles azt kiürítve elhagyni. Az alperes nem folytathatja a lakásbérleti jogot, mert a bérleti szerződés a bérlő halálát megelőzően felmondás miatt megszűnt, így a bérlő halálának időpontjában a bérleti szerződés már nem állt fenn.

[12] Az alperes kérte a kereset elutasítását. Indokolása szerint a felmondásban megjelölt okok valótlanok. A felperes a felmondást nem a szerződésben megjelölt címre küldte meg, így az nem érvényes. Álláspontja szerint jogosult a lakásbérleti jogviszony folytatására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!