Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2007.1713 A választott szakszervezeti tisztségviselő munkaviszonyát rendkívüli felmondással megszüntető munkáltatói intézkedés ellen a szakszervezet kifogást nem emelhet, mert a rendkívüli felmondás miatt az érintett munkavállaló egyéni jogvitát kezdeményezhet [Mt. 23. § (3) bekezdés].

Kapcsolódó határozatok:

Miskolci Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság Mpk.50580/2006/3., Miskolci Törvényszék Mpkf.22296/2006/2., Kúria Mfv.10050/2007/4. (*EH 2007.1713*, BH+ 2008.3.138)

***********

A kérelmező szakszervezet H. R. szakszervezeti alelnök munkaviszonyának rendkívüli felmondással való megszüntetése kapcsán nyújtott be kifogást, majd kérelemmel fordult a bírósághoz.

A munkaügyi bíróság végzésével a kérelmet elutasította.

A bíróság megállapította, hogy a kérelmező a kifogást nem a munkáltató vezetőjéhez, hanem a munkáltatói jogkört gyakorló szervezeti egység vezetőjéhez nyújtotta be. Érdemben azért nem találta a kérelmet alaposnak, mert rendkívüli felmondás esetén a munkáltatónak csak véleménykérési kötelezettsége van, a munkáltatói intézkedés ellen a munkavállaló élhet jogorvoslattal, az Mt. 23. § (3) bekezdése alapján a szakszervezetet nem illeti meg a kifogás joga.

A kérelmező fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta, visszautalva az elsőfokú határozatban felhozott indokokra.

A kérelmező felülvizsgálati kérelmében - tartalma szerint - a jogerős végzés hatályon kívül helyezését, és a kérelmének helyt adó határozat hozatalát kérte. Fenntartotta azt az álláspontját, hogy a rendkívüli felmondás ellen is előterjeszthetett kifogást, mert hatálytalan a rendkívüli felmondás a szakszervezeti véleményeztetés hiányában, és emiatt az érintett munkavállaló egyéni jogvitát nem kezdeményezhet. Sérelmezte, hogy az eljárt bíróságok nem bírálták el az Mt. 23. § (5) bekezdésébe ütköző munkáltatói jogsértést az intézkedés végrehajtása felfüggesztésének elmulasztása miatt. A bírósági eljárásban a személyes meghallgatás elmaradását a felülvizsgálatot megalapozó súlyos eljárási hibának tartotta.

A kérelmezett az ellenkérelmében az eljárás során tett nyilatkozatát fenntartotta. Megjegyezte, hogy a tárgyaláson a kérelmező szakszervezet elnöke sem tudta megjelölni, hogy melyik szervezethez kellett volna a rendkívüli felmondást előzetesen bejelenteni.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A peres iratok alapján megállapítható, hogy a kérelmező a kifogásában azt kérte: a kérelmezett a H. R. munkaviszonyának rendkívüli felmondással történő megszüntetéséről hozott határozatát változtassa meg, tekintsen el a munkaviszony megszüntetésétől a munkajogi védelem megsértése miatt.

A bírósághoz benyújtott kérelmében annak megállapítását kérte, hogy H. R. munkaviszonyának megszüntetése hatálytalan a szakszervezeti vélemény kikérésének elmulasztása folytán.

Az előbbiek figyelembevételével helytállóan állapította meg a munkaügyi bíróság, hogy adott esetben kizárt a kifogás benyújtása a munkáltatói intézkedés (a H. R. munkaviszonyát megszüntető rendkívüli felmondás) ellen, mert a munkavállaló egyéni jogvitát kezdeményezhet a rendkívüli felmondással szemben. Az Mt. 23. § (3) bekezdésében megállapított kivétel ugyanis csak az előzetes egyetértés hiányában közölt rendes felmondásra vonatkozik.

Az előbbiekre tekintettel - mivel a rendkívüli felmondás a közléssel hatályosult - a végrehajtás felfüggesztése már nem jöhetett szóba.

Az Mt. 23. § (4) bekezdése alapján a bíróság a kifogás tárgyában nem peres eljárásban dönt. A nemperes eljárás jellegéből következik, hogy a felek személyes meghallgatása nem kötelező.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú bíróság végzését - amely jogszabálysértés nélkül hagyta helyben a munkaügyi bíróság határozatát - a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Mfv. II. 10.050/2007.)