Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2020.4.96 A becsületsértés vétségét követi el, aki a sértettről annak munkahelyén munkakörének ellátásáról mások előtt azt a kijelentést teszi, miszerint "kegyetlen, embertelen, mindig buta". E kifejezések használata a sértettről azt a gyalázkodó értékítéletet fejezi ki, hogy belőle alapvető emberi értékek hiányoznak, s mert mindig buta, a mindenkit megillető társadalmi megbecsülésre sem tarthat igényt [Btk. 227. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Szigetszentmiklósi Járásbíróság B.318/2017/15., Budapest Környéki Törvényszék Bf.297/2018/3., Kúria Bfv.433/2019/8. (*BH 2020.4.96*)

***********

[1] A járásbíróság a 2018. február 19-én meghozott ítéletében a terheltet bűnösnek mondta ki becsületsértés vétségében [Btk. 227. § (1) bek.], és ezért megrovásban részesítette, valamint kötelezte 10 000 forint eljárási illeték megfizetésére.

[2] A terhelt fellebbezése alapján eljárva a törvényszék a 2018. október 12-én kelt végzésével az elsőfokú határozatot helybenhagyta azzal, hogy a terhelt terhére rótt bűncselekmény jogszabályi alapjának megjelölését a Btk. 227. § (1) bekezdés a) pontjára pontosította.

[3] A jogerős ítéletben megállapított tényállás lényege a következő.

[4] A terhelt 2016. szeptember 28. napján 14.45 órakor megjelent az Sz.-i B. Víziközmű Társulatnál az Sz., Gy. út 21. szám alatt, ahol H.-né G. G. magánvádló számviteli ügyintézőként dolgozik. A terhelt azért jelent meg a fenti helyen, hogy a magánvádló korábbi ügyintézését kritizálja, és ennek során a magánvádlónak a következőket mondta: lakosságellenes, kegyetlen, embertelen, mindig buta, alkalmatlan, még a nyolc általánost sem végezte el, és azonnal adja be a felmondását. A fenti beszélgetést többen - legalább két személy - hallották.

[5] A magánvádló a terhelttel szemben joghatályos magánindítványt terjesztett elő.

[6] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt a Be. 648. §-ára hivatkozással terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, melyben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására való utasítását kérte.

[7] Indokai szerint a bíróság eljárása során megszegte a Be. 39. § (1) bekezdés g) pontjában foglalt rendelkezést, mert indítványozási és észrevételezési jogát nem biztosította. Álláspontja szerint a feljelentés két részből áll. A feljelentés első részében írtak szerint a terhelt a magánvádlót már korábban is zaklatta, Sz.-en mindenkivel konfliktusba keveredik, zaklatásainak célpontjai állami szervezetek, minisztériumok vagy éppen ügyintézők.

[8] A bíróság ezen állításokat egyáltalán nem vizsgálta; azt sem engedte meg, hogy a terhelt az arra vonatkozó észrevételeit előterjessze, és bizonyítást sem folytatott le rá. Azon sértő megállapítását pedig, miszerint a terhelt nem szavahihető, semmivel nem támasztotta alá.

[9] A terhelt utalt rá, hogy a magánvádló annak a társulatnak az ügyintézője, ahol a terhelt él, így tevékenysége a személyét is érinti. Emellett a terhelt a terület érdekvédelmi szervezetének a vezetője. Valójában nem zaklatta a magánvádlót, hanem kizárólag érdekvédelmi tevékenységet végzett. Az elsőfokú bíróság azonban ezzel nem foglalkozott, hanem bizonyítás nélkül elfogadta a magánvádló ide vonatkozó állításait.

[10] A feljelentés második része szerint a terhelt olyan ügyintézést kritizált, aminek nem az érintettje. Indokolatlanul jelent meg a helyszínen, és tette meg a neki felrótt kijelentéseket. Jegyzőkönyvet akart felvetetni, azonban nem tudta megjelölni, hogy pontosan miről. A magánvádló ezt azért tagadta meg, mert a terhelt nem tagja a társulatnak.

[11] Ezzel szemben - az indítvány szerint - a magánvádló két nappal korábban elesett emberektől tagadta meg a segítséget pusztán azért, mert a terhelttel szóba álltak, és őt "negatív alaknak" állította be. A terhelt ezért ment be az irodába, és azokat a dokumentumokat kérte el, amelyekre hivatkozással a magánvádló "démonizálhatja" őt. Nem azt mondta, hogy a magánvádló a nyolc általános iskolát sem végezte el, hanem azt, hogy úgy viselkedik, mint aki nem végezte el azt sem. Ez pedig viselkedésének véleményezése, nem pedig a személyéről való valótlan állítás.

[12] A bíróság nem vette figyelembe a vádbeli látogatását kiváltó okokat annak ellenére, hogy a 2016. szeptember 26-án előzményként történteket a Facebookról kinyomtatott okirati bizonyíték és tanúk vallomása is igazolja, azonban őket a bíróság - indítványa ellenére - nem hallgatta ki. Ugyancsak nem kérte ki a bíróság a cselekmény napján a 112-es segélyhívó számra tett bejelentésének felvételét, az eseményekről készült blogbeszámolót pedig annak ellenére nem értékelte, hogy az az ügyiratok között szerepel.

[13] Az indítvány szerint az első fokon eljárt bíróval szemben a Be. 14. § (1) bekezdés e) pontjában írt kizárási ok állt fenn, mivel az "ellenoldal" újságjában 2017. évben 5 hónapon keresztül, pénzért publikált, elvéve ezzel a tisztességes tárgyaláshoz való jogát. Az újság az Sz.-i Önkormányzat lapja, a víziközmű-társulatot pedig az önkormányzat üzemeltette, és a város alpolgármestere vezette.

[14] Végül a terhelt kifogásolta az elsőfokú ítélet azon állítását is, miszerint az ügyben beismerő vallomást tett. Ilyenre nem került sor, a terhelt a bűncselekmény elkövetését az eljárás során soha nem ismerte el, mert azt nem követte el.

[15] H.-né G. G. magánvádló a terhelt felülvizsgálati indítványára tett írásbeli észrevételében a jogerős ítélet hatályában fenntartására tett indítványt.

[16] Indokai szerint a terhelt az indítvány első részében a vád tárgyává tett cselekmény büntetőjogi megítélésével össze nem függő körülményekkel foglalkozik; azokra nézve az elsőfokú bíróság helyesen nem vett fel bizonyítást. Figyelembe vette viszont a vád tárgyává tett cselekményre vonatkozó, a terhelt által sem vitatottan saját maga által írt blogbejegyzést, ami önmagában teljes egészében alátámasztotta a feljelentésben foglaltakat.

[17] A magánvádló álláspontja szerint értelmezhetetlen az a terhelti állítás, miszerint az első fokon eljárt bíró korábban az "ellenoldal" lapjában publikált. Az ügyben a magánvádló az "ellenoldal"; a víziközmű-társulatot pedig nem az önkormányzat üzemelteti, hanem a beruházásban résztvevők által alapított, alapszabály alapján, választott vezetőséggel működő önálló jogi személy, amely ugyan együttműködik az önkormányzattal, de az önkormányzat nem a tulajdonosa annak.

[18] A magánvádló szerint az elsőfokú bíróság a terhelt álláspontjának kifejtésére, valamint indokolt bizonyítási indítványainak előterjesztésére kellő teret biztosított.

[19] A Kúria a felülvizsgálati indítványt a Be. 660. § (1) bekezdés első fordulata szerint tanácsülésen bírálta el.

[20] A felülvizsgálati indítvány nem alapos.

[21] A terhelt indítványa törvényes okaként a Be. 648. §-ára hivatkozott. Az említett törvényhely azonban csak összefoglalóan tartalmazza, miszerint felülvizsgálatnak a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt, eljárási szabálysértés miatt, avagy az Alkotmánybíróság vagy nemzetközi szerződéssel létrehozott emberi jogi szerv határozata alapján van helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!