Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2004.1137 Az egyszemélyes gazdasági társaság tagja (részvényese) a vezető tisztségviselő hatáskörét elvonhatja, részére írásban utasítást adhat. Ebből következően arra is joga van, hogy ügyvezető hiányában az ügyek intézésére más személy részére meghatalmazást adjon [1997. évi CXLIV. tv. 22. § (5) bek.; Ptk. 219. § (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság a 2002. január 14-én kelt ítéletében a felperes 11 347 903 Ft számlakövetelés és járulékai megfizetése iránt indított keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában tényként állapította meg, hogy a K. H. SC volt a K. H. Sportkör Kft. alperes egyszemélyes tulajdonosa. A K. H. SC alelnöke, Sz. T. az alperes nevében a felperessel 2000. február 2-án megállapodást kötött. A megállapodás 3. pontja szerint a K. H. Sportkör Kft. a megállapodás l. pontjában foglalt feltétel ismeretében abban állapodott meg a felperessel, hogy V. Á. labdarúgó belföldre történő átigazolásakor az átigazolási díj 50%-a, külföldre történő átigazolásakor a transzferdíj 40%-a a felperest illeti meg. A K. H. Sportkör Kft. a megállapodás 5. pontjában kötelezettséget vállalt arra, hogy az átigazolási transzferdíj számlájára történő beérkezését követő banki napon a bruttó összeg 50, illetve 40%-át a felperes által megadott bankszámlára számla ellenében átutalja. A megállapodás 2. pontja tartalmazza, hogy V. Á. a megállapodás 1. pontja alapján 1999. július 5-én a hivatkozott szerződést már megkötötte. Miután a felperes 2000. május 30-án 11 297 360 Ft-ról kiállított számláját az alperes nem fizette ki, a felperes keresetében ez összeg és járulékai megfizetésére kérte az alperest kötelezni.

Az alperes a kereset elutasítását kérte azzal az indokkal, hogy Sz. T.-nak, a K. H. SC alelnökének, az alperes vonatkozásában nem volt aláírási jogosultsága, nevezett a Kft. nevében álképviselőként járt el, akinek az eljárását a Kft. utóbb sem hagyta jóvá, ezért az álképviselő által kötött szerződés az alperest nem kötelezi.

Az elsőfokú bíróság az alperes védekezését megalapozottnak, a keresetet megalapozatlannak találta. Megállapította, hogy Sz. T. a Kft. nevében aláírási jogosultsággal nem rendelkezett. Nevezettet a cégjegyzékbe aláírási jogosultsággal rendelkező személyként nem jegyezték be, és a kihallgatott tanúk vallomása szerint nevezettnek a játékosok játékjogát illetően csak tárgyalások folytatására volt jogosultsága, szerződést azonban e tekintetben nem köthetett. Az álképviselő eljárása ezért az alperest nem kötelezi.

Az ítélet ellen a felperes által benyújtott fellebbezés folytán a másodfokú bíróság a közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és megállapította, hogy a felek között a szerződés 2000. február 2-án érvényesen létrejött. A szerződésből eredő követelés tekintetében az ítéletet hatályon kívül helyezte, és ebben a keretben az elsőfokú bíróságot a tárgyalás folytatására utasította.

A másodfokú bíróság - döntésének indoka szerint - a felek által becsatolt bizonyítékok mérlegelése alapján arra a ténybeli következtetésre jutott, hogy Sz. T. alelnök képviseleti jogosultsággal rendelkezett. Ezt tanúsítja a felperes 7/F/1. sorszám alatt csatolt, az alperes által Budapesten 2000. február 15-én keltezett levél, amelyben az alperes egyszemélyi tulajdonosa, a K. H. Football Club elnöksége kijelentette, hogy Sz. T. a klub alelnöke és dr. J. F. a klub elnökségi tagja a Kft. nevében aláírási jogosultsággal rendelkeznek. Ezt a levelet Sz. T. alelnökön és dr. J. F. elnökségi tagon túl, Sz. P. elnökségi tag és F. I. elnökségi tag is aláírta. Ezt a nyilatkozatot az S. P. hírlap 2000. július 22-i számában közzétették. Az elnökségi tagok által igazolt képviseleti jogosultság nyilvánvalóan az alapító valamely döntése alapján keletkezett.

Az 1997. évi CXLIV. törvény (Gt.) 19. §-ának (4) bekezdésére, valamint 150. §-a (2) bekezdésének g) pontjára figyelemmel a K. H. SC, mint az alperes egyszemélyi tulajdonosa, jogosult volt az ügyvezetői feladatok ellátására megbízást adni, illetőleg Sz. T.-t aláírási joggal felruházni.

Az említett levél aláírását megelőzően az alapító K. H. SC-nél 2000. január 21-én elnökségi ülést tartottak, melyről felvett jegyzőkönyv 3. oldal utolsó előtti bekezdésében B. L. javasolta: miután a Kft.-nek nincs aláírási joggal rendelkező ügyvezetője, az elnökség Sz. T. alelnököt és J. F. elnökségi tagot ruházza fel aláírási joggal a Kft. új ügyvezetőjének megbízásáig. Ezt a javaslatot az elnökség egyhangúlag jóváhagyta, és egyben nevezetteket megbízta az önálló aláírási joggal, akik ezt elfogadták. A jegyzőkönyv tanúsága szerint az ülésen jelen voltak Sz. P. és F. I. elnökségi tagok is, akik a 2000. február 15-én kelt levelet is aláírták, Sz. P. pedig a jegyzőkönyvet is aláírta.

Mindezen bizonyítékok alapján a másodfokú bíróság a Pp. 199. §-a szerint a 2000. január 21-én kelt jegyzőkönyvet bizonyítékként elfogadta Sz. T. képviseleti jogosultsága bizonyítására. Azt a körülményt, hogy ez a jog az alapító más, 2000. február 2-a után keletkezett határozatán alapult, ugyanakkor az alperes nem bizonyította. A képviseleti jogosultság bizonyítottságát megerősítette az a körülmény is, hogy Sz. T. a Kft. cégbélyegzőjét használhatta, arra viszont nem merült fel adat, hogy azt jogszerűtlenül tette. Mindezek alapján a másodfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy Sz. T. képviselőkénti eljárása az alperes nevében megkötött 2000. február 2-i megállapodás során bizonyított, ezért a megkötött megállapodás a Ptk. 219. §-ának (2) bekezdése értelmében az alperest kötelezte.

A közbenső ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak megállapítását kérte, hogy a közbenső ítélet jogszabálysértő; erre tekintettel a jogszabá­lyoknak megfelelő határozat hozatalát kérte. Felülvizsgálati kérelmét azzal indokolta, hogy az alperesi Kft.-nek a cégjegyzék szerint 2000. január 1-jétől 2000. március 2-áig nem volt bejegyzett ügyvezetője. A működés és kötelezettségvállalások szempontjából annak eldöntése, hogy ilyen esetben ki rendelkezik ténylegesen a képviseleti joggal, elvi jelentőségű jogkérdés. Álláspontja szerint a jogerős ítélet Sz. T. aláírási jogának meglétére tévesen következtetett.

Az ítélet szerint, a Gt. 150. § (2) bekezdése alapján, az SC, mint az alperes Kft. egyszemélyi tulajdonosa, jogosult az ügyvezetői feladatok ellátására megbízást adni. Ezzel szemben a hivatkozott törvényhely az ügyvezető megválasztásának jogáról rendelkezik. Az elnökség azonban ügyvezető megválasztásáról szóló döntést nem hozott. A Gt. vonatkozó rendelkezése szerint a cégjegyzésre jogosultak nevét, valamint a cégjegyzés módját a cégjegyzék tartalmazza.

A Gt. 172. § (2) bekezdése alapján egyszemélyes társaság tagja közvetlenül ügyintézésre, vagy képviseletre csak abban az esetben jogosult, ha természetes személy. Amennyiben nem az, akkor az a jogszabályoknak megfelelő eljárás, hogy a tag döntéséről az ügyvezetőt értesíti. A perbeli - nem természetes személyből álló - egyszemélyes társaságnak tehát ahhoz, hogy bármiféle döntést végrehajtson, mindenekelőtt ügyvezetőt kellett volna választania. Amennyiben az ügyvezetővé választásról döntés születik, akkor annak hatályossá válásáról a cégeljárásról szóló törvény 30. § (2) bekezdése alapján csak és kizárólag a bejegyzés megtörténtével lehet szó. A képviseleti jog meghatalmazott általi gyakorlására érvényesen csak alakszerűen hozott, írásbeli határozat alapján van lehetőség, mely döntés érvényességéhez a vezető tisztségviselő írásbeli értesítését szabja feltételül a törvény. Ha nincs vezető tisztségviselő, akkor előbb arról kell gondoskodni, majd csak az után lehet a képviselet ellátására más személyt meghatalmazni. A cégjog nem ismeri az ideiglenes, vagy megbízott ügyvezető fogalmát. Sz. T. a cégjegyzék szerint az alperesnél sem a kérdéses időpontban, sem korábban, sem utóbb nem rendelkezett képviseleti joggal. Meghatalmazott pedig bejegyzett ügyvezető hiányában nem lehetett. Álláspontja szerint nevezett aláírási jogának vizsgálatakor a másodfokú bíróság nem vette figyelembe a bizonyítási eljárás során felvett tanúvallomásokat, illetve azokból téves jogi következtetést vont le. A másodfokú bíróság nem vette figyelembe azokat a körülményeket, amelyek a felperes által becsatolt megállapodás hiteltelenségére utalnak.

A felülvizsgálati kérelem csak annyiban alapos, hogy a jogerős ítélet tévesen és szükségtelenül hívta fel a Gt. 150. § (2) bekezdésének g) pontját, mert az nem az ügyvezetői feladatok ellátására vonatkozó megbízás jogát szabályozza, hanem arról rendelkezik, hogy a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik az ügyvezető megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása, valamint, ha az ügyvezető a társasággal munkaviszonyban is áll, a munkáltatói jogok gyakorlása. A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság ezért a jogerős közbenső ítéletből az e jogszabály helyre utaló megállapításokat mellőzi.

A jogerős közbenső ítélet nem jogszabálysértő.

A jogerős közbenső ítélet helyesen hivatkozott a Gt. 19. § (4) bekezdésére, mert nem vitás, hogy az adott esetben az alperes egyszemélyes gazdasági társaságként működött. Ez esetben pedig taggyűlés (közgyűlés) nem működik, és a gazdasági társaság legfőbb szerve hatáskörébe tartozó kérdésekben az egyedüli tag, illetve részvényes jogosult dönteni.

A Gt. 22. § (5) bekezdése az egyszemélyes gazdasági társaságnál lehetőséget ad a tag (részvényes) részére arra, hogy a vezető tisztségviselő hatáskörét elvonja, és részére írásban utasítást adjon. Ha ezt megteheti, arra a kevesebbre is lehetősége van, hogy ügyvezető hiányában az ügyek intézésére más személy részére meghatalmazást adjon.

Az adott esetben is ez történt, melyet a 2000. január 21-i elnökségi ülés jegyzőkönyve, továbbá a másodfokú eljárás során 7/F/1. alatt csatolt, 2000. február 15-én kelt, Sz. T. alelnök, dr. J. F., Sz. P. és F. I. elnökségi tagok által aláírt nyilatkozat is tanúsít. E bizonyítékok és az eljárás során felvett egyéb bizonyítékok egybevetésével, a bizonyítékoknak a Pp. 206. § (1) bekezdése szerinti okszerű mérlegelésével helytállóan jutott a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság közbenső ítéletében arra a következtetésre, hogy Sz. T. az adott ügyben és időszakban az alperes Kft. nevében képviseleti jogosultsággal rendelkezett. A bizonyítékok okszerű mérlegelésén alapuló határozat esetében a bizonyítékok felülmérlegelésének a felülvizsgálati eljárásban nincs helye.

A fent kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a jogerős közbenső ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Gfv. X. 30.287/2003. sz.)