Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2016.6.134 Rablást követ el, aki az általa elvett mobiltelefont tőle visszakövetelő sértettet szegycsonton üti, majd a helyszínről eltávozik. Az erőszak a rablás e fordulatánál is célzatos, de annak iránya már nem a dolog megszerzése, hanem a megszerzett dolog megtartása. Ebben az esetben ugyanis az idegen dolog már az elkövető birtokában van, az általa alkalmazott erőszak a dolog visszaszerzésére irányuló magatartás leküzdését szolgálja [Btk. 365. § (2) bek.].

[1] A járásbíróság a 2014. július 3-án kelt és a törvényszék a 2014. december 2. napján jogerős ítéletével az I. r. terheltet a Btk. 339. § (1) bekezdésébe ütköző garázdaság vétsége, a Btk. 371. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés a) pontja szerint minősülő rongálás vétsége és a Btk. 365. § (2) bekezdésébe ütköző rablás bűntette miatt halmazati büntetésül 4 évi fegyházban végrehajtandó szabadságvesztésre és 4 évi közügyektől eltiltásra ítélte.

[2] A jogerős határozattal szemben az I. r. terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

[3] A felülvizsgálati indítvány szerint a másodfokú bíróság a súlyosítási tilalom megsértésével állapította meg a bűnösségét rablás bűntettében, ugyanis az ügyész mindössze a büntetés mértékét sérelmezve jelentett be fellebbezést, ám a törvényszék a tényállást is megváltoztatva mondta ki bűnösnek rablás bűntettében, amelyet egyébként nem követett el.

[4] Eljárási szabálysértést követett el a másodfokú bíróság akkor, amikor a súlyosabb minősítésre figyelemmel nem biztosított számára megfelelő felkészülési időt, így nem állt módjában a sértett meghallgatása érdekében bizonyítási indítványokat előterjeszteni.

[5] Hivatkozása szerint iratellenes és így megalapozatlan a másodfokú bíróság határozata, ugyanis a sértettet kizárólag azért ütötte meg, mert "drogot" követelt tőle, és nem azért, hogy valamit elvegyen, vagyis rablás nem valósult meg.

[6] A Legfőbb Ügyészség átiratában az I. r. terhelt által előterjesztett felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, részben pedig alaptalannak tartva a megtámadott határozatok hatályában fenntartását indítványozta.

[7] A felülvizsgálati indítvány az alábbiak szerint nem alapos.

[8] A felülvizsgálat olyan rendkívüli jogorvoslat, amely a bíróság jogerős ügydöntő határozatával szemben kizárólag a Be. 416. §-ának (1) bekezdésében tételesen felsorolt anyagi és eljárásjogi okokra hivatkozással vehető igénybe. A felülvizsgálati okok törvényi köre nem bővíthető, következésképpen e törvényi kereteken kívül eső anyagi vagy eljárásjogi szabálysértések még valóságuk esetén sem képezhetik felülvizsgálat tárgyát.

[9] Az I. r. terhelt tartalmilag a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjára hivatkozással a bűnösségét tagadva állítja, hogy rablást azért sem követhetett el, mert a sértettet nem azért ütötte meg, hogy a telefonját elvegye, hanem azért, mert erőszakosan "drogot" követelt.

[10] Az irányadó tényállás 3) pontja szerint az I. r. terhelt a sértett mobiltelefonját elvette és nem adta vissza, a sértett pedig hosszú időn keresztül sírva követelte azt vissza, "e közben az I. r. vádlott tenyérrel, egy alkalommal szegycsonton ütötte fk. K. P. sértettet", majd távozott a helyszínről.

[11] E tényállás azonban a felülvizsgálat során már nem kérdőjelezhető meg, ugyanis a Be. 423. § (1) bekezdésben írtak szerint a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, és az sem közvetlenül, sem közvetve, a bizonyítékok felülmérlegelése útján nem támadható még akkor sem, ha az esetlegesen téves, vagy részben nincs felderítve, esetleg ellentétes az iratok tartalmával, vagyis megalapozatlan.

[12] E tényállás alapján pedig a másodfokú bíróság helyesen jutott arra a felismerésre, hogy az I. r. terheltnek a tényállás 3) pontjában rögzített cselekménye a Btk. 365. § (2) bekezdése szerinti rablás bűntettének minősül. E törvényhely szerint ugyanis "rablás az is, ha a tetten ért tolvaj a dolog megtartása végett erőszakot, illetve az élet vagy a testi épség elleni közvetlen fenyegetést alkalmaz".

[13] A rablás ezen fordulatánál az erőszak, illetőleg az élet vagy testi épség elleni közvetlen fenyegetés kifejtése nem a dolog elvételét megelőzően, hanem azt követően történik. Az erőszak, illetőleg a fenyegetés ezúttal is célzatos, de annak iránya már nem a dolog megszerzése, hanem a megszerzett dolog megtartása, vagyis az erőszak utócselekménye a lopásnak.

[14] Ebben az esetben ugyanis az idegen dolog már az elkövetőnél (annak birtokában) van, s az általa alkalmazott erőszak a dolog visszaszerzésére irányuló magatartás leküzdését szolgálja.

[15] A felülvizsgálati indítvány eljárási szabálysértésre is hivatkozott, amely szerint az alapügyben eljárt másodfokú bíróság megsértette a súlyosítási tilalmat, ugyanis a tényállás részbeni megváltoztatásával súlyosabb bűncselekményben állapította meg a bűnösségét, holott az ügyészség a fellebbezésében a büntetés mértékét kifogásolta.

[16] Hivatkozása szerint eljárási szabálysértés történt akkor is, amikor a másodfokú bíróság a minősítésváltozásra figyelemmel nem biztosított számára kellő időt a felkészülésre és bizonyítási indítványok előterjesztésére.

[17] A Be. 416. § (1) bekezdésének d) pontja szerint felülvizsgálatnak van helye, ha a bíróság határozatának meghozatalára a súlyosítási tilalom [354. és 355. §, 405. § (1) és (3) bek., 549. § (4) bek.] megsértésével került sor.

[18] A tényállás 3) pontját illetően a járási ügyészség a Btk. 323. § (1) bekezdésébe ütköző zsarolás bűntette miatt emelt vádat az I. r. terhelt ellen, majd az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész az I. r. terhelt terhére, a büntetés súlyosítása érdekében jelentett be fellebbezést, amelyet a megyei főügyészség már a minősítést illetően a rablás bűntette megállapítása érdekében és büntetés súlyosítása végett tartott fenn.

[19] A másodfokú bíróság nem sértette meg a Be. 354. §-ban, illetve a 355. §-ban írt súlyosítási tilalmat akkor, amikor az I. r. terhelt bűnösségét a rablás bűntettében megállapította és a büntetését súlyosította.

[20] A felülvizsgálati indítvány további indokaival - felkészülési idő biztosításával, bizonyítási indítványai­val - kapcsolatosan megjegyzi a Kúria, hogy a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja szerint a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen valóban felülvizsgálatnak van helye, ha a bíróság határozatának meghozatalára a 373. § (1) bekezdésének I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor.

[21] Az I. r. terhelt további hivatkozásai azonban kívül esnek a már említett felülvizsgálati körön, következésképpen az indítvány ezen részében törvényben kizárt.

[22] Ekként a Kúria - miután nem észlelt olyan, az indítványban nem kifogásolt eljárási szabálysértést sem, amelynek vizsgálatára a Be. 423. § (5) bekezdése alapján hivatalból köteles - a felülvizsgálati indítványnak nem adott helyt, s a megtámadott határozatokat a Be. 424. § (1) bekezdése szerinti tanácsülésen eljárva, a Be. 426. §-a alapján hatályában fenntartotta.

(Kúria Bfv. III. 911/2015.)

* * *

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!