Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/2006. AEÉ bírósági gyakorlat (AEÉ 2006/5.)

Nem lehet tulajdonjogot szerezni feltételes adás-vételi szerződés visszamenőleges hatályba lépésével olyan dolgon, amelyen törvényen alapuló elidegenítési és terhelési tilalom áll fenn [Vht. 104. § (3) bekezdés]

Gépjármű vásárlásához folyósított hitelek esetén a hitelezők - a hitel megtérülésének elősegítése érdekében - biztosítékként különféle szerződési konstrukciókat vezettek be. Ezek közül a legelterjedtebb forma az, hogy a hitelező pénzügyi intézmény a gépjárműre opciós jogot alapít, ennek biztosítására a gépjárműre elidegenítési és terhelési tilalmat köt ki, továbbá az opciós jog teljesülése céljából a hiteladóssal egy felfüggesztő feltétel bekövetkezésekor hatályba lepő adás-vételi szerződést köt. Az utóbbi megállapodás lényege az, hogy amennyiben a hiteladóssal szemben bírósági vagy közigazgatási végrehajtás indulna, az azt megelőző napon - a felek külön nyilatkozata nélkül - az adás-vételi szerződés hatályba lép, vagyis a gépjármű automatikusan a hitelező tulajdonába kerül.

Az állami adóhatóság végrehajtási gyakorlata során - az előzőekben vázolt szerződése megoldástól függetlenül - az opciós joggal terhelt gépjárműveket lefoglalta. (Kivételt képeztek természetesen azok az esetek, amelyekben a pénzügyi intézmény kétséget kizáróan bizonyította, hogy a foglalást megelőzőn élt vételi jogával.) Az adóhatóság álláspontja szerint az ilyen típusú szerződési konstrukció jóerkölcsbe ütközik vagy megvalósítja a rendeltetésellenes joggyakorlást, s mint ilyen semmis. Ezen túlmenően az adóhatóságnak az volt a véleménye, hogy a felfüggesztő feltétel nem lehet visszamenőleges hatályú, illetőleg a felfüggesztő feltétel csak a felek magatartásán kívül eső, attól független, bizonytalan jövőbeni esemény lehet, az adótartozás alapján indított végrehajtási eljárás azonban ezeknek a kritériumoknak nem felel meg. Az adóhatóság hangsúlyozta azt is, hogy a tulajdonjog átszállásához az érvényes jogcímen túlmenően a dolog birtokba adása is elengedhetetlen.

Az adóhatóságnak ez az eljárása jelentős számú végrehajtási igénypert eredményezett, melyekben egymásnak ellentmondó másodfokú bírósági ítéletek születtek.

A feltételes adás-vételi szerződés hatályba lépését illetően egyes megyei bíróságok megállapították, hogy a jogszabály által nem tiltott és gyakorta használatos a szerződések visszamenőleges hatályba lépése. Miután a szerződés hatályba lépésének az időpontja egy konkrét időponthoz kötött, ez az időpont kétséget kizáróan megállapítható, így az jogbizonytalanságot nem eredményez, így ez a jogi megoldás nem törvénysértő.

Néhány másodfokú bíróságnak az volt az álláspontja, hogy a hitelező pénzügyi intézmény a jelzett szerződési konstrukcióval - a Ptk. 200. § (1) bekezdésében biztosított szerződési szabadságból kiindulva - csupán saját törvényes érdekét, a kölcsön megtérülését kívánta biztosítani, s bár ezáltal harmadik személyek törvényes érdeke csorbulhatott, a rendeltetésellenes joggyakorlás nem valósult meg, s a szerződés jóer-kölcsbe sem ütközik.

Az adás-vétel tárgyának birtokba adása bizonyos bíróságok álláspontja szerint nem csak ténylegesen történhet, az más módon is végbe mehet, a lényeg az, hogy kétségtelen tény legyen az, hogy a dolog az átruházó hatalmából a tulajdonjog megszerzőjének a hatalmába kerüljön

Az adóhatóság jogi álláspontját osztó másodfokú bíróságok ítéleteikben a következők szerint foglaltak állást:

A szerződéses szabadság nem abszolút és korlátlan jogelv, annak érvényesülése a szerződéskötések során nem vezethet anyagi jogszabályi rendelkezések sérelméhez. A Ptk. 228. § (1) bekezdése a felek számára eltérést nem megengedő módon szabályozza a szerződés hatályának a beálltát, amikor úgy rendelkezik, hogy a szerződés hatálya a feltétel bekövetkeztével áll be. A felek szerződési szabálya csupán arra terjed ki, hogy alkalmaznak-e felfüggesztő feltételt, arra azonban nem terjed ki, hogy a szerződés hatályba lépését egy a feltétel bekövetkeztét megelőző időpontban állapítsák meg Összegezve: annak a jognak, ami akadálya az értékesítésnek, előbb kell létrejönnie, mint az ebből következő joghatásnak

A joggyakorlás tekintetében kimondták, hogy a felfüggesztő feltétel kikötése nem a teljesítés előmozdítását célozta, hanem kifejezetten fedezetelvonó jellegű. A zálogjogi rendelkezések helyett alkalmazott szerződési konstrukció ezért a joggal való visszaélés tilalmába ütközik.

A bírósági álláspont szerint hiányzik a dolog átadása is (Ptk. 117. § (2) bekezdés) mivel a gépjármű törzskönyve a futamidő teljes tartama alatt a hitelező pénzügyi intézmény birtokában van, a birtoklásnak csak a jogcíme változik, ezért kétséget kizáróan nem bizonyított, hogy a gépjármű a hitelező hatalmába került.

Egy másodfokú bíróságnak kifejezetten az volt a véleménye, hogy a feltételes adásvétel, illetőleg az opciós jog egymást kizáró, együttesen nem alkalmazható jogintézmények.

A kedvezőtlen döntést tartalmazó ítéletekkel szemben az adóhatóság felülvizsgálati eljárást kezdeményezett. Az érdemben tárgyalt felülvizsgálati kérelmek alapján a Legfelsőbb Bíróság egyöntetűen a következő álláspontra helyezkedett: A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. tv. 104. § (3) bekezdése alapján a lefoglalt ingóságon elidegenítési és terhelési tilalom áll fenn, ezért a törvényen alapuló tilalom érvénybe lépése meggátolja a feltételhez kötött adás-vételi szerződés joghatályainak a beállását. Erre tekintettel nincs jogi relevanciája annak, hogy a hitelező és az adós között adásvételi szerződés egyébként érvényes szerződésnek minősül-e vagy sem.

(Pfv.I.21.375/2005/5.,Pfv.21.372/2005/5.,Pfv.V.20.866/2005/13., Pfv.V.20.439/2005/6.)