Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Pf.20446/2014/3. számú határozata kegyeleti jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 67. §, 75. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 1983. évi 3. törvényerejű rendelet (Jtvr.) 16. §] Bírók: Bereczkyné dr. Lengyel Nóra, Szeghő Katalin, Zanóczné dr. Ocskó Erzsébet

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.II.20.446/2014/3. szám

A Szegedi Ítélőtábla a Mayer és Társai Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Grabovszky Norbert ügyvéd) által képviselt felperes felperesnek - a (jogi főelőadó neve) jogi főelőadó által képviselt alperes címe szám alatti székhelyű alperes ellen kegyeleti jog megsértésének megállapítása iránt indított perében a Kecskeméti Törvényszék 2014. április 3. napján kelt 8.P.21.931/2013/6. számú ítélete ellen a felperes részéről 7. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés alapján lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 8000 (nyolcezer) Ft másodfokú perköltséget.

A feljegyzett 331 000 (háromszázharmincegyezer) Ft másodfokú eljárási illeték az állam terhén marad.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I N D O K O L Á S

A felperes lánya, (leány neve) eltűnését 2012. február 7-én házastársa, (leány házastársa) bejelentette a rendőrségen. A bejelenés alapján a (település 1. neve) Rendőrkapitányság elrendelte az eltűnt személy körözését a (leány házastársa) által adott személyleírás és az eltűnéskor viselt ruházat alapján. A (település 3. neve)i vízirendészet ügyelete 2012. április 26-án értesítette a (település 2. neve)i Rendőrkapitányságot arról, hogy a Duna-parton ismeretlen női holttestet találtak. A (település 2. neve)i Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztály Nyomozó Alosztálya még aznap intézkedett a hatósági boncolás elrendeléséről, annak végrehajtására az Igazságügyi Szakértő és Kutató Intézet Kecskeméti Intézetét jelölte ki, és rögzítette a holttest azonosítását célzó adatokat a körözési információs rendszerben. , Másnap, 2012. április 27-én, a boncolás foganatosítása után kiadta az elhunyt eltemetéséhez szükséges engedélyt, és egyidejűleg rövid összefoglalót közölt az elmúlt 24 óra eseményeiről a tömegkommunikáció számára, amely alapján a (lap címe) című lap április 28-i számában rövid cikk jelent meg arról, hogy (település 3. neve) közelében a Duna partján a víz egy női holttestet sodort ki. Az újságcikkről értesült a felperes és a fia, akik a (település 2. neve)i Rendőrkapitányságon telefonon bejelentették, hogy elképzelhető, miszerint a holttest a februárban eltűnt hozzátartozójuk. A felperes és (leány házastársa) többszöri azonosítási kísérlet után, 2012. május 24-én felismerték a bemutatott fényképek, illetve a ruházat alapján az eltűnt hozzátartozójukat. Időközben (település 4. neve) Város Polgármesteri Hivatal Jegyzője a (település 2. neve)i Rendőrkapitányság megkeresése alapján intézkedett az ismeretlen holttest anyakönyveztetéséről és annak közköltségen történő eltemettetéséről, amelyre 2012. április 27. napján került sor a solti köztemetőben.

- 2 -

A felperes keresetében kegyeleti joga megsértésének megállapítását kérte, és az alperes kötelezését 137 000 Ft vagyoni és 4 000 000 Ft nem vagyoni kártérítés megfizetésére. A személyiségi jogsértést abban látta megvalósulni, hogy az alperes anélkül adta ki elhunyt lányára vonatkozóan a temetési engedélyt, hogy minden szükséges és lehetséges intézkedést megtett volna a holttest azonosítása érdekében. Enne következtében nem volt módja arra, hogy lánya részére megfelelő temetést biztosítson, nem vehetett tőle végső búcsút, és azzal a tudattal kell élnie, hogy lányát ismeretlenül temették el. Vagyoni kárként a holttest exhumálásának és szállításának költségét jelölte meg azzal, hogy lányát (település 1. neve)en kívánná eltemettetni, míg az alperes magatartásával összefüggésben általa elszenvedett sérelmek kompenzálására megítélése szerint a keresetében megjelölt összegű nem vagyoni kártérítés lehet alkalmas.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Álláspontja szerint eljárása során jogszabályt nem sértett, a felperes kegyeleti joga sem sérült. A hatósági boncolásról az előírásoknak megfelelően rendelkezett, a halál okának megállapítását követően a jegyzőt értesítve intézkedett a temetési engedély kiadásáról. A holttest azonosítása érdekében minden olyan intézkedést megtett, amelyet számára az ORFK irányadó utasítása előír, így a temetési engedély kiadásával sem valósított meg jogellenes magatartást.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a feljegyzett 259 150 Ft eljárási illetéket az állam viseli. Határozatának indokolásában kifejtette, az alperes eljárását az eltűnt személyek felkutatásának és a rendkívüli halálesetek kivizsgálásának rendjéről szóló 23/1994. (X.26.) BM rendelet, valamint az 1/2006. (I.11.) ORFK utasítás szabályozza, amelyeknek az alperes maradéktalanul eleget tett, a terhére jogsértő intézkedés avagy mulasztás nem róható. Az alperes haladéktalanul intézkedett a hatósági boncolás elrendeléséről, a halál okának felderítéséről, az azonosítást célzó körözésről, beszerezte a körözési információs rendszer adatait, azt összevetette a holttestről származó adatokkal, s miután az azonosítás nem járt eredménnyel, haladéktalanul intézkednie kellett a holttest eltemettetéséről, amelyet egyebekben közegészségügyi szempontok is indokoltak (ORFK utasítás 114.g. pont). Kiemelte, a temetési engedély kiadásának időpontjában, azaz április 27-én nem lehetett megalapozottan bízni abban, hogy a személyazonosítás rövid időn belül megtörténhet, miután (felperes leánya neve) eltűnésekor bejelentett és nyilvántartásba vett személyleírása jelentős mértékben eltért az ismeretlen holttest azonosítása érdekében körözött adatoktól. Minderre figyelemmel a temetés elhalasztásának nem volt jogszabályi alapja, mert nem volt olyan körülmény, amely alapján valószínűsíteni lehetett volna a holttest rövid időn belüli azonosításának lehetőségét.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen előterjesztett fellebbezésében a felperes elsődlegesen az ítélet keresete szerinti megváltoztatását, másodlagosan a támadott ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasítását kérte. Az elsődleges fellebbezésének helyt

Pf.II.20.446/2014/3. szám - 3 -

adó döntés meghozatala esetén a jogalap kérdésében közbenső ítélet meghozatalát kérte. Fenntartotta álláspontját, miszerint az alperes helytelenül járt el a temetési engedély kiadásakor, ugyanis nem tett meg mindent annak érdekében, hogy a holttest azonosítására sor kerülhessen. A megtalált holttest életkora, ápoltsága, terhességi csíkjai alapján az alperesnek arra kellett volna következtetnie, hogy az elhunytat valaki keresi, ennek ellenére még egy napot sem hagyott arra, hogy a holttest azonosítása megtörténhessen, a temetési engedélyt már a boncolás napján kiadta. Nem vitatta, hogy az alperes a holttest azonosítása érdekében teljesítette az ORFK utasításában foglaltakat, annak eredményét azonban nem várta meg. Kiemelte, közegészségügyi szempontok sem indokolhatták a temetésről való gyors intézkedést, hivatkozása szerint köztudomású, hogy ma már a holttestek temetésére rendszerint jóval a halál beálltát követően kerül sor.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!