Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

24500/1945. KKM rendelet

a tüzelőanyagok és a külföldről behozott műfa kereskedői forgalmának szabályozása tárgyában

Az 5150/1945 ME rendelet (Magyar Közlöny 1945. évi 85. szám) 6. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a földmivelésügyi és az iparügyi miniszterrel egyetértve a kővetkezőket rendelem:

1. §

Általános rendelkezések

A jelen rendelet alkalmazása szempontjából:

a) tüzelőanyag: a tűzifa, szén (lignit), koksz, brikett és kokszbrikett.

b) műfa: a puha- és kemény fürészáru, gömbfa, bányafa (bányaszéldeszka), faragott fa, szőlőkaró, telitett és telítetlen vezetékoszlop, talpfa, dongafa, furnir rönk, mühasábfa, szerfa, papirta (cellulózé fa), enyvezett lemez, fagyapot, fabrikett és fürészpor.

2. §

Országos Tüzelőanyagelosztó és Fabehozatali Iroda

(1) A tüzelőanyagok elosztásával, valamint a műfa behozatalával kapcsolatos tennivalókat az Országos Tüzelőanyagelosztó és Fabehozatali Iroda (az alábbiakban Iroda) végzi.

(2) Az Iroda igazgatóját és helyettesét a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter nevezi ki; személyzetét a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter jóváhagyásával az igazgató alkalmazza. Az Irodát hatóságokkal és magánfelekkel szemben az Iroda igazgatója (akadályoztatása esetén helyettese) képviseli. Az Iroda székhelye: Budapest, V., Bajcsy-Zsilinszky-ut 72.

(3) Az Iroda a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter felügyelete és ellenőrzése alatt működik. A felügyeletet és ellenőrzést a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter véleményező bizottság meghallgatásával gyakorolja. A bizottság elnökét a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter, egy-egy tagját a földmivelésügyi, az iparügyi, a közellátásügyi és az újjáépítési miniszter küldi ki. A bizottság tagjai még az Iroda vezetője, továbbá a kereskedelem-és közlekedésügyi miniszter által kinevezett szakmai kereskedők.

(4) Az Iroda igazgatója, helyettese és tisztviselői fogadalmat tesznek arra, hogy tisztségükkel járó kötelességeiket részrehajlás nélkül, lelkiismeretesen teljesítik, a tudomásukra jutott hivatali, üzleti, vagy üzemi titkot illetéktelenekkel nem közlik és sem maguk, sem más javára jogosulatlanul fel nem használják.

3. §

Az iparosok tüzelőanyag ellátása

(1) Az iparosok minden hónap nyolcadik napjáig kötelesek a következő hónapban kereskedőtől beszerezni kívánt tüzelőanyagszükségletüket az általuk kiválasztott kereskedőnél bejelenteni. A bejelentésben közölni kell, hogy az igénylő az igényelt anyagokból 1938. év azonos hónapjában mennyit használt fel. Ha a bejelentő üzemét 1938. év után kezdte meg, azt kell bejelentenie, hogy üzemének megkezdése óta 1944. év végéig az igényelt anyagokból az azonos hónapokban - évenként részletezve - mennyit használt fel. A kereskedőknek a hozzájuk érkezeit bejelentéseket minden hónap 15. napjáig három példányban elkészített kimutatás kíséretében kell az Irodához benyújtani.

(2) Az iparosok tűzifa ellátásáról az Iroda az iparügyi miniszter véleményének kikérése után saját hatáskörében, az iparosok szénellátá-sáról pedig a jelen rendelet 5. §-ában szabályozott módon gondoskodik.

4. §

Háztartások tüzelőanyag ellátása

(1) A magánfogyasztók tüzelőanyag szükségletének lehetőség szerinti kielégitése és a helyes elosztás céljából a tüzelőanyagkereskedők kötelesek a rendelet megjelenésétől számított 30 napon belül az Irodának bejelenteni, hogy az 1938. évben a különféle tüzelőanyagokból iga-zolhatólag milyen mennyiséget szolgáltattak ki: a) kiskereskedőknek (pincés, udvaros, szatócs stb.) b) fogyasztóknak. Ha tevékenységüket 1938. év után kezték meg, azt kötelesek bejelenteni, hogy működésük kezdetétől az 1944. év végéig bezárólag évente igazolhatóan milyen mennyiséget szolgáltattak ki a különféle tüzelőanyagokból kiskereskedőknek és fogyasztóknak.

(2) A szénszükséglet bejelentésénél a minőség, osztályozás stb. megjelölés mellett fel kell tüntetni azt is, hogy a tüzelőanyagkereskedő a jövőben a szállítást - lehetőleg - mely bányákból kívánja.

5. §

Belföldi termelésű szén forgalombahozatala

(1) Az iparügyi miniszter a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszterrel egyetértve - a 60000/1945. IpM rendeletben (Magyar Közlöny 1945. évf. 72. szám) foglalt rendelkezéseknek megfelelőn állapítja meg havonként azt a szén (lignit), koksz, brikett és kokszbrikett mennyiséget, amelyet a termelők (bányák) háztartási és kisipari célokra, kereskedők utján hozhatnak forgalomba.

(2) A termelő (bánya) az általa termelt szén (lignit), koksz, brikett és koszkbrikett mennyiség elosztási tervezetét a 60000/1945. IpM rendelet 4. §-a értelmében minden hó 15. napjáig négy példányban benyújtja az iparügyi miniszterhez, a tervezet egy példányát pedig az Országos Tüzelőanyagelosztó és Fabehozatali Irodához. Az iparügyi miniszter a tervezet jóváhagyása, illetőleg módosítása tárgyában az Iroda meghallgatásával határoz.

(3) A 60000/1945. IpM rendelet egyéb rendelkezései nem változnak.

6. §

Belföldi termelésű tűzifa forgalombahozatala

(1) A belföldi termelésű tűzifa kereskedelmi forgalmát - a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter által a földmivelésügyi miniszterrel egyetértve megszabott irányelvek szerint, - az Iroda irányítja.

(2) A termelők a jelen rendelet megjelenésétől számított tizenöt napon belül kötelesek a bejelentés megtételéig általuk kitermelt tüzifamennyiséget 100X100X100 cm.-es ürméterek-bn, fanemek és választékok (hasáb, hasított dorong, dorong és tuskó) szerint az erre a célra rendszeresített űrlapon az Irodának bejelenteni; egyúttal (tonnában és ürméterben kifejezve) be kell jelenteniök, hogy fanemek és választékok szerint, mennyi tűzifát szállítottak el az egyes feladó állomásaikról a bejelentés megtételéig és ennek figyelembevételével a bejelentés megtételekor - fanemek és választékok szerint részletezve - mekkora készletük volt.

(3) A (2) bekezdésben elrendelt bejelentést a továbbiakban minden hónap 8. napjáig, havonként kell az Irodához benyújtani, azzal az eltéréssel, hogy a bejelentésben csak az előző hónapban kitermelt és elszállított tüzifamennyiséget, valamint azt kell bejelenteni, hogy fanemek és választékok szerint részletezve mekkora volt készletük a megelőző hónap utolsó napján.

(4) A fakitermelők az általuk termelt tűzifa eladására vonatkozóan kötött szerződéseket a jelen rendelet hatálybalépésétől számított tizenöt nap alatt, később kötendő ily szerződéseiket a szerződés megkötésétől számított nyolc napon belül kötelesek az Irodának jóváhagyás végett bemutatni. Az el nem adott készletet a termelés befejezése után harminc napon belül igénybevétel céljából fel kell ajánlani az Irodának. Az Iroda a jóváhagyás, illetőleg az igénybevétel tárgyában tizenöt napon belül határoz. Ha határozatát ezen idő alatt nem közli a termelővel, az eladást jóváhagyottnak kell tekinteni, illetőleg a bejelentett készlet felett a termelő szabadon rendelkezhetik.

7. §

Műfa és tüzelőanyag behozatala

(1) Műfát és tüzelőanyagot külföldről általában csak a Magyar Általános Fabehozatali Szövetkezet (az alábbiakban Szövetkezet) útján lehet behozni. A Szövetkezet az Iroda felügyelete és ellenőrzése alatt működik.

(2) A Szövetkezetbe tagként iparigazolvány-nyal és szükséges tőkével rendelkező minden olyan szakmabeli kereskedő és iparos beléphet, aki behozatallal kiván foglalkozni.

(3) Az 5150/1945. ME rendelet 1. és 3. §-aival az Országos Fagazdasági Iroda feladatkörébe utalt anyagok behozatalának engedélyezése tárgyában a kereskedelem- is közlekedésügyi miniszter az Országos Fagazdasági Iroda meghallgatásával határoz.

(4) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés alól a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter az illetékes miniszter meghallgatása után közérdekből kivételt engedélyezhet.

(5) A külföldről behozott tüzelőanyagot a Szövetkezet, valamint - az előző bekezdés alapján történő behozatal esetén - a behozatalban részesített természetes vagy jogi személy az áru beérkezésekor köteles az Irodának bejelenteni.

8. §

Tüzifaszállitási igazolvány

(1) Tűzifát 1945. évi szeptember hó 1-e után vasúton, hajón és tehergépkocsin csak az Iroda által kiállított szállítási igazolvánnyal szabad fuvarozásra felvenni.

(2) Külföldről behozott tüzífaküldemények átrakás nélkül történő újbóli feladásához szállítási igazolvány nem szükséges.

(3) A szállítási igazolványon a feladd nevén, a feladási állomáson (helyen) és a tűzifa mennyiségén kívül a küldemény rendeltetési állomását (helyét), valamint a címzett nevét is fel kell tüntetni.

9. §

(1) Az Iroda fenntartási költségeire a szállítási igazolványok kiadása előtt a szállítani engedélyezett tüzifamennyiség értékének 1/2 (fél) %-át kitevő kiállítási dijat kell a 12.430. számú "Kereskedelem- és Közlekedésügyi minisztérium Országos Tüzelőanyagelosztó és Fabehozatali Irodai hozzájárulás letéti számla" Címen vezetett postatakarékpénztári csekkszámlára befizetni.

(2) Külföldről történő tüzifabehozatal esetén a behozatalban részesített természetes vagy jogi személy köteles az engedély kiadása előtt a részére engedélyezett tüzifamennyiség értékének 1/2 (fél) %-át kitevő kiállítási dijat a fenti csekkszámlára befizetni.

(3) A kiállítási díj mindaddig, amíg a tűzifa árát a közellátásügyi miniszter hivatalosan meg nem állapította, a bejelentés időpontjában érvényes piaci ár alapulvételével számítandó ki. A behozatali forgalomban a járulék összegét a vámforgalmi adóra irányadó szabályok szerint kell megállapitani.

(4) A befizetett Összegeknek a személyi és dologi kiadások után fennmaradó részével a kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértve intézkedik.

10. §

Büntető rendelkezések

(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, - az 5150/1945. ME rendelet 7. §-ában meghatározott kihágást követi el és hat hónapig terjedő elzárással büntetendő.

a) az a termelő, vagy kereskedő, aki a rendeletben előirt bejelentési kötelezettségének eleget nem tesz, vagy valótlan adatokat jelent be;

b) az a termelő, vagy kereskedő, aki tüzelőanyagot a jelen rendeletben foglalt rendelkezések megszegésével hoz forgalomba;

c) az a fuvarozó, aki tűzifát a rendelet 10. §-ában előirt szállítási igazolvány nélkül vesz fel fuvarozásra.

(2) A pénzbüntetésre az 1928: X. törvénycikk rendelkezései irányadók azzal az eltéréssel, hogy a pénzbüntetés legmagasabb összege nyolcezer, a 6000/1945. ME rendelet értelmében nyolcvanezer pengő; olyan esetben pedig, amikor megállapítható annak a nyereségnek az összege, amelyet a kihágás elkövetője a cselekménnyel illetéktelenül elért, nyolcvanezer pengőnek a megállapított nyereség kétszeresével felemelt összege.

(3) Azt az árut, amelyre nézve a kihágást elkövették, el kell kobozni.

(4) Az (1) bekezdésben meghatározott kihágás elkövetőjével szemben a büntetőjogi felelősségrevonáson felül rendőrhatósági őrizet alá helyezésének (internálásnak) is helye van.

(5) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik. Az 1929: XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontjában foglalt rendelkezés szempontjából szakminiszternek a kereskedelem- és közlekedésügyi minisztert kell tekinteni.

11. §

Ez a rendelet a kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1945. évi augusztus hó 10. napján.

A miniszter helyett:

Pozsgay Gyula s. k.,

államtitkár