Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2006.1410 Az okiratkészítő ügyvéd megszegi a tájékoztatási kötelezettségét, ha nem közli az adásvételi szerződést kötő felekkel, hogy a tulajdonjog dologi hatályához a közbenső jogszerzés bejegyzése is szükséges [Ptk. 318. §, 339. §, 474. §; 1972. évi 31. tvr. 15. §; 1998. évi XI. tv. 1. §].

A felperesek, mint vevők az eladókkal (Cs. Z. és Cs. K.-né) 1999. március 10-én adásvételi szerződést kötöttek a B., D. K. u. M. szám alatti, 53 m2 alapterületű társasházi lakásra, amelyhez a közös tulajdonból 726/100 000 hányad tartozott. A vételárat 2 600 000 forintban jelölték meg, és az eladók a szerződésben szavatosságot vállaltak az ingatlan per-, teher-, és igénymentességéért. A szerződést az alperes készítette és ellenjegyezte, akinek a szerződő felek a szerződés 9. pontjában megbízást adtak arra, hogy a jogügylettel kapcsolatban a feleket képviselje és a szerződést az ingatlan-nyilvántartáson átvezettesse.

Az 1998. december 21-én kiváltott tulajdoni lap szerint az ingatlan 1/2-1/2 arányú tulajdonosai S. L. és S.-né T. M. Széljegyként nyert feltüntetést G. T. és feleségének jelzálogjogbejegyzési, valamint Cs. Z. és Cs. K.-né tulajdonbejegyzési kérelme.

A földhivatal a felperesek tulajdonjog-bejegyzése iránti kérelmét a 2002. március 21-én kelt határozatával elutasította. A határozat indokai szerint az eladók nem tulajdonosai az ingatlannak. Az 1999. november 12-ei határozat értelmében a tulajdonosok G. T. és G. T.-né, az ingatlant terheli a Fővárosi Önkormányzat javára 450 000 forint és járulékai erejéig jelzálogjog és az ennek biztosítására bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom. E határozat alapjául az 1995. január 2-ai kérelem és az 1994. évi nyilatkozatok szolgáltak, amelyeket a földhivatal téves iktatás miatt csak 1999. november 11-én észlelt.

A felperesek annak érdekében, hogy a tulajdonjoguk ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre kerüljön, G.-ék tartozásának kiegyenlítéseként 2002. szeptember 9-én 424 890 forintot kifizettek a jogosultnak, aki ezután hozzájárult a jelzálogjog, az elidegenítési és terhelési tilalom törléséhez. E jogok törlését követően 2002. október 3-án került bejegyzésre Cs.-ék, majd ezt követően a felperesek tulajdonjoga.

Az elsőfokú bíróság a felperesek keresetének helyt adva 424 890 forint és ennek 2002. szeptember 9-étől a kifizetésig járó késedelmi kamatai megfizetésére kötelezte az alperest.

Az ítélet indokai szerint az alperes felelősségét megalapozó jogellenes magatartás abban állt, hogy a tulajdoni lap ismeretében nem tisztázta az eladók elődeinek tulajdonjog-bejegyzés iránti ügyét. Arra a körülményre tekintettel, hogy téves iktatás miatt ez a szerződés a perbeli ingatlanra vonatkozó iratok közt nem szerepelhetett, aggályosnak ítélte a szerződés földhivatali benyújtásának megtekintésére tett alperesi előadást. Azt az álláspontot foglalta el, hogy a jelzálogjog bejegyzésére irányuló széljegy ismeretében a gondos eljárás az lett volna, ha az alperes megtekinti a G.-ék tulajdonszerzésére vonatkozó szerződést, vagy ennek akadályáról és a jogkövetkezményekről tájékoztatja a felpereseket. A fentiekkel ellentétes eljárással az alperes a megbízási szerződést megszegte, ezért a felperesek kárát köteles megtéríteni.

Az alperes fellebbezése alapján a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a keresetet elutasította.

Azt az álláspontot foglalta el, hogy az alperes a megbízási szerződést megfelelően teljesítette és ennek során a tőle elvárható gondossággal járt el. A tulajdonjog bejegyzésének elutasítása nem az alperes magatartására, hanem a téves földhivatali eljárásra vezethető vissza. A tulajdoni lapon teherként szereplő és a Fővárosi XIX-XVIII. és a XX. Kerületi Ingatlankezelő Vállalat javára kikötött jelzálogjogról, az OTP jelzálogjog törlése iránti széljegyzet kérelméről az okiratot beszerző felperesek értesülhettek. Végül rámutatott arra is, hogy a kárkövetelés idő előtti, mivel a jogszavatosság szabályai szerint a felpereseknek előbb az eladókkal szemben kellett volna tehermentesítést kérniük és csak ennek elmaradása esetén tehermentesíthették volna az ingatlant a saját költségükön.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és az elsőfokú ítélet helybenhagyása érdekében a felperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet. Előadták, hogy az alperes szerződést szegett azzal, hogy a tulajdonosváltozás ingatlan-nyilvántartási átvezettetésére vonatkozó kötelezettségét nem teljesítette. Az adásvételi szerződés ellenjegyzését észlelve azt, hogy az ingatlan-nyilvántartási adatok alapján a felperesek tulajdonjoga nem jegyezhető be, az alperesnek meg kellett volna tagadnia. Vitatták a jogerős ítéletnek az alperes gondos eljárására vonatkozó megállapítását, és a szavatossági igényük érvényesítésére vonatkozó álláspontját.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult.

A felperesek a jogerős ítélet jogszabálysértését tartalmilag az alperes kárfelelősségének és emiatti marasztalásának téves mellőzésében jelölték meg. A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a felülvizsgálat Pp. 275. § (2) bekezdésében meghatározott korlátai között vizsgálva megállapította, hogy a felperesek rendkívüli perorvoslati kérelme az alábbiak következtében nem alapos.

Az alperes az adásvételi szerződést kötő felek ügyvéd hivatású megbízottja, akinek a Ptk. 474. § (1) és (2) bekezdése, valamint az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény (továbbiakban: Ütv.) 1. §-a, a 3. §-ának (2) bekezdése alapján az volt a feladata, hogy a rá bízott ügyet a legjobb tudása szerint, a jogszabá­lyok megtartásával lássa el. A szerződés 9. pontja értelmében a rá bízott ügy a szerződéssel kapcsolatban a felek képviselete és a szerződés ingatlan-nyilvántartási átvezettetése volt. Az alperes készítette és ellenjegyezte az adásvételi szerződést, mely utóbbi tevékenységével az Ütv. 27. § (1) bekezdése a) pontja értelmében azt bizonyította, hogy az okirat megfelel a felek kinyilvánított akaratának és a jogszabályoknak.

Az alperesnek, hivatásából eredő megbízotti feladata volt olyan okirat szerkesztése, amely alkalmas a tulajdonosváltozás ingatlan-nyilvántartási átvezetésére. Ennek ellátásához nélkülözhetetlen az ingatlan-nyilvántartásra vonatkozó jogszabály ismerete, ami a szerződéskötés idején hatályos jogszabályként az 1972. évi 31. számú tvr. (a továbbiakban Inytvr.) volt. Az Inytvr. 15. §-ának (6) bekezdése értelmében az ingatlan-nyilvántartásba jog és tény csak azzal szemben jegyezhető be, aki ott jogosultként már szerepel, vagy akit egyidejűleg jogosultként bejegyeznek.

Miután az eladók jogelődjének tulajdonszerzése még széljegyként sem szerepelt az ingatlan-nyilvántartásban, az általuk kötött adásvételi szerződés benyújtását az alperes a téves hivatali iktatás következtében nem észlelhette, és ugyanezen ok miatt annak ingatlan-nyilvántartási érkeztetéséről sem szerezhetett tudomást. Az alperes a fentiek következtében olyan okiratot készített, amely alapján az Inytvr. idézett rendelkezése értelmében az eladók, emiatt pedig a vevők tulajdonszerzése is bizonytalan volt.

Az alperes által ellenjegyzett okirat tehát csak további jogcselekményektől függően - elsősorban az eladók elődjének tulajdonjoga bejegyzése, majd a jelzálogjog, az elidegenítési és terhelési tilalom törlése, végül az eladók tulajdonjogának bejegyzése - válhatott alkalmassá a felperesek tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére. A G.-féle közbenső jogszerzés tisztázatlan voltát az alperesnek az ügyvédtől elvárható gondosság mellett észlelnie, és erről, valamint a jogkövetkezményekről a felpereseket tájékoztatnia kellett volna. Ennek ismeretében kerülhettek a felperesek abba a helyzetbe, hogy eldönthessék: megkötik-e vagy sem a szerződést, esetleg azt az ingatlan-nyilvántartási rendezéséig elhalasztják.

A tájékoztatás elmulasztása azonban a Ptk. 318. §-ának (1) bekezdése alapján alkalmazandó Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése értelmében kártérítésre csak akkor szolgál alapul, ha az a felek károsodásával okozati összefüggésben állt. A felperesek költekezése és az alperes magatartása között ilyen közvetlen oksági kapcsolat fennállta nem állapítható meg, ezért a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú bíróság keresetet elutasító érdemi döntését a jogerős ítélet indokolásának fenti kiegészítése mellett sem találta az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértőnek. Ezért a jogerős ítéletet a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Pfv. VIII. 22.351/2005. sz.)