Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2013.6.238 A biztosítót terheli a szolgáltatási kötelezettségét kiváltó tények és körülmények bizonyítása, így különösen a mentesülési ok fennállása, vagy teljesítés egyéb akadálya [Ptk. 544. § (1)-(2) bek., Pp. 3. § (3) bek., 164. § (2) bek.].

A felperes keresetében a 2011. január 14. napján délután 16 óra 25 perckor bekövetkezett közlekedési balesettel összefüggésben, a gépkocsijában keletkezett vagyoni kárát érvényesítette a Casco vagyonbiztosítási szerződése alapján. A baleset S. belterületén következett be, amikor a gépkocsi a nedves, jeges úton megcsúszott és egy útkereszteződésében elhelyezett beton villanyoszlopnak ütközött. A gépkocsit vezető felperes és utasa a balesetben nem sérült meg, a gépkocsiban 2 893 279 forint értékű kár keletkezett. A baleset után kiérkező rendőrök 17 óra 25 perckor alkoholszondát alkalmaztak a felperessel szemben, mely 0,92 mg/l értéket mutatott. A rendőrségi meghallgatás során a felperes tagadta, hogy a vezetés megkezdése előtt szeszes italt fogyasztott volna, állította, hogy arra csak a baleset bekövetkezése után került sor. Elmondása szerint a baleset után a gépkocsijában 2 literes műanyag palackban tárolt vörösborból ivott és ilyen előzmények után került sor a baleset utáni vér- és vizeletvételi vizsgálatra. Állította, hogy a baleset előtt alkoholt nem fogyasztott.

A rendőrség az ittas járművezetés vétsége miatt folytatott nyomozást 2011. február 9-én megszüntette, mert a nyomozás adatai alapján nem volt megállapítható bűncselekmény elkövetése és az eljárás folytatásáról sem várható eredmény. A határozat indokolása szerint a felperes vallomása, miszerint csak a balesetet követően fogyasztott szeszes italt, az orvosszakértő véleménye szerint nem cáfolható, így a gyanúsított cselekménykori alkoholos befolyásoltsága nem bizonyítható. A felperes 2011. február 18. napján jelentette be kárát az alperesnél.

Az alperes a kereset elutasítását indítványozta, azzal védekezett, hogy azért mentesül a kárfizetés alól, mert a felperesnek az az állítása, hogy csak a káreseményt követően fogyasztott alkoholt, azt eredményezte, hogy lehetetlenné vált annak megállapítása, miszerint a baleset időpontjában alkoholos befolyásoltság alatt állt, vagy sem. Ellentmondónak találta a felperes alkoholfogyasztására vonatkozó nyilatkozatokat. Mentesülési okként hivatkozott arra is, hogy a felperes a baleset után csak későbbi időben jelentette be a káreseményt, amely szintén a felperesi kötelezettség megsértését jelentette. Vitatta a kár összegét is, mert a gépjármű kárkori forgalmi értékét figyelembe véve a gépjármű nagy valószínűséggel totálkáros volt.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest 2 603 951 forint kára és 260 000 forint perköltség megfizetésére. Az ítélet indokolásában megállapította, hogy a rendőrségi eljárásban beszerzett orvosszakértői véleményre is figyelemmel, nem lehet megállapítani, hogy a felperes a baleset előtt szeszes italt fogyasztott volna, ezért az alperes kártérítési felelőssége megállapítható. A kárrendezési eljárás során a felperes a tőle elvárható gondossággal járt el, mert a rendőrségi eljárásról értesítette az alperest, a gépkocsi javítását végző szerviz pedig értesítette a javítás esetleges költségeiről, ez ellen kifogást nem tett. A gépkocsi javításáról a szerviz árkalkulációt bocsátott ki, a javítás megkezdéséről az alperest értesítette.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, annak jogi álláspontjával egyetértett.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését és a kereset elutasítását kérte. A nyomozás megszüntetésekor a hatóság arra hivatkozott a határozat indokolásában, hogy nem lehet megállapítani, hogy a felperes a balesetet követően fogyasztott alkoholt, így a kirendelt orvosszakértő sem tudta megállapítani az alkoholfogyasztás időpontját. A felperes a baleset után tanúsított magatartásával nemcsak a biztosítási jogviszony tekintetében akadályozta meg annak kiderítését, hogy a baleset során alkoholos befolyásoltság alatt állt-e, hanem az esetleges büntetőjogi felelősségre vonást is elkerülte. Tévesen állapítja meg a jogerős ítélet, hogy az alperesnek kell a felperes alkoholos befolyásoltságát bizonyítani, amelynek bizonyítását épp a felperes tette lehetetlenné. A felperesnek kellett bizonyítania, hogy nem fogyasztott szeszes italt a baleset idején. Sem a tanúk vallomása, sem a büntetőeljárás iratai nem alkalmasak annak alátámasztására, hogy a felperes józan állapotban vezette a gépkocsit a baleset időpontjában. Az alperes hivatkozott a Pp. 221. §-ának (1) bekezdésében írt indokolási kötelezettség megsértésére is, mert az alperes fellebbezésében írt álláspontra nem tért ki, így az alperesnek a bizonyítási teherrel kapcsolatos hivatkozására sem. A kártérítés összegszerűségét is vitatta az alperes, e körben sem tett eleget a felperes a bizonyítási kötelezettségének.

Az alperes a rendkívüli perorvoslatát megalapozó jogsértést tartalmilag a fizetési kötelezettség téves jogi megítélésében jelölte meg [Pp. 270. §-ának (2) bekezdése]. Ezért a jogerős ítélet ebben a keretben volt felülbírálható [Pp. 275. § (2) bekezdés].

A felülvizsgálati kérelem alapos.

Mind az első-, mind a másodfokú bíróság téves jogi álláspontot foglalt el a biztosítási esemény, illetve az alperes mentesülését eredményező körülmények bizonyítási terhével kapcsolatban.

A perben nem vitás tényállás szerint a felperes tulajdonát képező gépjárműre a felek között a Ptk. 536. § (1) bekezdése és Ptk. 548. §-a által szabályozott vagyonbiztosítási szerződés jött létre. Megállapodásuk részét képezte a biztosítási különös feltételek (JCKF 9), melynek 1.1. pontja értelmében az alperes kockázatviselése a töréskárra (baleseti jellegű) is kiterjedt.

A felek között a biztosítási esemény bekövetkeztének a körülménye, az alperes mentesülése, továbbá az ezekkel kapcsolatos bizonyítási teher vonatkozásában volt jogvita.

A Pp. 164. §-ának (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a per eldöntéséhez szükséges tényeket általában annak a félnek kell bizonyítani, akinek érdekében áll, hogy azokat a bíróság valónak fogadja el. A Pp. 3. § (3) bekezdése kimondja, hogy ennek esetleges sikertelenségét a perben a bizonyítás terhét viselő fél hátrányára kell figyelembe venni.

A törvény idézett rendelkezéseiből az következik, hogy a biztosítási szerződés teljesítését igénylő félnek kell bizonyítani, hogy a biztosító szolgáltatásának a szerződésben előírt feltételei fennállnak. Ennek legfontosabb eleme a biztosítási esemény bekövetkezte. Az adott esetben nem volt vitás tény, hogy a baleseti jellegű töréskár bekövetkezett.

Ezzel szemben a biztosítót terheli a szolgáltatási kötelezettségét kizáró tények és körülmények bizonyítása, így, különösen a mentesülési ok fennállása, vagy teljesítés egyéb akadálya.

A Ptk. 544. §-ának (1) bekezdése szerint a biztosítási esemény bekövetkezését a szabályzatban megállapított idő alatt a biztosítónak be kell jelenteni, a szükséges felvilágosításokat meg kell adni és lehetővé kell tenni a bejelentés és a felvilágosítások tartalmának az ellenőrzését. A (2) bekezdés értelmében a biztosító kötelezettsége nem áll be, amennyiben a biztosított az előző bekezdésben előírt kötelezettségeket nem teljesíti és emiatt lényeges körülmények kideríthetetlenné válnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!