Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

62005CJ0015[1]

A Bíróság (ötödik tanács) 2006. április 27-i ítélete. Kawasaki Motors Europe NV kontra Inspecteur van de Belastingdienst/Douane district Rotterdam. Előzetes döntéshozatal iránti kérelem: Gerechtshof te Amsterdam - Hollandia. Közös vámtarifa - Vámtarifaszámok - Járművek, légi járművek, vízi járművek és szállítás céljára szolgáló felszerelések besorolása - Vontatók - Elsősorban személyszállításra tervezett gépkocsik és gépjárművek - A 2518/98/EK rendelet - A mellékletet képező táblázat 5. pontjának hatálya - Érvénytelenség. C-15/05. sz. ügy.

C-15/05. sz. ügy

Kawasaki Motors Europe NV

kontra

Inspecteur van de Belastingdienst/Douane district Rotterdam

(a Gerechtshof te Amsterdam [Hollandia] által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem)

"Közös vámtarifa - Vámtarifaszámok - Járművek, légi járművek, vízi járművek és szállítás céljára szolgáló felszerelések besorolása - Vontatók - Elsősorban személyszállításra tervezett gépkocsik és gépjárművek - A 2518/98/EK rendelet - A mellékletet képező táblázat 5. pontjának hatálya - Érvénytelenség"

Az ítélet összefoglalása

1. Közös vámtarifa - Vámtarifaszámok - A saját súlyuk legalább háromszorosát vontatni képes gépjárművek - 2518/98 bizottsági rendelet

(2518/98 bizottsági rendelet)

2. Közös vámtarifa - Vámtarifaszámok - A saját súlyuk legalább kétszeresét tolni képes új, négykerekű terepjáró gépjárművek

1. Az egyes árucikkeknek a Kombinált Nómenklatúra szerinti besorolásáról szóló 2518/98 rendelet mellékletét képező táblázat 5. pontja érvénytelen, mivel az áruosztályozást végző Harmonizált Rendszer Bizottságnak a Kombinált Nómenklatúra 8703 21 10 alszámában leírt gépjárművekre vonatkozó, 1999. évi áruosztályozási véleményétől eltérően az e gépjárművek saját súlyának háromszorosát elérő vontatókapacitására vonatkozó feltételt alkalmazta, és ezzel kiterjesztette az elsősorban személyszállításra tervezett gépjárművekre vonatkozó vámtarifaszám hatályát.

(vö. 51. pont és a rendelkező rész 1. pontja)

2. A Kombinált Nómenklatúra 8701 90 alszáma alá kell besorolni az olyan új, négykerekű gépjárműveket, amelyeket egyetlen üléssel, a motorkerékpároknál használatos kormánnyal irányítható, Ackerman-elven működő kormányrendszerrel és vonószerkezettel szereltek fel, valamint műszaki jellemzői alkalmassá teszik arra, hogy a saját súlyuknak legalább a kétszeresét tolják. A nemzeti bíróság feladata, hogy elvégezze az említett gépjárművek besorolását a motorteljesítményüknek megfelelő vámtarifaalszámok alá.

(vö. 59. pont és a rendelkező rész 2. pontja)

A BÍRÓSÁG ÍTÉLETE (ötödik tanács)

2006. április 27.(*)

"Közös vámtarifa - Vámtarifaszámok - Járművek, légi járművek, vízi járművek és szállítás céljára szolgáló felszerelések besorolása - Vontatók - Elsősorban személyszállításra tervezett gépkocsik és gépjárművek - A 2518/98/EK rendelet - A mellékletet képező táblázat 5. pontjának hatálya - Érvénytelenség"

A C-15/05. sz. ügyben,

az EK 234. cikk alapján benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem tárgyában, amelyet a Gerechtshof te Amsterdam (Hollandia) a Bírósághoz 2005. január 19-én érkezett, 2004. december 28-i határozatával terjesztett elő az előtte

a Kawasaki Motors Europe NV

és

az Inspecteur van de Belastingdienst/Douane district Rotterdam

között folyamatban lévő eljárásban,

A BÍRÓSÁG (ötödik tanács),

tagjai: J. Makarczyk tanácselnök, R. Silva de Lapuerta és P. Kūris (előadó) bírák,

főtanácsnok: P. Léger,

hivatalvezető: R. Grass,

tekintettel az írásbeli szakaszra,

figyelembe véve a következők által előterjesztett észrevételeket:

- a Kawasaki Motors Europe NV képviseletében J. A. H. Hollebeek adviseur és K. Winters advocaat,

- a holland kormány képviseletében H. Sevenster és C. Wissels, meghatalmazotti minőségben,

- az Európai Közösségek Bizottsága képviseletében J. Hottiaux és F. Tuytschaever, meghatalmazotti minőségben,

tekintettel a főtanácsnok meghallgatását követően hozott határozatra, miszerint az ügy elbírálására a főtanácsnok indítványa nélkül kerül sor,

meghozta a következő

Ítéletet

1 Az előzetes döntéshozatal iránti kérelem egyrészről az egyes árucikkeknek a Kombinált Nómenklatúra szerinti besorolásáról szóló, 1998. november 23-i 2518/98/EK bizottsági rendelet (HL L 315., 3. o.; magyar nyelvű különkiadás 2. fejezet, 9. kötet, 52. o.) mellékletét képező táblázat 5. pontjának érvényességére, másrészről a Közös Vámtarifa (a továbbiakban: Közös Vámtarifa) azon alszámának értelmezésére vonatkozik, amelyet érvénytelenség esetén az e pontban leírt árukra kellene alkalmazni.

2 E kérelmet a Kawasaki Motors Europe NV (a továbbiakban: Kawasaki) és az Inspecteur van de Belastingdienst/Douane district Rotterdam (a továbbiakban: Inspecteur) között folyamatban lévő jogvitában terjesztették elő, amelynek tárgya a Kawasaki All Terrain Vehicles típusú új terepjáró járművek (a továbbiakban: terepjárók) tarifális besorolása.

Jogi háttér

A nemzetközi jog

3 A Közösség nevében az összehangolt áruleíró és kódrendszerről szóló nemzetközi egyezmény és az azt módosító jegyzőkönyv megkötéséről szóló, 1987. április 7-i 87/369/EGK tanácsi határozat (HL L 198., 1. o.; magyar nyelvű különkiadás 2. fejezet, 2. kötet, 288. o.) hagyta jóvá a Brüsszelben 1983. június 14-én megkötött és az 1986. június 24-i módosító jegyzőkönyvvel módosított fenti egyezményt (a továbbiakban: HR-ről szóló egyezmény).

4 Az említett egyezmény 3. cikke (1) bekezdésének a) pontja szerint minden Szerződő Fél kötelezettséget vállal arra, hogy a tarifa- és statisztikai nómenklatúrái megegyeznek az említett harmonizált rendszerrel (a továbbiakban: HR), minden hozzátoldás és változtatás nélkül felhasználja annak valamennyi vámtarifaszáma és alszáma szövegét, és a hozzájuk tartozó kódszámokat, valamint követi az említett rendszer számozási sorrendjét. Ugyanezen rendelkezés írja elő a Szerződő Felek számára azt a kötelezettséget is, hogy alkalmazniuk kell e rendszer általános értelmezési szabályait, valamint a HR áruosztályainak, árucsoportjainak és alszámainak valamennyi megjegyzését, és nem módosíthatják az utóbbiak hatályát.

5 Az egyezmény 7. cikke (1) bekezdésének b) pontja lényegében úgy rendelkezik, hogy a Harmonizált Rendszer Bizottság (a továbbiakban: bizottság) feladata, tekintettel annak 8. cikke rendelkezéseire, többek között az, hogy határozatokat hozzon a Harmonizált Rendszer értelmezését szolgáló magyarázó megjegyzésekre, valamint az osztályozási és egyéb véleményekre vonatkozóan.

6 Az egyezmény 8. cikkének (2) bekezdése lényegében úgy szól, hogy a Harmonizált Rendszer értelmezésére vonatkozó ezen magyarázó megjegyzéseket, osztályozási és egyéb véleményeket, valamint a Harmonizált Rendszer egységes értelmezése és alkalmazása biztosítására hivatott azon ajánlásokat, amelyeket a bizottság ülésén fogalmaztak meg, a Vámegyüttműködési Tanács létrehozásáról szóló, Brüsszelben 1950. december 15-én kelt nemzetközi egyezménnyel létrehozott, a Vámigazgatások Világszervezetévé (a továbbiakban: WCO) átalakult Vámegyüttműködési Tanács által jóváhagyottnak kell tekinteni, kivéve ha az ezen ülés berekesztésétől számított két hónapon belül ezen egyezmény valamely Szerződő Fele a WCO Főtitkárát arról értesíti, hogy kéri a kérdést e szervezet elé terjeszteni.

7 A WCO az egyezmény 8. cikkének (3) bekezdésében rögzített feltételek mellett hagyja jóvá a bizottság által elfogadott határozatokat.

8 Az egyezmény mellékletét képező nómenklatúra tartalmazza a "Járművek, légi járművek, vízi járművek és szállítás céljára szolgáló felszerelések" elnevezésű XVII. áruosztályt, amely magában foglalja a "[j]árművek és ezek alkatrészei, a vasúti vagy villamosvasúti sínhez kötött járművek kivételével" elnevezésű 87. árucsoportot. Ezen árucsoportban szerepel többek között a 87.01 vámtarifaszám: "Vontató (a 87.09 vtsz. alá tartozó vontató kivételével)" és a 87.03 vámtarifaszám: "Gépkocsi és más gépjármű, elsősorban szállításra tervezett (a 87.02 vtsz. alá tartozó kivételével), beleértve a kombi típusú gépkocsit és a versenyautót is".

9 A 87. árucsoportnak a 87.01 vámtarifaszámhoz fűzött 2. megjegyzésének szövege így szól:

"Ennek az árucsoportnak az alkalmazásában a »vontató« elsősorban más jármű, szerelvény, teher vontatására vagy tolatására alkalmas járművet jelent, amely rendeltetésszerű használatával összefüggésben felszerelhető szerszám, vetőmag, műtrágya vagy más áru szállítására alkalmas szállítótérrel is.

A 8701 vtsz. alá tartozó vontatókhoz erősíthető és egymással felcserélhető gépeket és munkaszerszámokat a saját vámtarifaszámuk alá kell besorolni még akkor is, ha a vontatóval kerülnek bemutatásra, akár felszerelték ezeket a vontatóra, akár nem."

10 A WCO-nak a 87.03 vámtarifaszámához fűzött magyarázó megjegyzése így szól:

"E vtsz. alá tartoznak a különböző típusú, személyszállító gépjárművek (beleértve a kétéltű járműveket is); nem tartoznak ide azonban a 87.02 vtsz. alá tartozó gépjárművek. Az ide tartozó járművek motorja bármilyen típusú (belső égésű motor, elektromotor, gázturbina stb.).

[...]

E vámtarifaszám alá tartoznak [...]

[...]

6) Négykerekű motoros jármű csőből készült alvázzal, gépkocsi jellegű (azaz Ackerman-elven működő) kormányrendszerrel."

11 A WCO által közzétett, [a] harmonizált rendszer áruosztályozási véleményeinek gyűjteménye (a továbbiakban: HR gyűjtemény) tartalmazza az e szervezet által elfogadott áruosztályozási véleményeknek a HR vámtarifaszámai és alszámai sorrendjében felállított számozott jegyzékét. E gyűjteményben található a bizottság 1999 májusában megtartott 23. ülésén meghozott határozatban elfogadott alábbi áruosztályozási vélemény:

"8703.21 Négykerék-meghajtású terepjáró (ATV) csőből készült alvázzal és motorkerékpár jellegű üléssel (nyereggel) és kormánnyal, valamint terepjáró gumiabroncsokkal. Az első két kerék forgatásával kormányozható, és a motorkerékpároknál használatos (Ackerman elven működő) kormányrendszerrel látták el. A járművet az alábbiakkal szerelték fel: kettős ötfokozatú váltóművel, amelynek egy hátrameneti fokozata van, az első kerekeken kettős dobfékekkel és a hátsó kerekeken egyszeres dobfékekkel. 386 cm³ hengerűrtartalmú négyütemű egyhengeres motor hajtja, az első és hátsó kerekek meghajtása féltengelyekkel történik. A vezetőt nem számítva 120 kg össztömegű teher szállítására szolgáló raktere van, és utánfutó vontatására alkalmas vonóhoroggal is felszerelték, vontatási kapacitása 410 kg. (A jármű saját tömege 273 kg.)"

A közösségi jog

12 A vám- és a statisztikai nómenklatúráról, valamint a Közös Vámtarifáról szóló, 1987. július 23-i 2658/87/EGK tanácsi rendelet (HL L 256., 1. o.; magyar nyelvű különkiadás 2. fejezet, 2. kötet, 382. o.) hozta létre - a közös vámtarifa alkalmazása és az Európai Közösség külkereskedelmi statisztikája céljából - a HR-en alapuló, "Kombinált Nómenklatúra" nevet viselő árunómenklatúrát (a továbbiakban: KN). Minden KN-alszámhoz számjegyekből álló olyan kódszám tartozik, amelynek az első hat számjegye a Harmonizált Rendszer szerinti nómenklatúra vámtarifaszámaihoz és alszámaihoz kapcsolódó kódszám, amelyet kiegészítettek a KN-alszámos bontást képező két további számjeggyel.

13 Az alapügy tényállása idején hatályos KN szövegét az említett rendeletet módosító 2000. október 13-i 2388/2000/EK bizottsági rendelet I. melléklete tartalmazza (HL L 264., 1. o., helyesbítés: HL 2000. L 276, 92. o.). E melléklet második részében a "[j]árművek, légi járművek, vízi járművek és szállítás céljára szolgáló felszerelések" elnevezésű XVII. áruosztály alatt található a "[j]árművek és ezek alkatrészei, a vasúti vagy villamosvasúti sínhez kötött járművek kivételével" elnevezésű 87. árucsoport.

14 Ezen árucsoport a következő vámtarifaszámokat és alszámokat foglalja magában:

"8701 Vontató (a 8709 vtsz. alá tartozó vontató kivételével):

[...]

8701 90 - Más:

- - Mezőgazdasági vontató (az egytengelyes kerti traktor kivételével) és kerekes erdei vontató:

- - - Új, és a motor teljesítménye:

8701 90 11 - - - - Legfeljebb 18 kW

8701 90 20 - - - - 18 kW-ot meghaladó, de legfeljebb 37 kW

[...]

8703 Gépkocsi és más gépjármű, elsősorban személyszállításra tervezett (a 8702 vtsz. alá tartozó kivételével), beleértve a kombi típusú gépkocsit és a versenyautót is:

[...]

8703 21 - - Legfeljebb 1000 cm³ hengerűrtartalommal:

8703 21 10 - - - Új

[...]"

15 A 2658/87 rendelet felhatalmazza az Európai Közösségek Bizottságát arra, hogy pontosítsa a vámtarifaszám tartalmát. E rendelet 9. cikkének (1) bekezdése így rendelkezik:

"Az alábbiakban meghatározott tárgyköröket érintő intézkedéseket a 10. cikkben meghatározott eljárással összhangban kell elfogadni:

a) a Kombinált Nómenklatúra és a [Európai Közösségek integrált vámtarifájának] alkalmazása, különösen az alábbiak tekintetében:

- áruk besorolása a 8. cikkben említett nómenklatúrákba,

- magyarázó megjegyzések;

b) a Kombinált Nómenklatúra módosítása a statisztikával vagy a kereskedelempolitikával kapcsolatos követelményekben bekövetkező változások figyelembevétele érdekében;

[...]

d) a Kombinált Nómenklatúra módosítása, illetve a vámtételek kiigazítása a Tanács vagy a Bizottság által elfogadott határozatokkal összhangban;

e) a Kombinált Nómenklatúra olyan módosítása, amelyek célja a Kombinált Nómenklatúra kiigazítása a technológia vagy a kereskedelem fejlődésének figyelembevételével, illetve amelyek a szövegek egységesítését vagy pontosítását szolgálják;

[...]"

16 A fent említett 9. cikken alapul a 2518/98 rendelet. Az e rendelet mellékletét képező táblázat 5. pontja szerint a KN 8703 21 10 kód alá az alábbi megnevezésű áru sorolandó:

"Új négykerék-meghajtású (terepjáró) jármű, 395 cm³-es egyhengeres, négyütemű, szikragyújtású, belsőégésű, dugattyús motorral, ötsebességes és egy hátramenetes sebességváltóval, és elöl dupla hidraulikus fékekkel. A járművet csak egy egyszemélyes üléssel látták el, és a kezelőszervek a kormányon helyezkednek el. A kormányzási mechanizmus az Ackerman-elven alapul.

Csomagtartóval és vonóhoroggal szerelték fel, maximális vontatókapacitása 880 kg (fékezve).

Rendelkezik továbbá óraszámlálóval, olajhűtővel és korlátozottan önzáró differenciálművel (LSD).

Méretei (hosszúság, szélesség, magasság): 1944 mm, 1156 mm 1080 mm, önsúly: 249 kg."

17 Az említett 5. pont indokolása a következőképpen szól:

"A besorolást a [2658/87 rendelet I. melléklete első részének I. szakaszában rögzített] Kombinált Nómenklatúra 1. és 6. általános értelmezési szabályának rendelkezései, valamint a 8703, a 870321 és a 87032110 KN-kód megfogalmazása határozza meg.

A járművek, amelyek mind nehéz terepen történő személyszállításra (pl. kikapcsolódás céljából), mind egy másik jármű, berendezés vagy rakomány vontatására vagy tolására alkalmasak, nem felelnek meg a 87. árucsoport 2. megjegyzése követelményeinek, mivel nem elsősorban egy másik jármű, berendezés vagy rakomány vontatására vagy tolására gyártották."

Az alapügy és az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések

18 A Kawasaki 1992 folyamán keresetet nyújtott be azon határozattal szemben, amelyben a holland vámhatóság a személyszállításra tervezett gépjárművekre vonatkozó 8703 21 10 vámtarifaszámra módosította a KLF 300-B5, KLF 300-C3 és KLF 400-B1 típusú terepjárók tekintetében megjelölt vámtarifaszámot.

19 Az érintett vámtarifa bizottság 1995. március 10-i 13 013. sz. határozatában (UTC 1995/39) úgy döntött, hogy e gépjárműveket a legfeljebb 18 kW teljesítményű motorral rendelkező "[m]ás" vontatókra vonatkozó 8701 90 11 vámtarifaszám alá kell sorolni.

20 A holland vámhatóság 1995. április 25-én olyan kötelező érvényű tarifális felvilágosítást (a továbbiakban: KTF) adott ki az érintett terepjárókra vonatkozóan, amely megfelelt e határozatnak.

21 Az Inspecteur 2001. május 21-én arról értesítette a Kawasakit, hogy e KTF, amely 6 évig volt érvényes, 2001. április 28-án érvénytelenné vált.

22 A Kawasaki 2001. június 20-án nyolc terepjárótípusra vonatkozóan nyolc KTF iránti kérelmet nyújtott be az Inspecteurhöz, amelyekben a 8701 90 11 vagy a 8701 90 20 vámtarifaszámot jelölte meg javasolt besorolásként, aszerint hogy az érintett gépjárművekbe szerelt egyes motorok teljesítménye elérte-e, vagy sem, vagy meghaladta-e a 18 kW-ot.

23 Az Inspecteur 2001. augusztus 21-én nyolc KTF-et adott ki, amelyekben a terepjárók mindegyikét az elsősorban személyszállításra tervezett, legfeljebb 1000 cm³ hengerűrtartalommal rendelkező új gépkocsikra és más gépjárművekre vonatkozó KN 8703 21 10 alszám alá sorolta.

24 A Kawasaki 2002. március 14-én keresetet indított a Gerechtshof te Amsterdam előtt az Inspecteur azon határozatával szemben, amelyben elutasította a Kawasaki KTF-fel szembeni korábbi panaszát.

25 Az Inspecteur az így megindított eljárás során az alapügyben kiadott KTF-ben elfogadott besorolást különösen a 2518/98 rendelet mellékletének 5. pontjára hivatkozással indokolta.

26 E tekintetben az előzetes döntéshozatalra utaló határozatból az következik, hogy a terepjárók meghajtása kardántengellyel történik. Némelyek négykerék-meghajtásúak (a továbbiakban: 4 x 4). A KLF 220 és a KLF 300 típusú terepjárók öt előremeneti és egy hátrameneti fokozatú automata sebességváltóval vannak ellátva. A KLF 300 4 x 4 típusú gépjárművek ezenkívül kapcsolható nyomatékszorzó osztóművel [felező] rendelkeznek.

27 A KVF 400, a KVF 400 4 x 4 és a KVF 650 4 x 4 típusú gépjárművek úgynevezett "folyamatosan változó erőátviteli rendszerrel" vannak felszerelve. Valamennyi ilyen típusú terepjáró egy hátrameneti fokozattal ellátott automata tengelykapcsolóval rendelkezik.

28 Valamennyi gépjármű első és hátsó fékrendszerrel van ellátva. A KLF 220 típusú gépjárművek mind a négy keréken dobfékkel vannak felszerelve. A KLF 300, a KLF 300 4 x 4, a KVF 300, a KVF 300 4 x 4, a KVF 400 és a KVF 400 4 x 4 típusú gépjárművek az első kerekeken tárcsafékkel, a hátsó kerekeken dobfékkel vannak ellátva. A KVF 650 4 x 4 típusú gépjárművek az első kerekeken tárcsafékkel, a hátsó kerekeken "olajfürdősnek" nevezett fékrendszerrel rendelkeznek.

29 Valamennyi gépjármű kormányzása olyan kétmarkolatú kormánnyal történik, amelybe beépítették a kezelőszerveket. Maximális sebességük 70 km/h.

30 Az említett gépjárművek motorját kifejezetten nehéz terepen történő használatra tervezték, amely kis áttételnél a járműre erősített szerelvények számára elegendő vontatókapacitást nyújt. A terepjárók vontatókapacitása a KLF 220 típus esetében 740 kg, a KLF 300 típus esetében 916 kg és az egyéb típusok esetében több mint 1000 kg.

31 Valamennyi gépjármű mélyen barázdált felületű és egyenetlen terepre alkalmas abronccsal van felszerelve. E gépjárművek mindegyike első és hátsó lengéscsillapítóval van ellátva. A járművek egyetlen vezetőüléssel rendelkeznek, amely a motorkerékpár nyergéhez hasonlít. A gépjárműveket ezenkívül csomagtartóval és a hátsó tengelyen vonóhoroggal szerelték fel. A gépjárművek elejére szerelt csomagtartók legnagyobb terhelhetősége 20-40 kg között, a hátulra szereltek esetében pedig 30-70 kg között változik.

32 A Kawasaki szerint a terepjárók műszaki jellemzői és más felszerelésekkel, mint például utánfutókkal vagy fűnyíró gépekkel együtt történő használatuk megkülönbözteti őket a más ipari ágazatba tartozó Sport Utility Vehicle (Sports Quads) járművektől. A terepjárók valójában a hagyományos vontatók minőségi és olcsóbb változatának minősülnek.

33 E körülmények között a Gerechtshof te Amsterdam az eljárás felfüggesztéséről határozott, és előzetes döntéshozatal céljából a következő kérdéseket terjesztette a Bíróság elé:

"1) Érvényes-e a [2518/98] rendelet annyiban, amennyiben a melléklet 5. pontjában körülírt új, négykerék-meghajtású terepjáró járművek olyan járműként kerülnek besorolásra, amelyet a Közös Vámtarifa 8703 21 vámtarifaszáma értelmében személyszállításra terveztek?

2) Amennyiben [e] rendelet érvénytelen, értelmezhető-e úgy a Közös Vámtarifa, hogy a kérdéses árucikkek a Közös Vámtarifa 8701 90 vámtarifaszámának egyik alszáma alá sorolhatók?"

Az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdésekről

Az első kérdésről

34 A kérdést előterjesztő bíróság az első kérdésével lényegében azt kívánja megtudni, hogy a 2518/98 rendelet azáltal, hogy az alapügyben érintett gépjárművekkel összehasonlítható, e rendeletben leírt terepjáró járművet a 8703 vámtarifaszám alá sorolta, nem terjesztette-e ki jogellenesen e vámtarifaszám hatályát.

35 Elöljáróban emlékeztetni kell arra, hogy a Tanács a tagállamok vámszakértőivel együttműködve széles mérlegelési jogkört biztosít a Bizottság számára arra vonatkozóan, hogy pontosítsa a vámtarifaszámoknak az egyes áruk besorolása során figyelembe veendő tartalmát. Azonban a 2518/98 rendelet 9. cikke (1) bekezdésének a), b), d) és e) pontja szerinti intézkedések elfogadására irányuló hatásköre alapján a Bizottság nem jogosult arra, hogy módosítsa az egyezmény által létrehozott HR alapján megállapított vámtarifaszámok tartalmát, amely egyezmény 3. cikke szerint a Közösség kötelezettséget vállalt arra, hogy nem módosítja annak hatályát (lásd a C-267/94. sz., Franciaország kontra Bizottság ügyben 1995. december 14-én hozott ítélet [EBHT 1995., I-4845. o.] 19. és 20. pontját; a C-309/98. sz., Holz Geenen ügyben 2000. március 28-án hozott ítélet [EBHT 1975., I-1975. o.] 13. pontját és a C-304/04. és C-305/04. sz., Jacob Meijer és Eagle International Freight egyesített ügyekben 2005. július 7-én hozott ítélet [EBHT 2005., I-6251. o.] 22. pontját).

36 Másfelől, habár nincs kötelező hatálya a WCO azon véleményeinek, amelyekben valamely árut a HR alá sorol, mégis olyan fontos tényezőnek minősülnek, amelyek e termék KN alá történő besorolásakor befolyásolják az egyes vámtarifaszámok tartalmának értelmezését (ebben az értelemben lásd a C-206/03. sz., SmithKline Beecham ügyben 2005. január 19-én hozott végzés [EBHT 2005., I-415. o.] 26. pontját).

37 Hasonlóképpen a KN és a HR magyarázó megjegyzései fontos eligazítást nyújtanak az egyes vámtarifaszámok tartalmának értelmezése során, mindazonáltal nem rendelkeznek kötelező hatállyal (lásd különösen a C-396/02. sz. DFDS-ügyben 2004. szeptember 16-án hozott ítélet [EBHT 2004., I-8439. o.] 28. pontját). E megjegyzések szövegének ezért összhangban kell lennie a KN rendelkezéseivel, és a megjegyzések nem módosíthatják a KN rendelkezéseinek hatályát (lásd különösen a C-280/97. sz. ROSE Elektrotechnik ügyben 1999. február 9-én hozott ítélet [EBHT 1999., I-689. o.] 23. pontját, a C-42/99. sz. Eru Portuguesa ügyben 2000. szeptember 26-án hozott ítélet [EBHT 2000., I-7691. o.] 20. pontját és a C-495/03. sz. Intermodal Transports ügyben 2005. szeptember 15-én hozott ítélet [EBHT 2005., I-8151. o.] 48. pontját).

38 Végül az állandó ítélkezési gyakorlat szerint a jogbiztonság és az ellenőrzések elősegítése érdekében az áruk tarifális besorolásának meghatározó feltételeit általában azok objektív jellemzői és tulajdonságai között kell keresni, amint azokat a KN vámtarifaszám és az áruosztályok, illetve árucsoportok megjegyzései meghatározzák (lásd különösen a fent hivatkozott DFDS-ügyben hozott ítélet 27. pontját és az Intermodal Transports ügyben hozott ítélet 47. pontját).

39 Jelen esetben meg kell állapítani, hogy a 8701 vámtarifaszám szerinti vontatókra és a 8703 vámtarifaszám alá tartozó gépjárművekre vonatkozó vámtarifaszámok és alszámok szövege azonos a HR-ben és a KN-ben.

40 A fentiekre tekintettel valamely járműnek a 8701 vámtarifaszám vagy a 8703 vámtarifaszám alá történő besorolása annak objektív jellemzői és tulajdonságai által meghatározott felépítésétől függ.

41 E felépítés meghatározása érdekében a fent említett vámtarifaszámot a hozzá fűzött magyarázó megjegyzésekkel együtt kell értelmezni.

42 E tekintetben meg kell jegyezni, hogy a 87. árucsoport KN 8701 vámtarifaszámához fűzött 2. megjegyzés, amely megegyezik a HR ugyanezen árucsoportjához fűzött 2. megjegyzéssel, a vontatót elsősorban más jármű, szerelvény, teher vontatására vagy tolatására tervezett járműként határozza meg.

43 A 87.03 vámtarifaszám tekintetében a HR magyarázó megjegyzése lényegében úgy szól, hogy e vámtarifaszám alá tartozik minden gépkocsi a személyszállításra alkalmas kétéltű gépjárműveket is beleértve, a motorja típusától függetlenül, amely olyan műszaki jellemzőkkel rendelkezik, mint például az Ackerman-elven alapuló gépkocsi kormánymű.

44 A 2518/98 rendelet mellékletének 5. pontjában leírt gépjárműveknek a fenti vámtarifaszámok egyike alá történő besorolását illetően rögzíteni kell, hogy az 1998 augusztusában megtartott 22. ülésén a bizottságot felkérték arra, hogy adjon ki véleményt az alapügyben érintett típusú gépjárművekhez hasonló tulajdonságokkal rendelkező, de kisebb teljesítményű négykerekű terepjáró besorolásáról, mivel a HR-ről szóló egyezményben részes államokban különböző értelmezések láttak napvilágot az említett járműnek a 87.01 vagy a 87.03 vámtarifaszámok alá történő besorolásáról.

45 A bizottság a HR-gyűjteményben 1999-ben közzétett áruosztályozási véleményében azzal az indokolással fogadta el a 8703.21 alszámot, hogy a műszaki jellemzők alapján az érintett jármű alkalmatlan saját súlya legalább kétszeresének megfelelő teher vontatására vagy tolatására.

46 Ezért ebből az a következtetés vonható le, hogy a jármű e vontatókapacitása olyan objektív tulajdonságnak minősül, amely alapján megállapítható, hogy a járművet főként másik jármű, berendezés vagy rakomány vontatására vagy tolatására, vagy ezzel szemben inkább személyszállításra tervezték.

47 A jelen esetben meg kell állapítani, hogy a terepjárók műszaki jellemzői hasonlók az említett áruosztályozási véleményben leírt járművéhez. Így e terepjárók négy kerékkel felszerelt, csőből készült alvázra épültek, egy vezetőüléssel rendelkeznek, a kerekek az Ackerman-elv alapján működő, a motorkerékpároknál használatos kormánnyal irányíthatók, valamint a járművet öt előremeneti fokozatú váltóművel és csomagtartóval szerelték fel.

48 Márpedig rögzíteni kell egyrészről, hogy a 2518/98 rendelet mellékletének 5. pontja személyszállításra tervezettként jelöli meg azokat a gépjárműveket, amelyek az előző pontban említetthez hasonló műszaki jellemzőkkel bírnak.

49 Másrészről az említett 5. pont 880 kg-ban határozza meg a 249 kg-os önsúllyal rendelkező gépjármű vontatókapacitását fékezve, ami alapján nyilvánvaló, hogy azt a saját súlyát három és félszer meghaladó súlyú jármű, berendezés vagy rakomány vontatására vagy tolatására tervezték.

50 Ezért a Bizottság azáltal, hogy a saját súlyának kétszeresét elérő vagy azt meghaladó súlyú rakomány vontatására vagy tolatására alkalmas járművet a 8703 vámtarifaszám alá sorolta, szűkítette a 8701 vámtarifaszám hatályát, ennélfogva túllépte mérlegelési jogkörének határait. Ennélfogva meg kell állapítani, hogy érvénytelen a 2518/98 rendelet mellékletét képező táblázat 5. pontja.

51 Így tehát azt kell válaszolni az első kérdésre, hogy a 2518/98 rendelet mellékletét képező táblázat 5. pontja érvénytelen, mivel a KN 8703 21 10 alszámban leírt gépjárművekre vonatkozó, 1999. évi bizottsági áruosztályozási véleménytől eltérően az e gépjárművek saját súlyának háromszorosát elérő vontatókapacitás feltételét alkalmazta, és ezzel kiterjesztette az elsősorban személyszállításra tervezett gépjárművekre vonatkozó vámtarifaszám hatályát.

A második kérdésről

52 A kérdést előterjesztő bíróság második kérdésével lényegében azt kívánja megtudni, hogy amennyiben a 2518/98 rendelet érvénytelen a rendelet mellékletében leírt gépjárművek besorolása tekintetében, a terepjárók besorolhatók-e a vontatókra vonatkozó KN 8701 vámtarifaszám valamelyik alszáma alá.

53 A KN első általános értelmezési szabályából következik, hogy jogi szempontból az áruk besorolását a vámtarifaszámokban szereplő árumegnevezések és az azokhoz kapcsolódó, az áruosztályokhoz, illetve az árucsoportokhoz tartozó megjegyzések alapján, valamint - ha az adott vámtarifaszám vagy megjegyzés eltérően nem rendelkezik - a többi általános értelmezési szabály alapján kell meghatározni. Az ugyanazon vámtarifaszám alszámai alá történő árubesorolást illetően a hatodik általános szabály meghatározza egyrészről, hogy csak azonos szintű vámtarifaalszámok hasonlíthatók össze, másrészről, hogy a vonatkozó áruosztályhoz és árucsoporthoz tartozó megjegyzéseket is alkalmazni kell, feltéve hogy azok ellentétes rendelkezést nem tartalmaznak.

54 Az állandó ítélkezési gyakorlat szerint a termék rendeltetése a tarifális besorolás terén objektív kritériumnak minősülhet, amennyiben a termékhez szorosan kötődik, és az ilyen szoros kötődés a termék objektív jellemzői és tulajdonságai alapján értékelhető (lásd különösen a C-467/03. sz. Ikegami-ügyben 2005. március 17-én hozott ítélet [EBHT 2005., I-2389] 23. pontját).

55 Úgy tűnik hogy a terepjárók objektív jellemzői és tulajdonságai megfelelnek a KN 87. áruosztályának 2. megjegyzésében foglaltaknak annyiban, amennyiben azokat főként másik jármű, berendezés vagy rakomány vontatására vagy tolatására tervezték. Ezért a KN első értelmezési szabálya szerint az említett terepjárókat a 8701 vámtarifaszám alá kell besorolni.

56 A KN hatodik értelmezési szabálya szerint a szóban forgó különböző típusú gépjárművek műszaki jellemzői alapján azokat a 8701 vámtarifaszám alszámai alá kell besorolni.

57 E tekintetben a "[m]ás" elnevezésű KN 8701 90 alszám magában foglalja többek között a legfeljebb 18 kW teljesítményű motorral rendelkező gépjárművekre vonatkozó 8701 90 11 alszámot és a 18 kW-ot meghaladó, de legfeljebb 37 kW teljesítményű motorral rendelkező gépjárművekre vonatkozó 8701 90 20 alszámot.

58 A kérdést előterjesztő bíróság feladata, hogy az alapügyben érintett különböző típusú terepjárók műszaki jellemzőire tekintettel elvégezze azok besorolását a KN 8701 90 alszám, pontosabban a terepjárókba szerelt motorok teljesítményétől függően a 8701 90 11 vagy a 8701 90 20 alszám alá.

59 Azt kell válaszolni a kérdést előterjesztő bíróság második kérdésére, hogy a KN 8701 90 alszám alá kell besorolni az olyan új, négykerekű gépjárműveket, amelyeket egyetlen üléssel, a motorkerékpároknál használatos kormánnyal irányítható, Ackerman-elven működő kormányrendszerrel és vonószerkezettel szereltek fel, valamint műszaki jellemzői alkalmassá teszik arra, hogy a saját súlyuknak legalább a kétszeresét tolják. E bíróság feladata, hogy elvégezze az említett gépjárművek besorolását a motorteljesítményüknek megfelelő alszámok alá.

A költségekről

60 Mivel ez az eljárás az alapeljárásban részt vevő felek számára a kérdést előterjesztő bíróság előtt folyamatban lévő eljárás egy szakaszát képezi, ez a bíróság dönt a költségekről. Az észrevételeknek a Bíróság elé terjesztésével kapcsolatban felmerült költségek, az említett felek költségeinek kivételével, nem téríthetők meg.

A fenti indokok alapján a Bíróság (ötödik tanács) a következőképpen határozott:

1) Az egyes árucikkeknek a Kombinált Nómenklatúra szerinti besorolásáról szóló, 1998. november 23-i 2518/98/EK bizottsági rendelet mellékletét képező táblázat 5. pontja érvénytelen, mivel a Harmonizált Rendszer Bizottságnak a Kombinált Nómenklatúra 8703 21 10 alszámában leírt gépjárművekre vonatkozó, 1999. évi áruosztályozási véleményétől eltérően az e gépjárművek saját súlyának háromszorosát elérő vontatókapacitás feltételét alkalmazta, és ezzel kiterjesztette az elsősorban személyszállításra tervezett gépjárművekre vonatkozó vámtarifaszám hatályát.

2) E nómenklatúra 8701 90 alszáma alá kell besorolni az olyan új, négykerekű gépjárműveket, amelyeket egyetlen üléssel, a motorkerékpároknál használatos kormánnyal irányítható, Ackerman-elven működő kormányrendszerrel és vonószerkezettel szereltek fel, valamint műszaki jellemzői alkalmassá teszik arra, hogy a saját súlyuknak legalább a kétszeresét tolják. A Gerechtshof te Amsterdam feladata, hogy elvégezze az említett gépjárművek besorolását a motorteljesítményüknek megfelelő vámtarifaalszámok alá.

Aláírások

* Az eljárás nyelve: holland.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 62005CJ0015 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:62005CJ0015&locale=hu