Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2013.1.34 Az identitását megőrző gazdasági egység sorozatos megállapodáson alapuló átadása és átvétele esetén a munkáltató személyében bekövetkező jogutódlás megállapítása [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 85/A. § (1) bekezdés b) pont, 2001/23/EK irányelv].

A felperes a keresetében 1997. július 1. napjától kezdődően jogutódlásra tekintettel folyamatos jogviszonya fennállásának megállapítását kérte arra hivatkozással, hogy a munkáját azonos feltételek között, azonos munkakörben, ugyanazon munkáltatói jogkörgyakorló és utasítási joggal rendelkező személyek mellett ugyanazon a helyen végezte. Hivatkozott arra, hogy az ismételt "kiléptetésekkel és beléptetésekkel" az alperes rendeltetésellenes joggyakorlást valósított meg. Vitatta az átszervezés tényét és kérte a felmondás jogellenességének megállapítását, minthogy a helyére más munkavállalót vettek fel.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította, hogy a felperes munkaviszonya 1997. július 1. napjától jogfolytonos. Az alperes 2008. május 29-én kelt rendes felmondással jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, amely 2009. május 31. napján szűnt meg. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek elmaradt munkabér, felmondási időre járó bér és végkielégítés címén meghatározott összeget, valamint 4 havi átlagkeresetét.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 1997. július 1-jén létesített munkaviszonyt a S. T. Kft-nél kézbesítő munkakörre. Ezen cégtől való kiléptetését követően a felperessel munkaszerződést kötött 1998. január 1. napjával a R. Kft.-vel szintén kézbesítő munkakörre. Két év elteltével a kiléptetést követően a 2000. R. Rt.-vel kötött munkaszerződést, ahol ismét kézbesítői feladatokat végzett. Ezt követően a M. I. O. Kft. 2005. február 1. napjával munkaszerződést kötött a felperessel kézbesítő munkakörre. A munkaviszonya közös megegyezéssel szűnt meg 2007. december 31-ével, ezt követően 2008. január 2. napján létesített munkaviszonyt az alperessel kézbesítő munkakörre. A munkáltatói jogkör gyakorlója a felperes felett K. P. volt, az utasítási jogot G.-né B. A. gyakorolta.

Az alperes 2008. május 29-én kelt rendes felmondással szüntette meg a felperes munkaviszonyát átszervezésre hivatkozással. Részére 1 havi jutalmat, valamint 1 havi felmondási időre járó átlagkeresetet fizetett.

A munkaügyi bíróság szerint a bizonyítékok mérlegelése és egybevetése alapján az volt megállapítható, hogy a felperes jogfolytonos munkaviszonyban állt 1997. július 1. napjától. Munkaköre ugyanaz volt, a munkavégzési helye annyiban változott, hogy az M. Bank - amely részére a tevékenységet folyamatosan ellátta - a B., K. L. utcai épületbe költözött. A munkáltatói jogkör gyakorlója K. P. volt, azonban az utasítási jogot G.-né B. A. gyakorolta egészen a K. V. Kft.-ben történő alkalmazásig. A felperes munkatársai is alátámasztották azon munkáltatói eljárást, miszerint kiléptették őket, majd az új munkaszerződést alá kellett írniuk.

Az ügyvezető 2008. március 20-án kelt levelében arról értesítette G.-né B. A.-t, hogy a társaság kézbesítői ágazatának feladatai a jövőben megnövekednek, ezért annak átszervezése válik szükségessé. Kérte, hogy vizsgálják meg a jelenlegi kézbesítői állományból ki alkalmas, illetve ki nem a többletfeladatok ellátására. G.-né B. A. négy munkavállalót jelölt meg, akiket a többletfeladatok ellátására nem ítélt alkalmasnak. Ebben a felsorolásban a felperes neve is szerepelt. 2008. május 5-én az ügyvezető elrendelte, hogy a négy munkavállaló munkaviszonyát közös megegyezéssel, vagy munkáltatói rendes felmondással meg kell szüntetni.

Az alperes akként nyilatkozott, hogy a kézbesítői állomány átszervezése előtt 13 fő, és átszervezése után is 13 fő volt, az átszervezés nem járt létszámcsökkenéssel, a megnövekedett feladatmennyiség ellátására alkalmas munkavállalókból állt össze a kézbesítői állomány.

Bár mindkét felettes utalt arra, hogy a felperes munkavégzése nem volt megfelelő, munkatársai nem szívesen dolgoztak vele, a bíróság ezt figyelmen kívül hagyta, ugyanis a felperes munkavégzésével összefüggésben nem történt semminemű kifogás a rendes felmondásban, abban kizárólag az átszervezésre hivatkozott az alperes, így az a perben már nem volt vizsgálható.

Az elsőfokú bíróság az Mt. 100. §-ában foglaltak alapján kötelezte az alperest a felperesi járandóságok megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az alperes élt fellebbezéssel.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében helybenhagyta.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az elsőfokú bíróság ítélete ugyan nem tért ki arra, hogy az Mt. 85/A. § (1) bekezdésének a) vagy b) pontja alapján állapította meg a munkajogi jogutódlást, az általa kifejtettekből azonban egyértelmű, hogy a döntése az említett jogszabály (1) bekezdés b) pontján alapul.

A bizonyítási eljárás során felmerült minden adat arra utal, hogy az alperes és a korábbi gazdasági társaságok is átvették a munkáltatók által elvégzett tevékenységet a munkavégzési hellyel és a munkavállalókkal együtt, a tevékenységet folyamatosan tovább végezték az M. Bank részére, megőrizve a gazdasági egység identitását. A jogutódlás kérdését illetően nincs jelentősége annak, hogy az azonos tevékenységet harmadik fél javára végezte az átadó és az átvevő, és ilyen módon a megállapodás is a harmadik személlyel jött létre. Az a körülmény, hogy az alperes az M. Bankkal kötött szerződést a bíróság rendelkezésére bocsátani nem volt hajlandó, és a bank általi megküldéshez sem járult hozzá, a perben - egybevetve az egyéb bizonyítékokkal - az alperes terhére értékelendő.

A másodfokú bíróság egyetértett azzal az elsőfokú bíróság által tett megállapítással, hogy az alperesnél a szervezeti átalakítás nem volt igazolt, és az alperes a felperes alkalmatlanságára hivatkozott. Utóbbi a felmondás tárgyát nem képezte, ezért az elsőfokú bíróság helyesen utalt arra, hogy a perben a felmondásban nem szerepeltetett indok nem vizsgálható.

Az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben a jogerős ítélet megváltoztatását, a kereset elutasítását kérte.

A felülvizsgálati érvelés vitatta, hogy az Mt. 85/A. § (1) bekezdés b) pontja szerinti megállapodás létrejött volna az ítéleti tényállásban megjelölt gazdasági társaságok között. Iratellenes a másodfokú bíróság azon megállapítása, hogy a bizonyítási eljárás során felmerült minden adat erre utal.

A Pp. 164. § (1) bekezdésében írt bizonyítási szabály megsértését panaszolta üzleti titokra hivatkozva.

A M. Kft. és a felperes a jogviszonyt közös megegyezéssel szüntette meg, amelyet határidőn belül a felperes nem támadott meg, így maga is elismerte annak jogszerűségét. A felperes csak a jelen perben hivatkozott először arra, hogy a közös megegyezés állítólagosan jogellenes volt.

A rendes felmondást tartalmazó iratból egyértelműen megállapítható, hogy a rendes felmondás indoka a munkaterület átszervezése volt, a többletfeladatok ellátására a felperesi munkavállaló alkalmatlan volt, ezért került sor a rendes felmondásra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!